1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Студирање на „стари“ години

Дискусија во 'Општи дискусии' започната од Mr. Right, 27 август 2016.

  1. oblace1

    oblace1 Популарен член

    Се зачлени на:
    18 март 2013
    Пораки:
    2.341
    Допаѓања:
    8.111
    Пол:
    Женски
    Пупи па не зборуваме за дедовци и баби од +60 па да немаат меморија |(.Здрав, прав човек од 40 има перфектна меморија и концентрација. Не е факултетот за докажување туку за наоѓање подобро работно место, со тоа и поплатено. Го звршуваат упорни, не интелигентни.
    Ке дојде време кога ке ги разбереш овие работи.
     
    Последна измена: 28 август 2016
    На Oxymoron, toogood, eloves и 9 други им се допаѓа ова.
  2. Kitten

    Kitten Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 ноември 2009
    Пораки:
    9.375
    Допаѓања:
    42.189
    Пол:
    Женски
    Богами Пупи ако се најдеш во ситуација да немаш пари да ги прехраниш децата, а ти се укажала работа со екстра добри примања, ќе си ја подвиткаш опашката, ќе си го голтнеш егото, и ќе учиш.

    Верувам дека ќе ти се сменат мислењата за едно 10 години :)
     
    На ph.orhideja, naturally, Cka и 15 други им се допаѓа ова.
  3. daylight

    daylight Популарен член

    Се зачлени на:
    22 декември 2011
    Пораки:
    3.139
    Допаѓања:
    4.112
    Мислам дека е за поздрав таквата одлука, мислам дека е нормално покрај нас младите да има и постари што студираат, дипломираат, постдипломираат и докторираат.
    Овој дел не го разбирам, Па зарем не можеш тек така да влезеш на факултет на студентски со свидителствата од средно и да се запишеш на факултет? (за време на соодветниот уписен рок секако).
     
  4. blueeparadise

    blueeparadise Популарен член

    Се зачлени на:
    22 октомври 2010
    Пораки:
    3.542
    Допаѓања:
    6.308
    Јас на факултет имав две постари жени, едната беше мажена со две деца и јас ја поздравувам нивната одлука да се запишат, или пак овој да им е втор факултет. Човек се учи додека е жив. Имаме и едно девојче, 25 има и ова и е втор факултет зошто и е потребен за напредување на работното место. Колешка на мајка ми истовремено работеше и студираше и сега зема дупло поголема плата. :) Јас искрено размислувам утреден да запишам и втор факултет, зошто имам повеќе полиња на интерес, и не би се чувствувала комплетно само со ова сега што го студирам. Истата шанса ја заслужува било кој друг, можеби на времето донеле погрешен избор за факултет или не запишале воопшто од различни причини, финансиски, ненадејна бременост, брак...
    Сите треба да имаме подеднакво право и можности за студирање, без разлика на возраста и дали станува збор за прв, втор па и трет факултет.
     
    На theowndemon, toogood, eloves и 5 други им се допаѓа ова.
  5. anakonda88

    anakonda88 Популарен член

    Се зачлени на:
    3 април 2010
    Пораки:
    2.598
    Допаѓања:
    4.500
    Пол:
    Женски
    Јас додека студирав имаше и повозрасни +40,+50 и си се дружеа со нас помладите , си разменувавме информации и сл. Имав една колешка 44 годишна ниту еднаш не падна на испит и све со ред си положи , додека друга колешка 40+ беше вработена во Мвр со средно трговско продавачка ,маж и беше началбик на ујп и она си идеше само со маж и на факултет да ја видат која е и кој и е маж и така без мака си земаше оценки. Друг случај еден колега на 50 години го запослиле инспектор во полиција со средно и беше запишан на фах и тој само беше на кафиња и вечери со професорите .
    Додека еден колега 48 годишен не беше вработен , мака мачеше на фах ,велеше дека многу му е тешко, незнам дали сеуште оди на фах..
    Една колешка на 34 години го зеде цел фах со просек 9,8 без да падни на некој испит .
    Мене ми е мило некој на повозрасни години да се запиши на факултет ЗАРАДИ ПРОШИРУВАЊЕ НА ЗНАЕЊЕТО ,а ова завршување факултет со врски ни ги затупаја институцииве и затоа не функционираат како што треба !!!
     
