Студентски стипендии

Дискусија во 'Образование' започната од Em4ence, 25 февруари 2010.

 1. Zlatusko

  Zlatusko Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 април 2010
  Пораки:
  531
  Допаѓања:
  725
  Феминки конкурсот е излезен во денешен вечер, а аплицирањето на нет ќе започни од 25 овој месец. Јас побарав денес низ трафиките низ центар не најдов вечер нигде, а мајка ми одвај нашла еден во Битола. Така да со сигурност го има конкурсот, излезен е. Еве баш сега го гледам онлине изданието на вечер ама не можам да најдам ништо, ама 100% го има во денешното издание. :)
   
 2. k.i.m

  k.i.m Популарен член

  Се зачлени на:
  12 мај 2010
  Пораки:
  4.724
  Допаѓања:
  5.140
  Девојки излезе конкурсот конечно :up: барајте го на страницата на министерството.
   
 3. Lina24

  Lina24 Истакнат член

  Се зачлени на:
  26 февруари 2010
  Пораки:
  2.230
  Допаѓања:
  436
  имам 9,73 просек и сум на приватен факултет, е сега незнам за која категорија да се пријавам затоа што тип А доделуваат само 30 стипендии за приватните универзитети а тип Б 150 ако не добијам во тип А ќе ме префрлат ли во тип Б? или како? вие како сте со просек што планирате??
   
 4. k.i.m

  k.i.m Популарен член

  Се зачлени на:
  12 мај 2010
  Пораки:
  4.724
  Допаѓања:
  5.140
  Лина и јас сум во слична ситуација т.е во полоша, ова воопшто не ми се допаѓа што го направија :x
  Сепак тебе просекот ти е супер мислам дека треба да аплицираш за талентирани студенти, ама ај ќе видиме како ќе биде да не брзаме.
   
 5. Vodolijata

  Vodolijata Популарен член

  Се зачлени на:
  14 јули 2010
  Пораки:
  160
  Допаѓања:
  683
  Незнам и јас се мислам ама се одам накај тоа да аплицирам за Б категорија, 1000 денари, а биле а не биле па сега, а ако останам без ништо и онака е мал бројот на тие од А категорија а има доста студенти што имаат 10.00 просек. ...сепак ке прашам кај нас на факултет ќе видам што ке ми кажат.
   
 6. bluberry

  bluberry Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 ноември 2009
  Пораки:
  1.114
  Допаѓања:
  298
  Е сега ниту јас знам за која да аплицирам :^)
  А добро каде се пополнува електронски.Никаде не можав да најдам.Знам дека почнува од 25 ,но сакав да видам како изгледа :^)
   
 7. Lina24

  Lina24 Истакнат член

  Се зачлени на:
  26 февруари 2010
  Пораки:
  2.230
  Допаѓања:
  436
  сега е ставен ланскиот на 25 ќе ја стават апликацијата за нас и јас сакав да видам како изгледа.
   
 8. k.i.m

  k.i.m Популарен член

  Се зачлени на:
  12 мај 2010
  Пораки:
  4.724
  Допаѓања:
  5.140
  Блубери, електронското започнува од 25 месецов, сигурно тогаш ќе го пуштат.
  И јас изгледа ќе аплицирам во Б категорија, не верувам во 180 да ме одберат, како што кажа водолијата има многу со 10.00, а во 850 поверојатно ми е да се најдам.
  Сепак ако некој праша некаде или дознае нешто ново нека каже.
   
 9. Nannaa

  Nannaa Истакнат член

  Се зачлени на:
  28 март 2010
  Пораки:
  271
  Допаѓања:
  29
  дали можи да се пријавиш на а категорија и ако те одбијат оти малце стипендии дават после да се пријавиш на б категорија??? јас прв пат аплицирам и не знам.... ве молам некој ако знај нека ми кажи...
   
 10. al-vik

  al-vik Истакнат член

  Се зачлени на:
  27 октомври 2010
  Пораки:
  284
  Допаѓања:
  102
  Верувај дека се проверува :) И за стипендиите влијае материјалната состојба,но многу помалку од успехот, за тоа што тие се даваат на талентирани студенти. А нели се носат потврди како доказ за примени плати, кои за кредити да, влијаат многу повеќе, но сега како што слушнавме ќе нема. Може да си прочитате конкурсот и да видите како се бодува материјалната состојба.
   
