Форумџика на годината 2020

Студирање во странство

Дискусија во 'Образование' започната од wild.child15, 5 ноември 2010.

 1. BonitaSenorita66

  BonitaSenorita66 Активен член

  Се зачлени на:
  2 јуни 2020
  Пораки:
  25
  Допаѓања:
  13
  Пол:
  Женски
  Некој што студира во Германија? Кое ниво на јазик треба да се знае, и колку траат економските и правните факултети? Дали има шанса за успех, кога почнуваш сам без никој од нула, или слабо..?
   
  На Rightnow му/ѝ се допаѓа ова.
 2. spingstart13

  spingstart13 Активен член

  Се зачлени на:
  8 септември 2020
  Пораки:
  20
  Допаѓања:
  12
  Пол:
  Женски
  Здраво дечки Дали ќе може некој што веќе студира или е запишан во Словенија да ми пише,бидејќи ми треба помош за работи кои не сум сигурна
   
 3. helloworld125

  helloworld125 Нов член

  Се зачлени на:
  15 октомври 2020
  Пораки:
  1
  Допаѓања:
  0
  Zdravo, dali ima nekoj info za studiranje na CITY College Sheffield vo Solun? :)
   
 4. HannaW

  HannaW Нов член

  Се зачлени на:
  22 септември 2020
  Пораки:
  2
  Допаѓања:
  1
  Здраво. Сакам да аплицирам за стипендија од програмата „Фулбрајт“ (за магистерски студии), дали некој има информации за следново :

  Која е постапката за аплицирање за оваа стипендија и кои трошоци ги покрива таа?
  Кои се критериумите за избор на кандидати?
  Кога треба да полагам TOEFL тест (пред аплицирањето или подоцна)?

  Благодарам
   
  На BelieberYeahh му/ѝ се допаѓа ова.
 5. BelieberYeahh

  BelieberYeahh Популарен член

  Се зачлени на:
  27 јули 2013
  Пораки:
  1.379
  Допаѓања:
  2.122
  Пол:
  Женски
  И мене ме интересира подетално за ова, или доколку знаете некоја друга програма што овозможува стипендија за мастер во Америка.
   
  На HannaW му/ѝ се допаѓа ова.
 6. Vitaly

  Vitaly Истакнат член

  Се зачлени на:
  26 јули 2016
  Пораки:
  2.593
  Допаѓања:
  4.597
  Пол:
  Машки
  Можеш да ми пишеш во лп.
  На сите кои студирате или планирате да студирате во Русија можам да ви помогнам. Да ве упатам со документи што како и слично.
   
 7. La_Luna

  La_Luna Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 декември 2016
  Пораки:
  29
  Допаѓања:
  46
  Пол:
  Женски
  Ти треба минимум C1 или DSH 2 и положена државна матура за да те примат на факултет. Додипломски студии на економски или правен опфаќаат најчесто 6 семестри, а мастер 4. Имаш шанси за успех, сѐ е многу слично како студиите во МК.
   
 8. Ivaxxxq

  Ivaxxxq Нов член

  Се зачлени на:
  7 декември 2020
  Пораки:
  1
  Допаѓања:
  1
  Zdravoo
  Sega sun treta godina sredno i razmisluvam da odam na fakultet vo Slovenija. Dokolku ima nekoj tuka sto bi mozel da mi kaze kakvi se uslovite tamu, prestoj, rabota, prevoz i slicno ako moze da mi kaze. Blagodaram
   
  На TanyaM. му/ѝ се допаѓа ова.
 9. eliesaab

  eliesaab Популарен член

  Се зачлени на:
  27 април 2013
  Пораки:
  1.664
  Допаѓања:
  4.784
  Пол:
  Женски
  Има агенција што посредува ама реално само за да ти поднесат документи бараат околу 2000 евра (што не вреди да фрлаш толку пари). Има група на фб каде можеш да се додадеш, да се поврзеш со некого што студира па така да добиеш информации од прва рака. Јас ти препорачувам да размислиш за други земји.

  Пс. Бугарија не ти ја препорачувам. Франција можеш преку амбасадата со положен delf/dalf B2 (со стипендија). Германија со DAAD стипендија.
   
