1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Студирање во Бугарија

Дискусија во 'Образование' започната од strumfetka, 21 јануари 2012.

  1. Мис Стоун

    Мис Стоун Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 ноември 2014
    Пораки:
    226
    Допаѓања:
    359
    Пол:
    Женски
    За лична карта се чека околу 1 месец и 2 недели а за происход незнам.
     
  2. Elence9

    Elence9 Нов член

    Се зачлени на:
    7 октомври 2019
    Пораки:
    7
    Допаѓања:
    1
    Пол:
    Женски
    Сакам да прашам дали за запишување на медицина во Бугарија влијаат и оценките од матура?
     
  3. Bree@

    Bree@ Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 февруари 2017
    Пораки:
    74
    Допаѓања:
    2.532
    Пол:
    Женски
    Влијае се а најмногу приемниот испит ( ти го крева просекот)
     
  4. Nat232

    Nat232 Нов член

    Се зачлени на:
    26 ноември 2019
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    0
    Здраво. Ме интересира дали е можно студент на општа медицина да се префрли од Македонија во Бугарија. Дали познавате некој што се префрлил? Ако е возможно, колку би изнесувала партиципацијата за тој студент?
     
  5. Gjorgji33

    Gjorgji33 Активен член

    Се зачлени на:
    6 септември 2019
    Пораки:
    11
    Допаѓања:
    2
    Пол:
    Машки
    Кога се апликациите за бугарија?
     
  6. Angie1432

    Angie1432 Форумски идол

    Се зачлени на:
    24 април 2019
    Пораки:
    7.266
    Допаѓања:
    37.080
    Пол:
    Женски
    Имате време...тек во лето
     
  7. Gjorgji33

    Gjorgji33 Активен член

    Се зачлени на:
    6 септември 2019
    Пораки:
    11
    Допаѓања:
    2
    Пол:
    Машки
    Ако може некој да ми каже како оди аплицирањето, тежок ли е приемниот?Планирам да се запишам на ренген
     
  8. Nona13

    Nona13 Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 јули 2015
    Пораки:
    34
    Допаѓања:
    32
    Пол:
    Женски

    Запишувањето мислам дека треба да е во јули, а приемниот испит викат дека бил лесен сите го минат а ти во кој град и на кој факултет планираш да се пишеш?
     
  9. Snow-Star

    Snow-Star Популарен член

    Се зачлени на:
    28 јануари 2014
    Пораки:
    3.469
    Допаѓања:
    17.430
    Пол:
    Женски
    За аплицирањето ќе бараш на сајтот на бг МОН, а приемниот не е тежок. Бугарски јазик и историја се во прашање, писатели дела и општи работи и за двете.
    Барајте материали и читајте да минете што подобро сите што планирате да студирате во Бугарија.
     
    На ChErLlOyD му/ѝ се допаѓа ова.
  10. Angie1432

    Angie1432 Форумски идол

    Се зачлени на:
    24 април 2019
    Пораки:
    7.266
    Допаѓања:
    37.080
    Пол:
    Женски
    Совет и од мене, матурата е навистина битна.Јас на пример, имав подобри резултати на приемниот за разлика од повеќето што аплицираа по мојот член, па на крај не ме примија.Сигурна сум дека беше заради 4та од матура, затоа што сите други оценки ми беа 5.
    Приемниот не е тежок, можете да поминете и со лабаво читање низ книгите, а секако ви оди во прилог да се спремите повеќе и да си ги зголемите шансите за подобра оценка.
    Ќе има средби во амбасадата во Скопје некаде во април и жената која што е одговорна за ова сѐ ќе ви објасни што како треба, а на mon.bg исто сите информации, сите формулари кои треба да се печатат, како и слободните места за аплицирање на факултетите ќе бидат објавени таму некаде во мај.
     
