1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Студентски стипендии

Дискусија во 'Образование' започната од Em4ence, 25 февруари 2010.

  1. Stache

    Stache Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 февруари 2019
    Пораки:
    377
    Допаѓања:
    815
    Пол:
    Машки
    Има стипендии за над 7.00 и 80% положени испити, 8.5 со 90% положени испити и 9.00 со 90% положени испити. Нормално стипендијата е различна..
     
  2. candy.cane

    candy.cane Популарен член

    Се зачлени на:
    1 ноември 2017
    Пораки:
    1.684
    Допаѓања:
    8.983
    Пол:
    Женски
    Знам дека е различна, прашав да не случајно се имам збунето во врска со ступендиите за студенти на ФИНКИ.
     
  3. macapasha

    macapasha Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 мај 2014
    Пораки:
    161
    Допаѓања:
    90
    наново пополни електронска пријава каде ќе внесиш за која аплицираш оти се важи последната пријава што си ја пополнила, и ќе пополниш друг евидентен лист.Најмал проблем е терминот за носење
     
  4. rockyy

    rockyy Нов член

    Се зачлени на:
    30 септември 2019
    Пораки:
    2
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Машки
    Дали на Финки со просек 7 може да аплицирам за стипендија од Трета група. И дали е точно тоа дека над 30 000 примања неможеш да апчицираш за Прва група (дали ако не се потпуни бројот влегуваат и тие над 30 000 примања)
     
  5. BelieberYeahh

    BelieberYeahh Популарен член

    Се зачлени на:
    27 јули 2013
    Пораки:
    1.443
    Допаѓања:
    2.205
    Пол:
    Женски
    Кога кликам на линкот за електронско пријавување последен конкурс што ми се појавува е за ученички стипендии, дали е тој или треба да биде за студентски стипендии. Не ми е јасно, бидејќи гледам дека сте почнале да се пријавувате електронски, а јас не можам да го најдам конкурсот.
     
  6. SandraTT

    SandraTT Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 јули 2014
    Пораки:
    20
    Допаѓања:
    1
    15732271096841486858911.jpg Дали може некој да ми каже што треба во оваа колона да се пополни?...Погоре прочитав дека ова го пополнуваат од министерство, но овде пишува дека пополнува кандидатот ?
     
  7. Wicked.Gal

    Wicked.Gal Активен член

    Се зачлени на:
    7 ноември 2019
    Пораки:
    6
    Допаѓања:
    5
    Пол:
    Женски
    Незнам дали можеш да добиеш, информатика не спаѓа во технички ама и да пробаш нема ништо да изгубиш. За информатика мислам дека нема за над 8.5 и над 7, тие се за биотехнички, математика, хемија такви некои.. А што се однесува за електронската пријава незнам дали може да се откаже, ама и да не може, ништо страшно..:)

    Тој е. Го немаат сменато од лани (facepalm)

    Деловодните бројчиња од некои од документите, има на потврдата, уверението за положени испити, УППИ образецот, тоа што е заверено... се друго остави празно..

    Да ако имаш вкупни месечни примања над 30.000 не можеш да аплицираш за прва група, за тоа ако не се пополни бројот малце потешко, има голема конкуренција,, а и не знам дали воопшто ги земаат предвид ако ти се поголеми примањата.

    Еден пар документи ти треба. Електронски ќе се пријавиш за онаа што ти е посигурна, а во барањето (евидентниот лист) ќе напишиш која ти е приоритет, а која втор избор.. Е сега во случај да не добиеш за трета група убаво е да си ги однесиш и документите за материјални примања (оние што се потребни за социјална) бидејќи можно е да не те рангираат за социјална заради некомплетна документација.

    Не сум аплицирала за прва група ама мислам дека најважни ти се вкупниот износ на месечните примања, треба да бидат до 30.000 ден.
     
    На SandraTT му/ѝ се допаѓа ова.
  8. IM.TMKQ

    IM.TMKQ Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 јануари 2014
    Пораки:
    4.535
    Допаѓања:
    37.499
    Пол:
    Женски
    Има посебна група за информатичари со просек над 9. Исто може да се аплицира и за техничките, тие со 8.5 и 7.
     
