1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Студирање во странство

Дискусија во 'Образование' започната од wild.child15, 5 ноември 2010.

  1. eminil

    eminil Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 април 2012
    Пораки:
    197
    Допаѓања:
    130
    Хрватска ? :?: Некој ? :!: :|
     
  2. White-Lady

    White-Lady Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 септември 2011
    Пораки:
    31
    Допаѓања:
    5
    сакам да прашам дали за студирање во Словенија мора сите 4години да сум одлична со просек 5,00? :)
     
  3. nikiiii

    nikiiii Популарен член

    Се зачлени на:
    22 август 2013
    Пораки:
    1.370
    Допаѓања:
    942
    Сакам да прашам дали некој има некакви информации за студирање Австралија...сега ќе бидам 4та година средно и откако ќе завршам сакам да продолжам Австралија имам и многу роднини таму и затоа.
    Кој се условите да не знае некој како оди оваа постапка? :)
     
  4. Marossa

    Marossa Популарен член

    Се зачлени на:
    8 септември 2012
    Пораки:
    2.398
    Допаѓања:
    6.870
    Пол:
    Женски
    Не знам дали некој ќе ми го примети прашањето,ама ај да си ја пробам среќата :D
    Дали е можно да ги завршам 3 и 4та година од факултетот во друга држава?
    Значи не преку размена на студенти(Еразмус и слично) туку едноставно да го довршам образованието на друг универзитет и потоа да продолжам здравје постдипломски?
    Барав на оние факултети на кои ми се допаѓа програмата и има пишувано само за размена на студенти.
    И ако има некоја феминка што во моментот студира во странство,ако не е тешко,нека ми пиши ЛП да се информирам.
     
  5. WitchOfEastEnd

    WitchOfEastEnd Нов член

    Се зачлени на:
    23 јули 2014
    Пораки:
    5
    Допаѓања:
    0
    Nekoj sto planira da studira vo Slovenija?
     
  6. kikuf.thelovelygirl

    kikuf.thelovelygirl Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 март 2011
    Пораки:
    7
    Допаѓања:
    12
    јас сум заинтересирана за германија ако можеш нешто подетално да ми објасниш? :)
     
  7. danichap

    danichap Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    26 јуни 2011
    Пораки:
    15.941
    Допаѓања:
    278.461
    Ќе направам копи пасте од една од постарите пораки каде преку лп на феминка и објаснив за постапката.
    Da ne te obeshrabruvam, no ucenjeto na germanski jazik vo mak. i ona nivo koe e potrebno vo Germanija drasticno se razlikuvaat. Dokolku nekolku godini si ucela vo skolo ili nekoe privatno uciliste...a ne Germanija, nivoto e najcesto ne pogolemo od b1.
    Ova go kazuvam od iskustvo.
    Oni ne ti dozvoluvaat direkt da polagas test(jas go polagav dsh i taka bese). Prven se polaga eden test za da vidat na koe nivo si.
    C1 nivo sekako go odseduva covek, bez razlika na koe nivo pripaga

    Ova e povrzano so upisot za na fak.

    Ke otides vo sekreterijat i ke kazes deka sakas da studiras germanija.
    Ke gi popolnis site formulari i predades dokumentite. Najverojatno ke ti fali samo sertifikatot za jazik. Ke te upatat vo skolata za jazik vo sklop na fakultetot i ke ti recat koga ke imas potvrda od niv deka si se upisala da se vratis.
    Odis vo skolata i go mines onoj proces na selekcija vo koe nivo na germanski si.
    Koha pogagas imas poveke testovi. A2, b1, b2,c1 koi istovremeno gi polagas.
    Dokolku ne polozis nitu eden pocnuvas od a2, dokolku go polozis samo a2 od b1...i taka
    I onie koi gi polozile site moraat da posetuvaat eden kurs.
    kaj mene bese taka,s ega moze ima izmeni.
    Semestar vo skolata za jazik bese okolu 750 evra. Poeftinite skoli ne se povrzani so fak. i preku niv ne dobivas viza pa ne tis e od nikakva korist.
    No bez posetuvanje na skola za jazik ne dobivas status student, bez status stduent ne dobivas viza.
    Togas ke si uplatis vo skolata za jazik kolku semestri treba da posetuvas. Onie ke ti opredelat spored toa koe nivo si i ke ti dadat potvrda.
    So ovaa potvrda mozes zdravstveno da se osiguras kako student. Okolu 70-80 evra mesecno.
    I sega povtorno odis na studentski.
    Ako im odneses potvrda deka ke posetuvas nastava za jazik oni ke iskalkuliraat otprilika kolku meseci ti treba za nastavata i koj e prviot nareden etrmin za test, i dali od nareden ili ponareden smestar bi mozela da studiras.
    Ako posetuvas samo eden stepen po 3 meseci, dva stepeni po 6 meseci....
    Ali u sekoj slucaj od oktomvri ti ne bi mozela da pocnes.
    Taka da periodot izmegu oktomvri i april ke go ucis jazikot.
    Ako nema od april smerot koj go sakas, ili ne polozis daf od prva, ke treba da cekas do nareden oktomvri.
    Bez dok. od skolata za jazik ili od fakultetot ili zdravstvenoto osiguruvanje ili potvrda od banka ne dobivas viza.
    Cenite za studentski i zivot se tie.
    Nikakvo socijalno ne ti plaka nisto. Ova e 100% sigurna informacija.
    Ne si ti germanka za da imas nekakva dobivka od drzavata i oni da ti pokrivaat nekoi troskovi.
    Edinstven uslov za da mozes da studiras e ti da imas pari i ti sama da se izdrzavas.
    Parite treba ili na tvoe ime da bidat, ili nekoi namesto tebe da gi ulozi vo banka i da garantira za tebe. Vo sparkase mi se cini bese, ovoj vid na ulozuvanje ne bese vo site banki vozmozen.
    Koga ke zavrsis so kursot za ajzik polagas sertifikatot daf ili dsh, i samo dokolku polozis smees da se zapises na posakuvaniot smer na fakultet(so ostanatite dokumenti gi podnesuvas na sekretarijat). dokolku ne polozis go kvadriras semestarot vo skolata za jazik...i ke se obiduvas se dodeka ne polozis.

    . Ne mi e aktuelna informacijava, pred okolu 5 godini imaa iskalkulrano deka na stduent mu trebaat barem 660 evra mesecno za da prezivee. Ne veruvam deka vo odnos na iznosot da ima golemi izmeni, barem ne namaluvanje.
    Okolu 4000evra e za 6 meseci. Odkako ke istecat tie 6 meseci ke ti treba povtorno istata suma i istava procedura da ja mines za nareden i ponareden semestar...se dodeka ne diplomiras. Najcesto davaat vizi na 12 meseci, znaci ti treba dupla suma od okolu 8000 evra vo banka.
    Ako odis na opcija nekoj da gi ulozi i odma posle toa da gi izvadi ne e vozmozno. Mesecno ne smees da vadis pogolem iznos od 660 evra. Ostanatite se zamrznati. No i da gi vadis 660 po 660 sekoj mesec, koga ke ti istece vizata ke ti trebaat istite pari za da ja obnovis vizata.
    Mozes da apliciras vo studentski i da zivees tamu i dodeka si vo skolata za jazik vo sklop na fak. i dodeka imas status na vistisnki student. Cenite se razlicni, okolu 250ev vo prosek da recam. Imas sopstvena soba, a dnevniot prostor, kujna i wc delis. komunalii i internet se vkluceni.
    So studentskata legitimacija imas besplaten prevoz so javen prevoz.
    Studiranjeto vo delovi vo Germanija e besplatno, t.s se plaka samo suma za studentskata legitimavija, ili po semestar 500 evra. Sto e relativno prifatlivo od finansiski aspekt

    Neophodno e za start da imas finansii.
    Potoa ke moras da rabotis da (so tvojata studentska viza i studentska rabotna dozvola rabota do 450 evra mesecno) i ke se izdrzavas.
    Tvoite ke bidat drasticno olesnati.
    No za start plakanje na skolata za jazik, parite za vo banka i upis na semestar(sto e minimalno bidejki studiranjeto vo germanija e besplatno, plakas samo legitimacijaza so koja iams clenstvo vo biblioteka i besplaten javen prevoz) mora da bide so pomos na tvoite roditeli.
     
    Последна измена: 29 ноември 2014
  8. Elence93

    Elence93 Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 декември 2009
    Пораки:
    5.697
    Допаѓања:
    5.017
    Пол:
    Женски
    Знае некој како е на посипломски студии во Бугарија?
     
    На mh23 му/ѝ се допаѓа ова.
  9. mila-88...j

    mila-88...j Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 јули 2013
    Пораки:
    209
    Допаѓања:
    60
    Знае ли некој да ми објасни за студии во Виена,за студентскиот живот таму,што како?
     
  10. Tanjamm

    Tanjamm Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 октомври 2011
    Пораки:
    8.004
    Допаѓања:
    11.124
    Ајде помош. Видов на нет еден конкурс за стипендии во Париз. Условите се доста комплицирани, препораки, се што треба , и даваат 1000 евра. Нели е тоа малку? Ај ако некој живее таму да каже може ли со тие 1000 евра да помине месец човек, или ќе треба и од дома да му праќаат пари.
     
  11. thefuturedoctor

    thefuturedoctor Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 јануари 2015
    Пораки:
    42
    Допаѓања:
    21
    Пол:
    Женски
    Има некој на медицински во Бугарија или некој друг факултет небитно? АКо има или знае нешто во врска со тоа да ми објсни како одат работите, дали е тешко со јазикот, какви се условите,колку пари ти требат и така некои информаци. Ако знае некој ако сака да ми објасни на кратко.Фала однапред.
     
  12. vw-girl

    vw-girl Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 мај 2012
    Пораки:
    113
    Допаѓања:
    162
    здраво,
    сакам да аплицирам за еразмус за нареден зимски семестар, но некако не се заинтересирани од мојот факултет да ми помогнат. Постои ли друг начин да аплицирам а да не е преку мојот факултет?? и ако некој бил на размена било каде, секако, ако може да ми објасни нешто подетално, да сподели искуство и тн. Би сакала да аплцирам или за Словенија или за Германија.
    Благодарам
     
  13. Bruinete

    Bruinete Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 август 2011
    Пораки:
    9
    Допаѓања:
    10
    Пол:
    Женски
    The Queen, поминато е доста време од твојот пост во врска со студии за козметологија. И јас сум заинтересирана, особено за специјалистички студии по козметологија, па доколку веќе имаш искуство ако можеш да споделиш. Особено ме интересира за студиите во Бугарија бидејќи добро владеам со бугарскиот јазик.

    Поздрав
     
  14. The-Queen

    The-Queen Популарен член

    Се зачлени на:
    10 јули 2010
    Пораки:
    2.139
    Допаѓања:
    2.424
    За жал не, се сменија плановите и ништо од тоа не испадна. Можеш да споделиш доколку имаш информации за студии по козметологија во Бугарија? Може и во порака
     
  15. Goody

    Goody Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 декември 2014
    Пораки:
    73
    Допаѓања:
    73
    Пол:
    Женски



    Здраво thefuturedoctor јас студирам во Бугарија,Софија веќе 2 години па да ти одговорам на прашањата .
    Прво гледам си прашала за јазикот..Лично јас мислев дека го знам јазикот но кога отидов таму сфатив дека немам појма и на почетокот мн лошо ми беше ,ништо не разбирав ,буквално гледав ко теле на лекциите и се чудев ,плачев ,се нервирав,и нормално сакав да си се вратам зашо немаше смисла..со тек на време почнуваш да разбираш и да збориш,иако е сличен со нашиот јазик верувај многу е различен поготово што исти зборови значат различно.Студирам архитектура па самиот факултет си е премногу тежок ,а замисли и без разбирање.Но со тек на време се учи јазикот ,не е страшно.
    Е сега за условите веројатно прашуваш за запишување,најважно е да извадиш добра оценка на нивната матура т.е таа што ја полагаш кај нив.Така ке имаш најголема шанса за да се запишеш.
    За пари зависи од тоа како си навикната да живееш ,колку излегуваш колку трошоци ке имаш на факултет и слично,но за храна не би требало да трошиш повеќе од 70-100 лв неделно ,значи може и мн помалку но пак зависи каде ќе јадеш ,дали ќе готвиш и сл.
    Во суштина бугарите како народ и не се многу пријателски настроени така да не се изненадувај ако никој не ти помогне.
    За студенсткиот живот неможам да ти кажам многу ,зашто јас искрено и не излегувам,живеам сама во стан и сум излирана од се,така јас сакав по цел ден сум на факултет и тоа.Инаку гледам од другите студенти дека се задоволни и се дружат убаво,за другарки другари не би требало да имаш проблем ако си дружељублива ..За патување дома , сега зависи во кој град си ,но ако си во софија има автобуси секој ден постојано за скопје така да немаш гајле кога сакаш можеш да си дојдеш дома..тоа за сега ми текнува ако имаш други прашања слободно прашај :)
     
  16. mode-kristina

    mode-kristina Популарен член

    Се зачлени на:
    22 јуни 2014
    Пораки:
    1.155
    Допаѓања:
    4.088
    Пол:
    Женски
    И јас го имам истото прашање.Не само за Словенија,туку за во странство општо.
     
  17. BojanaLegija

    BojanaLegija Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 јуни 2014
    Пораки:
    187
    Допаѓања:
    64
    И до каде си со италијанскиот? Јас учам и од септември ќе бидам Б1 степен и имам 14 години, а размислувам за студирање во Италија :)
     
  18. sofijanoka

    sofijanoka Популарен член

    Се зачлени на:
    8 февруари 2013
    Пораки:
    2.652
    Допаѓања:
    15.512
    Пол:
    Женски
    Има ли некој што веќе бил на Heidelberg да сподели искуство? Ме интересираат и студиите по психологија во Словенија како одат, знам дека има многу поволности и Словенците ги буткаат само добрите ученици....
     
  19. Ambitious

    Ambitious Популарен член

    Се зачлени на:
    25 јануари 2015
    Пораки:
    1.047
    Допаѓања:
    11.320
    Пол:
    Женски
    Би сакала да поставам прашање за некој што студира или студирал во Бугарија и бил во студенски дом. Какви се условите во студенскиот? Хигиена? Дали ги имаш потребните работи на пр. фрижидер и слично. И на становите какви се цените? Дали може да се најде поефтин стан во добри услови?
     
    На reki му/ѝ се допаѓа ова.
  20. kajl

    kajl Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 јуни 2015
    Пораки:
    330
    Допаѓања:
    216
    Пол:
    Женски
    имам неколку пријатели кои се таму и да треба да ти е просекот 5.00 сите 4 години.Еден пријател не го примија поради 1 четворка.
    Но не сум запознаена дали е баш така на сите останати универзитети.