1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Студентски стипендии

Дискусија во 'Образование' започната од Em4ence, 25 февруари 2010.

  1. *Marija20

    *Marija20 Активен член

    Се зачлени на:
    20 март 2018
    Пораки:
    4
    Допаѓања:
    2
    Пол:
    Женски
    Kraj na mart e..neli bi trebalo do sega da ima
     
  2. cresa-jagoda

    cresa-jagoda Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јуни 2012
    Пораки:
    8.263
    Допаѓања:
    34.535
    Пол:
    Женски
    Јас слушнав мај и септември. :^) :(
     
  3. sorbet

    sorbet Популарен член

    Се зачлени на:
    18 март 2017
    Пораки:
    577
    Допаѓања:
    5.268
    Лани околу 10ти април ги добиле, да се стрпиме уште малце (waiting)
     
    На cresa-jagoda му/ѝ се допаѓа ова.
  4. referentka

    referentka Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    13 ноември 2012
    Пораки:
    14.699
    Допаѓања:
    322.331
    Наеднаш ќе ги пуштат целите стипендии последна недела од април
     
    На cresa-jagoda му/ѝ се допаѓа ова.
  5. RAF Camora

    RAF Camora Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 февруари 2018
    Пораки:
    1.576
    Допаѓања:
    10.981
    Пол:
    Машки
    Чекајте кај се брзате? Треба прво да земат уште една евро обврзница да поделат меѓу себе парите, па доколку остане за стипендии ќе ви пуштат. Ако не ќе земат уште една. Инаку на шега мислев да напишам, ама инаку ова е реалноста. Треба да ги почитуваат роковите како ние што ги почитувавме кога требаше да се поднесуваат документи.
     
    На SelenaGomez му/ѝ се допаѓа ова.
  6. cresa-jagoda

    cresa-jagoda Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јуни 2012
    Пораки:
    8.263
    Допаѓања:
    34.535
    Пол:
    Женски
    Немав намера да напишам, ама ме испровоцира.
    „Убаво“ викаш што се брзаме, кои сме ние, последно дупче на свирче. За нас кога ќе има пари тогаш.
    Важно оние донесени од Албанија на наш грб, со државна Македонска стипендија, кај државата им плаќа за студирање (ослободени се од партиципација), платено им е во студентски дом (престој и јадење), дури државата им дава и стипендија (пари на с-ка) и таа стипендија ја добиваат пред нас, исплатено им е уште на почеток на март.
    Навистина е срамота.
    Ние тука родени, тука учиме и живееме ќе чекаме, а некој дојденец ќе се удира во гради дека е македонец, а зборува полошо македонски јазик и од Албанците во Македонија ја добива стипендијата пред нас. Па по чему, таквите по што се повредни од нас, па добиваат предност за исплата на стипендиите?? Затоа младите бегаат од Македонија.
     
    На realGirl, IM.TMKQ, the.vampire.girl и 5 други им се допаѓа ова.
  7. RAF Camora

    RAF Camora Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 февруари 2018
    Пораки:
    1.576
    Допаѓања:
    10.981
    Пол:
    Машки
    И јас често си ги поставувам овие прашања. Инаку ова -Чекајте кај се брзате? го напишав не како мој одговор туку ваков одговор добив кога јас пред неколку години бев во МОН да прашам кога ќе бидат пуштени стипендиите. И јас бев студент знам како е кога од тие пари ти зависи покривањето на режиски трошоци, трошоци за скрипти за учење, трошоци за книги и се останато за кои се потребни тие пусти пари. Мојот коментар беше во насока дека ве поддржувам за се што имате до сега напишано. Само доколку бидете досадни и пишувате мејлови, им ѕвоните на телефон и киснете на шалтер можеби ќе се сетат дека треба да ја завршат својата обврска.
     
    На cresa-jagoda му/ѝ се допаѓа ова.
  8. TheFallenAngel

    TheFallenAngel Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 јануари 2014
    Пораки:
    38
    Допаѓања:
    15
    Пол:
    Женски
    Ќе може некој да ме стави во ФБ групата?
     
  9. RAF Camora

    RAF Camora Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 февруари 2018
    Пораки:
    1.576
    Допаѓања:
    10.981
    Пол:
    Машки
    Пиши ми во порака.
     
