1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Студирање во Бугарија

Дискусија во 'Образование' започната од strumfetka, 21 јануари 2012.

  1. Kitten

    Kitten Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 ноември 2009
    Пораки:
    9.375
    Допаѓања:
    42.190
    Пол:
    Женски
    Медицински факс во Бугарија имаш во Софија, Варна, Пловдив и Плевен. Софија е голем град, Варна ти е на море....јас би избрала некој од овие два.
    Бугарскиот јазик ќе го научиш таму, го имаат како предмет за изучување за сите студенти дојдени од надвор.
     
  2. Mark123

    Mark123 Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 август 2017
    Пораки:
    37
    Допаѓања:
    18
    Пол:
    Машки
    Ме интересира ако студирам Бугарија медицина дали треба да изгубам една година за јазикот
    Дали важат оценките од сведителството и државната матура и што треба да имам претзнаења од прилика за приемниот испит што ќе го полагам
     
  3. nikolaaaaaaaaaaa

    nikolaaaaaaaaaaa Активен член

    Се зачлени на:
    10 мај 2015
    Пораки:
    3
    Допаѓања:
    1
    • Ве замолуваме да пишувате на кирилица.
    Priemniot ispit pomina vekje godinava,Mora da cekas slednata godina duri...Vazat ocenite od bilo koja matura nemora da e drzavnata, za priemniot 99% ke te primat na edno od 5-te zelbi sto ke gi napises.. ne treba da gubis edna godina za jazikot. ako te intirisira uste nesto prasaj
     
  4. Ambitious

    Ambitious Популарен член

    Се зачлени на:
    25 јануари 2015
    Пораки:
    1.048
    Допаѓања:
    11.333
    Пол:
    Женски
    Оценките од четирите години не ги гледаат, од матура имаат огромно значење. Се полага приемен, бугарски јазик и литература и бугарска историја. Учебници за подготовка даваат од амбасата март-април, учење од речници немаш потреба. Јас студирам во Софија и би ти го препорачала тој град. Имам пријателка во Плевен, и таа е многу задоволна.
     
  5. Drnkica

    Drnkica Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 јуни 2014
    Пораки:
    3
    Допаѓања:
    0
    Сега ќе сум 4та година, учам медицина, но сакам да студирам во Софија на факултетот за Авиациона техника и технологии, учев математика само во 1ва и 2ра година. Дали некој студира или пак има пријател што студира на тој факултет за да ми објасни што се е потребно за да се запишам на тој факулте? Колку чини таму студирањето со државна и приватна квота? Колку се плаќа за студентски дом? Благодарам однапред.
     
  6. cresa-jagoda

    cresa-jagoda Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јуни 2012
    Пораки:
    8.263
    Допаѓања:
    34.535
    Пол:
    Женски
    Вие што студирате во Бугарија, со македонски или со бугарски пасош сте таму?
     
  7. Ambitious

    Ambitious Популарен член

    Се зачлени на:
    25 јануари 2015
    Пораки:
    1.048
    Допаѓања:
    11.333
    Пол:
    Женски
    Мислам дека поголем дел се со мк документи. Може да се аплицира и со бг но најверојатно процедурата не е иста.
     
    На cresa-jagoda му/ѝ се допаѓа ова.
  8. spacegirl92

    spacegirl92 Популарен член

    Се зачлени на:
    19 август 2016
    Пораки:
    504
    Допаѓања:
    2.588
    Пол:
    Женски
    Може ли некој да ми пише што студира во Софија?
     
  9. Pandora-

    Pandora- Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 јануари 2017
    Пораки:
    87
    Допаѓања:
    574
    Пол:
    Женски
    Колку години е студирањето на факултетот за медицина во Бугарија?
     
  10. Ambitious

    Ambitious Популарен член

    Се зачлени на:
    25 јануари 2015
    Пораки:
    1.048
    Допаѓања:
    11.333
    Пол:
    Женски
    6 години, исто како и во Мк.
     
