1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Студентски стипендии

Дискусија во 'Образование' започната од Em4ence, 25 февруари 2010.

  1. sorbet

    sorbet Популарен член

    Се зачлени на:
    18 март 2017
    Пораки:
    577
    Допаѓања:
    5.268
    Стигната е на Стопанска, прв пат втора група втора рата
     
    На cresa-jagoda му/ѝ се допаѓа ова.
  2. cresa-jagoda

    cresa-jagoda Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јуни 2012
    Пораки:
    8.263
    Допаѓања:
    34.534
    Пол:
    Женски
    И на комерцијална стигна :D
     
  3. Larichka8

    Larichka8 Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 јануари 2018
    Пораки:
    72
    Допаѓања:
    144
    Пол:
    Женски
    При продолжување на стипендија, за пресметување на просек се рачунаат сите оценки од претходните години или само тие од таа конкретна година? На пример јас сум втора година и кога ќе поднесувам документи за продолжување ги пишувам сите пример 16 предмети или само 8те од втората студиска година?
     
  4. jovana583111

    jovana583111 Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 мај 2014
    Пораки:
    23
    Допаѓања:
    4
    Стигна стопанска трета група - прв пат, втората рата?
     
  5. Antolinaa

    Antolinaa Популарен член

    Се зачлени на:
    2 октомври 2012
    Пораки:
    2.785
    Допаѓања:
    17.746
    Кај мене фалеше цела рата пред некоја година, уствари кај повеќето па, си пишав меил и си исплатија накнадно тоа што фалеше. Направи пресметка уште еднаш види дали фалат.

    Се земаат во предвид сите предмети.
     
    На Marija38 и Larichka8 им се допаѓа ова.
  6. cresa-jagoda

    cresa-jagoda Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јуни 2012
    Пораки:
    8.263
    Допаѓања:
    34.534
    Пол:
    Женски
    Сите предмети :)
     
    На Larichka8 му/ѝ се допаѓа ова.
  7. raww

    raww Популарен член

    Се зачлени на:
    18 март 2014
    Пораки:
    1.020
    Допаѓања:
    5.840
    Dobiv od Fon delumna stipendija odnosno deka skolarinata ke mi iznesuva 500 evra. Dali toa znaci deka ke treba da dadam samo 500 evra i site drugi troskovi mu se vkluceni vo stipendijata?
     
    Последна измена: 29 мај 2018
  8. Marija38

    Marija38 Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 август 2015
    Пораки:
    42
    Допаѓања:
    12
    Пол:
    Женски
    Околу државните стипендии втора група (со просек) дали ако сум над 9 и во втора година (пример 9.1 или 9.0) дали би ми ја продолжиле или повторно има некоја листа?
     
  9. Antolinaa

    Antolinaa Популарен член

    Се зачлени на:
    2 октомври 2012
    Пораки:
    2.785
    Допаѓања:
    17.746
    Да, ако ги исполниш условите ти ја продолжуваат. Само носиш документи ( уверение за положени испити, потврда за редовност и индекс на увид)
     
    На Marija38 и cresa-jagoda им се допаѓа ова.
  10. SelenaGomez

    SelenaGomez Популарен член

    Се зачлени на:
    26 јули 2010
    Пораки:
    580
    Допаѓања:
    1.474
    Пол:
    Женски
    Дали ако оставам еден предмет неположен ќе можам да ја продолжам стипендијата, втора група сум?
     
  11. MagsDestiny

    MagsDestiny Популарен член

    Се зачлени на:
    9 јуни 2011
    Пораки:
    2.305
    Допаѓања:
    18.105
    Пол:
    Женски
    Треба да имаш положено минимум 80% од предметите од сите предходни години.
    Со само еден неположен предмет сепак ќе имаш многу повеќе од 80%.
     