  11. Gjorgji33

    Gjorgji33 Активен член

    Се зачлени на:
    6 септември 2019
    Пораки:
    11
    Допаѓања:
    2
    Пол:
    Машки
    Планирам во Софија на МУ
     
  12. GoodGirl89

    GoodGirl89 Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 ноември 2014
    Пораки:
    27
    Допаѓања:
    11
    Пол:
    Женски
    Јас отворив ама ич не се снајдов, ќе сакаш ли да ми пратиш директен линк до сајтот кај што пишува што се' е потребно за пријавување, кај може да најдам материјали за спремање на приемниот исто и за евентот во амбасадата :)
     
  13. Angie1432

    Angie1432 Форумски идол

    Се зачлени на:
    24 април 2019
    Пораки:
    7.266
    Допаѓања:
    37.080
    Пол:
    Женски
    https://mon.bg/bg/173
    Еве овде ќе пишува ама уште е рано , моментално известувањата се од 2019 а на истото место ќе има и за 2020.
    Е за средбата во амбасадата стварно не знам кај известуваат, јас од другарка дознав, ама следи ја страната на бугарската амбасада во мк, може ќе објават.
     
  14. MP123

    MP123 Нов член

    Се зачлени на:
    20 јануари 2020
    Пораки:
    2
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски
    Dali nekoj znae kako e priznat Farmacevtskiot fakultet od Skopje vo Bugarija i dali ima moznost za specializacija tamu ? Fala viii <3
     
  15. ChErLlOyD

    ChErLlOyD Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 декември 2012
    Пораки:
    13
    Допаѓања:
    20
    Пол:
    Женски
    Во март месец е средбата во амбасадата, секоја година е во март, само не знам кој ден би било годинава. Ќе ти го пишам бројот од бугарската амбасада во порака. Јави се и тие ќе ти кажат точна дата.
     
    На zorce и GoodGirl89 им се допаѓа ова.
  16. Sweetgirl200

    Sweetgirl200 Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 октомври 2017
    Пораки:
    84
    Допаѓања:
    24
    Пол:
    Женски
    Здраво,дали може да ми пише некој во порака што веќе учи се запишал општа медицина во Бугарија,сакам да добијам повеќе информации околу тоа.
    Ви благодарам
     
  17. Gregoriana

    Gregoriana Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 септември 2019
    Пораки:
    120
    Допаѓања:
    128
    Пол:
    Женски
    Имам една другарка што се запиша во Бугарија,и да бидам најискрена секој трет ден плачи на телефон најмногу поради хемија физика а сега и биофизика и не знам и латински јазик имаат,кажува дека не ја послушала мајка и да си учи нешто друго бидејки многу сака медицина и не знам не само таа ,таа кажува дека претешко и е ,професорките ништо не им објаснуваат ,материјал преобемен,али хемијата е посебна приказна,јас кога видов...врска нема со ние што учиме на медицина во скопје сега,аналитичката хемија им е многу застапена мошне тешка и комплетно изедначена и за приемен со факултетот за фармација таму.Не ги интересира што ке учиш медицина,иста тежина им е испитот по хемија и на медицинари и на фармацевти.Не е во Бугарија она што било пред 20 години.Таму сега студирањето медицина е многу тешко.Не е да те обезхрабрувам,за секој е индивидуално,само пренесувам мислење од моја позната што во моментов е таму.
     
  18. Ambitious

    Ambitious Популарен член

    Се зачлени на:
    25 јануари 2015
    Пораки:
    1.048
    Допаѓања:
    11.333
    Пол:
    Женски
    Воопшто не е точно. Медицинарите минуваат прелесно на хемија, од друга страна пак, на фармацевтите им е доста полесна анатомијата.

    @Sweetgirl200
    Не можам да ти дадам детални информации за медицина, не сум на тој факултет.
    Се надоврзав само за да кажам овој коментар дека медицина е претeшко да не те обесхрабрува. Секако, тешко е, секој факултет бара учење, а медицината еден од оние кои бараат најмногу. Сепак не е невозможно, доволна е само желба и труд.
     
  19. Gregoriana

    Gregoriana Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 септември 2019
    Пораки:
    120
    Допаѓања:
    128
    Пол:
    Женски
    Не знам за каде и кажуваш дека поминуваат прелесно-можеби некои со врски во Скопје али во Бугарија не.
     
  20. Ambitious

    Ambitious Популарен член

    Се зачлени на:
    25 јануари 2015
    Пораки:
    1.048
    Допаѓања:
    11.333
    Пол:
    Женски
    За Бугарија зборувам и јас.
    Испитот по хемија ама воопшто не е на ниво како на фармацевтите.