1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Студирање во Словенија

Дискусија во 'Образование' започната од TeaB, 20 октомври 2011.

 1. TeaB

  TeaB Популарен член

  Се зачлени на:
  11 август 2010
  Пораки:
  1.868
  Допаѓања:
  543
  Не знам колку сте запознаени со ова. Мене ме интересира многу. Читав до сега на интернет некој вика има стипендии некој вика дека нема, како му текне на човек така си збори. До сега ова ми било најдобро нешто што сум слушнала. Би сакала да студирам во Словенија но ако нема стипендија којзнае колку скапо се плаќа :( Ако имате слушнато нешто ве молам пишете... Фала однапред :)
   
 2. Ket.Rin

  Ket.Rin Истакнат член

  Се зачлени на:
  15 јануари 2011
  Пораки:
  286
  Допаѓања:
  970
  И јас би сакала да студирам во Словенија. Имам прв братучед кој студираше таму на словенски јазик (го научи за 2 месеца) и земаше 4 години стипендија од 200 евра. Имам слушнато дека не биле многу скапи факултетите (братучед ми мислам дека плаќаше околу 600 евра на факултет за роботика). Негов другар студираше на економски само 3 години (без магистратура), а сега работи во Словенија и зема плата 1000 и нешто евра. За нивниот стандард можеби и не е толку многу, ама сепак може да се успее :)
  И еден другар од Словенија го прашував за факултетите таму и ми рече дека 95% од тие што завршувале факултет и знаеле словенски јазик се вработувале. Така да подразмисли и можеш да одиш :)
   
 3. lalalala2

  lalalala2 Истакнат член

  Се зачлени на:
  17 февруари 2010
  Пораки:
  10
  Допаѓања:
  3
  Мој познаник оваа година замина да студира во Словенија, и колку што знам јас не зема стипендија бидејќи државната стипендија ја укинаа ( онаа која ја земаа сите студенти без разлика на просек и слично).
   
 4. Vanesi4ka

  Vanesi4ka Истакнат член

  Се зачлени на:
  2 декември 2010
  Пораки:
  12
  Допаѓања:
  0
  Јас студирам во Словенија, моментално сум во Љубљана... Од најсигурни извори ви кажувам дека стипендија има али вази до крајот на 2011, од 2012 ќе нема стипендија... Школарина не се плаќа, не може да се седи во студентски дом мора да се седи во стан. Јас живеам со уште 3ца и вкупно за кирија и сметки ми доаѓа до кај 200 евра и плус пари за џепарац... има бонови што можат да се користат скоро во сите ресторани за храна и тоа е голем плус зошто без тие е многу скапо... Само процедурата е малку тешка за аплицирање општо на сите факултети во Словенија и треба многу документи и преведување на нив и тоа е плус пари... и тоа е тоа =) незнам што друго да ви кажам
   
 5. lalalala2

  lalalala2 Истакнат член

  Се зачлени на:
  17 февруари 2010
  Пораки:
  10
  Допаѓања:
  3
  читав некаде дека можиш да конкурираш за друга стипендија и дека еден од условите е во 4та година да имаш просек над 4,1. да не знаеш кои се другите услови и дали ова е вистина ?
   
 6. maculkaa

  maculkaa Истакнат член

  Се зачлени на:
  7 април 2011
  Пораки:
  48
  Допаѓања:
  70
  има стипендии за словенија,мојот најдобар другар замина сеа годинава да студира во словенија во љубљана еден семестар со стипендија од 1000 Е месечно... мислам дека има аплицирано преку оваа страна http://www.mladiinfo.com/category/schol ... or/page/2/
  кој е заинтересиран нека си побара :wasntme:
   
 7. glow

  glow Популарен член

  Се зачлени на:
  24 декември 2009
  Пораки:
  3.023
  Допаѓања:
  1.264
  К О Н К У Р С ЗА ДОДЕЛУВАЊЕ НА СТИПЕНДИИ ЗА ИЗУЧУВАЊЕ НА СЛОВЕНЕЧКИ ЈАЗИК

  К О Н К У Р С за доделување на стипендии за изучување на словенечки јазик и студиско усовршување во Република Словенија за академската 2012/2013 година


  Врз основа на Протоколот меѓу Министерството за образование и наука на Република Македонија и Министерството за високо образование, наука, и технологија на Република Словенија, Министерството за образование и спорт на Република Словенија за соработка во областа на образованието, потпишан на 15 февруари 2011 година во Љубљана, Министерството за образование и наука на Република Македонија распишува


  К О Н К У Р С

  за доделување на стипендии за изучување на словенечки јазик и студиско усовршување во Република Словенија за академската 2012/2013 година  1. Две (2) едносеместрални стипендии за студенти по словенечки јазик од Република Македонија;

  2. Осумнаесет (18) месечни стипендии за студиско усовршување на високообразовните установи во Република Словенија, со поединечно траење од 3-6 месеци, за кандидати до 30 годишна возраст.  Потребна документација за пријавување:

  1.Образец за пријавување;
  2.Мотивациско писмо;
  3.Копија од диплома
  4.Препорака од двајца професори од матичната институција;
  5.Поканително писмо од словенечката институција кое ќе гласи на ваше име;
  6.Копија од пасош;
  7.Писмена согласност од институцијата;
  8.Кандидатите уметници потребно е да приложат свое дело (фотографија, записи, дијапозитиви, ЦД со свои дела).  Кандидатите потребно е да ги пополнат обрасците, кои се составен дел на овој конкурс.  Пополнетите обрасци во три примероци се доставуваат до Министерството за образование и наука, ул. Мито Хаџивасилев Јасмин б.б. Скопје.  Краен рок за пријавување е 31 март 2012 година.  Подетални информации можат да се добијат во Министерството за образование и наука, ул. Мито Хаџивасилев Јасмин б.б. Скопје, тел. 3140-189, лице за контакт Билјана Василеска и на веб страницата на Министерството за образование и наука (http://www.mon.gov.mk).
   
