1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Студентски стипендии

Дискусија во 'Образование' започната од Em4ence, 25 февруари 2010.

  1. ma4o4female

    ma4o4female Популарен член

    Се зачлени на:
    1 декември 2009
    Пораки:
    482
    Допаѓања:
    352
    pleeeeeaseeeee :(
     
  2. bluberry

    bluberry Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 ноември 2009
    Пораки:
    1.114
    Допаѓања:
    341
    Добро е вчера грешка ,денеска грешка ,утре викенд............цццццц :devil:
    А сакав и јас да прашам треба само за септември потврда или за последните три месеци?
     
  3. al-vik

    al-vik Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 октомври 2010
    Пораки:
    284
    Допаѓања:
    110

    Е неможам да се изначудам, додека седиш на интернет неможеш да си прочиташ конкурсот малку поубаво се си пишува во него ? Или сите се научени се на готово да им се сервира и после грешки имало , па ќе има :^)
    Студентите, кои електронски се пријавиле по конкурсот, потребно е во Министерството за образование и наука ул. Мито Хаџи-Василев Јасмин бб – Скопје, од 16.12.2010 до 29.12.2010 година, од 9 – 16 часот, да ги донесат следните документи:

    1. Потврда за редовно запишан зимски семестар за студиската 2010/2011 година;
    2. Идентификационен број од успешно пополнета електронска пријава;
    3. Уверение со бројот на предвидените и положени испити од претходните години, заверен образец “УППИ” во форма и содржина објавена на интернет порталот http://mon.gov.mk;
    4. Уверение од Управата за јавни приходи, за остварени приходи по разни основи за двајцата родители – старатели на кандидатот поединечно и за самиот кандидат;
    5. Потврди за остварените приходи на вработените членови на семејството за месец септември 2010 година или доколку за овој месец не е исплатена плата, да се достави потврда за последната исплатена плата; за пензионираните членови на семејството да достави документ за висина на пензија; за невработените членови на семејството да се достави потврда од Заводот за вработување дека се невработени или примаат – не примаат паричен надоместок (во потврдата да биде наведен износот на паричниот надоместок, доколку го примаат); за починат родител да се достави копија од извод на умрените; за разведени родители да се достави доказ за разводот и доколку прима алиментација истата како приход да биде прикажана под други приходи, за корисници на социјална помош да се достави решение или чек, за инвалидитет да се достави лекарска белешка, додека за учениците и студентите (браќа, сестри) потврда од училиштето, односно факултетот или др.;
    6. Изјава на кандидатот дека не е корисник на друга стипендија или кредит, објавена на интернет порталот http://mon.gov.mk;
    7. Изјава на кандидатот дека доставените документи се вистинити и податоците се идентични со оние податоци внесени во електронската пријава објавена на интернет порталот http://mon.gov.mk;
    8. Копија од уверение за државјанство на Република Македонија;
    9. Индекс на увид.

    Документите на кандидатите кои се некомплетни, ненавремено доставени и не се идентични со податоците кои се внесени во електронската пријава, нема да бидат разгледувани.

    Тука има нешто нејасно?
     
  4. starfish

    starfish Популарен член

    Се зачлени на:
    31 јануари 2010
    Пораки:
    4.833
    Допаѓања:
    10.128
    Пол:
    Женски

    За месец Септември пишува, ама ако нема за тој месец, може од Октомври мислам.


    Инаку не знам што е работата стварно.... Зашто и денес пак има грешка??
    Не знам како не им е срам....па си има таму рок до кога може да пријавиме, ај ако не ќе чекаме последен ден, заради нив.
     
  5. Jewel

    Jewel Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 август 2010
    Пораки:
    338
    Допаѓања:
    144
    Дали некој знае каде е поточно објавен тој УППИ образец кој треба да се симне од страната на МОН и да се завери?
     
  6. Lina24

    Lina24 Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 февруари 2010
    Пораки:
    2.230
    Допаѓања:
    438
    само едно не ми е јасно, миже некој да ми помогне???
    татко ми и сетсра мине се вработени извадив потврда дека се невработени, мајка ми од април до октомври беше невработена, сега се вработи на 15 ноември(основа фирма) и нема поминато плата, како да доставам документи за неа???
    иначе и јас неможам да отворам за да пополнам електронска пријава
     
  7. Nannaa

    Nannaa Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 март 2010
    Пораки:
    271
    Допаѓања:
    30
    добро знај некој шо се дешава на овај порталот?? катастрофа..... како да си играат мајтап со нас.... два дена проблем има... за џабе трчав за документии... :devil: да не има некој информација кога ке можи да се пријавуваме на страната на мон??
     
