1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Студирање втор факултет?

Дискусија во 'Образование' започната од gluvarche, 14 јануари 2011.

  1. TaciCarbonero

    TaciCarbonero Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 ноември 2012
    Пораки:
    75
    Допаѓања:
    9
    Уфф,доколку сакаш општа медицина мислам дека многу е,шест години студирање и плус тоа стажирање...Али ако цврсто стоиш на твоето мислење јас те подржувам,подобро да учиш повеќе меѓутоа со мерак туку да работиш нешто во кое не се пронаоѓаш :)
     
    На cresa-jagoda му/ѝ се допаѓа ова.
  2. blueeparadise

    blueeparadise Популарен член

    Се зачлени на:
    22 октомври 2010
    Пораки:
    3.546
    Допаѓања:
    6.312
    Многу згрешив со изборот на факултет, поточно со смерот, факултетот можеби и не ми е утнат. Т.е како и да е, на некој начин бев приморана да се запишам овде, но мислев дека ќе успеам да се префрлам на смерот што го сакам. Нејсе, бидна што бидна, планирам да го завршам овој факултет зошто уште малку ми остана, па потоа сериозно размислувам да се запишам на смерот што го сакам.

    Искрено, не би можела да живеам со помислата дека ќе се будам секој ден одејќи на работа која не ја сакам, буквално како мачење ќе го доживувам тоа. А и смерот што сакам да го учам е секако поперспективен од оној кој го студирам моментално. Не мислам дека вториот факултет би бил само губење време, напротив, тоа ќе биде нешто кое ќе уживам да го учам, верувам дека со леснотија би ги полагала испитите, а со уште поголема радост би одела утре на работа.

    До кај 26-27 години би требало да бидам завршена и со вториот факултет, доколку го запишам веднаш по дипломирањето од првиот, што и воопшто не е доцна. Не сакам да правам планови пред време, имам уште една година да размислам убаво, ама сепак сум 99,9% сигурна во одлуката.
     
    На cresa-jagoda, eliesaab и Zaljubena26 им се допаѓа ова.
  3. eliesaab

    eliesaab Популарен член

    Се зачлени на:
    27 април 2013
    Пораки:
    2.977
    Допаѓања:
    8.749
    Пол:
    Женски
    Штета што немам доволно финансии за да можам да се запишам на втор..не дека сум утнала со факултетот, али од секогаш ми било мерак да се запишам на друг.Се надевам дека еден ден ќе го реализирам и ова (зашто не се ограничувам во однос на годините.)
     
    Последна измена: 6 јануари 2018
  4. Julliet Jett

    Julliet Jett Активен член

    Се зачлени на:
    6 декември 2017
    Пораки:
    28
    Допаѓања:
    47
    Пол:
    Женски
    Имав колешка што паралелно студираше психологија и соц. работа едвај постигнуваше сеуште нема дипломирано и кажа еднаш дека не е бесплатно ништо.
     
  5. theMidnight

    theMidnight Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 септември 2015
    Пораки:
    55
    Допаѓања:
    83
    Пол:
    Женски
    Здраво, ги читав претходните коментари, но ме интересира дали и сега може да запишам втор факултет со веќе завршен прв и да плаќам 200евра државна квота. Да напоменам вториов факултет не е сроден со првиот, па реално би конкурирала со диплома од државна матура.
     
  6. Darlingzz

    Darlingzz Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 мај 2018
    Пораки:
    898
    Допаѓања:
    665
    Пол:
    Женски
    Сакам да слушнам ваши мислења околу ова. Студирам туризам (кај и да е ќе завршам), ама кога требаше да одберам факултет на 18год. немав некоја посебна желба или како што викаат "нешто што те влече" и така ради реда запишав туризам. Искрено со тешки маки го туркам факултетов, ич не ми се учи.. Последнава година ми се вртка во глава психологија и сакам тоа да работам.. Не знам дали да запишам уште еден факултет 8-|
     
    На Lemon му/ѝ се допаѓа ова.
  7. worrieddd

    worrieddd Популарен член

    Се зачлени на:
    2 јуни 2013
    Пораки:
    950
    Допаѓања:
    3.563
    Пол:
    Женски
    Запиши се ако те влече. :)
     
  8. Luciferovog zlo♧

    Luciferovog zlo♧ Популарен член

    Се зачлени на:
    10 декември 2017
    Пораки:
    365
    Допаѓања:
    5.497
    Пол:
    Женски
    Туризам е убав избор, не треба да жалиш дека ќе завршиш таков смер, ќе имаш познавање од светот додека тоа не е случај со останати смерови, впрочем туризмот е составен и од психологија, гледам си напишала дека си при крај, па ако толку сакаш можеш и уште еден факултет, ама од друга страна шансите за работа се секаде мали ако немаш врски, затоа скоро сите завршуваат и се посветуваат на еден факултет со цел да остварат максимум резултати (постдипломски, м-р, д-р итн) ако мислиш дека ќе можеш да се посветиш скроз, запиши се, ако не немој да трошиш џабе и пари и живци, затоа што вака изгледа едноставно се додека не почнеш, што и да решиш, со среќа.
     
    На Darlingzz му/ѝ се допаѓа ова.
  9. Darlingzz

    Darlingzz Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 мај 2018
    Пораки:
    898
    Допаѓања:
    665
    Пол:
    Женски
    Во право си.. Ќе размислам убаво. Ти благодарам
     
    На Luciferovog zlo♧ му/ѝ се допаѓа ова.
  10. stranger2

    stranger2 Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 април 2016
    Пораки:
    75
    Допаѓања:
    147
    Пол:
    Женски
  11. Maya.199

    Maya.199 Нов член

    Се зачлени на:
    14 јуни 2023
    Пораки:
    2
    Допаѓања:
    1
    Пол:
    Женски
    Дали би можело да се заврши надворешна трговија или економија на економски при УКИМ вонредно исто така како втор факултет, (а ми е страв да не заглавам или да земам економски на некој од приватните )
     
  12. Panda23

    Panda23 Активен член

    Се зачлени на:
    24 ноември 2022
    Пораки:
    17
    Допаѓања:
    19
    Пол:
    Машки
    Здраво, ме интересира дали некој бил на work and travel, по завршување на првиот, а со упишан втор факултет?
     
  13. Моргана Пендраг#

    Моргана Пендраг# Активен член

    Се зачлени на:
    21 април 2023
    Пораки:
    12
    Допаѓања:
    4
    Пол:
    Женски
    Дали може да запишам втор факултет редовен студент а веќе сум на друг факултет редовен студент?
     
  14. злоба

    злоба Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 април 2020
    Пораки:
    1.027
    Допаѓања:
    3.321
    Пол:
    Женски
    Не, првиот ако ти е уште во тек и се водиш како редовен, тогаш вториот мораш вонредно да го запишеш.
     
    На Моргана Пендраг# му/ѝ се допаѓа ова.
  15. Hera L

    Hera L Нов член

    Се зачлени на:
    16 декември 2023
    Пораки:
    2
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски
    Дали може во иста студиска година да се запишат два факултети, едниот како редовен студент а другиот вонредно?
     
  16. FridaodaMk

    FridaodaMk Популарен член

    Се зачлени на:
    28 јули 2020
    Пораки:
    2.717
    Допаѓања:
    9.623
    Пол:
    Женски
    Да можи
     
    На Hera L му/ѝ се допаѓа ова.