1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Студентски стипендии

Дискусија во 'Образование' започната од Em4ence, 25 февруари 2010.

  1. zhu

    zhu Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 ноември 2014
    Пораки:
    73
    Допаѓања:
    102
    Пол:
    Женски
    Здраво. Сега ќе бидам трета година, лани земав стипендија од трета група, меѓутоа оваа година малце ги одолговлеков испитите, па можно е да оставам 2 предмети за во јануари. Притоа, во втора година имав вкупно 10 предмети (по 5 од семестар), а заедно со прва година се вкупно 21 предмет, што значи 19 ќе имам положено, а 2 не. Прашањето ми е, дали ќе имам право да ја продолжам стипендијата (просекот ќе ми остане ист)?
     
  2. f.girl

    f.girl Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 октомври 2015
    Пораки:
    2.157
    Допаѓања:
    32.460
    Пол:
    Женски
    Да ќе имаш право да ја продолжиш бидејќи услов е да се положени 80% од сите предмети. Во твојов случај 80% се 16.8 положени предмети, така што немаш гајле :D
     
  3. Maša8

    Maša8 Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 јануари 2018
    Пораки:
    119
    Допаѓања:
    458
    Пол:
    Женски
    За продолжување на стипендија се смета 80% положени испити од сите години заедно или само од оваа година?
     
  4. eliesaab

    eliesaab Популарен член

    Се зачлени на:
    27 април 2013
    Пораки:
    2.961
    Допаѓања:
    8.693
    Пол:
    Женски
    Дали следува стипендија за 4-та година ако се запише мастер? Мислам дека да, ама шо е сигурно да си прашам.. :?:
     
  5. srcence1607

    srcence1607 Популарен член

    Се зачлени на:
    22 ноември 2012
    Пораки:
    2.364
    Допаѓања:
    2.470
    Пол:
    Женски
    Од сите години.
     
    На Maša8 му/ѝ се допаѓа ова.
  6. butterflu

    butterflu Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 ноември 2017
    Пораки:
    749
    Допаѓања:
    564
    Пол:
    Женски
    Koga ke se podnesuvaat dokumenti za prodolzuvanje
     
  7. cresa-jagoda

    cresa-jagoda Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јуни 2012
    Пораки:
    8.263
    Допаѓања:
    34.535
    Пол:
    Женски
    При крај на октомври мислам беше лани :?:
     
  8. brzigonzales11

    brzigonzales11 Активен член

    Се зачлени на:
    16 декември 2018
    Пораки:
    41
    Допаѓања:
    21
    Пол:
    Машки
    Здраво јас земав 4 години стипендија од прва група сега оваа година слушав 4та година имам останато уште 5 испити некој искуство вакво до кога треба да се дипломира дали прават некаков проблем во врска со стипендијата се надевам ке ме разберете што прашувам.
     
  9. Leat

    Leat Популарен член

    Се зачлени на:
    4 мај 2016
    Пораки:
    484
    Допаѓања:
    1.075
    Пол:
    Женски
    Здраво :)
    Две години земав стипендија за студенти со месечни примања под 30000 денари. (Заборавив која група, извинете)
    Прашањето ми е, оваа година приходите ни беа помали од потребната сума сите месеци но бидејќи татко ми ќе почне да работи во октомври ќе имаме некаде 37000 месечен приход.
    Дали ќе ми ја укинат стипендијата поради еден месец?
     
  10. brzigonzales11

    brzigonzales11 Активен член

    Се зачлени на:
    16 декември 2018
    Пораки:
    41
    Допаѓања:
    21
    Пол:
    Машки
    Не би требало сличен случај кај мене татко ми почна 2018 да работи од 1 декември , а јас си земав продолжена стипендија во фебруари 2019
     
    На Leat му/ѝ се допаѓа ова.
  11. Leat

    Leat Популарен член

    Се зачлени на:
    4 мај 2016
    Пораки:
    484
    Допаѓања:
    1.075
    Пол:
    Женски
    Ти благодарам што сподели со мене :) мене ме мачи малку дека нема да ми е одобрена до тогаш, татко ми веќе ќе земе плата а дури после, на крај на октомври јас ќе поднесам барање за продолжување и они веќе ќе имаат евиденција за еден месец пречекорување.
    Ама добро ќе поднесам па ќе видиме, секое искуство е добредојдено
     
