Студентски стипендии

Дискусија во 'Образование' започната од Em4ence, 25 февруари 2010.

 1. Lolipop23

  Lolipop23 Форумски идол

  Се зачлени на:
  21 март 2010
  Пораки:
  5.183
  Допаѓања:
  24.641
  Пол:
  Женски
  На ПМФ информатика - наставна. Тоа што го кажувам сум го слушнала од неа. Невидено добар студент е, ама ете не доби од таа стипендија. :(
   
 2. cinderellce

  cinderellce Истакнат член

  Се зачлени на:
  12 септември 2010
  Пораки:
  101
  Допаѓања:
  47
  Знам дека се посебни конкурси и посебни стипендиите за информатика и оние другите само не ми беше јасно зашо со толку висок просек од 9,5 девојчето не добила стипендија.А јас познавам некој и со помал просек од 9,5 а земале стипендија сепак кажав и погоре можеби поголем дел од работите ги завршиле врските а не просекот :) :)
   
 3. happygirl

  happygirl Популарен член

  Се зачлени на:
  27 јули 2010
  Пораки:
  3.267
  Допаѓања:
  14.599
  Пол:
  Женски
  A ќе има ли студентски кредити оваа година?
   
 4. Vodolijata

  Vodolijata Популарен член

  Се зачлени на:
  14 јули 2010
  Пораки:
  160
  Допаѓања:
  683
  Ве молам кога ќе биде ставен огласот пишете. Сега баш јас преверував ама имаше само за студенти кои ќе студираат надвор од земјава, за Ромите и сл. Поздрав
   
 5. veri

  veri Популарен член

  Се зачлени на:
  14 јануари 2010
  Пораки:
  3.061
  Допаѓања:
  1.467
  obrazovanie/studentski-krediti-t1182/ :)
   
 6. Zoey

  Zoey Истакнат член

  Се зачлени на:
  3 септември 2010
  Пораки:
  27
  Допаѓања:
  4
  Пол:
  Женски
  Dali nekoj ja znae adresata za konkuriranje za stipendija?
   
 7. happygirl

  happygirl Популарен член

  Се зачлени на:
  27 јули 2010
  Пораки:
  3.267
  Допаѓања:
  14.599
  Пол:
  Женски
  Не е излезен сеуште конкурсот за стипендии за оваа година.Лани излегол дури после 2ри ноември.После октомвриската сесија ќе е изгледа и сега.
   
 8. maca99

  maca99 Популарен член

  Се зачлени на:
  19 септември 2010
  Пораки:
  1.819
  Допаѓања:
  1.667
  Jas slusnav deka samo stipendi ke se dodeluvaat ne i krediti.Prosekot kacen na 9.
  E sea poso ja zimam stipendja od lani dali ako se kaci prosekot 9 seuste ke zemam i,mam prosek 8,8 ili toa vazi samo za onie koi sega prvpat ke apliciraat?
  Pozz
   
 9. Zoey

  Zoey Истакнат член

  Се зачлени на:
  3 септември 2010
  Пораки:
  27
  Допаѓања:
  4
  Пол:
  Женски
  dali vo isto vreme e konkursot za stipendija vo sredno ?
   
 10. maca99

  maca99 Популарен член

  Се зачлени на:
  19 септември 2010
  Пораки:
  1.819
  Допаѓања:
  1.667


  Mislam deka se vo isto vreme :)
   
 11. happygirl

  happygirl Популарен член

  Се зачлени на:
  27 јули 2010
  Пораки:
  3.267
  Допаѓања:
  14.599
  Пол:
  Женски
  И јас го слушнав истото ама никој не кажува од каде дознале за ова..На вести разбра ти ?
  Инаку,мене ќе ми биде прв пат да аплицирам за стипендија,сега сум 2ра год на факултет така да не сум многу упатена во овие работи и не знам дали важи истото за сите или само за нас-тие што аплицираме прв пат..
   