  8. ma4o4female

    ma4o4female Популарен член

    Се зачлени на:
    1 декември 2009
    Пораки:
    482
    Допаѓања:
    352
    ДА! Тоа што си го зацрвенила вели за месец септември 2010, а овде гледај што пишува:
    Материјални можности на студентите и нивните семејства – се земаат месечните примања по член на семејството на студентот во однос на просечно исплатената месечна нето плата по вработен во Република Македонија за последните три месеци утврдена од Државниот завод за статистика. По основ на овој критериум може да се добие најмногу 40 бодови.
    Ете тоа ме буни и културно си прашав, а доколку знаеш да одговориш, повели!
     
  9. al-vik

    al-vik Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 октомври 2010
    Пораки:
    284
    Допаѓања:
    110
  10. Vodolijata

    Vodolijata Популарен член

    Се зачлени на:
    14 јули 2010
    Пораки:
    160
    Допаѓања:
    683
    А што документи треба да се имаат кога ке се пријавува електронски?
     
  11. Nannaa

    Nannaa Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 март 2010
    Пораки:
    271
    Допаѓања:
    30
    сите документи за да можиш да ја пополниш електронската пријава... барем јас така мислам така ми имаат кажано...
     
  12. starfish

    starfish Популарен член

    Се зачлени на:
    31 јануари 2010
    Пораки:
    4.833
    Допаѓања:
    10.128
    Пол:
    Женски
    А ти причита малку погоре, или те мрзеше?
     
  13. Nannaa

    Nannaa Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 март 2010
    Пораки:
    271
    Допаѓања:
    30
    сите документи за да можиш да ја пополниш електронската пријава... барем јас така мислам така ми имаат кажано...
     
  14. Nannaa

    Nannaa Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 март 2010
    Пораки:
    271
    Допаѓања:
    30
    еден од родителите е осигуран како паушалец и не му даваат потврда за месечна плата оти не ни зема плата месечна...само од уверението од ујп има за годишно ниво.... е сега ако ми бараат на електронското да напишам несечно што да напишам??? дали некој знај или има поднесено вака??? ве молам ако некој знај нека ми кажи за да знам шо да прам...
     
  15. babyI

    babyI Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 февруари 2010
    Пораки:
    38
    Допаѓања:
    7
    Девојки сакам да ве прашам нешто.
    Кристално јасно ми е дека ако си корисник на една стипендија, не можеш да аплицираш за друга (тоа стои во конкурсот). Јасно ми е дека ако потпишам изјава дека не сум корисник на друга ситипендија, а веќе користам, правам криминал. Значи јас веќе корисник сум на стипендија од општината, но таа е помала од овие државните што ги даваат, па сакам да аплицирам за таа за информатичарите, а и имам висок просек.
    Па сакам да ве прашам :
    -Дали некој од вас што земал некогаш една стипендија, има аплицирано за друга (во која е наведено дека не смее да се биде корисник на друга стипендија) и ја потпишал изјавата;
    -И ако има таков, дали дознаа некако дека веќе сте корисник (верувам дека се води евиденција за студентите -корисници на стипендија ) и дали превземаа некои мерки : ви ги одбија документите, ви ја скинаа другата стипендија, ве тужеа за криминал и за лажна изјава :)
    -Дали мојата стипендија од општината , се води како државна, се води евиденција во министерството, дали некој би се замарал секој апликант да го проверува дали користи стипендија или не... ДАЛИ ДА АПЛИЦИРАМ ИЛИ НЕ НЕЗНАМ :@ :@ :@
    :D
     
  16. bluberry

    bluberry Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 ноември 2009
    Пораки:
    1.114
    Допаѓања:
    341
    Приход од имот и имотни права: што треба овде да се напише?
    Плата, пензија, социјална помош или надоместок по основ на технолошки вишок од татко: и овде за кој месец треба само за септември ли?
     
  17. happygirl

    happygirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 јули 2010
    Пораки:
    4.241
    Допаѓања:
    21.647
    Пол:
    Женски
    Да, само за септември треба да се напише.
     
  18. cinderellce

    cinderellce Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 септември 2010
    Пораки:
    101
    Допаѓања:
    47
    Мислам дека можеш да аплицираш и да ги примаш двете стипендии ама не сум 100% сигурна. :!: Инаку електронското пријавување за стипендиите за информатичари заврши, така да сега е касно да аплицираш за таа стипендија :worried: позз
     
  19. happygirl

    happygirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 јули 2010
    Пораки:
    4.241
    Допаѓања:
    21.647
    Пол:
    Женски
    Девојки, да ве прашам нешто. Образецот УППИ што е, треба да ми го пополнат во факултетот така ли? А каде треба да се завери? На факултетот или кај нотар? :^)
    И уште нешто. Студирам на Филолошкиот во Штип,ама таму каде што треба да го одберам факултетот во пријавата има само Филолошки факултет Блаже Конески.. И сега што да правам??
     
  20. bluberry

    bluberry Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 ноември 2009
    Пораки:
    1.114
    Допаѓања:
    341
    Идентификационен број од успешно пополнета електронска пријава; ова од каде да го најдам?????????

    а Хепи грл како има за сите факултети провери убаво :^)