Студирање на „стари“ години

Дискусија во 'Општи дискусии' започната од Mr. Right, 27 август 2016.

 1. Mr. Right

  Mr. Right Форумски идол

  Се зачлени на:
  8 септември 2015
  Пораки:
  2.509
  Допаѓања:
  71.243
  Пол:
  Машки
  Многу често ги слушам повозрасните како жалат што не завршиле факултет и ќе искоментираат дека веќе се стари за тоа.

  Јас воопшто не се согласувам со такви мислења. Затоа и тоа „стари“ ми е во наводници. Сметам дека доколку човек има желба да учи, да научи, да го збогати своето знаење и да обезбеди подобра егзистенција на своето семејство - да се одлучи на таков чекор.
  Лично познавам една жена која студираше и работеше истовремено (во своја ординација) со сопруг и две деца, едното возрасно, а другото малолетно. И успеа на крај да го заврши.
  Најискрено им се дивам на ваквите луѓе кои се одлучуваат на тие години да завршат факултет, а немале можност порано, сакајќи да обезбедат подобар живот за себе и своето семејство.

  Лично вие што мислите за оваа тема?
  Кој е вашиот став?
  Дали познавате некој ваш близок или пријатели кои завршија факултет подоцна во животот?
   
  На MilaP, IronLady, referentka и 9 други им се допаѓа ова.
 2. Yolanda

  Yolanda Активен член

  Се зачлени на:
  27 август 2016
  Пораки:
  10
  Допаѓања:
  37
  Пол:
  Женски
  Не за џабе рекле - "Цел живот се учи" .
  Самата поговорка кажува се.
  Некои спречени од финансии , други од не планирани обврски и сл .
  Кога човек е ентузијаст и сака да постигне она што намислил, не е доцна ни на 50. год да го унапреди своето знаење.
  Впрочем, моите колеги се 70% вработени фамилијарни луѓе , едноставно од лична садисфакција се одлучиле на поодминати години да вложат во своето знаење.
   
  На eloves, daylight, girl-miri и 2 други им се допаѓа ова.
 3. pupi.girl

  pupi.girl Популарен член

  Се зачлени на:
  21 јули 2011
  Пораки:
  4.463
  Допаѓања:
  7.819
  Пол:
  Женски
  Не е тоа од што сака да научи, не знам дали алчност е во прашање или ги прицкаат од дома, дека можеби ако се заврши факултето ќе се најде работа.
  Зошто да студира некој на постари години, кога можел да студира кога требало ?
  Зошто да не се отстапи место на младите луѓе. Што е потребата да се докажувате, ако веќе сте завршиле еден факултет.
  Кај мене доаѓаат постари и гледам како се мачат. Не можат по 8 часа да седат, цело време на телефон си пишуваат со домашните на фб и едвај чекаат да одат дома за да си ги видат децата.
   
  На Prijatelot му/ѝ се допаѓа ова.
 4. toogood

  toogood Популарен член

  Се зачлени на:
  2 октомври 2014
  Пораки:
  2.126
  Допаѓања:
  12.291
  Jas sum zavrsila eden fakultet na 25 , a vtoriot na 42.
  Imate site podrska od mene.
  Prekrasno e da se vratis vo klupa. Ne e isto kako koga si imal 25 ama ima draz.
  Se sekavam, bev mnogu organizirana. Od sabajle imav full time rabota, a od 6-9:30 nekogas i 10:30 predavanja.
  Ne bas sekoj den, ama i koga ne odev vo skolo ne go gubev dzabe vremeto. Cistev vo Cetvrtok i Petok. Taa navika ja imam od koga sum domakinka. Za mene vikend e svet den:rofl: i nikogas ne rabotam po kuka osven usklucitelni momenti kako generalkava koja ja teram cela nedela:lol:.
  Gotvam sekoj den, imam nekoja moja ishrana koja verno ja sledam, taka da toa gotvenje i ruceci po frizideri nemalo. Sekoj den taze i ubavo, ubavo kako za mene i moeto semejsvo.
  3 pati vo nedelata vezbanje i nikogas ne legnuvam bez kniga vo krevet.
  Mozebi za nekoj e naucna fantastika no ima i takvi zeni.
  Da napomenam deka kafinja po kuki, gosti navamu natamu, nemalo nikogas, a i po zavrsuvanje na skoloto nema.
  Se druzam, ama ne e potrebno kaj mene , kaj tebe. Ednostavno ke kazam deka planirame pesacenje ovoj vikend pa koj saka izvolte. Ke si pesacime i moabeti ke si pravime.

