1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Студирање во Словенија

Дискусија во 'Образование' започната од TeaB, 20 октомври 2011.

  1. $nowflake

    $nowflake Нов член

    Се зачлени на:
    13 март 2020
    Пораки:
    3
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски
    Дали некој студира фармација во Словенија или планира да студира и дали е морално да се учи на словенечки?
     
  2. GoodGirl89

    GoodGirl89 Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 ноември 2014
    Пораки:
    27
    Допаѓања:
    11
    Пол:
    Женски
    На фармација може да се студира само на словенечки, така да да, морално е, а и треба да се полага јазикот претходно.
     
  3. waterllady

    waterllady Популарен член

    Се зачлени на:
    26 мај 2014
    Пораки:
    567
    Допаѓања:
    3.181
    Прочитав некоја страна поназад дека треба да се плаќа 4000 евра ако сакаш да студираш на англиски. Дали за сите факултети важи ова? Не сретнав ваква информација на страните од ниеден факултет што ги разгледував, збунета сум. :?:
     
  4. Lalija2

    Lalija2 Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 март 2020
    Пораки:
    60
    Допаѓања:
    158
    Пол:
    Женски
    Има ли можност да се работи и студира во исто време? И каква работа им се нуди на студентите?
     
  5. raww

    raww Популарен член

    Се зачлени на:
    18 март 2014
    Пораки:
    1.020
    Допаѓања:
    5.840
    Сакам да се запишам на факултетот што е за дизајн во Љубљана, која е процедурата, школарината за македонски државјани? Ако знае некој нека ме контактира во ЛП :)
     
  6. isidoradora

    isidoradora Активен член

    Се зачлени на:
    5 октомври 2019
    Пораки:
    5
    Допаѓања:
    1
    Пол:
    Женски
    Кое ниво на познавање на словенечки, а кое на англиски јазик е услов за упис?
    Дали има програма на англиски јазик?
     
  7. UmaThurman

    UmaThurman Активен член

    Се зачлени на:
    8 април 2020
    Пораки:
    32
    Допаѓања:
    20
    Пол:
    Женски
    Здраво :) Не знам дали е сеуште активна темава, но ми требаат информации околу училишта за изучување словенечки во Скопје. Дали знаете училишта кои нудат летни курсеви?
     
  8. $nowflake

    $nowflake Нов член

    Се зачлени на:
    13 март 2020
    Пораки:
    3
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски
    Oh no. А неможе на англиски?
     
  9. $nowflake

    $nowflake Нов член

    Се зачлени на:
    13 март 2020
    Пораки:
    3
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски
    Братучет ми завршил економски во Словенија и ми кажа дека зависи од факултетот, на него не му давале да работи бидејќи сакале целосно да се фокусира на факултетот. А за другите факултети кајшто е дозволено може да се работи part time а да се добива full time плата. Мислам дека самиот факс ти ја наоѓа работата (обично даваат за конобари) ама сепак не сум студент такада не ме зимај за збор.
     
  10. MMiaaa

    MMiaaa Активен член

    Се зачлени на:
    23 мај 2020
    Пораки:
    5
    Допаѓања:
    1
    Дали запиша постдипломски студии во Словенија? Јас сум 3та година на Правен, се размислувам мастер во Словенија па ме интересира дали може да се оствари тоа?
     
  11. GoodGirl89

    GoodGirl89 Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 ноември 2014
    Пораки:
    27
    Допаѓања:
    11
    Пол:
    Женски
    На фармација не :( . На англиски може само ако запишеш економија и тоа на одредени смерови дозволуваат, не на сите..
     
  12. Lizzie

    Lizzie Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 јули 2016
    Пораки:
    218
    Допаѓања:
    514
    Пол:
    Женски
    Дали можее некој шо е завршил факс у сло или шо моментално е на факс таму да ме контактира во ЛП pleaase?
     
  13. type-c

    type-c Активен член

    Се зачлени на:
    23 октомври 2019
    Пораки:
    7
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски
    Здраво. Гледам многу прашања тука, а малку одговори :(. Многу сум заинтересирана за студирање во Словенија, би сакала да одам на факлутет по наука можеби медицина или нешто физика/хемија. Како да се информирам и дали е бесплатно за нас Македонците? Колку чини и дали се престојува во интернат или треба стан? Ако некој студира или знае каде има информации, ве молам пишете ми или пратете линк. :l:
     
  14. Wahnsinn

    Wahnsinn Популарен член

    Се зачлени на:
    10 јули 2015
    Пораки:
    376
    Допаѓања:
    2.459
    Пол:
    Женски
    Дечки здраво. Има ли овде некој што веќе студира во Словенија и ќе треба од септември да се враќа таму? Ми требаат некои информации. Пишете во ЛП!
     
  15. ToriDam

    ToriDam Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 март 2020
    Пораки:
    39
    Допаѓања:
    24
    Пол:
    Женски
    Koja god si devojche? Kako stoich so ocenite, jas mozam da ti kazam za medicinski faks
     
  16. JackPeralta’sfan

    JackPeralta’sfan Активен член

    Се зачлени на:
    17 јули 2020
    Пораки:
    9
    Допаѓања:
    7
    Пол:
    Женски
    Дали може да ми пише некој во ЛП што студира на факултетот за општествени науки во Љубљана? :)
     
  17. poi

    poi Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 октомври 2019
    Пораки:
    1.189
    Допаѓања:
    2.390
    Пол:
    Женски
    Истиве прашања, само јас би сакала нешто поврзано со генетика (молекуларна биологија, биотехнологија).

    Одлична сум сите години (5,00 просек). Имам и дипломи од државни и интернационални натпревари.

    Мене ме интересира и како е за јазикот. Другарка ми спомна дека не бараат диплома за словенечки и прифаќаат и англиски, но книгите сигурно се на словенечки. Како се снајдовте девојки?
     
  18. JackPeralta’sfan

    JackPeralta’sfan Активен член

    Се зачлени на:
    17 јули 2020
    Пораки:
    9
    Допаѓања:
    7
    Пол:
    Женски
    Истото за јазикот ме интересира, како се снаоѓаат првата година, предавања, испити и слично...Општо каде што се слуша на Словенечки :):wasntme:
     
    На poi му/ѝ се допаѓа ова.
  19. type-c

    type-c Активен член

    Се зачлени на:
    23 октомври 2019
    Пораки:
    7
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски
    Девојки, прочитав на интернет дека треба сертификат за познавање на јазикот. Има и опција за студирање на англиски јазик, но само на многу малку факлутети (економски мислам).

    Читав дека професорите биле љубезни и баш биле фер кон странските студенти. Јазикот брзо се учел. Но, ова е од тоа што го читав. Некој да споделе искуство?
     
  20. JackPeralta’sfan

    JackPeralta’sfan Активен член

    Се зачлени на:
    17 јули 2020
    Пораки:
    9
    Допаѓања:
    7
    Пол:
    Женски
    Сертификат за јазик потребен е само на некои програми за тоа сум сигурна...Медицина, новинарство и уште некои мислам.
    А да англиски само на економски и уште еден смер ми се чини.
    Ама да ова е се што имам прочитано :)
    Некој што има искуство да сподели.