1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Студирање во Бугарија

Дискусија во 'Образование' започната од strumfetka, 21 јануари 2012.

  1. hotgirld

    hotgirld Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 август 2015
    Пораки:
    9
    Допаѓања:
    1
    Кога се јавивме во Софија ни рекоја да праќаме дипломи што побрзо....Денеска се јавивме да прашаме дали се стигнати документите,ни рекоја дека се е ок,и дека до 14 можи да се испраќа документи да му кажиме на тие што досега немаат испратено,а сигурно ги има.Пред 17 (понеделник) резултати сигурно нема да има.
    Вие на кој факултет сте запишани и за кој град?
     
  2. reki

    reki Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 јануари 2012
    Пораки:
    29
    Допаѓања:
    4
    за медицина за сите градови што се нудат, а од твојот град има ли многу за медицина и со какви резултати се од тестот дали знаеш ,да си направиме пресметка дали да аплицираме за скопје
     
  3. hotgirld

    hotgirld Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 август 2015
    Пораки:
    9
    Допаѓања:
    1
    Од мојот град има само 1 девојче пријавено и знам дека резултати од тестно беа под 4 просек,ма да колку што знам скоро 60-70% се пријавени за медицина,барем така се зборуваше во Софија пред и после полагањето.
     
    На reki му/ѝ се допаѓа ова.
  4. hotgirld

    hotgirld Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 август 2015
    Пораки:
    9
    Допаѓања:
    1
    Ме интересира дали некој знај како оди постапката за запишување после овие резултати? И како се движат цените на факултетите,ме интересира за Софиски универзитет ( Европеистика)
     
  5. reki

    reki Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 јануари 2012
    Пораки:
    29
    Допаѓања:
    4
    Ќе објават следи ја страната на Мон кога треба да се земат уверенијата и после си одиш со истото на университетот си уплакаш школарина ,купуваш индекс пријави итн. и се запишуваш ,види на страната на Софииски университет за цената мислам 500 лева годишно,имаш автоматски место во студентски и така,мислам рано е околу 1 ви октомври ке биде почетокот на Софискии успехх
     
  6. Ambitious

    Ambitious Популарен член

    Се зачлени на:
    25 јануари 2015
    Пораки:
    1.049
    Допаѓања:
    11.357
    Пол:
    Женски
    Следи на страната на мон.бг, до другата недела би требало да има информација што е следно. Отвори и на страната на факултетот сигурно пишува кои документи ти се потребни за запишување.
     
  7. hotgirld

    hotgirld Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 август 2015
    Пораки:
    9
    Допаѓања:
    1
    За запишување ми рекоја од 15-30 септември,факултето почнува на 1 Октомври.
    Е сега ме интересираше за ценава,пишува на факултето 500Лева на едната страна,и и 1600 на другата страна.. Која е разликата од првава и вторава цена?
    [​IMG]
     
  8. reki

    reki Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 јануари 2012
    Пораки:
    29
    Допаѓања:
    4
    500 лева е ,второто е приватна квота
     
  9. hotgirld

    hotgirld Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 август 2015
    Пораки:
    9
    Допаѓања:
    1
    Дали знаете која картичка е најдобра и нај исплатлива за подигање на готовина во Бугарија??
     
  10. thefuturedoctor

    thefuturedoctor Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 јануари 2015
    Пораки:
    42
    Допаѓања:
    21
    Пол:
    Женски
    Сакам да прашам за приемниот што се полага од каде има книги нешто учебници од каде што можи да се учи за Бугарски јазик и литература и Бугарска историја а исто и за Биологија зошто за на медцина мислам тоа се полага исто.Тие што полагале од каде учевте, дали лесно се учи, колку време ви требаше да се спремите и како беше самиот тест тежок, лесен?
     
  11. lavinija28

    lavinija28 Популарен член

    Се зачлени на:
    17 јуни 2013
    Пораки:
    1.655
    Допаѓања:
    2.152
    Пол:
    Женски
    Јас учев од една историја која ми ја даде една колешка а ја купи од Софија од некоја книжарница, но за жал ја немам повеќе, ми остана во БГ кај колеги. Видете на интернет некои лекции можеби сега има. Јас кога полагав (2006 г) ми паднаа и прашања на тестот кои прв пат ги гледам (ги немаше во мојата историја). Исто така, за литература читав од едни скрипти, една пријателка ги изнајде, но и ги вратив. Побарајте ако имате некој кој учи таму ако чува такви работи, или кога ќе појдите БГ купете си учебници Иторија и некоја литература за нивните писатели/ поети/ дејци. Или пак, прашајте во министерство од кои учебници да се спремате и нешто слично... Исторјата е половина како нашата...Јас за жал, на сето учење, не влегов во државна квота и бев во таа со 80 % -односно плаќав како за БУГАРИН КОЈ ЖИВЕЕ ВО ДРУГА ДРЖАВА. Сега не знам како одат тие работи, можеби ќе имате поголеми шанси да влезете во државна квота, јас кога се запишував имаше преееемногу македонци и шансите беа премали... Поздрав и со среќа!- Редактирам-јас учев на филолошки, да не дојди до некоја забуна, не на медицина :)
     