  12. brzigonzales11

    brzigonzales11 Активен член

    Се зачлени на:
    16 декември 2018
    Пораки:
    41
    Допаѓања:
    21
    Пол:
    Машки
    нема проблем да имаш јас мислам .мене пак друго ме мачи сеа ислушав 4та година последна ама имам останато уште испити дали има рок до кога треба да се дипломира заради стипендијата(прва група-социјална) затоа што во договорот пишува еден од условите е да се дипломира во рок предвиден од статутот на универзитетот не ми е јасно до кога , ако ако не дипломираш ќе бараат да вратиш пари што си земал некој искуство од апсолвентите?
     
    На Leat му/ѝ се допаѓа ова.
  13. Hellobeautiful

    Hellobeautiful Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 мај 2012
    Пораки:
    3.291
    Допаѓања:
    20.748
    Пол:
    Женски
    Дали доколку полагам предмети од втор семестар во ноемвриска казнена сесија ќе ми бидат важечки оценките кога ќе аплицирам за стипендијата од МОН?

    Или само до септемвриска сесија што е положено се важи?

    И да ве прашам во врска со рангирањето дали имаат некаква предност студентите што ги имаат положено сите предмети но се со понизок просек или оние студенти кои немаат положено 1,2 предмети но се со повисок просек?
     
  14. Any05

    Any05 Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 март 2015
    Пораки:
    211
    Допаѓања:
    364
    Пол:
    Женски
    Ќе ти се важат само тие до септемвриска затоа што документи се поднесуваат некаде на средина од октомври, треба да имаш положено 80% од предметите и нема врска ако некој има повеќе или сите туку просекот е пресуден мислам... кога аплицирав јас имаше деца со сите положени па беа одбиени, а јас немав само 2 ама имав висок просек и добив стипендија.
     
  15. MV18

    MV18 Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 август 2019
    Пораки:
    112
    Допаѓања:
    92
    Пол:
    Женски
    Здраво,ќе може ли некој да објасни кои се условите за стипендија? Прва година студентка ќе бидам па ме интересира... :?:
     
    На Dream-Girl му/ѝ се допаѓа ова.
  16. Dream-Girl

    Dream-Girl ☀️

    Се зачлени на:
    24 јуни 2013
    Пораки:
    20.123
    Допаѓања:
    195.289
    Пол:
    Женски
    Тек од втора година може да се зема стипендија. :)
     
    На MrenaRiba, cresa-jagoda, BlackMistery и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  17. Sweety55

    Sweety55 Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 септември 2011
    Пораки:
    181
    Допаѓања:
    414
    Пол:
    Женски
    Дали ако презапишам предмет а притоа го исполнувам условот за 80% положени предмети и со ист (дури малце и повисок) просек, ќе имам право да ми биде продолжена стипендијата? Конкретно за трета група прашувам.
     
  18. Hellobeautiful

    Hellobeautiful Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 мај 2012
    Пораки:
    3.291
    Допаѓања:
    20.748
    Пол:
    Женски
    Немам земено стипендија и сакам да аплицирам во трета година е сега прашањето ми е дали се прави нова ранг листа со поени од успех од двете години или во предвид се земаат студентите што веќе земале стипендија вторта година па ако некој од нив не ја задржи тогаш има простор за нови конкуренти?
     
  19. brzigonzales11

    brzigonzales11 Активен член

    Се зачлени на:
    16 декември 2018
    Пораки:
    41
    Допаѓања:
    21
    Пол:
    Машки
    секоја година е нова ранг листа со нови 500 студенти а тие што продолжуваат не се на таа листа
     
    На cresa-jagoda му/ѝ се допаѓа ова.
  20. Hellobeautiful

    Hellobeautiful Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 мај 2012
    Пораки:
    3.291
    Допаѓања:
    20.748
    Пол:
    Женски
    Од мојот смер земаат само 20 студенти стипендија и тоа мислам највисоката сума. Затоа прашувам бидејќи не се малце пари, дали се прави нова ранг листа или ги гледаат истите од минатата година што го задржале просекот над 7.5.