  Последна измена: 15 декември 2020
 10. Loly Mara

  Loly Mara Активен член

  Се зачлени на:
  20 декември 2020
  Пораки:
  15
  Допаѓања:
  6
  Пол:
  Женски
  Здраво, дали некој може да ми каже подетално во врска со студирањето во Словенија?
  Добив информација дека ги гледале оценките и ги рангирале само од 3 и 4 година и марура
   
 11. Maylin

  Maylin Истакнат член

  Се зачлени на:
  2 декември 2019
  Пораки:
  123
  Допаѓања:
  497
  Пол:
  Женски
  Точно, ги гледаат само од 3 и 4 година и матурата. Од 1ва и 2ра година не ни ги бараат да ги пратиш воопшто (барем годинава не ги бараа).
   
  На Loly Mara му/ѝ се допаѓа ова.
 12. Loly Mara

  Loly Mara Активен член

  Се зачлени на:
  20 декември 2020
  Пораки:
  15
  Допаѓања:
  6
  Пол:
  Женски
  Фала ти☺️ А дали за матурата гледаа кои предмети си ги полагал?
  Дали секок факултет таму бара што да полагаш?
   
 13. Maylin

  Maylin Истакнат член

  Се зачлени на:
  2 декември 2019
  Пораки:
  123
  Допаѓања:
  497
  Пол:
  Женски
  Секако. :) Не може да се запишеш на информатички ако си полагал филозофија пример. Ама и понекогаш зависи од конкуренцијата. Секој факултет прима само одреден број странски студенти. Ако има пријавени помалку од квотата, се примаат сите, без разлика што си полагал, ама тоа ретко се случува.
   
 14. Loly Mara

  Loly Mara Активен член

  Се зачлени на:
  20 декември 2020
  Пораки:
  15
  Допаѓања:
  6
  Пол:
  Женски
  А во врска со плаќањето на студиите?
   
 15. Maylin

  Maylin Истакнат член

  Се зачлени на:
  2 декември 2019
  Пораки:
  123
  Допаѓања:
  497
  Пол:
  Женски
  Бесплатни се студиите, само плаќаш околу 50 евра за запишување година, во зависност од факултетот.
   
 16. Jennz

  Jennz Нов член

  Се зачлени на:
  21 декември 2020
  Пораки:
  2
  Допаѓања:
  0
  Пол:
  Женски
  Здраво!!:hai: Оваа година завршувам со средното образование и би сакала да се запишам на Правен факултет во Словенија, Марибор или Љубљана. Па, би сакала да прашам дали некој има кој студира Правен во Словенија, и дали прават проблем со јазикот? :)
   
 17. Maylin

  Maylin Истакнат член

  Се зачлени на:
  2 декември 2019
  Пораки:
  123
  Допаѓања:
  497
  Пол:
  Женски
  Јазик мора да знаеш ако планираш да се запишеш на словенски. Почни да си го учиш одсега. Ако не, можеш да се запишеш на програмата лето плус, тоа ти е уствари како воведна година (прва година) каде што го учиш јазикот, после таа година почнуваш пак од прва, со тоа што не се рачунаш како да си паднала година. :) Супер е лето плус за да научиш да се снајдеш, секако ако не ти е проблем тоа што ќе студираш една година повеќе. Прогуглај, ќе најдеш многу информации, или ако сакаш пиши ми па ќе ти објаснам подетално и ќе те упатам. :)
   
  На Jennz и Loly Mara им се допаѓа ова.
 18. NYC

  NYC Истакнат член

  Се зачлени на:
  13 мај 2015
  Пораки:
  27
  Допаѓања:
  32
  Пол:
  Машки
  Здраво на сите. Доколку има некој што студира биологија или пак е на магистерски студии на Biotehniška fakulteta во Љубљана би Ве замолил да ми пишете лп. Фала однапред <3
   
 19. srhsejbsk

  srhsejbsk Популарен член

  Се зачлени на:
  13 јануари 2014
  Пораки:
  1.193
  Допаѓања:
  9.173
  Пол:
  Женски
  @Maylin @Jennz
  На Лето плус се оди паралелно со прва година на факс, после се продолжува во втора :)
   
  На Jennz и Maylin им се допаѓа ова.
 20. Maylin

  Maylin Истакнат член

  Се зачлени на:
  2 декември 2019
  Пораки:
  123
  Допаѓања:
  497
  Пол:
  Женски
  Јас за во Копер знам дека може и да ја повториш прва, со тоа што нема да се рачуна како да си паднал година. Можеш да продолжиш, ама нема да имаш баш знаење од првата година пошто во лето плус се учи најмногу словенскиот јазик и плус introduction по другите предмети што ти се задолжителни, со најмногу акцент на словенскиот, стручни зборови и слично, не се учат баш целосно. :)
  За други градови искрено не знам, мислев секаде е исто. :tmi:
   
  На srhsejbsk му/ѝ се допаѓа ова.