Форумџика на годината 2020

Студирање во странство

Дискусија во 'Образование' започната од wild.child15, 5 ноември 2010.

 1. reki

  reki Истакнат член

  Се зачлени на:
  29 јануари 2012
  Пораки:
  29
  Допаѓања:
  4
  почекај за резултатите знам јас за студентскиот во Софија ке ти објаснам ,не е мн лошо средно е зависи какво бараш ,,
   
 2. Shekerka

  Shekerka Истакнат член

  Се зачлени на:
  8 февруари 2012
  Пораки:
  104
  Допаѓања:
  25
  Име ли некој што студира во Бугарија?
   
  На hiphopgirl му/ѝ се допаѓа ова.
 3. reki

  reki Истакнат член

  Се зачлени на:
  29 јануари 2012
  Пораки:
  29
  Допаѓања:
  4
  da
   
  На Shekerka му/ѝ се допаѓа ова.
 4. Tan4ence

  Tan4ence Форумски идол

  Се зачлени на:
  12 октомври 2011
  Пораки:
  4.493
  Допаѓања:
  25.732
  феминки ме интересира.... дали за да студираш во странство ти треба FCE диплома по англиски? Нели дека таа е меѓународно призната.
   
  На Beautiful_girl.. му/ѝ се допаѓа ова.
 5. Marossa

  Marossa Популарен член

  Се зачлени на:
  8 септември 2012
  Пораки:
  2.380
  Допаѓања:
  6.866
  Пол:
  Женски
  Девојки ако има некој што студира во Швајцарија или Британија,молам да ми пише една ЛП,сакам да се информирам нешто.
   
 6. mirandaa

  mirandaa Форумски идол

  Се зачлени на:
  12 септември 2013
  Пораки:
  1.308
  Допаѓања:
  24.652
  Пол:
  Женски
  Знам дека има уште малку време до тогаш, но уште од сега размислувам за посдипломските студии. Јас уште од поодамна си одлучив здравје каде ,но дома нешто ме предомислуваат.
  За посдипломски би имала целосна стипендија ,скоро, во Атина, преку фирмата на татко ми, но некако не ми се допаѓа баш Атина. Но за посдипломски не знам како е.Ако сакам ,би требала уште од сега да започнам со курс по грчки јазик. Освен англискиот, треба и некое основно ниво по Грчки да се има.
  Па ако има некој искуства со Атина нека сподели. Конкретно за бизнис, сметководство или ревизор. Бидејќи тоа го студирам моментално.
  Баш никој ,од луѓето што ги знам, не биле таму за посд. или општо за студирање.
   
 7. Marossa

  Marossa Популарен член

  Се зачлени на:
  8 септември 2012
  Пораки:
  2.380
  Допаѓања:
  6.866
  Пол:
  Женски
  Добро бре,никој ли не студира во странство да не посочи нас кутрите што си правиме планови од тука? :D

  Има ли стипендии или попусти,некои поевтини универзитети,држави каде живеачката е барем приближна со нашата?
  Ајде не бидете срамежливи,каде и да сте :)
   
 8. N.Kety

  N.Kety Популарен член

  Се зачлени на:
  22 јануари 2012
  Пораки:
  1.219
  Допаѓања:
  1.758
  hehe epa ti si prasala za svajcarija ili britanija,sto se daleku porazlicni drzavi od nasata, jas studirav vo italija,kade zivotot i trosocite se slicni kako kaj nas i davaat stipendii ama so deka koga nema vrabotuvanje
   
 9. kanella

  kanella Популарен член

  Се зачлени на:
  11 мај 2015
  Пораки:
  579
  Допаѓања:
  5.861
  Пол:
  Женски
  Има студенти што студираат во Шведска во групава?? :)
   
 10. Rose96

  Rose96 Форумски идол

  Се зачлени на:
  17 јануари 2011
  Пораки:
  2.674
  Допаѓања:
  37.082
  @kanella i jas Shvetska sakam da studiram ☺️
   
 11. kanella

  kanella Популарен член

  Се зачлени на:
  11 мај 2015
  Пораки:
  579
  Допаѓања:
  5.861
  Пол:
  Женски
  @Rose96 Јас сум студент од есенва во Малмо, имав прашања неколку само во врска со факултетот :)
   
  Последна измена: 27 септември 2015
 12. synonym

  synonym Активен член

  Се зачлени на:
  8 септември 2014
  Пораки:
  55
  Допаѓања:
  84
  Svedska* Шведска* :)
   
  На Rose96 и thegirld им се допаѓа ова.
 13. Vertigo TJ

  Vertigo TJ Истакнат член

  Се зачлени на:
  24 ноември 2014
  Пораки:
  188
  Допаѓања:
  777
  Пол:
  Женски
  Некој на постдипломски во Германија?
   