 8. SokOdGrozje

  SokOdGrozje Истакнат член

  Се зачлени на:
  30 октомври 2011
  Пораки:
  11
  Допаѓања:
  0
  Јас сакам да студирам во Словенија, веќе аплицирав но сега барам цимерки бидејќи не може да се седи во интернат, па единствена опција ми е стан. Се надевам ќе се најдат барем 3-4 луѓе бидејќи стварно е одлична можноста!!
   
 9. alekcoki

  alekcoki Истакнат член

  Се зачлени на:
  24 јули 2011
  Пораки:
  56
  Допаѓања:
  31
  Мене ме интересира за специјализација или постдипломски студии дали имате некои информации јас сум сега 5 т год на фармација , па ако некој знае го молам да пише ;)
   
 10. T-cent

  T-cent Активен член

  Се зачлени на:
  19 февруари 2012
  Пораки:
  81
  Допаѓања:
  12
  А мене ме интресира правен факултет во Словенија... еден другар ми кажа за тоа па многу се заинтресирав . Иако имам уште една година за размислување би сакала некој да сподели искуство за тоа ако знае... :)
   
 11. Jaca-MKD

  Jaca-MKD Истакнат член

  Се зачлени на:
  8 август 2012
  Пораки:
  4
  Допаѓања:
  0
  Барам цимер / цимерка за во Љубљана. Јас сум студент, па ми одговараат студенти или млади вработени.
  Станот е на одлична локација, многу близу до центарот и 6-7 минути пеш до Економскиот факултет
  (и ФДВ). Двоипол собен - 54 м2, секој би имал своја соба, и е комплетно опремен. Цената е 225 евра / лице + трошоци. Ако има заинтересирани, пишете (jovanka_k@mail.net.mk).
   
 12. Jaca-MKD

  Jaca-MKD Истакнат член

  Се зачлени на:
  8 август 2012
  Пораки:
  4
  Допаѓања:
  0
 13. Vanesi4ka

  Vanesi4ka Истакнат член

  Се зачлени на:
  2 декември 2010
  Пораки:
  12
  Допаѓања:
  0
  како што претходно кажав стипендии нема :) тие стипендии се преку Ерасмус програма и оваа програма повеќе не постои :) има стипендии за просек што е многу тешко да се бркаат... стипендијата ја добиваш во текот на целата година и на крај на годината доколку не постигнеш просек целата стипендија ја враќаш во кеш :)
   
 14. HoNeY93

  HoNeY93 Активен член

  Се зачлени на:
  11 јуни 2012
  Пораки:
  29
  Допаѓања:
  2
  Има ли факултет за психологија на универзитетот во Љубљана, не можам да најдам на страната ..
   
 15. Sophiee

  Sophiee Истакнат член

  Се зачлени на:
  27 септември 2012
  Пораки:
  2
  Допаѓања:
  0
  Ме интересира има ли некој кој оваа година сака да студира во Словенија и на кој факултет. Јас би сакала да се запишам на филолошки во Љубљана.
   
 16. francais

  francais Популарен член

  Се зачлени на:
  23 ноември 2012
  Пораки:
  667
  Допаѓања:
  1.282
  Стипендии ќе има за нашава генерација, за бруцошите во 2013-2014?
   
 17. mara-popara

  mara-popara Активен член

  Се зачлени на:
  17 јануари 2013
  Пораки:
  1
  Допаѓања:
  0
  jas bi sakala da studiram vo ljubljana,sega sum maturantka i seuste se dvoumam za izborot na fakultet samo znam deka ke bide nadvor od makedonija. ako imate kakvi i da se informacii za studiranjeto vo slovenija od narednava godina dobro bi mi doshle :D
   
 18. saraa.a

  saraa.a Активен член

  Се зачлени на:
  16 февруари 2013
  Пораки:
  15
  Допаѓања:
  1
  I jas isto planiram da studiram stomatologija vo ljubljana . Sega denovive treba da ja pushtam elektronskata aplikacija. Mislam deka rokot e do 5 mart pa posle ne znam so treba(zaveruvanje nostrificiranje prevodi....) ako nekoj go znaj toj proces neka me informira.
  Pozdrav
   
 19. HoNeY93

  HoNeY93 Активен член

  Се зачлени на:
  11 јуни 2012
  Пораки:
  29
  Допаѓања:
  2
  Знае ли некој дали може од прва година на УГД или УКИМ да се префрлиш во втора година на универзитетот во Љубљана, односно дали признаваат барем дел од испитите ?
   
 20. An-na

  An-na Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 септември 2011
  Пораки:
  6.385
  Допаѓања:
  34.201
  Пол:
  Женски
  Дали има некој кој што студира во Љубљана? Би ви била благодарна доколку ме контактирате преку ПП.