  Se se moze ako se saka.
  Kako bi odela pak vo skolo:clap:
   
  На babygirl77, pixa_982, Oxymoron и 20 други им се допаѓа ова.
 5. oblace1

  oblace1 Популарен член

  Се зачлени на:
  18 март 2013
  Пораки:
  1.446
  Допаѓања:
  6.587
  Пол:
  Женски
  @pupi.girl По која логика студирањето е алчност?
  За надоградување на знаењето никогаш не е доцна. Студирањето е за сите возрасни групи, никој на младите не зафаќа место бидејки си има посебни квоти и групи за постари лица, се вика проект +45.

  И за поздрав ми се ваквите особи што при толку обврски во животот, семејство, работа и ред други, се решаваат на ваков чекор да завршат факултет и да земат диплома во раце. Дури и мотивација ми се кога ке си помислам покрај што се упсеваат да дипломираат, секоја чест за луѓето. Треба да се за пример. Тоа се амбициозни луѓе, со желба за напредување во животот. Знам многу примери и се стварно за пофалба.

  А тоа што некој не запишал факултет на време не треба да не интересира. Има мал милион причини, финансиска состојба, непланирана бременост, здравствена состојба или едноставно во тој период некој немал воља да запише факултет, мислел дека не му треба за подоцна да го промени ставот. Добро е што секој има секогаш прилика за учење.
   
  На ♣ Alba Viduam ♣, ванилала, Oxymoron и 19 други им се допаѓа ова.
 6. anaja1

  anaja1 Популарен член

  Се зачлени на:
  1 октомври 2013
  Пораки:
  2.295
  Допаѓања:
  7.199
  Пол:
  Женски
  А колкав е процентот на завршени студенти на "стари" години?
   
  На fallenangel му/ѝ се допаѓа ова.
 7. theowndemon

  theowndemon Форумски идол

  Се зачлени на:
  17 септември 2013
  Пораки:
  10.085
  Допаѓања:
  128.132
  Пол:
  Женски
  Вчера го зборавме то дома, зошто мој близок роднина многу касно му иди да заврши факултет зошто малку ... ја зафркна работата. И дедо ми се смеел со него за еден чоек од селото, скоро 45 години одел на факултет и дедо ми го прашвал демек зошто оди, а овој му вика чисто за титулата. Па се смеел дедо ми демек, дека роднината до 45 имала мнооогу време. Е сега овој човек иди за титулата и мислам дека ако си планира уште да си работи на старо работно место зошто факултетот не му е поврзан со работното место, џабе му е. На исто толку години, мајка на другарка моја, земаше факултет и откако заврши се вработи во Основно училиште, а до тогаш беше невработена и ова баш му дојде супер.
  Не гледам на нешто свето на факултетот ама не е касно ако се има цел и шанси, ако идиш само за звање и титула, џабе парите.


  пс. И го заборајв дедо ми кој работеше како наставник цел живот ама со виша, нели така беше порано, и на крај за да можи да биди директор, едно 5-6 години пред да оди во пензија зеде факултет. Сакам да кажам во некои случаеви се исплаќа.
   
  На Mr. Right и Victorian им се допаѓа ова.
 8. pupi.girl

  pupi.girl Популарен член

  Се зачлени на:
  21 јули 2011
  Пораки:
  4.463
  Допаѓања:
  7.819
  Пол:
  Женски
  Без разлика, животот си има друга насока, ако не студира некој и на 40 години ако се запише на факултет нема да има иста концентрација и меморија како што ќе имаат колегите негови на 20 години. Ако нема фамилија и ако нема работа, ајде ќе разберам некако.
  Во Македонија не знам што им е на тие што упорно се трудат да се докажат, а слабо им оди. Едноставно не бил факултетот за нив. Не е ни важно дали имаш факултет, тоа воопшто не покажува дали си интелегентен или не.
  Извини, но јас си стојам до моето. Ако не биде факултетот до 30 години завршен, после тоа не вреди да се трошат нерви и пари за него.
   
  На cresa-jagoda му/ѝ се допаѓа ова.
 9. mami blue

  mami blue Форумски идол

  Се зачлени на:
  10 март 2015
  Пораки:
  1.273
  Допаѓања:
  21.976
  Пол:
  Женски
  Ne se soglasuvam deka memorijata na 40 god e namalena za razlika od 20 godisen
  Ke posocam primerna moja koleska,omazena na 18, majka na mladi godini so dve deca,fakultet zapisa na 35-36,go zavrsi vo rekordno vreme i + prodolzi na magistratura
  Nejzinata kerka uste maka maci so 4 ta godina dodka majka i e vekje magister
  Imav zelba posle sredno da zapisam faks ,ama poradi finansii ne uspeav bidejki moite ne bea mokjni da mi plakjaat,bataliv,se vrabotiv,tesko mi bese,imav svoi pari i zapisav na 28,vonredno,i odev so stomak do zabi nakolokviumi,i se porodiv so malo bebe,ucev,ne izostanav voopsto,zavrsiv vo rekordno vreme,nikogas ne se predadov em so dete em na rabota em domasni obvrski,ucev za da si ja olesnam rabotata,daodam na podobro mesto a i normalno za pogolema plata
  I iskreno nie postarite vo grupa bevme mn povekje seriozni kon ucenjeto,principielni za razlika od pomladite kolegi na koi im letase pametot,koi prepisuvaa,koi docnea na kolokviumi ili cekaa kaznena sesija,duri i profesorite kapa ni simnuvaa za odlucnosta i upornosta.
  Gi podrzuvam site koi imaat zelba pa i na postari godini da si zavrsat faks i da ne trgnuvaat so mislite deka se prestari,deka vozot za ucenje im pominal
   
