Студентски стипендии

Дискусија во 'Образование' започната од Em4ence, 25 февруари 2010.

 1. Vodolijata

  Vodolijata Популарен член

  Се зачлени на:
  14 јули 2010
  Пораки:
  160
  Допаѓања:
  683
  Ајде за добро нека е, сега кажаа на вести утре излегува конкурсот за стипендии за 2010/2011 година. Па ајде сите да си добиеме :D
   
  На nedzma му/ѝ се допаѓа ова.
 2. bluberry

  bluberry Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 ноември 2009
  Пораки:
  1.114
  Допаѓања:
  299
  Па и три вида на стипендии машала :D
   
 3. ma4o4female

  ma4o4female Истакнат член

  Се зачлени на:
  1 декември 2009
  Пораки:
  477
  Допаѓања:
  349
  Што лажат ко нема ни трага ни глас од конкурсот... Сега проверував :/
   
  На Vodolijata му/ѝ се допаѓа ова.
 4. LadyN

  LadyN Истакнат член

  Се зачлени на:
  20 октомври 2010
  Пораки:
  265
  Допаѓања:
  124
  За оние што не имаше на конечната листа за добиени кредити лани, веќе ни пуштија 2 рати, и договорот стаса пред неколку дена :) А во него исто пишува дека продолжувањето на истиот е до 20 ноември. Исто беше една другарка пред 3 дена во министерство и и кажаа најкасно неделава да отидеме. Значи она што го кажуваат на вестите е дека студентските кредити се укинуваат, ама за следниве години... а нас ќе ни ги исплатат парите :!:
   
 5. Lina24

  Lina24 Истакнат член

  Се зачлени на:
  26 февруари 2010
  Пораки:
  2.230
  Допаѓања:
  436
 6. Vodolijata

  Vodolijata Популарен член

  Се зачлени на:
  14 јули 2010
  Пораки:
  160
  Допаѓања:
  683
  Го нема конкурсот објавено и јас преверував неколку пати сигурно го обработуваат :) Ќе излезе кога веќе кажаа на вести нема бегање... А каква би била таа А категорија за талентирани ученици од 4 000 денари?
   
 7. puflaa

  puflaa Истакнат член

  Се зачлени на:
  3 декември 2009
  Пораки:
  228
  Допаѓања:
  22
  Јас слушнав дека во весник го имало, само во кој не знам! Сега го разлистав дневник, и не беше таму, зс другите весници не знам зошто продавачката мислам ќе ме убиеше! :lol: Ај ако знае некој нека кажееее ! :)
   
 8. k.i.m

  k.i.m Популарен член

  Се зачлени на:
  12 мај 2010
  Пораки:
  4.724
  Допаѓања:
  5.140
  Мора да го има и на нет штом го има во весник, ајде да се надеваме дека ќе го стават во текот на денов, ете кажале дека ќе биде денес, не мора да значи дека уште од сабајле ќе го има, какви сме сите нетрпеливи :D
   
 9. bluberry

  bluberry Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 ноември 2009
  Пораки:
  1.114
  Допаѓања:
  299
  Навистина а какви се тие талентирани ученици? Еве на пример мојот просек е 9,8 и сега за која да аплицирам?
   
 10. Vodolijata

  Vodolijata Популарен член

  Се зачлени на:
  14 јули 2010
  Пораки:
  160
  Допаѓања:
  683


  И јас се прашувам тоа, и на пример дали би можело да аплицираме во двете групи па ако не бива во таа од 4000 зашто мал е бројот на студенти кои ке земаат-200, па да спаднеме во онаа категорија од 3 000 или сигурно си е сигурно да си аплицираме за Б немој да останеме без ништо на крајот :P
   
 11. bluberry

  bluberry Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 ноември 2009
  Пораки:
  1.114
  Допаѓања:
  299
  Велат имало во весникот Вечер,не знам колку е точно .Кој е во можност нека одговори :lol:
  Инаку кај нас на Кирил има многу деца кои ќе поднесуваат за стипендија,за на Гоце не знам :^)
   
 12. k.i.m

  k.i.m Популарен член

  Се зачлени на:
  12 мај 2010
  Пораки:
  4.724
  Допаѓања:
  5.140
 13. KuklickaSk

  KuklickaSk Популарен член

  Се зачлени на:
  20 јуни 2010
  Пораки:
  1.944
  Допаѓања:
  3.056
 14. k.i.m

  k.i.m Популарен член

  Се зачлени на:
  12 мај 2010
  Пораки:
  4.724
  Допаѓања:
  5.140
  Сега и јас се збунав :?: Мислам дека спаѓам во талентирани, но само на 200 доделуваат... Па можеби поарно е на другиот да аплицирам, поголеми се шансите... А? :?: Ако може на двата што не верувам добре е, но незнам... Ако знае некој плус информација нека пише.
   
 15. Nannaa

  Nannaa Истакнат член

  Се зачлени на:
  28 март 2010
  Пораки:
  271
  Допаѓања:
  29
  уште ништо нема или јас не можам да најдам???/ шо е проблемот??? нестрпливо чекам да излези конкурсот.... дали некој знај ова шо е за талентирани студенти дали можи и од приватните таму да конкурираат или не?? или тоа е само за државните??
   
 16. eli.vaga89

  eli.vaga89 Истакнат член

  Се зачлени на:
  17 септември 2010
  Пораки:
  22
  Допаѓања:
  2
 17. ma4o4female

  ma4o4female Истакнат член

  Се зачлени на:
  1 декември 2009
  Пораки:
  477
  Допаѓања:
  349
  Годишно ќе се доделуваат 200 стипендии за талентирани студенти и ќе бидат во износ од 4.000 денари месечно, а за нив ќе можат да конкурираат студенти кои оствариле просек над 8.5 од техничките факултети и медицинските науки, односно над 9 од општествените и уметничките науки. При доделувањето на овие стипендии, од вкупно 100 бода, 80 ќе се однесуваат на постигнатиот успех, 10 на остварените приходи на родителите/старателите, додека останатите10 бода ќе носи видот на студиите.
  Ама, пак, се зависи од домашните примања ;)
   
 18. violinistka

  violinistka Истакнат член

  Се зачлени на:
  2 октомври 2010
  Пораки:
  334
  Допаѓања:
  148
  Од конкурсот ни трага..ни глас...Демек ќе излезе ама го нема :^)
   
 19. Lina24

  Lina24 Истакнат член

  Се зачлени на:
  26 февруари 2010
  Пораки:
  2.230
  Допаѓања:
  436
  и јас го барам, ама неможам никаде да видам би требало да биде во документи па во конкурси ама нема ништо... :?:
   
 20. puflaa

  puflaa Истакнат член

  Се зачлени на:
  3 декември 2009
  Пораки:
  228
  Допаѓања:
  22
  Луѓе конкурсот го имало во денешен вечер, јас сега дознав. Ќе искочи сигурно и на нет деновиве, пошоо нели прво на нет се аплицира.. па да видиме!