    На cresa-jagoda му/ѝ се допаѓа ова.
  12. Lining

    Lining Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 јули 2012
    Пораки:
    271
    Допаѓања:
    185
    Здраво дечки :hai:
    Вака јас сум прва година на општа медицина во Штип. Сакам да аплицирам за стипендија следнава година, но не сум многу упатена како оди тоа. Ако може некоја од вас да ми разјасни неколку работи:
    1. Дали има некаква врска тоа што студирам на УГД, а не на УКИМ? (Во смисол на некаква предност дали имаат од УКИМ или тоа е апсолутно не важно?)
    2. Просекот од прв семестар ми е 9,33. Од втор семестар до сега колоквиумите ми се супер, но да речеме испитите поминат не толку сјајно и просекот од целата година ми биде околу 8,7. Дали во тој случај да аплицирам за стипендијата со просек над 8,5 односно 4400 ден. месечно или за таа со просек над 7.00 односно 3300 месечно?
    3. Дали можам да аплицирам и за двете па која ја добијам таа или мора само за една?
    4. Дали ако го исполнувам условот со просекот значи ќе добијам стипендија или сепак и таму е со врски како што ми кажуваат многумина?

    Фала ви однапред :l:
     
  13. Ellier

    Ellier Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 април 2018
    Пораки:
    59
    Допаѓања:
    28
    Со 8,7 нема шанси да ја земеш од втора група, таа се зима ако имаш над 9 просек. Внесуваш приоритет која ти е прва па ако не ти ја одобрат таа те внесуваат во база за вториот избор (пример просек над 7) ама таму предност ќе имаат тие што просек над 7 ја пишале како прв избор значи може некој со помал просек од тебе да добие стипендија а ти не затоа што ти е втор избор. ако имаш просек ќе земеш има луѓе што проаѓаат со врски ама ако ги имаш оцените поднесуваш приговор, не може да не ти дадат. А за тоа што си од штипскиот не знам дали има некаква врска, би требало уким да добие повеќе поени пошто се знае како се дипломира во штип, св. николе и други градови ама ок.
     
  14. AliciaSilver

    AliciaSilver Активен член

    Се зачлени на:
    18 октомври 2017
    Пораки:
    170
    Допаѓања:
    209
    Пол:
    Женски
    Нема врска кој е дали Штип,Тетово или па фамозниот УКИМ, на државно ниво е не му е грижа како си полагал дали си де отепал од учење или препис.Важни им се оцените и просекот..
     
  15. Lining

    Lining Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 јули 2012
    Пораки:
    271
    Допаѓања:
    185
    Ти благодарам на одговорот. Но не е точно дека треба просек над 9, бидејќи сум на медицински факултет треба просек над 8,5. Така пишува и во нивниот правилник.
    А за дипломирањето тврдам дека на општа медицина не може да дипломира некој тек така, навистина мора да учиш многу. За други факултети не знам. :)
     
  16. Ellier

    Ellier Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 април 2018
    Пораки:
    59
    Допаѓања:
    28
    За сите е во огласот просек над 8.5 ама види резултати од кога почнале со стипендии делење, секоја година последниот на список што ја зима е со просек 9,00 нема врска дали си медицина или социологија, групата е таа, просек над 8.5, има многу пријавени и конкуренција. среќно
     
  17. Lining

    Lining Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 јули 2012
    Пораки:
    271
    Допаѓања:
    185
    Ти благодарам многу на одговорот, токму тоа највеќе ме интересираше. Значи јас сепак ќе си ставам прв избор со просек 7 па барем сигурно да добијам, затоа што многу ми е потребна. :)
     
  18. IM.TMKQ

    IM.TMKQ Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 јануари 2014
    Пораки:
    4.535
    Допаѓања:
    37.499
    Пол:
    Женски
    Ти приоритетна ставија таа со 8.5 ако просекот ти е над 8.5. Ништо не губиш, а втора ставија таа со 7 просек. Ако не ја добиеш првата имаш шанси и за втората.
     
  19. Marija38

    Marija38 Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 август 2015
    Пораки:
    42
    Допаѓања:
    12
    Пол:
    Женски
    Во договорот за продолжување на стипендија (втора група) пишува дека се бара најмалку 90% положени предмети. Јас имам 18 предмети, дали би ми дозволиле со 16 положени, бидејќи сепак 90% доаѓа некаде 1.6 а не е логично половина предмет..
     
    На CaraMia му/ѝ се допаѓа ова.
  20. IM.TMKQ

    IM.TMKQ Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 јануари 2014
    Пораки:
    4.535
    Допаѓања:
    37.499
    Пол:
    Женски
    Кај сите ли пристигна договорот?
     
    На cresa-jagoda му/ѝ се допаѓа ова.