  На ♣ Alba Viduam ♣, pixa_982, Oxymoron и 22 други им се допаѓа ова.
 10. pupi.girl

  pupi.girl Популарен член

  Се зачлени на:
  21 јули 2011
  Пораки:
  4.463
  Допаѓања:
  7.819
  Пол:
  Женски
  И што очекувате сега браво да ви кажеме. Пак ќе речам во Македонија е залудно некогаш и два факултети и магистратура да имаш.
  Си докажа сама дека можеш ? Епа супер. Сигурно убаво е чувството, макар што сметам дека и без сите тие дипломи би биласреќна. :)
   
 11. mami blue

  mami blue Форумски идол

  Се зачлени на:
  10 март 2015
  Пораки:
  1.273
  Допаѓања:
  21.976
  Пол:
  Женски
  Od tebe pa najmalku ocekuvam bravo,jas sum zadovolna so toa sto sum go postignala,sum obezbedila poubavo rab mesto,povisoka plata
  Celta sum si ja postignala
  A dali ke bev srekjna bez diploma??? Sega sum posrekjna,bidejki imam daleku poubavo i posmireno rab mesto,povekje vreme za semejstvoto i sum po relaksirana,diploma ko diploma ne mi znaci,list hartija,no mi znaci ona drugoto za sto se macev
   
  На @Helen, ♣ Alba Viduam ♣, pixa_982 и 28 други им се допаѓа ова.
 12. Kitten

  Kitten Форумски идол

  Се зачлени на:
  27 ноември 2009
  Пораки:
  9.026
  Допаѓања:
  41.153
  Пол:
  Женски
  Ги поддржувам сите кои се нафатиле да учат покасно без разлика на возраста, зашто докажано е веќе (со исклучоци, нели) дека подоброто образование ти обезбедува подобра егзистенција.

  Причини за покасно студирање можат да бидат секакви, како што кажа Мами блу погоре и даде пример дека поради финансии не успеала да се запише кога сите се запишуваат. Друга многу јака причина е надградување за подобра позиција или пак покачување на плата. @pupi.girl мислам дека не е многу искусна, затоа не може да ги знае овие работи. Кога работодавецот ти налага да имаш соодветен факултет за да ја задржиш работата, не само да учиш, и на трепавици ќе дубиш ако треба. Значи не се работи секогаш за алчност или самодокажување, луѓето се борат за егзистенција.
  Постојат и онакви кои имаат факултет но нашле работа во друга бранша, па фирмата им бара устручување, доспецијализација или нов факултет.

  Јас лично не би :) Страв ми е дека нема да можам да постигнам со сите обврски. Многу полесно е да се учи кога си млад и без обврски, немаш работа, деца, куќа за оддржување. Но сепак никад не викај никад, па така и јас :) Незнам животот каде би ме одвел.
   
  На eloves, crimson, Annath и 7 други им се допаѓа ова.
 13. Bridget

  Bridget Форумски идол

  Се зачлени на:
  29 декември 2013
  Пораки:
  6.904
  Допаѓања:
  103.624
  Пoзнaвaм дa, нa 40 гoдини кoи рaбoтaт, имaaт фaмилијa, си дoaѓaaт oд рaбoтa, спијaт, нaвечер се пo штaбoви, кaфaни сo прoфесoри, земaaт кредит зa дa пoтплaтaт и зaвршувaaт фaкултет oти им требa зa унaпредувaње. Тaкви кoи пo цел ден учaт и oбврски дoмa и рaбoтa, јaс не знaм. Штo секaкo не знaчи декa не пoстoјaт, пoсебнo aкo децaтa ти се пoгoлеми пa пoсле рaбoтa oстaнaтoтo време слoбoднo ти е и немaш други нaвики кoи си ги стекнaл низ гoдините штo ти се битни и oдземaaт време, туку сaмo желбaтa зa учење. Амa претпoстaвувaм oвие примери пoретки се.
   
