1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Студентски прашања

Дискусија во 'Образование' започната од RainBow, 9 јануари 2011.

  1. aleks10

    aleks10 Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 декември 2015
    Пораки:
    17
    Допаѓања:
    12
    Здраво, дали знае некој да ми каже, со еден самохран родител сум дали ме следува бесплатна партиципација или нешто друго за тоа што сум без еден родител?
     
  2. Anaxandra

    Anaxandra Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 декември 2012
    Пораки:
    31
    Допаѓања:
    43
    Стојче го викавме „Застојче„ :D Ама ете колку и да чекавме ред, тој секогаш беше посебно љубезен. Не се виновни тие што се прави редица. Пресметајте со колку студенти си имаат тие работа, посебно кога се пријавувањата (или беа, сега незнам како е). :o: Не чекаме ние само на студентски, сегде се чека. Ова како студенти ни се првите фрустрации, затоа ни останало во сеќавање. :!:
     
  3. Hellobeautiful

    Hellobeautiful Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 мај 2012
    Пораки:
    3.294
    Допаѓања:
    20.772
    Пол:
    Женски
    Студент сум на Електро моментално и ич не го сакам факултетот и немам желба да го учам. Срамота ли е да се откажам од факултетов па во септември да се презапишам на нешто што ми лежи повеќе? Во меѓувреме планирам да работам.
     
  4. Asistentkа

    Asistentkа Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 ноември 2017
    Пораки:
    628
    Допаѓања:
    4.540
    Пол:
    Женски
    Ништо не е срамно додека тоа што го правиш те усреќува и си свесна какви избори правиш. Електро навистина е тежок особено на почеток. Размисли уште еднаш,консултирај се со твоите. Кажи им од кои причини се размислуваш за овој факултет,разговарајте и договорете се. Биди среќна и спокојна што и да одлучиш.
     
  5. Hellobeautiful

    Hellobeautiful Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 мај 2012
    Пораки:
    3.294
    Допаѓања:
    20.772
    Пол:
    Женски
    Работата е што јас бев одбиена од Медицински факултет во Скопје а во Штип не сакав да студирам бидејќи не сме во можност за толку трошоци. И покракј еве скоро цел семестар поминат на Електро јас воопшто не го засакав факултетот и не ме влече а постојано читам и гледам нешто поврзано со медицина. Не сакам да ги разочарувам моите, а знам дека и на нив им е криво што не студирам медицина. Ти благодарам на одговорот и одвоеното време.:l:
     
  6. Asistentkа

    Asistentkа Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 ноември 2017
    Пораки:
    628
    Допаѓања:
    4.540
    Пол:
    Женски
    На твое место би пробала пак на медицина, секоја година е различен критериумот во зависност од кандидатеите кои се пријавуваат. Една година што си изгубила не е ништо. Одлучи во согласност со твоите и финансиите нормално. Само keep on smiling :).
     
    На Hellobeautiful му/ѝ се допаѓа ова.
  7. fitgirl

    fitgirl Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 април 2015
    Пораки:
    70
    Допаѓања:
    5
    Пол:
    Женски
    За да си ги земам документите од на факултет, да се отпишам мора лично или можи друг ?
     
  8. monyzz

    monyzz Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 јули 2018
    Пораки:
    62
    Допаѓања:
    27
    Пол:
    Женски
    дали на вонредните студенти им даваат слободна карта за автобус знае некојј????
     
  9. Me_Beatrix

    Me_Beatrix Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 август 2017
    Пораки:
    75
    Допаѓања:
    28
    Пол:
    Женски
    Дали на некој му се има случено да плати за приватна квота, а да е државна ?
    Односно дојде до недоразбирање во студенска служба и си платив повеќе,и дали можам да направам нешто со парите сега, барем да се префрлат во нареден семестар или така нешто ? (немав време да прашам таму па можам дури понеделник да одам, ако знае некој нека пише да не мислам до тогаш :(.
     