    На Wicked.Gal му/ѝ се допаѓа ова.
  9. BelieberYeahh

    BelieberYeahh Популарен член

    Се зачлени на:
    27 јули 2013
    Пораки:
    1.443
    Допаѓања:
    2.205
    Пол:
    Женски
    Минатата година имав аплицирано и се имав најавено електронски. Сега треба да се најавам со стариот или од почеток да се регистрирам, бидејќи се обидов да се регистрирам со истиот меил и ми пишуваше дека веќе постои?
     
  10. Kpt

    Kpt Активен член

    Се зачлени на:
    23 јануари 2019
    Пораки:
    2
    Допаѓања:
    1
    Пол:
    Женски
    Здраво на сите, имам едно прашање, па ако може да ми одговорите. Дали при аплицирање за прв пат неопходно е лично да се достават документите во МОН од страна на лицето кое аплицира за стипендија ,или може да бидат доставени и од друго лице?

    И уште ова, дали терминот што го имаме од електронската пријава е важен па мора да се достави документацијата точно истиот ден, во исто време?

    Многу ви благодарам
     
  11. BelieberYeahh

    BelieberYeahh Популарен член

    Се зачлени на:
    27 јули 2013
    Пораки:
    1.443
    Допаѓања:
    2.205
    Пол:
    Женски
    Уште ова да прашам. Електронски аплицирав за втора и трета група, а втората ќе ја ставам како приоритетна. Е сега, факултетот ми спаѓа во биотехнички, а втора група е за технички факултети. Прашањето ми е дали доколку не ми го важат факултетот во таа група(втората), ќе ја земат ли во предвид пријавата за третата група или автоматски ќе ме елиминираат?
     
    На FailedStudies му/ѝ се допаѓа ова.
  12. macapasha

    macapasha Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 мај 2014
    Пораки:
    161
    Допаѓања:
    90
    не мора лично, а за терминот не знам, јас ланиги пратив по друг и ги однесе во терминот
     
  13. nevermet18

    nevermet18 Форумски идол

    Се зачлени на:
    30 мај 2014
    Пораки:
    5.209
    Допаѓања:
    13.044
    Пол:
    Женски
    Не мора да ги доставиш лично и нема никаква врска терминот, може кога било да ги однесеш.
     
  14. Sweet cupcake

    Sweet cupcake Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 ноември 2017
    Пораки:
    88
    Допаѓања:
    33
    Пол:
    Женски
    Здраво сега откривам дека имам грешка во пополнувањето на еден од документите а воедно документите за стипендија ми се веќе испратени дали има некој искуство и дали е возможно документот што ми е пополнет погрешно повторно да се испрати ?
     
  15. blady

    blady Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 јануари 2015
    Пораки:
    365
    Допаѓања:
    83
    Пол:
    Женски
    Имам прашање во однос на аплицирањето дали може преку телефон да се попуни апликацијата, има ли некој аплицирано така?
     
  16. Wicked.Gal

    Wicked.Gal Активен член

    Се зачлени на:
    7 ноември 2019
    Пораки:
    6
    Допаѓања:
    5
    Пол:
    Женски
    Подобро е од компјутер. Од телефон никогаш не сум пробала.
    Capturee.JPG
     
  17. blady

    blady Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 јануари 2015
    Пораки:
    365
    Допаѓања:
    83
    Пол:
    Женски
    А има некој аплицирано од тел?
     
  18. Katerina98

    Katerina98 Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 јуни 2015
    Пораки:
    20
    Допаѓања:
    2
    Пол:
    Женски
    Здраво
    Кои страни треба да се копираат од индексот и дали треба да биде заверен овој зимски семестар?
     
  19. cresa-jagoda

    cresa-jagoda Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јуни 2012
    Пораки:
    8.263
    Допаѓања:
    34.535
    Пол:
    Женски
    Треба да е запишан овој семестар. Треба да ги копираш сите страни кои ти се пополнети.
     
  20. SandraTT

    SandraTT Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 јули 2014
    Пораки:
    20
    Допаѓања:
    1

    Nema problem ako go ostavam mestoto prazno, a go imam dokumentot ama ne e zaveren?