1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Студирање во Бугарија

Дискусија во 'Образование' започната од strumfetka, 21 јануари 2012.

  1. theowndemon

    theowndemon crazy cat lady Член на тимот

    Се зачлени на:
    17 септември 2013
    Пораки:
    12.582
    Допаѓања:
    155.746
    Пол:
    Женски
    И јас сакам да се запишам во Бугарија, ве молам ако некој учи таму или има нешто повеќе информации нека ми пиши.
     
  2. Lavina :)

    Lavina :) Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 јули 2015
    Пораки:
    85
    Допаѓања:
    215
    Пол:
    Женски
    Vo koj period se upisite tamu?
     
  3. Ambitious

    Ambitious Популарен член

    Се зачлени на:
    25 јануари 2015
    Пораки:
    1.048
    Допаѓања:
    11.333
    Пол:
    Женски
    @PreciousDiamond @theowndemon дури сега гледам дека сте пишале за студирање во Бугарија. Со оглед на тоа што многу блиски студирале таму добро бев запознаена речиси со се. Оваа година и јас аплицирав и бев на приемниот испит. Вие конкуриравте или можеби се предомисливте?
    @Lavina :) уписите мислам дека се исто средина на Август, но пред тоа се полага приемен испит.
     
    На reki му/ѝ се допаѓа ова.
  4. reki

    reki Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 јануари 2012
    Пораки:
    29
    Допаѓања:
    4
    вчера имаше резултати од приемниот тест ,како поминавте,и јас конурирав оваа година испратив диплома и ќе чекам со неизвесност да излезе првото класирање
     
  5. Ambitious

    Ambitious Популарен член

    Се зачлени на:
    25 јануари 2015
    Пораки:
    1.048
    Допаѓања:
    11.333
    Пол:
    Женски
    На кој факултет конкурираше? Јас не сум задоволна воопшто од резултатите. Учев многу и затоа очекував повеќе.
     
    На reki му/ѝ се допаѓа ова.
  6. reki

    reki Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 јануари 2012
    Пораки:
    29
    Допаѓања:
    4
    за медицина поднесов ,а и мене резултатот не ми е ептен добар можело и подобро ама имам добра матура сите 5 ки и да видам што ке се случи а ти за кој факултет си
     
  7. Lavina :)

    Lavina :) Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 јули 2015
    Пораки:
    85
    Допаѓања:
    215
    Пол:
    Женски
    @reki доцна се информирав за се така да не го фатив приемниот :( имате некакви информации за втор уписен рок?
     
    На reki му/ѝ се допаѓа ова.
  8. Ambitious

    Ambitious Популарен член

    Се зачлени на:
    25 јануари 2015
    Пораки:
    1.048
    Допаѓања:
    11.333
    Пол:
    Женски
    За нас е најбитен приемниот. Без него не можеш ништо. А приемен е еден колку што сум информирана јас.
     
    На reki му/ѝ се допаѓа ова.
  9. reki

    reki Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 јануари 2012
    Пораки:
    29
    Допаѓања:
    4
    нема втор уписен ,еднаш се полага приемен испит првите денови во м Јули (03 07 )и носиш пред тоа документи - пријава ,извод државјанство ,сведителства од сите 4 години ,диплома ,ако имаш нешто бг пасош ако немаш може и без него има квота од 150 места за Мкд распоредени по различни факултети (има рокови за поднесување на документи некдека 22,23,24 Јуни ) за се може да се информ во амбасадата на Бг во Скопје или конзулатот во Битола или на страната на Бг МОН , и после откако ке полагаш си чекаш резултати од тестот ( пред 2 дена ги објавија оваа година )и околу 15,20 Август има конечен список кој е примен во прво класирање , па следи второ ,трето,четврто класир во зависност од останати слободни места до вкупно 150 , ама тестот е тој еден не се полага повторно,, имаат влијание и оценките од матура како и задолжителен предмет за соодветен факулт. пр биологија за медицина и стоматолог,хемија за фармација и хемиски факултет, и сл
     
  10. Lavina :)

    Lavina :) Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 јули 2015
    Пораки:
    85
    Допаѓања:
    215
    Пол:
    Женски
    @reki @Ambitious Нека ви е со среќа на сите кои сте аплицирале и многу успеси понатака:D:D
     
    На tessie и reki им се допаѓа ова.
  11. Eda2

    Eda2 Активен член

    Се зачлени на:
    2 декември 2012
    Пораки:
    3
    Допаѓања:
    0
    Дечки дали некој знае кога е вториот уписен рок во Бг?
     
