Форумџика на годината 2020

Студирање во странство

Дискусија во 'Образование' започната од wild.child15, 5 ноември 2010.

 1. HoneyBun

  HoneyBun Популарен член

  Се зачлени на:
  22 јули 2010
  Пораки:
  503
  Допаѓања:
  969
  Пол:
  Женски
  Во Бугарија стипендиите изнесуваат 90 лева(45 евра) но мораш да имаш просек над 4.00.
   
  На WarriorAngel и Divinebutterfly им се допаѓа ова.
 2. rakce69

  rakce69 Истакнат член

  Се зачлени на:
  2 септември 2011
  Пораки:
  419
  Допаѓања:
  227
  Некој да ме упати за стипендии за студирање во Германија или Австрија?
  Фала ;)
   
 3. MorganMonroe

  MorganMonroe Истакнат член

  Се зачлени на:
  22 април 2013
  Пораки:
  161
  Допаѓања:
  42
  нема да има за жал. тоа не е затоа што не е обновен договорот меѓу МК и СЛО туку поради мерките за штедење со кои се укинуваат сите стипендии за студенти кои не се од ЕУ. За тие со бугарски пасош како оди не би знаела да ти кажам :)

  Ќе бидат, секако, само треба да ги преведеш на јазик од државата во која аплицираш.
   
 4. Aniston

  Aniston Истакнат член

  Се зачлени на:
  15 февруари 2011
  Пораки:
  564
  Допаѓања:
  229
  1. Студии во странство = мноогу пари потрошени на старт. Секако, најдобра инвестиција, но да ги имаш.. Точно дека подоцна ке заработуваш многу и ке ти биде поубаво, дека можеш да студираш и да работиш, но на старт ти требат многу пари. Јас ваљда ке одам во Англија, но таму не примаат туку-така кој сака, мене ме примија бидејки имам освоено место на натпревар од европска рамка. Но сепак не ми е платено се, само студиите и некоја стипендија, сепак од дома ке ми требат многу пари, како на стартот за документи така и за таму за живеачка... И сеуште се мислам дали таму или на друго место (тука нема шанси) Сепак многу е тешко... Но мислам дека вреди, овде веке да имаш факултет е ко да имаш јадено еклер.
   
 5. hell

  hell Активен член

  Се зачлени на:
  7 април 2013
  Пораки:
  1
  Допаѓања:
  0
  Девојки јас сакам средно да учам во србија..значи сега да се префрлам од втора година..сакам за дизајнер на облека,барав на нет ама неможам да најдам дали има такво училиште и во кој град :/ па ако некоја знае дали би можела да се префрлам и дали воопшто има такво училиште нека ми пише..потребно ми е многу..
   
 6. soco

  soco Истакнат член

  Се зачлени на:
  12 март 2011
  Пораки:
  418
  Допаѓања:
  183
  керками полпжи Ц 1 во скопје во лингва по гете мислам јас не се разбирам мн, или даф беше ! како ке се запишуваш во германија не се поклопуваат термините за упис со тие кога ке се добијат резултатите од матура и диплома дури преведиш завршен ке бидит терминот керка ми пушти е-ил дао сите факултети во германија и рекоја дека само од зимски семестар можит да почнит т.е. од 1 ви април тоа значи се губит еден наш семестар ! незнам пробај си ! со срека! инаку за факултет требало најмалку Б2 да полпжиш!
   
 7. soco

  soco Истакнат член

  Се зачлени на:
  12 март 2011
  Пораки:
  418
  Допаѓања:
  183
  керками полпжи Ц 1 во скопје во лингва по гете мислам јас не се разбирам мн, или даф беше ! како ке се запишуваш во германија не се поклопуваат термините за упис со тие кога ке се добијат резултатите од матура и диплома дури преведиш завршен ке бидит терминот керка ми пушти е-ил дао сите факултети во германија и рекоја дека само од зимски семестар можит да почнит т.е. од 1 ви април тоа значи се губит еден наш семестар ! незнам пробај си ! со срека! инаку за факултет требало најмалку Б2 да полпжиш!
   