    На cresa-jagoda, buba4e89 и Mr. Right им се допаѓа ова.
  6. annii

    annii Популарен член

    Се зачлени на:
    16 април 2010
    Пораки:
    3.327
    Допаѓања:
    5.841
    @daylight можеш, но има и група која се нарекува трета доба и е наменета за пензионери. Одбираат сами за што поточно сакаат да слушаат предавање и од кој професор.

    Дали после 18, 19 години немам право да се запишам на факултет?

    @pupi.girl сама се побиваш. Како што викаш и сама дека факултетот е првенствено за лична сатисфакција, а потоа за работа, како тогаш некој со завршен факултет на т.н. "стари години" ќе ти го земе местото? Ниту двајцата ќе немате шанси. Работата е дека треба докажување и покажување, значи пракса и труд!

    Не амбициозен, седи дома и се теши дека повозрасниот му го земал местото. Смеа ме фаќа дури.

    Пример ќе ти дадам. Јас одам на надоградување на знаење во институиција, пракса да кажам, а повозрасна од мене доаѓа за работа. Таа со факултет, јас со средно. Двете работиме подеднакво, а госпоѓата ме гледа како конкуренција. Зошто? Затоа што еден се докажува, а друг се вади со титулата.

    Браво за сите вие што уште на 18 знаете која ви е струката од соништата и следите соништа. Се менуваат целите и интерсите во текот на животот, а кога имам услови и можности, па зошто да не ја задоволам желбата, макар и во пензионерски денови ?
     
    На kjukli, theowndemon, eloves и 9 други им се допаѓа ова.
  7. baba Rada

    baba Rada Популарен член

    Се зачлени на:
    27 мај 2015
    Пораки:
    4.526
    Допаѓања:
    25.582
    Пол:
    Женски
    Гледам дека дефинитивно незнаете за кои стари години мислите..стари години или второ полувреме од животот, значи зборувајте за тие од 50 год. и понатака а не на овие другиве кои се брзаат да завршат поради икс причини а не поради желба за знаење.
     
  8. pupi.girl

    pupi.girl Популарен член

    Се зачлени на:
    21 јули 2011
    Пораки:
    4.464
    Допаѓања:
    7.831
    Пол:
    Женски
    Сите што ме цитиравте
    @Kitten не сакам деца додека не завршам, а тешко дека би се нашла во таква ситуација
    @annii јас студирам зошто со мојот факултет најлесно е да се најде работа. Тоа што јас го сакам нема допирна точна со мојот факултет, но мора да сме реални.
    @oblace1 разбирам јас :)
     
  9. buba4e89

    buba4e89 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2012
    Пораки:
    27.169
    Допаѓања:
    177.063
    Пол:
    Женски
    Господе Боже, алчност! Апсурд.
    Едноставно е ако немал услови на млади години и не можел да си дозволи, на стари ќе си заврши.
    Имам колешка има 46 години, сега дипломираше во Мај месец. Не затоа што мораше туку затоа што работата и налагаше а и ќе ја пријават за сигурно.
    Едноставно луѓето се чувствуваат спремни дека можат да стремат кон повисоко.
    Факултетот е отворен за сите, не се алчни луѓетоо.
    Немам ништо против баш ми е мило, ќе си имаат знаење плус никогаш не се знае какво време ќе дојде.
    Во принцип според мене моја братучедка на 32 години заврши правен факултет и сакаше да се запише на друг. Во друг принцип човек на само 22 години учи два факултет затоа што мисли дека е способен да се справи со толку можности во еден период.
    Не е до ставот на луѓето туку до желбата, на некој му се учи на некој не.
     
