1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Студирање втор факултет?

Дискусија во 'Образование' започната од gluvarche, 14 јануари 2011.

  1. Mishela

    Mishela Модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    19 август 2010
    Пораки:
    18.584
    Допаѓања:
    80.668
    Пол:
    Женски
    Јас мислам дека не е бесплатен вториот факултет откако си го завршил првиот, но можеби во меѓувреме нешто се сменило, јас прашував пред три години.
    Тогаш беше, ако запишеш два факултети во исто време - на едниот се водиш како редовен, а на другиот како вонреден студент, тој вториот ти е бесплатен, ама не сум сигурна дали за да ти биде бесплатен факултетот треба да одржиш некој просек, мислам дека и такво нешто имаше.

    Јас лично би се одлучила на втор факултет доколку имам услови; како викаат - од многу глава не боли, а како што и сакав вториот факултет да ми биде сроден со овој, мислам дека и те како би ми бил од корист и барем во мојата околина не познавам некој со тие две звања. Но, факултетот кој сакам да го запишам нема опција за вонредни студенти, па баш штета.
     
    На mims-89 му/ѝ се допаѓа ова.
  2. mims-89

    mims-89 Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 мај 2010
    Пораки:
    6.488
    Допаѓања:
    24.071
    Јас баш се решив да се запишам на Технолошки факултет на Неорганско инженерство и заштита на животна средина се предомислувам заради екстерново, инаку е добро што имаат вонредно... Па и магистерски да упишеш пак треба да се полага екстерно и незнам да не упишувам за џабе па да неможам никако да завршам и да се изнадавам пари... :^)
     
  3. zrnjan

    zrnjan Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 декември 2014
    Пораки:
    14
    Допаѓања:
    11
    Пол:
    Машки
    Мене не ми е чудна комбинацијата со два Електро факултети, затоа што иако е Електро Факултет, има многу разлика од насока до насока. Јас лично сметам дека мојата насока е промашена на Електро и сакам да одам на поперспективна насока. затоа сакам да одам пак на Електро.
     
  4. zrnjan

    zrnjan Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 декември 2014
    Пораки:
    14
    Допаѓања:
    11
    Пол:
    Машки
    Mims-89 погоди целосно зошто сакам да одам пак на Електро - мислам дека мојата насока е чисто промашување, бадијала сум електро инженер - насоката не е атрактивна, веќе три години не работам за тоа што студирав, туку работам во сродна проблематика. Не би одбирал ниеден друг факултет, туку строго Електро и тоа на атрактивна насока. Ко се запишував појма немав на која насока се запишувам, само знаев дека сакам електро струка. После откако дипломирав сфатив дека сум ја промашил насоката. Дали ќе можам да студирам бесплатно - мислам дека не, не ги интересира што ме фатиле бесови и одам по втор пат да дипломирам. А предметите од прва мислам дека ќе ми ги признаат, по ЕКТС студирав, барем да не се мачам со математиките.
     
    На mims-89 му/ѝ се допаѓа ова.
  5. zrnjan

    zrnjan Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 декември 2014
    Пораки:
    14
    Допаѓања:
    11
    Пол:
    Машки
    И јас мислам дека не е бесплатен вториот факс, а доколку продолжуваш со втора тура додипломски на факсот на кој претходно си дипломирал, ќе ти признаат некои од испитите од прва тура додипломски. Јас тотално оправдувам втор факс, дотолку повеќе што ако не планираш да правиш фамилија за брзо, можеш комотно пак да се запишеш на факс за да имаш подобар живот.
     
  6. Gorgina

    Gorgina Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 септември 2012
    Пораки:
    38
    Допаѓања:
    12
    Во тој случај само напред. Не дозволувај небитни работи да те спречат во остварување на целта. Се бориш за поубава иднина, затоа оствари си ја желбата за покасно да не ти биде жал што не си ја искористил шансата. Не си ни прв ни последен што сватил дека направил грешка во изборот на факултетот затоа што работите не се гледат на ист начин на 18 и 25 год, само што некои се помируват со грешката, а некои продолжуват да се борат.
     
    На zrnjan му/ѝ се допаѓа ова.
  7. TaciCarbonero

    TaciCarbonero Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 ноември 2012
    Пораки:
    75
    Допаѓања:
    9
    Феминки ве молам за помош...Пред 3 години дипломирав економски и дури сега сфаќам колку не сакам да го работам тоа што го завршив.Од секогаш сум сакала да бидам професор по некој јазик(англиски,германски или италијански).Затоа ве молам да ми кажете колку е добро да запишам втор факултет на Уким или ќе морам на постдипломски ?И дали може со судски печат да работиш и како професор или не е можно тоа? Знам дека немора да си дипломиран на филолошки за да бидеш судски преведувач можеш и со друг факултет.позз:|:(
     
  8. Bitter-Sweet

    Bitter-Sweet Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 мај 2010
    Пораки:
    13.140
    Допаѓања:
    76.529
    Пол:
    Женски
    Порано размислував за тоа да завршам една факултет па после него друг, но поентата е да работиш а не да учиш, така да ако успеам и овој да го завршам добро ќе биде, после тоа веднаш работа барам, не мора да е поврзана со струката.
     
