Форумџика на годината 2020

Студирање во странство

Дискусија во 'Образование' започната од wild.child15, 5 ноември 2010.

 1. Anabelle

  Anabelle Истакнат член

  Се зачлени на:
  27 ноември 2011
  Пораки:
  283
  Допаѓања:
  456
  Дали некој на форумов знае како се рачунаат бодови за на факлутетите во Словенија ? Малце се избунив, башка и на нивните сајтови не е убаво објаснето. Ако има некој со искуство ќе му бидам повеќе од благодарна ако ми објасни! :)

  Btw, jас ги пратив документите, ама не израчунав бодови, бидејки не знаев точно како се пресметува :)
   
 2. Jaca-MKD

  Jaca-MKD Истакнат член

  Се зачлени на:
  8 август 2012
  Пораки:
  4
  Допаѓања:
  0
  Здраво, знам како се рачунаат бодовите. Пиши на кој факултет аплицираш и со кое средно од кај нас? Ако ти требаат информации (било какви), можеш и на меил (jovanka.k@t-home.mk).
   
 3. ivanak

  ivanak Активен член

  Се зачлени на:
  26 јуни 2012
  Пораки:
  83
  Допаѓања:
  13
  Девојки а студирање во странство постипломски на правен , конкретно ме интересираат хрватска или словенија заради најбрзо учење јазик.. меѓутоа ако имате информации и за други држави споделете ги , гледам дека во оваа тема си помагате :) поздрав
   
 4. Divajn

  Divajn Популарен член

  Се зачлени на:
  14 август 2012
  Пораки:
  366
  Допаѓања:
  222
  Феминки, да не сте случајно запознаени дали може да се префрлиш од Кирил и Методиј да студираш Словенија ? :)
   
 5. glosipgirl

  glosipgirl Истакнат член

  Се зачлени на:
  8 август 2010
  Пораки:
  308
  Допаѓања:
  295
  Јас сакам да учам медицина во Велика Британија, сега сум 3та година и ми кажаа дека оваа година треба да полагам испит за Англиски јазик, а веќе од наредната година да почнам да аплицирам. Но проблемот е што не знам како одат постапките, не знам колку пари ќе ми бидат потребни, дали има некакви стипендии или слично. Ако имате било каква информација, ве молам контактирајте ме, пратете ми ЛП. :)
   
 6. Angel.girl

  Angel.girl Популарен член

  Се зачлени на:
  25 декември 2011
  Пораки:
  669
  Допаѓања:
  663
  никој м?
   
 7. WarriorAngel

  WarriorAngel Популарен член

  Се зачлени на:
  16 март 2012
  Пораки:
  1.398
  Допаѓања:
  2.926
  Пол:
  Женски
  Сега сум четврта и сакам да студирам архитектура во Бугарија. Знае ли некој какви се цените, животот таму, има ли поприлично Македонци, какви се критериумите за стипендија? :?:
  Имам слушнато дека дипломите од бугарските факултети не се ценеле многу во Македонија, ги потценувале и ги исмевале демек биле со пари, а не со знаење.
  Годиниве сум скрос одлична, и не планирам да давам пари и само да се глупирам, да ги трошам моите. Претпоставувам дека е поскапо од овде :?:
  Дали прават проблеми за бугарските пасоши? Вчера една жена ми рече да си поднесам навреме за да ми излезе до тогаш па не знам што да правам. :worried:
   
 8. maya..a

  maya..a Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 октомври 2012
  Пораки:
  41
  Допаѓања:
  6
  Пол:
  Женски
  епа вака не видов у одговориве ваши ништо за австралија , ако знае некој нешто за австралија у смисла за факултет,студентски дом, интернат плс пишете и ако знае некој шо докумнетација ми треба за тамо
  фала однапред :D
   
 9. verica94

  verica94 Истакнат член

  Се зачлени на:
  22 јули 2011
  Пораки:
  298
  Допаѓања:
  27
  Пол:
  Женски
  студирање во англија? кој има искуство или знае нека пише :P
   
 10. yanartgoth

  yanartgoth Активен член

  Се зачлени на:
  11 октомври 2012
  Пораки:
  25
  Допаѓања:
  3
  Јас сум 1 година на Софискиот Универзитет за уметност, задоволна сум но сакам да се префрлам да учам уметност во Холандија, Финска Норвешка или Шведска..Ако знае некој нека ми каже..И дали може да се префрла или да чекам постдипломски?
   