 12. maca99

  maca99 Популарен член

  Се зачлени на:
  19 септември 2010
  Пораки:
  1.819
  Допаѓања:
  1.667
  Isto i jas ,site go kazuvaat ova a ne kazuvaat kade slusnale moze i lazna info se siri.Jas zvonev i vo ministerstvo za obrazovanie ama rekoa koga ke imalo konkurs togas ke sum znaela:( Ostanuva samo da cekame!
  Ako doznaes neso,izvesti :)
   
 13. Lina24

  Lina24 Истакнат член

  Се зачлени на:
  26 февруари 2010
  Пораки:
  2.230
  Допаѓања:
  436
  кога одприлика треба да излезе конкурсот за стипендија, завршив прва година сега и имам просек 9,83 па сакам да земам стипендија, не сум од скопје и ми требаат пари.. може да ми кажете кои се условите??
  однапред ви благодарам :*
   
 14. maca99

  maca99 Популарен член

  Се зачлени на:
  19 септември 2010
  Пораки:
  1.819
  Допаѓања:
  1.667
  Pa togas cestito nema sansi da ne dobies so taka golem prosek.:)Ama osven toa se gleda i materijalnata sostojba znaci ako tvoite zimaa t taka solidni plati-djabe ti e prosek.Isto se gleda i dali imas brat sestra so se na fakultet ili vo uciliste se nosi potvrda i za niv.Koga ke izleze konkursot ke gi pisuva site uslovi vaka na pamet ne mozam se tocno da ti kazam.Konkursot izleguva vo vesnik,taka da prati gi vesnicite a i na stranata www.mon.gov.mk.Obicno oktomvri izleguva konkursot.Good luck
  :)pozz
   
 15. Lina24

  Lina24 Истакнат член

  Се зачлени на:
  26 февруари 2010
  Пораки:
  2.230
  Допаѓања:
  436
  фала ти за информацијата маца99 го гледам еве ланскиот конкурс излегол на 6 ноември, иначе и моите не се многу јаки финансиски,а имам и сетсра така да може добро ќе поминам ;) да ме огрее и мене некое сонце :)
   
  На maca99 му/ѝ се допаѓа ова.
 16. bluberry

  bluberry Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 ноември 2009
  Пораки:
  1.114
  Допаѓања:
  299
  девојки сакав да ве прашам дали треба сега нешто пред време да подготвам за поднесување на стипендијата,или пак ќе имам доволно време за се да завршам набрзинка :?:
   
 17. happygirl

  happygirl Популарен член

  Се зачлени на:
  27 јули 2010
  Пораки:
  3.267
  Допаѓања:
  14.599
  Пол:
  Женски
  И јас се мислев за ова..Ама како што видов од ланскиот конкурс,првин се аплицира на интернет,па потоа ако ти ја одобрат стипендијата,тогаш ќе вадиме потребни документи што би требало да се поднесат во Министерството.
  Ај нека каже некоја девојка со искуство со стипендии :)
   
 18. viki44e

  viki44e Популарен член

  Се зачлени на:
  17 мај 2010
  Пораки:
  1.988
  Допаѓања:
  1.083
  ''Студентите на техничките факултети да имаат постигнат просечен успех од I-та до тековно запишаната студиска година од најмалку 8, а студентите на факултетите од општествените науки, медицинските науки и на факултетите од уметностите да имаат постигнато најмалку 8,5 просечен успех''....
  Мислам дека вака ќе биде и оваа година..Прв пат слушам за покачување на просекот :o
  А конкурсот го чекам да излезе секој ден... |(
  Читав на нет дека може да се пријавиш електронски,а потоа во Министерство да се достават документите..Ме интересира дали може да се избегне тој електронски дел..и документите да се достават директно во Министерство??Ваљда може м? :wasntme:
   
 19. happygirl

  happygirl Популарен член

  Се зачлени на:
  27 јули 2010
  Пораки:
  3.267
  Допаѓања:
  14.599
  Пол:
  Женски
  Не може да се избегне електронскиот дел затоа што мора првин на интернет да аплицираме,па да ни одобрат или не стипендија,за да понатаму носиме документи во Министерството.Задолжителен е електронскиот дел.Инаку и да ги однесеш документите,нема да ти ги примаат. :)
   
 20. viki44e

  viki44e Популарен член

  Се зачлени на:
  17 мај 2010
  Пораки:
  1.988
  Допаѓања:
  1.083
  ^^ Фала Хепи Грл...ќе ја утнев за малку работата :lol: