1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Студентски стипендии

Дискусија во 'Образование' започната од Em4ence, 25 февруари 2010.

  1. k.i.m

    k.i.m Популарен член

    Се зачлени на:
    12 мај 2010
    Пораки:
    4.732
    Допаѓања:
    5.151
    Хепи, сигурно ќе можеме да се пријавиме во категорија Б?
    Зашто јас слушнав некој кажа дека штом имаш над 9 просек, мораш во А.
    Ама глупости, секој си зборува по свое, мора да може.

    Па дај нека објаснат овие од Министерство подетално, аман.
     
  2. happygirl

    happygirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 јули 2010
    Пораки:
    4.251
    Допаѓања:
    21.757
    Пол:
    Женски
    Мене ми рекоа да се пријавам во Б категорија затоа што има многу студенти со просек 10, 9.8... и тие се оние талентираните.А плус од А категорија даваат само 170 стипендии и сигурно јас нема да влезам во тие со 9.125.Нема врска што и јас имам просек над 9,секако можам да се пријавам во Б категоријата.
     
    На k.i.m му/ѝ се допаѓа ова.
  3. Lina24

    Lina24 Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 февруари 2010
    Пораки:
    2.230
    Допаѓања:
    438
    јас сум на приватен универзитет и имам просек 9,75 а во категорија А даваат само 30 стипендии, а во Б мислам дека околу 170 и сега незнам што да правам, а во министертсвото викаат дека ако има слободни еста во категорија Б ќе те префрлат таму,а сигурно ќе нема, страв ми е дА не останам на ништо
     
  4. milaaaaa

    milaaaaa Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 март 2010
    Пораки:
    90
    Допаѓања:
    19
    Пол:
    Женски
    Mоже некој да ми објасни дали треба да се земат уплатници и да се уплати во банка одредена сума пари на сметка на факултетот за да се земе уверение за положени испити? некои колешки кажуваа дека мора прво да се уплати, а на страната на министерство пишува вака: "Ова уверение е ослободено од такса врз основа на член 22, точките 13, 25, 28 и 31, од Основниот закон за административни такси." сакам да прашам и за државјанството дали треба да биде заверено на нотар? има некој информации за ова? благодарам :)
     
  5. happygirl

    happygirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 јули 2010
    Пораки:
    4.251
    Допаѓања:
    21.757
    Пол:
    Женски
    Mоже да ми дадеш линк од ова за уверението?
     
  6. BlackXSs

    BlackXSs Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 јуни 2010
    Пораки:
    88
    Допаѓања:
    20
    ДА има стипендии за средно,но ретко кој слушнал за тоа.Јас дури кога поднесував документи за студентска стипендија дознав дека имало и стипендии за во средно. :@
     
  7. milaaaaa

    milaaaaa Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 март 2010
    Пораки:
    90
    Допаѓања:
    19
    Пол:
    Женски
    да секако :) http://www.mon.gov.mk/index.php?option= ... Itemid=144 ова е линк од страната за стипендии по информатика кликни кај што пишува тука: Уверение со бројот на предвидените и положени испити од претходните години, заверен образец “УППИ” во форма и содржина објавена тука.

    На конкурсот за сите студенти сеуште не е објавено уверението, го пишува само ова: Уверение со бројот на предвидените и положени испити од претходните години, заверен образец “УППИ” во форма и содржина објавена на интернет порталот http://mon.gov.mk;

    Според мене ако уверението е бесплатно за тие што ќе конкурираат за информатичката стипендија, тогаш треба да е бесплатно и за сите други студенти :?: чекам ваш одговор дали има некој информации. поздрав :*
     
  8. nedzma

    nedzma Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 октомври 2010
    Пораки:
    688
    Допаѓања:
    192
    Пол:
    Женски
    Феминки јас сакам да ве прашам за уверението што треба да се земе од Управа за јавни прихови и потврдата од Завод дали ќе можам јас со лични карти од моите да ги земам или мора лично тие да одат?
     
  9. violinistka

    violinistka Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 октомври 2010
    Пораки:
    334
    Допаѓања:
    152
    Не мора лично да одиш ти,може да ги земеш личните карти од твоите и да го земеш уверението. ;)
     
  10. happygirl

    happygirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 јули 2010
    Пораки:
    4.251
    Допаѓања:
    21.757
    Пол:
    Женски
    Уверение од УЈП е семејно материјанлно така ли ? Тоа што го имаме на наше име,пр. куќа,дуќан,кола,лични примања(ние кандитатите) и родителите?
     