  На MilaP, mariatim, eloves и 4 други им се допаѓа ова.
 14. pupi.girl

  pupi.girl Популарен член

  Се зачлени на:
  21 јули 2011
  Пораки:
  4.463
  Допаѓања:
  7.819
  Пол:
  Женски
  Проблемот со луѓето е што избираат факултети кои се суфицитарни, ама важно да се заврши нешто, нели диплома да се има. Затоа после нема работа. Нормално дека нема работа за економисти, машински инжињери, преведувачи и толкувачи, зошто ги има во преголем број. Тешко е да се најде работа, ама ако сум завршила факултет нема шанси да се вработам некаде и да учам нов факултет зошто газдата така ми рекол. Луѓе со средно работат со години, нема што мене да ми кажува да учам дополнително.
   
 15. *Amethyst*

  *Amethyst* Популарен член

  Се зачлени на:
  14 мај 2016
  Пораки:
  1.271
  Допаѓања:
  8.128
  Пол:
  Женски
  Не знам зашто да не студираат и постарите, јас имам тетка која има 40 и нешто год и си студира. Првиот факултет што ми е имав колега еден што исто имаше накај 40ка и без пороблем у рекордно време си го заврши факултетот и мастер плус запиша а си имаше и обврски у исто време. Он сам има кажувано дека сега на тие години негови сега му е многу полесно за студирање и завршување, многу посериозно гледал на работите за разлика кога бил млад.
  Зашто да му се укине таа шанса и желба ако некој сака да студира во подоцнежните години. И не е некогаш за работа, туку ете можеби и неоставреена желба што тогаш кога бил/а мала нејзините не и дале да студираат баш тоа.
  Апсолутно сум за надоградба на знаење. Не никогаш касно, нити пак смее да станува збор ддека таа личност само “зафаќала“ место на помлади. |(
   
  На Oxymoron, toogood, kjukli и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 16. pupi.girl

  pupi.girl Популарен член

  Се зачлени на:
  21 јули 2011
  Пораки:
  4.463
  Допаѓања:
  7.819
  Пол:
  Женски
  Кога ќе ти го земе тој постариот работното место тогаш ќе видиме дали исто ќе размислуваш :nod:
   
  На cresa-jagoda му/ѝ се допаѓа ова.
 17. *Amethyst*

  *Amethyst* Популарен член

  Се зачлени на:
  14 мај 2016
  Пораки:
  1.271
  Допаѓања:
  8.128
  Пол:
  Женски
  Јас не размислувам така, ке ми го земе местото и некој што е моја генерација нели? Ама моето размислување не е тоа, тој како си го нашол патот и јас ке си го најдам. Јас имам други планови за живот и не сум огорчена на туѓи успеси.
   
  На Oxymoron, friendy, ph.orhideja и 10 други им се допаѓа ова.
 18. pupi.girl

  pupi.girl Популарен член

  Се зачлени на:
  21 јули 2011
  Пораки:
  4.463
  Допаѓања:
  7.819
  Пол:
  Женски
  Од твоја потешко е да ти го земе, ама ако е постар сигурно ќе ти го земе.
  Ќе си го најдам и јас, а ако не си го најдам ќе ми го најдат тие што ги знам. Така си функционира кај нас тоа.
   
 19. *Amethyst*

  *Amethyst* Популарен член

  Се зачлени на:
  14 мај 2016
  Пораки:
  1.271
  Допаѓања:
  8.128
  Пол:
  Женски
  Во секој случај секој со својата среќа. Сум за секој да успее. И не ми е криво што има убава работа, и другите колешки мои. Ама ке ја имам и јас.
  Сепак да не бегаме мн од темата, тоа е моето мислење. :)
   
  На naturally, MilaP, toogood и 6 други им се допаѓа ова.
 20. baba Rada

  baba Rada Популарен член

  Се зачлени на:
  27 мај 2015
  Пораки:
  4.526
  Допаѓања:
  25.496
  Пол:
  Женски
  Прво да прашам за која старосна граница мислите?
  Сигурно дека некој факултети како на пр. медицински, градежен, електро и др.неможе секој стар да ги запише, колку и да сака да купи диплома или да го чека повисоко работно место на кое ке иде поради појаки финансии, факт е дека нема да успее, ќе треба да работи и да се докаже, ке има одговорности...значи не е тоа тек така.
  Стари луѓе кои едноставно сакаат да одат на факултет и навистина да осознаат нешто ново и се разбира имаат сеуште добра меморија, стари луѓе кои учењето нема врска со професијата или можеби се веќе одамна во пензија, е тие се на прсти да ги изброиш на балканов па и во свет и можам само да им позавидам на упорноста и да им ја поздравам желбата.
   
  На fallenangel му/ѝ се допаѓа ова.