1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Студирање во Бугарија

Дискусија во 'Образование' започната од strumfetka, 21 јануари 2012.

  1. Snow-Star

    Snow-Star Популарен член

    Се зачлени на:
    28 јануари 2014
    Пораки:
    3.470
    Допаѓања:
    17.430
    Пол:
    Женски
    Ако е под универзитетот Неофит, во нормални услови би требало да има и државна, и приватна такса (кај нас квота). Ама мислам дека чуждестранните студенти одат под државна, не знам никој да е во приватна од почеток со мк документи. Ова за државните универзитети, ако станува збор за факултет под приватен универзитет не знам како е.

    Провери на страната на универзитетот за повеќе инфо.
     
    На Tw<3 му/ѝ се допаѓа ова.
  2. En89

    En89 Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 ноември 2018
    Пораки:
    131
    Допаѓања:
    39
    Пол:
    Женски
    Дали е некој на приватен факултет во софија?
     
  3. flawless23

    flawless23 Активен член

    Се зачлени на:
    5 февруари 2019
    Пораки:
    17
    Допаѓања:
    28
    Пол:
    Женски
    И јас планирам да студирам медицина од следната година во Софија :)
     
  4. Cutk

    Cutk Нов член

    Се зачлени на:
    22 февруари 2019
    Пораки:
    2
    Допаѓања:
    1
    Пол:
    Женски
    Дали некој има информации кога ќе има презентација во амбасада околу факултетите во Бг или каде да се обратам за да добијам подетални информации околу истите
     
    На daylight му/ѝ се допаѓа ова.
  5. Режисерот

    Режисерот Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 август 2018
    Пораки:
    59
    Допаѓања:
    94
    Пол:
    Женски
    Здраво , дали може некок што студира медицина во Бугарија да ми пише?
     
  6. vaterpro

    vaterpro Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 декември 2018
    Пораки:
    88
    Допаѓања:
    60
    Пол:
    Машки
    Nekoj sho ke se zapishva sofija ova god ili vo dr grad vo bg neka pishi.
     
  7. Lolo1612

    Lolo1612 Активен член

    Се зачлени на:
    28 јули 2018
    Пораки:
    25
    Допаѓања:
    9
    Пол:
    Женски
    Здраво..Ги барам универзитетите по Софија и цело време ми излегува Климент Охридски како најголем универзитет.Дали некој знае дали е државен универзитетот или пак да ми препорача некој друг ?И сакав да прашам дали се исти цените( год. Такси) на државен во Софија и во помалите градови,барав за Софија ама не најдов?Ако може некој да ми прати линк,ако знае.
     
  8. Ambitious

    Ambitious Популарен член

    Се зачлени на:
    25 јануари 2015
    Пораки:
    1.049
    Допаѓања:
    11.357
    Пол:
    Женски
    Точно е, СУ - Климент Охридски е најголемиот и најстар универзитет во Бугарија.
    Друг е Медицински универзитет каде има 4 факултета: Медицина, Фармација, Стоматологија и еден за други стуки како сестри, акушерки итн.
    УНСС е универзитет за економски науки. Имаш уште и университет каде се учи архетектура, геодезија и слични. Исто така има и Технически. Не можам да се сетам на други.
    Се зависи од тоа што планираш да се запишеш.
    За цените, поскапо е за разлика пд Македонија, но споредени еден со друг овде во Софија не знам дали има разлика.
     
  9. vaterpro

    vaterpro Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 декември 2018
    Пораки:
    88
    Допаѓања:
    60
    Пол:
    Машки
    Otvori na stranata mon.bg I ima lista na site fakulteti na koj mozhat da se zapishat makedonski studenti e spored to otvori na str na univerzitetot sho te interesira I tamu gi pishi site info.
     
    На ChErLlOyD му/ѝ се допаѓа ова.
  10. MartinaJorde

    MartinaJorde Активен член

    Се зачлени на:
    13 февруари 2019
    Пораки:
    35
    Допаѓања:
    1
    Здраво сакам да студирам медицина во Бугарија но незнам на кој факултет да одам. Каде можам да постигнам високо образование и каде дипломата ќе ми биди ценета сегде во светот,во Англија, Шпанија, Германија. За во Софија знам дека има многу конкуренција затоа ми е страв да аплицирам.
     
