1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Студирање медицина во странство

Дискусија во 'Образование' започната од bunny.misuaxx, 8 мај 2011.

 1. bunny.misuaxx

  bunny.misuaxx Истакнат член

  Се зачлени на:
  29 август 2010
  Пораки:
  43
  Допаѓања:
  5
  Ме интересира дали има некој кој што студира медицина во странство или планира да се запиши оваа година некаден во друга земја? Знаете некои стипендии? Било што?
   
 2. EdithPiaf

  EdithPiaf Истакнат член

  Се зачлени на:
  10 мај 2011
  Пораки:
  38
  Допаѓања:
  74
  и јас барав кога требаше да се запишувам и се разочарав зашто сите се за од втора год натаму кога ке се запишеш на факултетот и за постдипломски и за докторски . ако имаш финансии да се запишеш и ако покажеш добри резултати можеби и ке добиеш. а за запишување за прва година нема. и ке те сметаат како интернационален студент што ке биде прескапо во другите европски држави освен во бугарија или некоја друга од поблиските .
  најдобро ти е да побараш сама, јас кажувам дека не можев да најдам . можеби ти ке си најдеш . со среќа :)
   
 3. ElleS

  ElleS Истакнат член

  Се зачлени на:
  3 мај 2011
  Пораки:
  625
  Допаѓања:
  210
  Знам дека многу одат во Русија да студираат, и од тие што ги знам имаат само пофални зборови. Мислам дека полагаа пред да одат некакви испити и малку потешко е да те примат. а за стипендии незнам дали има. Освен тоа,мораа да го учат јазикот една година. Но исто така важно е, од сите што учат таму никој не планира да се врати.
   
 4. slavica999

  slavica999 Популарен член

  Се зачлени на:
  27 декември 2009
  Пораки:
  4.327
  Допаѓања:
  5.330
  Има и во Бугарија, во студентскиот град. Еден мој школски таму дипломира па отиде на специјализација во Германија. Многу е задоволен од таму. И таму одиш 6 месеци однапред за да го научиш добро јазикот.
   
 5. EnnieFabulous

  EnnieFabulous Истакнат член

  Се зачлени на:
  10 јануари 2010
  Пораки:
  717
  Допаѓања:
  399
  Имам другарка што студира медицина во Словенија. Имаат попусти, предности и стипендии како странски студенти. Таа веќе одлично зборува словенечки (1 година е), но сеуште се мачи со факултетот, особено со некои предмети во кои се сретнува со стручни изрази. Тешко и е, нормално, но со тие студентски попусти си се изнашета секаде :)
   
 6. Bibii18

  Bibii18 Истакнат член

  Се зачлени на:
  5 јануари 2014
  Пораки:
  35
  Допаѓања:
  19
  Студии во Русија

  Здраво феминки...ако има некој што студира во Русија или пак познава некој..како може да аплицирам за стипендија.??..Би сакала да се запишам на факултет во Русија т.е медицински факултет..па би сакала да знаам дали има некоја страна, какви се условите таму за студирање и живеење?? Поздрав
   
 7. Stefani999

  Stefani999 Популарен член

  Се зачлени на:
  3 февруари 2012
  Пораки:
  702
  Допаѓања:
  601
  А дали треба да имаш познавање на јазик за да те примат или можеш таму да го учиш напоредно со факултетот? :)
   
 8. kajl

  kajl Истакнат член

  Се зачлени на:
  29 јуни 2015
  Пораки:
  330
  Допаѓања:
  216
  Пол:
  Женски
  Сите предмети се на Словенски јазик од самиот почеток, така да не можеш без познавање на јазикот
   
 9. kajl

  kajl Истакнат член

  Се зачлени на:
  29 јуни 2015
  Пораки:
  330
  Допаѓања:
  216
  Пол:
  Женски
  ме интересира дали се запиша во Русија?
   
 10. H.VAGA

  H.VAGA Популарен член

  Се зачлени на:
  10 април 2012
  Пораки:
  1.444
  Допаѓања:
  4.244
  На kajl му/ѝ се допаѓа ова.
 11. kajl

  kajl Истакнат член

  Се зачлени на:
  29 јуни 2015
  Пораки:
  330
  Допаѓања:
  216
  Пол:
  Женски
  знам дека е потребен и приемен испит, сега не знам дали не важи баш за мкд пошто го прават во другите земји. Има ли некој искуство, кој ги има пробано процесот за аплицирање во Русија?
   
  На H.VAGA му/ѝ се допаѓа ова.
 12. H.VAGA

  H.VAGA Популарен член

  Се зачлени на:
  10 април 2012
  Пораки:
  1.444
  Допаѓања:
  4.244
  • Ве замолуваме да пишувате на кирилица.
  Za poveke informacii mozes da mi pisas.
  Priemen ispit ne e potreben.
   
  На kajl му/ѝ се допаѓа ова.
 13. CokoJagoda

  CokoJagoda Нов член

  Се зачлени на:
  12 јуни 2018
  Пораки:
  5
  Допаѓања:
  0
  Пол:
  Женски
  Има ли можност да се префрлиш од медицина со завршена 3та година некаде во странство ?
   
 14. kajl

  kajl Истакнат член

  Се зачлени на:
  29 јуни 2015
  Пораки:
  330
  Допаѓања:
  216
  Пол:
  Женски
  skapo e