1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Студирање во странство

Дискусија во 'Образование' започната од wild.child15, 5 ноември 2010.

 1. wild.child15

  wild.child15 Истакнат член

  Се зачлени на:
  2 јуни 2010
  Пораки:
  70
  Допаѓања:
  13
  Се извинувам доколку иста ваква или слична тема веќе има отворено но барав и не најдив.
  Ме интересира дали некој од вас бил или е запишан на факулетет некаде надвор од Македонија?
  Која држава е најдобра односно има најповолни услови за студирање во странство?
  Колку пари е и кои се условите за упис? ... Инаку ме интересира за психолохија односно филозофски факултет.
   
 2. papagalcheto

  papagalcheto Истакнат член

  Се зачлени на:
  19 април 2011
  Пораки:
  39
  Допаѓања:
  10
  И јас би сакала повеќе да добијам информации за студирање во странство :)
   
 3. SanF

  SanF Истакнат член

  Се зачлени на:
  30 октомври 2010
  Пораки:
  10
  Допаѓања:
  4
  И јас исто.. поточно ако некој знае за универзитетот во љубљана, економски и каде можам да аплицирам.:))
   
 4. lovelost

  lovelost Истакнат член

  Се зачлени на:
  26 ноември 2010
  Пораки:
  162
  Допаѓања:
  15
  Исто и јас сум заинтересирана за ова, некој ако знае да ни каже :)
   
 5. danichap

  danichap Moderator Член на тимот

  Се зачлени на:
  26 јуни 2011
  Пораки:
  15.589
  Допаѓања:
  271.439
  ако некој е заинтересиран, мозам да сподела инфо. и искуство за студии во Германија...2
   
  На kikuf.thelovelygirl, soco и AthenaAsamiya им се допаѓа ова.
 6. BeingRed

  BeingRed Истакнат член

  Се зачлени на:
  4 јули 2011
  Пораки:
  1
  Допаѓања:
  1
  Студирање во Странство ?!

  Вака, планирам да идам да студирам во странство, опции кои ги разгледвам се Италија,Франција и Словенија. Ако има некој било-каква инфо.добредојдена е. Размислувам за Политички Науки,Правен.Во однос на стипендии, студенски живот, секојдневни трошоци, кога се апликациите...итн.
  пс.зимам курс по италијански и фрнцуски, сега ќе бидам А2
   
  На BojanaLegija му/ѝ се допаѓа ова.
 7. kikikikirika

  kikikikirika Популарен член

  Се зачлени на:
  17 јуни 2011
  Пораки:
  2.013
  Допаѓања:
  4.474
  Пол:
  Женски
  Мене ме интересира за Мастер во Германија ама не со стипендија туку со самофинансирање . Знам само дека партицицапијата на повеќето Мастер студии е 1000 евра годшно. Каде се аплицира и како? Тој ТОЕФЛ тест за англиски јазик го полагаш во Скопје нели ?
   
 8. The-Queen

  The-Queen Популарен член

  Се зачлени на:
  10 јули 2010
  Пораки:
  2.139
  Допаѓања:
  2.424
  Здравје за една година планирам да студирам во странство. Поточно Бугарија или Словенија. Планирам да студирам козметологија или козметичка технологија. Доколку некој има информации за студирањето во Бугарија или Словенија нека ги сподели.
  Благодарам однапред.
   
  На Bruinete му/ѝ се допаѓа ова.
 9. peperutka20

  peperutka20 Истакнат член

  Се зачлени на:
  23 мај 2011
  Пораки:
  220
  Допаѓања:
  87
  Пол:
  Женски

  Значи вака... јас дури сега го видов овој твој пост...Не сум многу касно...али како и да е...Еве јас ке ти го споделам моето искуство,инаку студирам во Франција...и за студиите во Франција веке се поминати уписните рокови ... и доколку не си во билингвална паралелка мораш да полагаш сертификат во Француски Културен Центар... а ако си во билингвална паралелка тогаш испитот се полага во самата гимназија... Нивото на јазик кое што го имаш сега А2 е многу мало ... треба да имаш Б2 или Б1(само се помали шансите да те примат) ... И друго нешто што сакав да ти го кажам а и најважно е тоа што ТРЕБА МНООООООООГУ ДА САКАШ ДА СТУДИРАШ НАСТРАНА !!! Не треба ни малку сомнеж да имаш ... Ако малку не сакаш и се двоумиш подобро не оди ... Јас ти кажувам од лично искуство... Не дека не ми е убаво таму,преубаво е...живеам на Азурна обала и се е супер...ама едноставно ако нешто си оставил во Македонија дали ке биде тоа срцето или умот... поарно не се мачи и не оди...Значи размисли уште еднаш пред да одлучиш да студираш во странство ... Ако си спремна тогаш Со среќа и се најдобро!!!!! А јас ќе си ја пеам Ех да можам да го вратам времето :(
   