  11. Ambitious

    Ambitious Популарен член

    Се зачлени на:
    25 јануари 2015
    Пораки:
    1.049
    Допаѓања:
    11.357
    Пол:
    Женски
    Мислам дека дипломите од сите државни факултети се признаени во сите држави кои се во ЕУ.
    Каде е најдобро не знам, лично искуство немам за медицина, најверојатно тоа е Медицинскиот во Софија, за Софиски не знам како е. Имам познати во Плевен и Пловдив и тие исто се задоволни.
     
  12. N-ate

    N-ate Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 август 2011
    Пораки:
    23
    Допаѓања:
    1
    Дали постои можност да се префрлиш од Македонија во Бугарија сред студии за стоматологија, дали признаваат предмети или мора да се почне на ново?
     
  13. Ambitious

    Ambitious Популарен член

    Се зачлени на:
    25 јануари 2015
    Пораки:
    1.049
    Допаѓања:
    11.357
    Пол:
    Женски
    Мислам дека може и дека повеќето предмети ги признаваат, проблемот е што има разминавање во предметите кои се учат. Може да си поминала предмети кои допрва следат или обратно.
    Оваа со сигурност е за фармација, за стоматологија не можам со сигурност да кажам но ако мислиш за факултетот во Софија би требало да е исто бидејќи се на исти универзитет.
     
  14. Angie1432

    Angie1432 Форумски идол

    Се зачлени на:
    24 април 2019
    Пораки:
    7.267
    Допаѓања:
    37.089
    Пол:
    Женски
    ^ Дали истото важи за општа медицина, ако имаш информации?
     
  15. Gregoriana

    Gregoriana Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 септември 2019
    Пораки:
    120
    Допаѓања:
    128
    Пол:
    Женски
    Ме интересира кога почна прва година во Бугарија, како одговараше на писмените испити ?на бугарски или ?бидејки сепак усно би те разбрале и да зборуваш македонски мислам? а за пишување не ти беше тешко ?
    и една моја познаничка ја интересира,дали примаат во бугарија со училишна матура или мора да има државна?
     
  16. Ambitious

    Ambitious Популарен член

    Се зачлени на:
    25 јануари 2015
    Пораки:
    1.049
    Допаѓања:
    11.357
    Пол:
    Женски
    Јас зборував на бугарски, секако не многу течно и можеби вметнував некои македонски зборови но никој не прави проблем. Искрено на мене ми беше така полесно, кога цел семестар го читаш материјалот на бугарски, верувај после потешко ќе ти биде да најдеш вистински зборови на македонски, бугарскиот ќе ти доаѓа сам од себе.
    За матурата не знам, јас бев со државна, а какви им се законите не можам да кажам.
     
    На vaterpro и Gregoriana им се допаѓа ова.
  17. vaterpro

    vaterpro Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 декември 2018
    Пораки:
    88
    Допаѓања:
    60
    Пол:
    Машки
    Со училишна матура повеќе неможеш да се запишиш на државен факултет во Македонија , а не па странство, затоа избирајте државна матура не е нешто многу тешко. Поздрав.
     
  18. Ambitious

    Ambitious Популарен член

    Се зачлени на:
    25 јануари 2015
    Пораки:
    1.049
    Допаѓања:
    11.357
    Пол:
    Женски
    Би требало да важи. Најдобро ви е да отидете во деканат да прашате, тие ќе ви кажат најдобро што и како треба.
     
    На Angie1432 му/ѝ се допаѓа ова.
  19. ChErLlOyD

    ChErLlOyD Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 декември 2012
    Пораки:
    13
    Допаѓања:
    20
    Пол:
    Женски
    Не може. По новото треба да почнеш од почеток, не признаваат ништо.
     
  20. Bree@

    Bree@ Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 февруари 2017
    Пораки:
    74
    Допаѓања:
    2.532
    Пол:
    Женски
    Здравоо јас сум во бугарија први курс сега ме интересира за по 103 членот шо имате аплицирано колку време чекавте во ДАБЧ за происход ? ( и за личната карта колку се чека отприлика )