1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Студентски кредити

Дискусија во 'Општи дискусии' започната од нина122, 29 февруари 2020.

 1. нина122

  нина122 Популарен член

  Се зачлени на:
  20 јануари 2018
  Пораки:
  2.518
  Допаѓања:
  6.648
  Пол:
  Женски
  Дали имате земено студентски кредит и од која банка?
  Дали е реално што бараат да имаш жирант,да потпишеш меници итн. буквално исто како за кредит за невработен да земаш.
  Која банка дава најповолен кредит за млади.
   
 2. Dust

  Dust Game Over

  Се зачлени на:
  27 септември 2011
  Пораки:
  11.084
  Допаѓања:
  165.894
  Пол:
  Женски
  А кој ќе гарантира дека ќе го вратиш ако немаш жирант? И зошто да е нереално тоа што го бараат?
  Патем за невработени ретко кој дава кредит, макар и 50 жиранти да имаш..
   
  На honest girl му/ѝ се допаѓа ова.
 3. нина122

  нина122 Популарен член

  Се зачлени на:
  20 јануари 2018
  Пораки:
  2.518
  Допаѓања:
  6.648
  Пол:
  Женски
  Да но ти си студент.
  Кој ќе ти се нафати да ти биде жирант и да враќа кредот во твое име ако не го вратиш?
  Значи сепак се малку нереални барањата.
  И меници дека мора да потпишеш.
  Класична лихва.
   
 4. Dust

  Dust Game Over

  Се зачлени на:
  27 септември 2011
  Пораки:
  11.084
  Допаѓања:
  165.894
  Пол:
  Женски
  Мајка ти и татко ти ќе се нафатат ако веруваат во тебе. Ако тие не веруваат, џабе ти е кредит

  Банките си се легални лихвари со помала камата, а ти бараш кредит. Не бараш грант..

  Зошто банката да губи пари ако ти не го вратиш?
   
  На honest girl, cresa-jagoda, buba4e89 и 4 други им се допаѓа ова.
 5. Mantub

  Mantub Форумски идол

  Се зачлени на:
  23 ноември 2017
  Пораки:
  9.592
  Допаѓања:
  83.168
  Пол:
  Женски
  Ако бараш хуманитарна помош, да, не мора да даваш гаранција дека ќе го вратиш.
  Ако бараш кредит, мора да даваш гаранција.
  Инаку сите ќе запишеа факултет за кредити.
   
  На honest girl, cresa-jagoda, Maša8 и 2 други им се допаѓа ова.
 6. adventurous

  adventurous Активен член

  Се зачлени на:
  3 март 2020
  Пораки:
  53
  Допаѓања:
  290
  Пол:
  Женски
  Немам земено и не можам точно да ти одговорам на првото и третото прашање ама на второто прашање ќе ти одговорам дека е најнормална постапка да бараат жирант дека ако ти како студент не можеш да го исплатиш кредитот да има на кој да се ослонат во тој случај. Банките не даваат пари за без пари тоа се знае. Само треба да ти одговорат или да пронајдеш самата која банка има најповолна каматна стапка и услови според твоите потреби.
   
 7. nevermet18

  nevermet18 Популарен член

  Се зачлени на:
  30 мај 2014
  Пораки:
  3.964
  Допаѓања:
  10.374
  Пол:
  Женски
  Ја колку што знам не даваат кредити на невработени бидејќи како ќе го исплатиш тој кредит ако немаш месечни примања? А за жиранти секако бараат за сите.
   
  На нина122 му/ѝ се допаѓа ова.