 14. Marossa

  Marossa Популарен член

  Се зачлени на:
  8 септември 2012
  Пораки:
  2.380
  Допаѓања:
  6.866
  Пол:
  Женски
  @N.Kety Па знам за тебе,јас и ЛП ти пратив не ми врати :D

  Затоа и пишав,тие што студираат настрана можат да напишат како кратко резиме за студиите,пошто друго е кога читаш по факултетите и веб страните,а друго е кога ќе видиш лични искуства.
  Јас првенствено се интересирав за тие две држави бидејќи ми нудат најдобри програми за она што го студирам,ама прескапо е,барем од тоа што го прочитав.
  Секоја друга држава е добредојдена,вклучително САД и Канада :D
   
  На Beautiful_girl.. и kjukli им се допаѓа ова.
 15. Beautiful_girl..

  Beautiful_girl.. Истакнат член

  Се зачлени на:
  26 септември 2015
  Пораки:
  153
  Допаѓања:
  311
  Пол:
  Женски
  Вака сега прво фала многу на тој шо ја отворил темава, морав да се информирам некаде, за некој шо е ојден на факултет странство како му е, шо му е...
  Јас сакам да учам факултет Америка(Сад) негде Њујорк или Њу Џерси, ама слушав сега брзо дека можело да аплицираш уште од втора година средно мн сакам да одам животна желба ми е, ако има некој шо е САД така ојден или кај и да е, кажете ми искуства како ви е таму?? хахах
   
  На Eleonche_ му/ѝ се допаѓа ова.
 16. kanella

  kanella Популарен член

  Се зачлени на:
  11 мај 2015
  Пораки:
  579
  Допаѓања:
  5.861
  Пол:
  Женски
  Јас сум примена на факултет со бугарски документи и шведскиот personnumer и за мене студиите се бесплатни. За МК државјани школарината е прилично скапа. Знам дека имаат стипендии и има размена на студенти но не сум се информирала доволно за да ви кажам. И јас сум сеуште не запознаена како функционира системот овде за студентите но секој ден дознавам по нешто ново.
  Поразличен е системот од МК, испити пријавуваш на нет, не се малтретираш по студентски со пријави и уплатници, едноставно не плаќаш ништо, освен книгите.

  Некој имаше спомнато дали може да се продолжи со две завршени години во МК. Не. Јас аплицирав на тој начин но морам се одпочеток затоа што програмата е иста но е и различна. :) На некој начин. :D
  Засега впечатоците од предавања, вежби, професори воедно и целата програма се позитивни, за понатаму се надевам ќе биде исто. :)

  Толку од мене за сега. Има многу работи необјаснати па што и да ве интересира прашајте, ако знам ќе ви помогнам. :)
   
  На Rose96, Marossa и kjukli им се допаѓа ова.
 17. Marossa

  Marossa Популарен член

  Се зачлени на:
  8 септември 2012
  Пораки:
  2.380
  Допаѓања:
  6.866
  Пол:
  Женски
  Знам дека бараш искуства,ама во меѓувреме читни ја брошурава,случајно наидов на неа
  http://www.migrantservicecentres.org/userfile/Study abroad fact sheet USA_MK.pdf
   
  На Eleonche_ и Beautiful_girl.. им се допаѓа ова.
 18. synonym

  synonym Активен член

  Се зачлени на:
  8 септември 2014
  Пораки:
  55
  Допаѓања:
  84
  Браво за тебе :clap:

  Јас здравје од Нова Година ќе почнам јазик да учам (Шведски) и таму ќе живеам. Средно сѐ уште немам завршено, но сакам да прашам дали студирањто е тешко како овде? На пример тука се бара премногу теорија, а немаш „фајде“ од теорија. Знам дека во светот повеќе се бара пракса и затоа мислам дека со пракса се олеснува студирањето.
   
  На Beautiful_girl.. му/ѝ се допаѓа ова.
 19. Askopje

  Askopje Истакнат член

  Се зачлени на:
  20 октомври 2014
  Пораки:
  233
  Допаѓања:
  509
  Јас би одела во Канада или Австралија или НовЗеланд,и би се запишала да завршам уште еден факултет со задоволство, европа не би.Ама премногу е скапо еден предмет е отприлика околу 500 евра.
   
  На Beautiful_girl.. му/ѝ се допаѓа ова.
 20. Beautiful_girl..

  Beautiful_girl.. Истакнат член

  Се зачлени на:
  26 септември 2015
  Пораки:
  153
  Допаѓања:
  311
  Пол:
  Женски
  На Eleonche_ му/ѝ се допаѓа ова.