  11. pink4ever

    pink4ever Популарен член

    Се зачлени на:
    23 октомври 2010
    Пораки:
    1.042
    Допаѓања:
    1.012
    а каде има повеќе информации околу тоа? те молам се што знаеш кажи ми :)
     
  12. BlackXSs

    BlackXSs Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 јуни 2010
    Пораки:
    88
    Допаѓања:
    20
    Не сакам да те лажам,но навистина не знам ништо за тоа,знам само дека има.Тогаш веќе не ми беше потребна таква стипендија и воопшто не се заинтересирав.Најдобро ќе биде да отвориш на страницата на МОН и таму да побараш повеќе информации (ако има).
     
  13. al-vik

    al-vik Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 октомври 2010
    Пораки:
    284
    Допаѓања:
    110
    Има може конкурсот веќе и да е излезен ако не е очекувај овие денови на страната за мон. И за разговоров за дали да аплицирате на 2 вида стипендии, вие си знаете,не морате, ама знам дека може, и треба да си прашате некој од одделението за стипендии.
     
  14. happygirl

    happygirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 јули 2010
    Пораки:
    4.251
    Допаѓања:
    21.757
    Пол:
    Женски
    Не може да се аплицира на 2 вида стипендии,директно од МОН ми кажаа.
     
  15. Vodolijata

    Vodolijata Популарен член

    Се зачлени на:
    14 јули 2010
    Пораки:
    160
    Допаѓања:
    683

    Кај нас секретарката уште одамна ја прашував кажа дека тоа уверението за положени испити се уплака на уплатница на сметка на факултетот и тоа 400 ден мислам или 500 . Тоа е за да земеш мора да дадеш првин....
     
  16. al-vik

    al-vik Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 октомври 2010
    Пораки:
    284
    Допаѓања:
    110

    Девојче, мислев дали да пишам повторно тука, но или погрешна личност имаш прашано, или знаеш дека може но сакаш да си ја намалиш конкуренцијата :!: Значи не може да примаш повеќе од еден вид, но да аплицираш никој неможе да ти забрани и на 10 места ако можеш и ако сакаш. Не би дала погрешна информација ако не сум 100 % сигурна.
     
  17. happygirl

    happygirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 јули 2010
    Пораки:
    4.251
    Допаѓања:
    21.757
    Пол:
    Женски
    Ниту имам прашано погрешна личност ниту пак сакам да ја намалам конкуренцијата, не зборувај напразно кога не знаеш :fubar: А уште помалку пак нема да се замарам да ширам дезинформации.
    Ама на крајот, кој како сака нека си аплицира, со среќа на сите ;)
     
  18. bluberry

    bluberry Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 ноември 2009
    Пораки:
    1.114
    Допаѓања:
    341
    А можеби ти треба да се информираш подобро.Не знам што ти е целта,но и јас прашав.Аплицирање за два вида стипендии не е можно и јас бев дирекно во министерството и тека ми кажаа. :@

    И што сега грешки во системо :@ :@ :@
     
  19. Lina24

    Lina24 Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 февруари 2010
    Пораки:
    2.230
    Допаѓања:
    438
    ја потполни некој електронската пријава??? мене ми вика поради технички проблеми пробајте утре, ај има време до 12 декември..јас сеуште се мислам дали да аплицирам во тип А затоа што само 30 стипендии доделуваат а верувам дека 20 се веќе наместени :@
     
  20. ma4o4female

    ma4o4female Популарен член

    Се зачлени на:
    1 декември 2009
    Пораки:
    482
    Допаѓања:
    352
    Дечки, дај ве молам некој кој веќе ја има пополнето електронската пријава нека ми каже што се се бара во неа? Дали примањата од УЈП, државјанството...оти јас ништо од тоа уште немам извадено. И некој ако знае веќе, некој што извадил документи, да ми каже од работното место на родителите, само за месец септември ли се зема платата, или за сите 3 последни месеци. Ве молам одговорете ми бидејќи морам да знам, за да не ме врнат од МОН :( :)