1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Студирање во Бугарија

Дискусија во 'Образование' започната од strumfetka, 21 јануари 2012.

  1. stefanijata

    stefanijata Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 мај 2010
    Пораки:
    164
    Допаѓања:
    139
    Пол:
    Женски
    Вака ве молам ако може некој да го види ова и да ми одговори... Братучетка ми е сега 1ва година запишана на филолошкиот факултет во Скопје, но не знам сега и дојде голема желба да студира во Бугарија... може ли да ми објасните подетално какви се процедури треба да се направат, што треба да се поднесе и каде...Би ви била благодарна.
     
  2. Dr. Shepherd

    Dr. Shepherd Нов член

    Се зачлени на:
    19 февруари 2017
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Машки
    Здраво дечки, завршувам средно сега, и планирам да студирам во Бугарија, па ако може некој да ми каже колку би коштала една година таму вклучувајќи сместување и храна.

    Поздрав :D
     
  3. Ambitious

    Ambitious Популарен член

    Се зачлени на:
    25 јануари 2015
    Пораки:
    1.048
    Допаѓања:
    11.333
    Пол:
    Женски
    Колку што разбрав на различни факултети квотата за семестар е различна. Варира тука некаде и мислам дека нема да е повеќе од 500 евра. Ако смесувањето е во дом е доста евтино, 40-50 евра месечно. Е сега другите потрошувачки се индивидуални.
     
  4. Angells bejb

    Angells bejb Активен член

    Се зачлени на:
    1 февруари 2017
    Пораки:
    34
    Допаѓања:
    30
    Пол:
    Женски
    Дали некој знае кога се приемните испити во Бугарија за на факултет,кога отприлика се биле минатите години? Има ли некој што е полагал и дали може да ми каже какви се тестовите дали се од прашањата што ги даваат во книгите?
     
  5. anajja

    anajja Нов член

    Се зачлени на:
    30 март 2017
    Пораки:
    3
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски
    Сакам да студирам економија во бугарија на англиски т.е Amеrican College па дали некој има што студира на англиски ј во бугарија и дали е поскапо на англиски отколку на бугарски??
     
  6. Angells bejb

    Angells bejb Активен член

    Се зачлени на:
    1 февруари 2017
    Пораки:
    34
    Допаѓања:
    30
    Пол:
    Женски
    Сакам да се запишам на медицински факултет во Варна,Бугарија па сакам да прашам дали некој учи таму или познава некој близок што учи таму, каков е факултетот дали е добар и каков е студентскиот живот во Варна? Завршив средно медицина, но немам баш најдобри оцени..дали би ме примиле ако добро ги поминам приемните испити?;(
     
    На evvgg_K му/ѝ се допаѓа ова.
  7. spacegirl92

    spacegirl92 Популарен член

    Се зачлени на:
    19 август 2016
    Пораки:
    504
    Допаѓања:
    2.588
    Пол:
    Женски
    Девојки за запишување на Бугарските универзитети се бара документ за бугарска народност, е сега моите немаат таков документ, знаете дали би се важело од тетка или братучетка?
     
    Последна измена: 12 јуни 2017
  8. MineeMed

    MineeMed Активен член

    Се зачлени на:
    14 јуни 2017
    Пораки:
    3
    Допаѓања:
    4
    пиши ми во inbox
     
  9. Snow-Star

    Snow-Star Популарен член

    Се зачлени на:
    28 јануари 2014
    Пораки:
    3.469
    Допаѓања:
    17.429
    Пол:
    Женски
    Не знам дали мислиш на AUBG во Благоевград, но таму цената се движи од 6000 до 10000 долари за година плус сѐ друго. И англискиот јазик се употребува како официјален.

    Додека на другите државни факултети таму, цените се многу пониски. Секако за тој стандард. И бугарскиот јазик е примарен, логично.
     
  10. ChErLlOyD

    ChErLlOyD Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 декември 2012
    Пораки:
    13
    Допаѓања:
    20
    Пол:
    Женски
    Мене не ми бараа да имам документ за бугарска народност (Български произход), не е задолжително. Има одреден број на кандидати што можат да се пријават со македонска народност, плус одреден број на кандидати со бугарска народност. Ако имаш ти на твое име документот, пријави се ем со македонска ем со бугарска народност. Тоа не ти менува ништо на пример во плаќањето на изучувањето. Јас штотуку ја завршив првата година, ако те интересира нешто подетално слободно пиши ми ќе ти кажам се, ќе те упатам итн. Поздрав!
     