  10. cresa-jagoda

    cresa-jagoda Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јуни 2012
    Пораки:
    8.263
    Допаѓања:
    34.535
    Пол:
    Женски
    Штом дошло до недоразбирање, нареден семестар нема да платиш, ама тоа мора сега на време овие денови во студентски да реагираш и да си го решиш :)
     
    На Me_Beatrix му/ѝ се допаѓа ова.
  11. Melek4e

    Melek4e Активен член

    Се зачлени на:
    7 јануари 2018
    Пораки:
    151
    Допаѓања:
    75
    Пол:
    Женски
    Здраво. Сакам да знам дали можам да запишам година (во мој случај четврта) ако имам пропуштено пријавување на редовна летна испитна сесија. Имам пријавено за 6ти семестер на редовна зимска сесија. Не положив ниту еден, па пропуштив летна. Освен што ке си платам кредити, нема да има ли друг проблем?
     
  12. Just.do.it

    Just.do.it Популарен член

    Се зачлени на:
    22 мај 2019
    Пораки:
    2.046
    Допаѓања:
    6.655
    Пол:
    Женски
    Не би требало да има проблем освен тоа што може ќе треба да презапишеш неколку предмети. Ако предметите се од 6 семестар ќе можеш да запишеш 7 семестар без да презапишеш предмети.
     
  13. izabela.nik

    izabela.nik Популарен член

    Се зачлени на:
    20 април 2013
    Пораки:
    718
    Допаѓања:
    5.947
    Пол:
    Женски
    Би сакала да споделам искуство со студирањето поодамна кога пријавите се купуваа во книжара со маркица. Кога дипломирав ми фалеа околу 7 пријави. Па сега се потсеќам на тоа време и си велам што криминал правеле со тоа. Па затоа секој има завршено факултет.
     
  14. Tamarkaa

    Tamarkaa Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 август 2015
    Пораки:
    183
    Допаѓања:
    129
    Дали некој знае каде има читални за да учам во Скопје?И дали можеби треба да се зачленувам?:)
     
  15. monyzz

    monyzz Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 јули 2018
    Пораки:
    62
    Допаѓања:
    27
    Пол:
    Женски
    имаш во ГТЦ најгоре 1000книги мислам се викаше и не бараат да се зачлениш
     
  16. fangirl17

    fangirl17 Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 септември 2015
    Пораки:
    17
    Допаѓања:
    2
    Пол:
    Женски
    Студент запишан со партиципација на трошоците за студирање, го губи наведениот статус и ги продолжува студиите со поднесување на трошоците за студирање (кофинансирање) ако:

    • еден предмет запишува по трет пат;
    • не положил најмалку 50% од запишаните кредити во одреден семестар, до почетокот на наредниот соодветен семестар.
    Дали влијаат и оценките врз ова? Ако влијаат со колкав просек се паѓа во приватна?
     
  17. Glowy

    Glowy Популарен член

    Се зачлени на:
    4 септември 2019
    Пораки:
    2.807
    Допаѓања:
    6.313
    Пол:
    Женски
    Оценките не влијаат.
     
    На fangirl17 му/ѝ се допаѓа ова.
  18. cresa-jagoda

    cresa-jagoda Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јуни 2012
    Пораки:
    8.263
    Допаѓања:
    34.535
    Пол:
    Женски
    Просекот не влијае.
     
    На fangirl17 му/ѝ се допаѓа ова.
  19. Indiegurl

    Indiegurl Популарен член

    Се зачлени на:
    28 февруари 2017
    Пораки:
    1.817
    Допаѓања:
    6.300
    Пол:
    Женски
    Дечки итно, за упис.
    Дали каде што пишува "татково име и презиме" може да го ставам името на мајка ми?
     
  20. ¯\_(ツ)_/¯

    ¯\_(ツ)_/¯ Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 јуни 2021
    Пораки:
    232
    Допаѓања:
    1.400
    Како ти стои во изводот на родени, така напиши и таму.