  12. hotgirld

    hotgirld Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 август 2015
    Пораки:
    9
    Допаѓања:
    1
    Од коде излезе дека треба дипломи за завршено средно пред резултати за прием?? И јас се запишав,никаде не спомнуваат дипломи пред резултатите да излезат.Сите што аплицираа од мојот град немаат испратено диплома за завршено средно,а и сите што се примени истото го кажаја,дека дипломата се дава после приемниот.А и дипломите ги зедовме денеска,така да и немамве време досега да ги испратиме. Приемните резултати треба да излезат од 8 до 20 август.
     
  13. Ambitious

    Ambitious Популарен член

    Се зачлени на:
    25 јануари 2015
    Пораки:
    1.048
    Допаѓања:
    11.333
    Пол:
    Женски
    Дипломите треба да се испратат ПОСЛЕ примниот и резултатите од приемниот, но ПРЕД конечните резултати. Кога бевме да поднесуваме документи во амбасадата прашаа дали ги имаме дипломите и да ги пратиме кога ќе ги добиеме. И на нашето училиште се уште не се доделени, но јас ја земав порано и ја пратив. Како и сите што ги познавам.
     
  14. hotgirld

    hotgirld Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 август 2015
    Пораки:
    9
    Допаѓања:
    1
    Нас кога се пријавувавме ништо не ни спомнаа за дипломите,а и сите што се запишуваа и минатата година и пред минатата ни рекоја дека на крајат ја бараат дипломата за завршено средно.Како што прочитав на минатата страна,истото го имаше напишано и Noemi

     
  15. Ambitious

    Ambitious Популарен член

    Се зачлени на:
    25 јануари 2015
    Пораки:
    1.048
    Допаѓања:
    11.333
    Пол:
    Женски
    Јас што ги знам сите кои аплицираа оваа година а и минатата праќаа диплома откако ќе излезат првите резултати. И како што слушнав оценките од матура ИМААТ влијание и баш затоа не излегуваат резултатите од приемниот заедно со резултатите дали си примен. Ако не треба дипломата и ако нема влијание зошто тогаш се чека? Пред 10тина години кога не се полагало матура заедно излегувале и оценките од приемен и тоа дали и каде си примен.
     
  16. hotgirld

    hotgirld Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 август 2015
    Пораки:
    9
    Допаѓања:
    1
    Епа не биле сите :) .За минатата година сум сигурна дека дипломата беше за запишување во факултетот,за оваа незнам,утре ќе се јавам во амбасада и ќе пишам тука.А ако веќе треба на кој е-маил се испраќа?
     
  17. Ambitious

    Ambitious Популарен член

    Се зачлени на:
    25 јануари 2015
    Пораки:
    1.048
    Допаѓања:
    11.333
    Пол:
    Женски
    Ја испратив преку пошта. Адресата ја има на страната на мон.бг
     
  18. reki

    reki Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 јануари 2012
    Пораки:
    29
    Допаѓања:
    4
    вистина е дека треба да се прати дипломата и тоа што поскоро,,односно веднаш,,не треба ни да се чека регуларното давање во школо ,туку си бараш од класниот порано диплома штом биднат конечни резултатите од нашата матура,но штом не сте разбрале сега треба веднаш рано сабајле да пуштите на факс скенирана дипломата ,а по пошта препорачано да пратите заверена кај нотар фотокопија обавезнооо, без тоа нема да ве земат во предвид и од кој град сте ,сите ли не разбравте за дипломите ,ајде пракајте побргу да излезат резултати да знаеме што ке се прави за уписите овде , и ако не е тајна за кој факултет во бг. си ти и твоите другари
    на овој факс од нивното МОН треба да се праќа диплома Факс +359 2 9217656
     
  19. hotgirld

    hotgirld Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 август 2015
    Пораки:
    9
    Допаѓања:
    1
    Денеска се јавив во Скопје,па таму ми кажаја дека дипломата и нее битна во приемот,за да ми дадат е-маил да ја испратам дипломата ако сакам.Пошто не звучеја сигурно се јавив во Софија за да ми кажат дека без диплома нема да влезам во процесот на селекција,како што и напиша,и ми даде е-маил да ја пратам дипломата и ми реќе преку пошта да пратам заверена на нотар.
    Јас кандидирав на Политички науки: Меџународни односи и Европеистика, другарот на Хотелски туризам и ТВ режија,познавам уште една другарка која кандидираше на Медицина.
     
  20. reki

    reki Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 јануари 2012
    Пораки:
    29
    Допаѓања:
    4
    значи сите пративте дипломи, би требало веќе да дадат кој е примен , што ти рекоа во Софија кога ќе има резултати ?