  9. SunnyGirl2

    SunnyGirl2 Форумски идол

    Се зачлени на:
    26 ноември 2012
    Пораки:
    5.400
    Допаѓања:
    5.849
    Колку се плаќа доколу се водиш како студент со неколку останати испита и запишеш втор факултет?
    И колку се плаќа доколку запипеп втор факултет доколку првиот ти е завршен?
     
  10. karak

    karak Популарен член

    Се зачлени на:
    11 април 2010
    Пораки:
    4.369
    Допаѓања:
    5.313
    Jas imam zsvrseno pedagoski za oddelenska Sega posle nerolni 7-8 godini zapisav preducilishna. 400 evra godina studiranje 2 godini zatoa sto del mi se priznaa
     
    На SunnyGirl2 му/ѝ се допаѓа ова.
  11. Amellie13

    Amellie13 Форумски идол

    Се зачлени на:
    26 јануари 2017
    Пораки:
    3.643
    Допаѓања:
    52.598
    Пол:
    Женски
    Здраво :)
    Моментално студирам економски факултет (смер за сметководство) и сум прва година, но во последно ми се роди силна желба за студирање на англиски јазик. Некои ми велат да се презапишам, но не сакам да го оставам овој факултет недозавршен (не мразам економија, но повеќе сакам англиски). Сега во дилема сум дали паралелно да се запишам на втор факултет како вонреден студент или прво овој да го завршам па следната година да преминам на другиот?
     
    На TaciCarbonero му/ѝ се допаѓа ова.
  12. SunnyGirl2

    SunnyGirl2 Форумски идол

    Се зачлени на:
    26 ноември 2012
    Пораки:
    5.400
    Допаѓања:
    5.849
    Втпр фaкултет мoжеш дa зaпишеш aкo си нa УГД требa дa е бесплaтен ..имaше нештo тaквo тaму,не сум мнoгу упaтенa. Бaш прaшaј нa студентски прaшaњa кoјa е нaјдoбрa oпцијa. Пa пиши и oвде инфoрмирaј :)
    Сo среќa. Кaј ти е желбaтa тaму oди.
     
    На Amellie13 му/ѝ се допаѓа ова.
  13. mixaelka12

    mixaelka12 Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 февруари 2014
    Пораки:
    74
    Допаѓања:
    16
    dali studiranjevo 2 fakultet si oslovoden od partcipacija
     
    На IM.TMKQ му/ѝ се допаѓа ова.
  14. stetoskop

    stetoskop Форумски идол

    Се зачлени на:
    11 мај 2011
    Пораки:
    5.388
    Допаѓања:
    171.341
    Ne veruvam...sekoj fakultet si e sam za sebe...
     
  15. elimkd

    elimkd Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 октомври 2012
    Пораки:
    7.850
    Допаѓања:
    47.948
    Пол:
    Женски
    Ако студираш истовремено не можеш на двата да се водиш како редовен студент, туку на другиот ќе си вонреден, во тој случај чинам дека партиципација не се плаќа, а ако си завршила еден, а сакаш да запишеш друг, во тој случај не си ослободена од партиципација, информацијава ми е стара од 2012, ако во меѓувреме се сменило нешто, нека ме исправи некој
     
    На cresa-jagoda и mixaelka12 им се допаѓа ова.
  16. L-a-r-a22

    L-a-r-a22 Популарен член

    Се зачлени на:
    9 февруари 2013
    Пораки:
    1.337
    Допаѓања:
    10.769
    Пол:
    Женски
    Јас имам слушнато и не знам колку е точно дека ако запишеш втор факултет на ист универзитет било бесплатно.
    Поточно дека си ослободен само од партиципација, а сите останати давачки си ги подмируваш.
    Е сега ако е стварно точно би било убаво и со задоволство би си запишала втор факултет.
     
    На mixaelka12 му/ѝ се допаѓа ова.
  17. TaciCarbonero

    TaciCarbonero Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 ноември 2012
    Пораки:
    75
    Допаѓања:
    9
    Пријателке,во ист проблем сме.Јас дипломирав економски ама ете тотално го утнав факултет,не се гледам како економист.Сега на мои 29 години се гледам само како професор по германски јазик ама сите ми велат касно е веќе возот отишол.Ама сигурна сум дека го сакам тоа и ќе успеам,така да догодина ако запишам втор факс ќе се дружиме...ако навистина сакаш јазик запиши се,еднаш се нуди таква можност ...позз
     
    На emilija. и Anaxandra им се допаѓа ова.
  18. emilija.

    emilija. Активен член

    Се зачлени на:
    31 мај 2017
    Пораки:
    19
    Допаѓања:
    6
    Пол:
    Женски
    Исти случај сум и јас со завршен економски факултет :) а сакав и сеуште сакам да студирам нешто сосема друго, но се плашам дека ми е предоцна.
     
  19. TaciCarbonero

    TaciCarbonero Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 ноември 2012
    Пораки:
    75
    Допаѓања:
    9
    А кој друг факултет би сакала да запишеш како втор ?
     
  20. emilija.

    emilija. Активен член

    Се зачлени на:
    31 мај 2017
    Пораки:
    19
    Допаѓања:
    6
    Пол:
    Женски
    Медицина. Насјсериозно размислував да запишам , иако многумина ме обесхрабруваат најмногу во однос на годините, а имам 27.