    На Bescheiden и thefuturedoctor им се допаѓа ова.
  12. thefuturedoctor

    thefuturedoctor Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 јануари 2015
    Пораки:
    42
    Допаѓања:
    21
    Пол:
    Женски
    Ќе одам ко така Бугарија да ги побарам учебниците. Фала многуу <3 <3
     
    На lavinija28 му/ѝ се допаѓа ова.
  13. Ambitious

    Ambitious Популарен член

    Се зачлени на:
    25 јануари 2015
    Пораки:
    1.049
    Допаѓања:
    11.357
    Пол:
    Женски
    Сите потребни книги ги даваат од Бугарската амбасадата во Скопје.Некаде во Март би требало веќе да ги има. Јави се ќе ти ги дадат сите потребни инофмрации. Се полага само Бугарска историја и Бугарски јазик и литератува. Биологија не. Ти влијаат и оценките кои ги имаш на матура. На мене искрено ми беше тешко. Бугарската историја е 300 страни + од литератува имаш за учење 15 автори а на тестот има и извадоци од нивните дела кои треба да ги препознаваш. Едноставно граматиката е по лесна бидејќи е слична со нашата.
     
    На thefuturedoctor му/ѝ се допаѓа ова.
  14. lavinija28

    lavinija28 Популарен член

    Се зачлени на:
    17 јуни 2013
    Пораки:
    1.655
    Допаѓања:
    2.152
    Пол:
    Женски
    Да, можно е сега да оди тоа со учебниците преку амбасада, што е и доста полесен начин. Од писателите има дела, извадоци, нешто како датуми на раѓање со места и сл. Во тоа време полагаа и биологија тие што беа за на медицина па дури и тие што беа за кинези терапија. Сепак, доста време е поминато, можеби ете има некои промени. :)
     
    На thefuturedoctor му/ѝ се допаѓа ова.
  15. Ambitious

    Ambitious Популарен член

    Се зачлени на:
    25 јануари 2015
    Пораки:
    1.049
    Допаѓања:
    11.357
    Пол:
    Женски
    Тоа сега е променето. Повеќе не се полагаат предмети значајни за факултетот туку се гледаат оценките кои се добиваат од матура. Тоа е промената. Полагав минатата година. Сепак најсигурни информации можат да дадат само од амбасадата, можеби оваа година повторно ќе има промени.
     
    На Bescheiden, lavinija28 и thefuturedoctor им се допаѓа ова.
  16. thefuturedoctor

    thefuturedoctor Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 јануари 2015
    Пораки:
    42
    Допаѓања:
    21
    Пол:
    Женски
    А ако не полагам биологија на матура? Тогаш што? Ги гледаат отценките по биологија од 4те години или одземаат поени нешто или треба таму да се преполага?
     
  17. Ambitious

    Ambitious Популарен член

    Се зачлени на:
    25 јануари 2015
    Пораки:
    1.049
    Допаѓања:
    11.357
    Пол:
    Женски
    Мислам дека не ги гледаат оценките од четирите години туку само од матурата, без разлика што си полагал. Или пак кај мене беше така затоа што јас си имав полагано Хемија на матура (аплицирав за фармација). Полагаш прво приемен и чекаш резултати. Во мегувреме ја праќаш дипломата која треба да ја земеш порано, веднаш откако ќе излезат резултатите од матура и ќе биде готова. Вкупните поени кои можеш да ги добиеш се 18. 6 од приемниот и 12 од дипломата ако ти се сите 5.
     
    На thefuturedoctor му/ѝ се допаѓа ова.
  18. thefuturedoctor

    thefuturedoctor Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 јануари 2015
    Пораки:
    42
    Допаѓања:
    21
    Пол:
    Женски
    А како аплициравте? Како мекедноци или како бугари зад граница( ако имате потекло) или како бугари(ако имате бг пасош) ?
     
  19. Ambitious

    Ambitious Популарен член

    Се зачлени на:
    25 јануари 2015
    Пораки:
    1.049
    Допаѓања:
    11.357
    Пол:
    Женски
    Аплицирав како македонка, немам ниту потекло ниту бг пасош.
     
    На thefuturedoctor му/ѝ се допаѓа ова.
  20. lavinija28

    lavinija28 Популарен член

    Се зачлени на:
    17 јуни 2013
    Пораки:
    1.655
    Допаѓања:
    2.152
    Пол:
    Женски
    Јас тогаш вадев происход -како бугари зад граница-(бидејќи ми беше кажано дека само така имам шанси за државна квота, или со 30% ) а ако немаш приосход нешто беше поскапо со личните карти, со сместување во студенски дом и се разбира партиципацијата требаше да се плати 100% (односно 3000 или 4000 е-зависи од кој факултет).
     
    На thefuturedoctor му/ѝ се допаѓа ова.