 8. AngelAny

  AngelAny Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 октомври 2011
  Пораки:
  41
  Допаѓања:
  1
  Девојки,прашањето го поставив и во темата за Еразмус но никој не миодговори. Знам дека конкурсите излегуваат некаде ноември, но она што ми треба да знам е колкав просек треба даимам за да ми ја дадат стипендијата? И за колку време и колку изнесува истата? Сакам да заминам во странство, и сакам да аплицирам но ако не можам преку Еразмус тогаш некако поинаку да барам. Ве молааам за помош .
   
 9. ToniFA

  ToniFA Активен член

  Се зачлени на:
  3 јануари 2013
  Пораки:
  9
  Допаѓања:
  1
  Zavrsiv 3 godina i posle sredno planiram da zapisam nekoj tehnicki fakultet. Znae li nekoj vo vrska so studiranja vo Ljubljana, Zagreb ili eventualno Viena. Blagodaram odnapred :)
   
 10. 12masima

  12masima Истакнат член

  Се зачлени на:
  30 јануари 2013
  Пораки:
  284
  Допаѓања:
  29
  Здраво, девојки

  Има ли некој што студира Германија ?
   
 11. kitty8

  kitty8 Активен член

  Се зачлени на:
  12 август 2013
  Пораки:
  25
  Допаѓања:
  4
  има ли некој што ќе студира во Словенија?
   
 12. Ivy18

  Ivy18 Истакнат член

  Се зачлени на:
  23 септември 2012
  Пораки:
  204
  Допаѓања:
  76
  Има некој што студира во Турција ?
   
 13. kitty8

  kitty8 Активен член

  Се зачлени на:
  12 август 2013
  Пораки:
  25
  Допаѓања:
  4
   
 14. MorbGoth.666

  MorbGoth.666 Популарен член

  Се зачлени на:
  16 септември 2013
  Пораки:
  531
  Допаѓања:
  146
  Јас студирам на Академијата за уметности во Софија, се запишав преку амбасадата во Скопје, (Важи за сите факултети во Бугарија) плаќаме 400 лева од семестар и зимаме 100 лева како Бугари од Дијаспората...Имавме полагање јазик и историја,и цртање..Убаво ми е тука е сега 3та ако идеме за Канада или негде како што е планот можно е натака да продолжам..Сакам постдипломски во Париз или Финска, па ќе видиме ;)
   
 15. mila-88...j

  mila-88...j Истакнат член

  Се зачлени на:
  4 јули 2013
  Пораки:
  209
  Допаѓања:
  59
  Малку доцнам,но ако не е доцна ке ми биде милоо...јас сум заинтересирана за студирање во Словенија,сега сум 4та год,па здравје догодина ке аплицирам таму..ти што како?
   
 16. mila-88...j

  mila-88...j Истакнат член

  Се зачлени на:
  4 јули 2013
  Пораки:
  209
  Допаѓања:
  59
  Луѓе има ли некој што ќе студира во Словенија???? :hai:
   
 17. Blabla16

  Blabla16 Популарен член

  Се зачлени на:
  28 јуни 2011
  Пораки:
  375
  Допаѓања:
  155
  Пол:
  Женски
  Има ли некој што студира во Хрватска?
   
 18. MorbGoth.666

  MorbGoth.666 Популарен член

  Се зачлени на:
  16 септември 2013
  Пораки:
  531
  Допаѓања:
  146
  Здраво имам едно прашање, се надевам знае некоја да ми помогне.2ра година сум во Софија, но понатака многу сакам да продолжам во Париз или некаде во Скандинавија.Дали знае некоја дали се важи барем првата година и како највеќе се исплати? И дали ако пак продолжам на уметност ќе признаат?
   
 19. mila-88...j

  mila-88...j Истакнат член

  Се зачлени на:
  4 јули 2013
  Пораки:
  209
  Допаѓања:
  59
  Луге стварно ми треба некој со студира во Словенија или барем планира да студира тамо..навистина многуу ми треба помош па кој може да ми пише ке бидам многу благодарна
   
 20. Yours5forever

  Yours5forever Активен член

  Се зачлени на:
  10 јануари 2014
  Пораки:
  15
  Допаѓања:
  4
  Дали има некој што сака да заврши или што завршил училиште во Белград? ме интересира какви се условите таму,како живеел,каде,како го прифатиле како граѓанин на РМ и како иде постапката за земање државјанство? мојте планови се прилично поврзани само со тоа да живеам во Белград...Од секогаш сум сакала срби :)
   
  На Adi888 и FotoLina3 им се допаѓа ова.