 11. Lolipop23

  Lolipop23 Форумски идол

  Се зачлени на:
  21 март 2010
  Пораки:
  5.183
  Допаѓања:
  24.633
  Пол:
  Женски
  Јас ве советувам оние кои имате висок просек, да тркнете до министерство за образование или да се јавите и да прашате дали доколку се пријавите за онаа стипендија за талентирани и не ја добиете, дали автоматски ќе ве префрлат на онаа тип Б. Тие таму најдобро ќе ви кажат.. а вака расипан телефон не си играјте. :!:
   
 12. al-vik

  al-vik Истакнат член

  Се зачлени на:
  27 октомври 2010
  Пораки:
  284
  Допаѓања:
  102
  Lina24 за тебе и за сите кои како тебе се мислат,значи ова ви го кажувам со сигурност а можете и да појдете до Министерство да си прашате ќе ви потврдат, АПЛИЦИРАЈ ЗА СИТЕ ЗА КОИ ГИ ИСПОЛНУВАШ УСЛОВИТЕ, Е сега може ќе треба наместо по еден да извадите по 2-3 примероци од секој документ, но кога ќе бидат конечните ранг листи и ако те има на повеќе од една листа, ќе си појдеш до Министерство да си кажеш од која стипендија се откажуваш,за да не те отфрлат од двете или трите. Но нема да згрешите ако си аплицирате, но пред да аплицирате извадете си ги документите бидејќи најмногу апликациите ви се отфрлаат доколку некој податок кој сте го прикажале во електронска форма не е ист со документот кој го прикажувате. Веќе не користам но така беше и до лани, можеше да си аплицираш без проблем и за кредит и за стипендија, но да користиш само едно, но студентите тоа за жал уште не го знаат.
   
 13. k.i.m

  k.i.m Популарен член

  Се зачлени на:
  12 мај 2010
  Пораки:
  4.724
  Допаѓања:
  5.140
  Си знам сега, тоа го имав пишано во Јуни месец.
  И не сум баш сигурна дека можеш да се пријавиш во двете категории, камо да може така :wasntme:
   
 14. al-vik

  al-vik Истакнат член

  Се зачлени на:
  27 октомври 2010
  Пораки:
  284
  Допаѓања:
  102
  Па не се мисли немора да ми веруваш на мене, отиди си до Министерство и прашај си.
   
 15. bluberry

  bluberry Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 ноември 2009
  Пораки:
  1.114
  Допаѓања:
  298
  Навистина тие што сте во Скопје проверете и пишете ни да знаеме.Така е најдобро.
  Јас нема да бидам во Ск ниту наредната недела :^)
   
 16. happygirl

  happygirl Популарен член

  Се зачлени на:
  27 јули 2010
  Пораки:
  3.261
  Допаѓања:
  14.586
  Пол:
  Женски
  Имам просек 9.125 и ќе аплицирам за стипендијава под Б. Мислам дека имам поголеми шанси таа да ја добијам отколку онаа за талентирани студенти.Инаку,не може да се аплицира за два вида на стипендија,тоа е информација од Министерството.
   
 17. Vodolijata

  Vodolijata Популарен член

  Се зачлени на:
  14 јули 2010
  Пораки:
  160
  Допаѓања:
  683
  Лично праша или...?
   
 18. Lilit

  Lilit Форумски идол

  Се зачлени на:
  25 ноември 2009
  Пораки:
  7.024
  Допаѓања:
  91.417
  Колку глупаво ми е она талентирани студенти,а те вреднуваат по успех.Ми нема логика...

  И друго,материјалната состојба нема врска,секој си штелува како што си сака,верувајте.Познавам студенти кои се многу,многу далеку од немање пари,единци се (автоматски,има повеќе финансии за по член од семејството) и сепак зимаат стипендии.Ако мене ме прашувате многу е бедно и нефер,се згадувам од оваа категорија на луѓе.
  Мора да направат друг начин за вреднување и именување на стипендиите.
   
 19. pink4ever

  pink4ever Популарен член

  Се зачлени на:
  23 октомври 2010
  Пораки:
  1.042
  Допаѓања:
  1.006
  дечки се мислам дека прашав, ама барав немам прашано.
  Дали има стипендии за средно и основно ?
  и некој нешто повеќе да каже околу тоа
   
 20. happygirl

  happygirl Популарен член

  Се зачлени на:
  27 јули 2010
  Пораки:
  3.261
  Допаѓања:
  14.586
  Пол:
  Женски
  Да,лично прашав човек кој ми е близок роднина и работи во Министерството.