  11. evvgg_K

    evvgg_K Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 април 2016
    Пораки:
    93
    Допаѓања:
    33
    Сакам да студирам во бугарја, но ме загрижува помислата на тоа дека тешко ке се снаоѓам, не го владеам баш добро бугарскиот едноставно ме фаќа став. Ако може некој да ми даде подетални имфорѓации.
     
  12. Ambitious

    Ambitious Популарен член

    Се зачлени на:
    25 јануари 2015
    Пораки:
    1.048
    Допаѓања:
    11.333
    Пол:
    Женски
    Мене јазикот не ми претставуваше проблем. Секако дека на почетокот некои работи нема да можеш да разбереш, а уште потешко ќе ти биде за зборување, но со тек на времето ќе го совладаш. Ете пример јас имам цимерка од Албанија (македонка е но живее таму), и покрај тоа што зборува македонски, таму учела на албански и сега и е потешко, но се труди и успева да си ги зима колоквиумите и испитите.
     
  13. TrueReligion

    TrueReligion Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 јули 2010
    Пораки:
    167
    Допаѓања:
    175
    Ме интересира, дали некој има искуство или слушнал некој од Скопје да се префрли во Бугарија на истиот факултет ( поточно Медицински) ?
     
  14. IvanovaAnce

    IvanovaAnce Активен член

    Се зачлени на:
    2 јули 2017
    Пораки:
    157
    Допаѓања:
    154
    Пол:
    Женски
    Здраво,
    Ме интересира како се движат цените за еден колоквиум?
     
  15. HoneyBun

    HoneyBun Популарен член

    Се зачлени на:
    22 јули 2010
    Пораки:
    503
    Допаѓања:
    973
    Пол:
    Женски
    Колоквиум ? Да не мислиш семестар?
     
  16. IvanovaAnce

    IvanovaAnce Активен член

    Се зачлени на:
    2 јули 2017
    Пораки:
    157
    Допаѓања:
    154
    Пол:
    Женски
    Да колку чини семестар во државна и приватна квота?
     
  17. HoneyBun

    HoneyBun Популарен член

    Се зачлени на:
    22 јули 2010
    Пораки:
    503
    Допаѓања:
    973
    Пол:
    Женски
    Во зависност од факултетот, но отприлика од 200 до 450 лева е во државна квота, повеќето семестри се околу 300 лева. Приватно е насекаде различно, пример Благоевград е околу 1500-1600 лева, а веќе во универзитетите во Софија си е околу 2000 евра.
     
  18. spacegirl92

    spacegirl92 Популарен член

    Се зачлени на:
    19 август 2016
    Пораки:
    504
    Допаѓања:
    2.588
    Пол:
    Женски
    Знаете ли кога ќе искочат резултатите за Македонците, за сите држави има само за нашата не
     
  19. UniqueABC

    UniqueABC Нов член

    Се зачлени на:
    25 јуни 2017
    Пораки:
    4
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски
    Има ли некој на стоматологија во Бугарија ме интересира нешто сакам да прашам?
     
  20. Mark123

    Mark123 Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 август 2017
    Пораки:
    37
    Допаѓања:
    18
    Пол:
    Машки
    • Ве замолуваме да пишувате на кирилица.
    Bi sakal da studiram vo Bugarija zdravje naredna godina medicina bidejki ovaa sum 4
    Koi gradovi bi mi gi predlozile megju poubavite za studiranje i kolkavi se sansite da me primat
    Zasega sum odlicen ucenik od prva do 4 so site petki sega fali uste cetvrta da ja zavrsam ubavo
    Dali se vazat ocenkite nasi od sveditelstvoto i drzavnata matura i dali se polaga tamo priemen ispit i ako se polaga sto treba povekje da obrnam vnimanie kakvi tipovi na prasanja imaat?
    Dali bi uspeal da go sovladam bugarskiot jazik so 8 meseci ucenje od recnik
    Fala odnapred