 11. Divinebutterfly

  Divinebutterfly Популарен член

  Се зачлени на:
  17 јули 2011
  Пораки:
  2.953
  Допаѓања:
  9.933
  Пол:
  Женски
  Точно за тој факултет незнам да ти кажам,иначе цените се како кај нас слични,нормално зависи и во кој град,сега Софија е поскапо нормално,Македонци веќе послабо одат пошто веќе не ни даваат поволности ко порано и незнам сега како ги примаат,дали имаат квоти или само приватно,а за стипендија треба да имаш високи бодови на приемните испити,ако сеуште даваат стипендии,треба да се информираш како примаат. Ако си учиш нема никакви проблеми да имаш (додуша има и такви што гњават повеќе кога ќе те видат друга националност,ама се ретки).И таму,како и овде кај нас, има да се отепаш од читање,нормално ноќе дење неважно,секое слободно време ќе гледаш да го искористиш,особено во сесиите (е сега зависи и на кој факултет де,некои се повеќе и со пракса,некои полесни,некои потешки). Точно е дека имаат убав систем на школување,со пракса и со учење,се однесуваат кон тебе како кон колега,а не ко маченик кој нема право на глас,можиш да прашаш ако не ти е јасно,ќе ти објаснат,помагаат со материјали,не те приморуваат да купуваш учебници и слично. Со пасошите твое е дали ќе си поднесиш,сега знам полесно ги даваат,од 6 м. до година,па наместо да вадиш лична карта секоја година (што се триста документи и гњаважи) можиш еднаш да извадиш. Како сакаш. ЈАс вадев секоја година бидејќи немав пасош.Ти даваат дозвола и уверение од факултетот за да можиш да извадиш за одреден период (обично година) и секоја година правиш нова л.к. бидејќи се привремени. За подолг период требаат таму некои други документи,треба да прашаш.
  Отприлика тоа можам да ти кажам.Со среќа :)
   
 12. WarriorAngel

  WarriorAngel Популарен член

  Се зачлени на:
  16 март 2012
  Пораки:
  1.398
  Допаѓања:
  2.926
  Пол:
  Женски
  Баш ти фала. :* Мислам дека ќе се снајдам. :)
   
  На Divinebutterfly му/ѝ се допаѓа ова.
 13. eminil

  eminil Истакнат член

  Се зачлени на:
  5 април 2012
  Пораки:
  197
  Допаѓања:
  130

  ме интересира дали за уписите бараат некое обавезно познавање на англиски или некој друг странски јазик, дали има некои други полагања, и колава е заинтересираноста од другите странски земји (ме интересира за стоматологија ако знаеш тоа ми е многу битно) :)

  а за условите таму ме интересира сместувањето, дали сам се снаоѓаш или пак во некој студенски дом можеби...колкава е потрошувачката да седиш во стан или дали е можно да седиш во некој студенски дом.. :) нешто дрго за Сплит, за студирањето, услови и сл... :talk:

  Поздрав!
   
 14. Rozich

  Rozich Популарен член

  Се зачлени на:
  16 јуни 2010
  Пораки:
  1.194
  Допаѓања:
  1.091
  Имам едно прашање во врска со стипендиите.
  Доколку испратиш барање за стипендија на универзитет во некоја од земјите од ЕУ,дали ќе бидат валидни сведителствата од средно или како оди таа работа?

  Не ми е јасно :worried:
   
 15. feminium

  feminium Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 август 2012
  Пораки:
  1.709
  Допаѓања:
  1.737
  па секако дека ке ти бидат валидни инаку постапката нз која е :hai:
   
 16. francais

  francais Популарен член

  Се зачлени на:
  23 ноември 2012
  Пораки:
  667
  Допаѓања:
  1.276
  Прашањево повеќе ми е соодветно овде отколку во темата стипендии.
  Стипендии во Словенија ќе има за нашава генерација, за бруцошите во 2013-2014?
   
 17. Butterfly55

  Butterfly55 Активен член

  Се зачлени на:
  13 јануари 2012
  Пораки:
  4
  Допаѓања:
  0
  Dali ima nekoj koj veke go napravil TestDaf ispitot za studiranje vo Germanija ?

  Blagodaram odnapred
   
 18. karenin

  karenin Популарен член

  Се зачлени на:
  8 март 2010
  Пораки:
  1.426
  Допаѓања:
  2.157
  Каде може да полагам Toefl? И колку пари е?
   
  На feminium му/ѝ се допаѓа ова.
 19. tigerlady

  tigerlady Популарен член

  Се зачлени на:
  21 јануари 2011
  Пораки:
  1.588
  Допаѓања:
  5.144
  ^
  за ТОЕФЛ, пред неколку години јас се распрашував во American Corner во Скопје. Девојката тогаш ми објасни се убаво, имаат они и материјали кои може да се земат за учење. За цената ич не знам, ама распрашај се или таму или во British Council/
   
 20. WarriorAngel

  WarriorAngel Популарен член

  Се зачлени на:
  16 март 2012
  Пораки:
  1.398
  Допаѓања:
  2.926
  Пол:
  Женски
  Како се добиваат стипендии во Бугарија и колку изнесуваат знае ли некој? :?: