1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Студирање во странство

Дискусија во 'Образование' започната од wild.child15, 5 ноември 2010.

  1. reki

    reki Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 јануари 2012
    Пораки:
    29
    Допаѓања:
    4
    почекај за резултатите знам јас за студентскиот во Софија ке ти објаснам ,не е мн лошо средно е зависи какво бараш ,,
     
  2. Shekerka

    Shekerka Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 февруари 2012
    Пораки:
    104
    Допаѓања:
    25
    Име ли некој што студира во Бугарија?
     
    На hiphopgirl му/ѝ се допаѓа ова.
  3. reki

    reki Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 јануари 2012
    Пораки:
    29
    Допаѓања:
    4
    da
     
    На Shekerka му/ѝ се допаѓа ова.
  4. Tan4ence

    Tan4ence Форумски идол

    Се зачлени на:
    12 октомври 2011
    Пораки:
    5.082
    Допаѓања:
    27.322
    феминки ме интересира.... дали за да студираш во странство ти треба FCE диплома по англиски? Нели дека таа е меѓународно призната.
     
    На Beautiful_girl.. му/ѝ се допаѓа ова.
  5. Marossa

    Marossa Популарен член

    Се зачлени на:
    8 септември 2012
    Пораки:
    2.398
    Допаѓања:
    6.870
    Пол:
    Женски
    Девојки ако има некој што студира во Швајцарија или Британија,молам да ми пише една ЛП,сакам да се информирам нешто.
     
  6. mirandaa

    mirandaa Форумски идол

    Се зачлени на:
    12 септември 2013
    Пораки:
    1.333
    Допаѓања:
    24.750
    Пол:
    Женски
    Знам дека има уште малку време до тогаш, но уште од сега размислувам за посдипломските студии. Јас уште од поодамна си одлучив здравје каде ,но дома нешто ме предомислуваат.
    За посдипломски би имала целосна стипендија ,скоро, во Атина, преку фирмата на татко ми, но некако не ми се допаѓа баш Атина. Но за посдипломски не знам како е.Ако сакам ,би требала уште од сега да започнам со курс по грчки јазик. Освен англискиот, треба и некое основно ниво по Грчки да се има.
    Па ако има некој искуства со Атина нека сподели. Конкретно за бизнис, сметководство или ревизор. Бидејќи тоа го студирам моментално.
    Баш никој ,од луѓето што ги знам, не биле таму за посд. или општо за студирање.
     
  7. Marossa

    Marossa Популарен член

    Се зачлени на:
    8 септември 2012
    Пораки:
    2.398
    Допаѓања:
    6.870
    Пол:
    Женски
    Добро бре,никој ли не студира во странство да не посочи нас кутрите што си правиме планови од тука? :D

    Има ли стипендии или попусти,некои поевтини универзитети,држави каде живеачката е барем приближна со нашата?
    Ајде не бидете срамежливи,каде и да сте :)
     
  8. N.Kety

    N.Kety Популарен член

    Се зачлени на:
    22 јануари 2012
    Пораки:
    1.219
    Допаѓања:
    1.763
    hehe epa ti si prasala za svajcarija ili britanija,sto se daleku porazlicni drzavi od nasata, jas studirav vo italija,kade zivotot i trosocite se slicni kako kaj nas i davaat stipendii ama so deka koga nema vrabotuvanje
     
  9. kanella

    kanella Популарен член

    Се зачлени на:
    11 мај 2015
    Пораки:
    1.277
    Допаѓања:
    10.190
    Пол:
    Женски
    Има студенти што студираат во Шведска во групава?? :)
     
  10. Rose96

    Rose96 Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 јануари 2011
    Пораки:
    2.680
    Допаѓања:
    37.125
    @kanella i jas Shvetska sakam da studiram ☺️
     
  11. kanella

    kanella Популарен член

    Се зачлени на:
    11 мај 2015
    Пораки:
    1.277
    Допаѓања:
    10.190
    Пол:
    Женски
    @Rose96 Јас сум студент од есенва во Малмо, имав прашања неколку само во врска со факултетот :)
     
    Последна измена: 27 септември 2015
  12. synonym

    synonym Активен член

    Се зачлени на:
    8 септември 2014
    Пораки:
    55
    Допаѓања:
    84
    Svedska* Шведска* :)
     
    На Rose96 и thegirld им се допаѓа ова.
  13. Vertigo TJ

    Vertigo TJ Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 ноември 2014
    Пораки:
    188
    Допаѓања:
    779
    Пол:
    Женски
    Некој на постдипломски во Германија?
     
  14. Marossa

    Marossa Популарен член

    Се зачлени на:
    8 септември 2012
    Пораки:
    2.398
    Допаѓања:
    6.870
    Пол:
    Женски
    @N.Kety Па знам за тебе,јас и ЛП ти пратив не ми врати :D

    Затоа и пишав,тие што студираат настрана можат да напишат како кратко резиме за студиите,пошто друго е кога читаш по факултетите и веб страните,а друго е кога ќе видиш лични искуства.
    Јас првенствено се интересирав за тие две држави бидејќи ми нудат најдобри програми за она што го студирам,ама прескапо е,барем од тоа што го прочитав.
    Секоја друга држава е добредојдена,вклучително САД и Канада :D
     
    На Beautiful_girl.. и kjukli им се допаѓа ова.
  15. Beautiful_girl..

    Beautiful_girl.. Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 септември 2015
    Пораки:
    164
    Допаѓања:
    315
    Пол:
    Женски
    Вака сега прво фала многу на тој шо ја отворил темава, морав да се информирам некаде, за некој шо е ојден на факултет странство како му е, шо му е...
    Јас сакам да учам факултет Америка(Сад) негде Њујорк или Њу Џерси, ама слушав сега брзо дека можело да аплицираш уште од втора година средно мн сакам да одам животна желба ми е, ако има некој шо е САД така ојден или кај и да е, кажете ми искуства како ви е таму?? хахах
     
    На Eleonche_ му/ѝ се допаѓа ова.
  16. kanella

    kanella Популарен член

    Се зачлени на:
    11 мај 2015
    Пораки:
    1.277
    Допаѓања:
    10.190
    Пол:
    Женски
    Јас сум примена на факултет со бугарски документи и шведскиот personnumer и за мене студиите се бесплатни. За МК државјани школарината е прилично скапа. Знам дека имаат стипендии и има размена на студенти но не сум се информирала доволно за да ви кажам. И јас сум сеуште не запознаена како функционира системот овде за студентите но секој ден дознавам по нешто ново.
    Поразличен е системот од МК, испити пријавуваш на нет, не се малтретираш по студентски со пријави и уплатници, едноставно не плаќаш ништо, освен книгите.

    Некој имаше спомнато дали може да се продолжи со две завршени години во МК. Не. Јас аплицирав на тој начин но морам се одпочеток затоа што програмата е иста но е и различна. :) На некој начин. :D
    Засега впечатоците од предавања, вежби, професори воедно и целата програма се позитивни, за понатаму се надевам ќе биде исто. :)

    Толку од мене за сега. Има многу работи необјаснати па што и да ве интересира прашајте, ако знам ќе ви помогнам. :)
     
    На Rose96, Marossa и kjukli им се допаѓа ова.
  17. Marossa

    Marossa Популарен член

    Се зачлени на:
    8 септември 2012
    Пораки:
    2.398
    Допаѓања:
    6.870
    Пол:
    Женски
    Знам дека бараш искуства,ама во меѓувреме читни ја брошурава,случајно наидов на неа
    http://www.migrantservicecentres.org/userfile/Study abroad fact sheet USA_MK.pdf
     
    На Eleonche_ и Beautiful_girl.. им се допаѓа ова.
  18. synonym

    synonym Активен член

    Се зачлени на:
    8 септември 2014
    Пораки:
    55
    Допаѓања:
    84
    Браво за тебе :clap:

    Јас здравје од Нова Година ќе почнам јазик да учам (Шведски) и таму ќе живеам. Средно сѐ уште немам завршено, но сакам да прашам дали студирањто е тешко како овде? На пример тука се бара премногу теорија, а немаш „фајде“ од теорија. Знам дека во светот повеќе се бара пракса и затоа мислам дека со пракса се олеснува студирањето.
     
    На Beautiful_girl.. му/ѝ се допаѓа ова.
  19. Askopje

    Askopje Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 октомври 2014
    Пораки:
    256
    Допаѓања:
    547
    Јас би одела во Канада или Австралија или НовЗеланд,и би се запишала да завршам уште еден факултет со задоволство, европа не би.Ама премногу е скапо еден предмет е отприлика околу 500 евра.
     
    На Beautiful_girl.. му/ѝ се допаѓа ова.
  20. Beautiful_girl..

    Beautiful_girl.. Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 септември 2015
    Пораки:
    164
    Допаѓања:
    315
    Пол:
    Женски
    На Eleonche_ му/ѝ се допаѓа ова.