 10. Cat..Kitty

  Cat..Kitty Истакнат член

  Се зачлени на:
  16 јуни 2011
  Пораки:
  57
  Допаѓања:
  10
  Има ли некој што студира во Словенија и е запознат со начинот на аплицирање, животот таму, разликата од тука.. Има некој што ке ми помогне? :)
   
 11. ame23.88

  ame23.88 Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 јули 2011
  Пораки:
  7
  Допаѓања:
  8
  несум сигурна но слушнав дека таму аплициранјето заврси пред 5 дена
   
 12. Cat..Kitty

  Cat..Kitty Истакнат член

  Се зачлени на:
  16 јуни 2011
  Пораки:
  57
  Допаѓања:
  10
  никој не ми одговори па аплицирав.. го фатив рокот.. :D
   
 13. The-Queen

  The-Queen Популарен член

  Се зачлени на:
  10 јули 2010
  Пораки:
  2.139
  Допаѓања:
  2.424
  А ќе сакаш да кажеш што е потребно за апликација и сите тие работи? Може и ЛП.
   
 14. Kicky

  Kicky Истакнат член

  Се зачлени на:
  18 февруари 2011
  Пораки:
  153
  Допаѓања:
  74
  Девојки, дали некој знае како и каде можам да аплицирам за стипендија за постдипломски студии..Може да биде Словенија, Швајцарија, или која било др Европска земја?? (јас сум сега 4та..значи за следната година барам..ама сакам порано да знам).. :lol:
   
 15. Glorya

  Glorya Истакнат член

  Се зачлени на:
  2 септември 2011
  Пораки:
  6
  Допаѓања:
  0
  Здраво девојки,
  нова сум на фемина форумот,но ве читам веќе одамна..
  Би сакала да ја освежам темава, бидејќи нареднава година завршувам средно и сакам да се запишувам во Италија,или Словенија(филолошки факултет).Доколку има некој што студира таму,нека ми пише кои се условите за упис,дали се полага приемен испит,како оди работата со стан,или студентски дом и како ги даваат стипендиите...Може и во лп да ми пишете. :)
   
 16. Sramezlivoto

  Sramezlivoto Истакнат член

  Се зачлени на:
  1 јуни 2011
  Пораки:
  268
  Допаѓања:
  100
  И јас сум заинтересирана за истото само за информатика во Словенија :)
   
 17. O.Mally

  O.Mally Истакнат член

  Се зачлени на:
  24 септември 2011
  Пораки:
  35
  Допаѓања:
  11
  Епа тука најверојатно сите прашуваат а ретко кој дава одговор.. И јас сум во двоумица значи дефинитивно сакам да студирам архитектура но, се двоумам многу би сакала да заминам Италија и тоа нешто разгледував и како најприфатлив и ценет факултет ми е Politecnico di Milano но не знам како ќе се снаоѓам со јазикот најпрво, потоа со стипендии, уписи и слично. Доколку некој студира Италија архитектура нека ме упати малце ве молам :)
   
 18. pupi.girl

  pupi.girl Популарен член

  Се зачлени на:
  21 јули 2011
  Пораки:
  4.464
  Допаѓања:
  7.830
  Пол:
  Женски
  Фармацевтски факултет во Словенија

  Дали некој има желба да студира фармација во Словенија, или познава некој што е во Словенија...како се снаоѓа познаникот таму, дали му е лесно на факултет дека предавањето е на друг јазик.... Кажувајте подетално, сакам многу информации :$ :$ :$ :$ :$
   
 19. Zoza

  Zoza Истакнат член

  Се зачлени на:
  23 февруари 2011
  Пораки:
  792
  Допаѓања:
  297

  незнам колку ке ти помогнам ама мислам дека ке мораш да учиш словенски барем оваа основно за почеток (овде има учење нивни јазик бесплатно 80 часа) ако за тоа време не научиш сам си плакаш,за факс мислам дека не е многу тешко баш сега дојде едно девојче од Мк на машински факс и рече дека добро е прифатена додека учи словенски има помош и на српски малку за почеток,дека не е многу тешко (тоа од една друга пријателка го знам) а и дека нема многу студенти (тука повеке има странски студенти него словенски ххи) ако ти треба некоја информација пиши ми па ако можам да ти помогнам-радо би :!:
   
 20. WildCherry

  WildCherry Истакнат член

  Се зачлени на:
  20 август 2011
  Пораки:
  1.193
  Допаѓања:
  1.172
  А има некојжа што студира во Италија,или е запознаен со студирањето таму ?