  11. Ambitious

    Ambitious Популарен член

    Се зачлени на:
    25 јануари 2015
    Пораки:
    1.048
    Допаѓања:
    11.333
    Пол:
    Женски
    Јас сум во Софија. Можеш да ми пишеш ☺
     
    На spacegirl92 му/ѝ се допаѓа ова.
  12. evvgg_K

    evvgg_K Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 април 2016
    Пораки:
    93
    Допаѓања:
    33
    Медицински факултет во Стара Загора знае ли некој подетални информации. Ви благодарам однапред
     
  13. razocaranata

    razocaranata Активен член

    Се зачлени на:
    19 септември 2017
    Пораки:
    14
    Допаѓања:
    9
    Девојки знае некоја како можам да се префрлам на друг факултет? Сега 1 година завршив во Софија и треба да платам семестар за 2ра, ама воопшто не ми се бендисува земјава, немав избор и се каам што сум тука :(
     
  14. woworld

    woworld Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 јуни 2015
    Пораки:
    73
    Допаѓања:
    424
    Пол:
    Женски
    Здраво девојки. Сакам да прашам дали некоја од вас знае во кои градови во Бугарија го има факултетот за безбедност, и дали има некоја што учела или учи таму па да сподели некои искуства и совети. Благодарам однапред..
     
  15. Planetka8

    Planetka8 Нов член

    Се зачлени на:
    28 септември 2017
    Пораки:
    5
    Допаѓања:
    4
    Пол:
    Женски
    здраво девојки, сега сум 4та година па сакам совреме да си ја фатам работава за факултет... Дали некој е информиран дали во Бугарија има факултет за внатрешен дизајн и ако може некој подетално да ми каже за студирање во Бугарија
     
  16. Medicine25

    Medicine25 Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 октомври 2016
    Пораки:
    278
    Допаѓања:
    1.540
    Пол:
    Женски
    Како е во интернатите?И како се движат цените на становите во Софија и Варна?
     
  17. spacegirl92

    spacegirl92 Популарен член

    Се зачлени на:
    19 август 2016
    Пораки:
    504
    Допаѓања:
    2.588
    Пол:
    Женски
    Во Софија има некои реновирани соби по блоковите ама има некои и што се како од хорор. Инаку блокот на УАСГ е најдобар бидејки имат посебно ходник, кујна, спална, тоалет и тараса, а другите блокови со по една собичка и тоалет. А становите во Софија во Студентски град се од 250е па нагоре, а за Варна не знам.
     
  18. HarleyQuinn666

    HarleyQuinn666 Активен член

    Се зачлени на:
    6 октомври 2017
    Пораки:
    33
    Допаѓања:
    20
    Пол:
    Женски
    У Бугарија ни на сон!
    Другар ми тука едвај заврши прва година, не успеа ни работа да најде, се жалеше дека нема пријатели, барал работа и на нет и на интервју, само го откачувале и не му се ни јавиле, секој ден беше на скајп, се беше сам, се препиша во ск после една година.И кажа дека била со многу лоши услови за живот.
     
  19. Michelle13

    Michelle13 Нов член

    Се зачлени на:
    3 декември 2017
    Пораки:
    2
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски
    Здраво девојки, може некој да ми каже мислење за фармација во Бугарија? И според вас добар избор е студирањето фармација таму или сепак да останам во Скопје?
     
  20. Ambitious

    Ambitious Популарен член

    Се зачлени на:
    25 јануари 2015
    Пораки:
    1.048
    Допаѓања:
    11.333
    Пол:
    Женски
    Јас студирам фармација на МУ во Софија и искрено никогаш не сум помислила дека направив грешка, напротив, кога гледам мои познати кои се во Скопје мислам дека е потшко затоа што имаат повеќе испити за пократок период (5-6 испити за 2 недели, додека на мојот факутет е 3-4-5 испити во зависност од сесијата за еден месец). Јас не би можела да спремам испит за 2-3 дена колку и да сум учела за колоквиум, затоа што сепак треба да ја поминеш цла книга што може да биде 400-500 страни. Јас можам да ти кажам само позитивни работи за Софија, за Скопје прашај си некој што студира таму.