  10. 973

    973 Активен член

    Се зачлени на:
    21 март 2018
    Пораки:
    4
    Допаѓања:
    4
    Пол:
    Женски
    Дали некој има добиено одговор по однос на поднесен Приговор за доделени стипендии и дали знаете до кога МОН имаат обврска да одговорат
     
  11. midfallingstar

    midfallingstar Активен член

    Се зачлени на:
    16 јануари 2018
    Пораки:
    12
    Допаѓања:
    13
    Пол:
    Женски
    Тешко дека ќе добиеш некаков одговор. Јас лани приговарав но залудно, никогаш не одговорија.
     
  12. RAF Camora

    RAF Camora Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 февруари 2018
    Пораки:
    1.576
    Допаѓања:
    10.981
    Пол:
    Машки
    Имаат законска обврска во рок од 15 дена да ти одговорат на приговорот, не знам поради која причина не си добила одговор. Во спротивно си можела да поднесеш жалба поради неизвршување на надлежноста на организацијата. Инаку знам како е кога нема да добиеш одговор се обесхрабруваш и не се обидуваш да бараш одговори. Но доколку сакаме да ја подобриме работата на ваквите институции и нивниот односот кон нас како академски граѓани треба да бидеме упорни.
     
    На midfallingstar и cresa-jagoda им се допаѓа ова.
  13. 973

    973 Активен член

    Се зачлени на:
    21 март 2018
    Пораки:
    4
    Допаѓања:
    4
    Пол:
    Женски
    И покрај убедувањата од МОН дека Приговор може да се поднесе дури откако ќе добиеш Решение, врз основа на кое ќе се повикаш и ќе можеш да приговараш, јас Приговорот за доделени стипендии го поднесов пред да го добијам Решението на 22.01.2018 година во Архивата на МОН и преку contact@mon.gov.mk, значи до денес немам никаков одговор ниту на Приговорот, ниту пак добив Решение, кое ако го чекав како што ми укажаа од МОН требаше воопшто и да не поднесам Приговор.
     
  14. RAF Camora

    RAF Camora Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 февруари 2018
    Пораки:
    1.576
    Допаѓања:
    10.981
    Пол:
    Машки
    Епа таков законот што да правиме. Колку што се сеќавам се поднесуваше приговор најдоцна во рок од 8 дена по пристигнување на решението. Искрено не ми е јасно зошто не си добила одговор.
     
  15. jovana583111

    jovana583111 Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 мај 2014
    Пораки:
    23
    Допаѓања:
    4
    И мене ако можеш
     
  16. RAF Camora

    RAF Camora Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 февруари 2018
    Пораки:
    1.576
    Допаѓања:
    10.981
    Пол:
    Машки
    Пиши ми во порака ако сакаш ќе те додадам.
     
  17. SelenaGomez

    SelenaGomez Популарен член

    Се зачлени на:
    26 јули 2010
    Пораки:
    583
    Допаѓања:
    1.476
    Пол:
    Женски
    Денес разбрав од студенски парламент дека стипендиите ќе ги пуштеле крај на март, цел износ
     
    На IvonS, midfallingstar и cresa-jagoda им се допаѓа ова.
  18. cresa-jagoda

    cresa-jagoda Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јуни 2012
    Пораки:
    8.263
    Допаѓања:
    34.535
    Пол:
    Женски
    Дај боже... Сите различно кажуваат, додека не ми легнат парите на с-ка не верувам на никого. :D
     
    На IvonS и SelenaGomez им се допаѓа ова.
  19. Sanii princeza

    Sanii princeza Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 март 2016
    Пораки:
    43
    Допаѓања:
    53
    Добро вечер . Дали некој знае воопшто отприлика кога се пушта втора рата по прв пат продолжена стипендија за социјални случаеви , би ми била од корист било каква информација , фала многу однапред .
     
  20. Sanii princeza

    Sanii princeza Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 март 2016
    Пораки:
    43
    Допаѓања:
    53
    Ќе биде ли некој на место да ми одговори веќе на поставеното прашање , со оглед дека за секоја информации која ја имам јас ја споделувам со вас , а пак вам ви е тешко очигледно да вратите . Во прилог уште еднаш ви го споделувам истото прашање од средата .

    Добро вечер . Дали некој знае воопшто отприлика кога се пушта втора рата по прв пат продолжена стипендија за социјални случаеви , би ми била од корист било каква информација , фала многу однапред .