    На kjukli, theowndemon, toogood и 8 други им се допаѓа ова.
  10. pupi.girl

    pupi.girl Популарен член

    Се зачлени на:
    21 јули 2011
    Пораки:
    4.464
    Допаѓања:
    7.831
    Пол:
    Женски
    Хахахаха каде учат факултет луѓето на 40 години, во која друга земја ?
    Не знам таков случај. Ова само во Р.М. го има, сигурно во другите земји во Европа никој не се замара да заврши факултет на 40 години.
    Му одговара на многу луѓе, не се докажале кога биле млади, единствен начин да се докажат е тој со учењето и со дипломата, па и 60 да имаат.
     
    На cresa-jagoda му/ѝ се допаѓа ова.
  11. oblace1

    oblace1 Популарен член

    Се зачлени на:
    18 март 2013
    Пораки:
    2.341
    Допаѓања:
    8.111
    Пол:
    Женски
    Si se zapisuvaat isto kako I nas ostanatite, imaat ist tretman, se e isto samo datumite na zapisuvanje se razlicni.
     
  12. LovelyGirl3

    LovelyGirl3 Популарен член

    Се зачлени на:
    28 јули 2013
    Пораки:
    1.351
    Допаѓања:
    10.447
    Пол:
    Женски
    Мајка ми немала завршено факултет од финансиски причини одма после средно, но се запиша некаде на 37 години вонредно и ги полагаше испитите, се трудеше многу и покрај работата и домашните обврски наоѓаше време да учи, но исто поради финансиски причини за жал не успеа да го заврши...
     
  13. pupi.girl

    pupi.girl Популарен член

    Се зачлени на:
    21 јули 2011
    Пораки:
    4.464
    Допаѓања:
    7.831
    Пол:
    Женски
    Да е здрава и жива, сигурно ништо не и фали, си има фамилија и не пати од синдромот да се докаже дека е некоја и нешто со тоа што ќе заврши факултет на 40-50 :)
     
  14. buba4e89

    buba4e89 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2012
    Пораки:
    27.169
    Допаѓања:
    177.063
    Пол:
    Женски
    @pupi.girl не знам што е смешно. Никој не треба ништо да се докажува, ти ако студираш да докажуваш некому нешто тогаш воопшто немој, студираш за себе за своето знаење.
     
    На kjukli, theowndemon, eloves и 2 други им се допаѓа ова.
  15. joy1

    joy1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 август 2012
    Пораки:
    19.364
    Допаѓања:
    317.418
    Пол:
    Женски
    Zosto tolku ljubomora i ogorcenost vo tvoite postovi?Se plasis od konkurencija :D?
    Daj ne zezaj .Bidi kadarna ti zavrsi si go tvojot fakultet,vraboti se za drugite ne beri gajle poradi koja pricina zapisuvaat fakultet podocna
     
    На kjukli, naturally, Cka и 14 други им се допаѓа ова.
  16. LovelyGirl3

    LovelyGirl3 Популарен член

    Се зачлени на:
    28 јули 2013
    Пораки:
    1.351
    Допаѓања:
    10.447
    Пол:
    Женски
    Па, единствено криво и е што знае дека има капацитет дури и на 40 да го заврши факултетот иако немала 20 години фатено книга, а место тоа седи на работа каде што газди и газдарици се иживљаваат на работниците не им даваат одмор, плата и сл. Не се запишала она на факултет да се докаже некому, туку да ја подобри ситуацијата колку што може, а запишување на факултет не е лесна одлука..ама мораше да се откаже за да ни ја обезбеди на нас иднината, на мене и на брат ми, ние да се запишеме на факултет и да успееме во животот..на неа тоа и е доволно и многу побитно отколку да се докаже некому..
     
    На kjukli, eloves, mami blue и 8 други им се допаѓа ова.
  17. pupi.girl

    pupi.girl Популарен член

    Се зачлени на:
    21 јули 2011
    Пораки:
    4.464
    Допаѓања:
    7.831
    Пол:
    Женски
    Не знам љубомора кај виде, па и огорченост. Јас си кажав мое мислење, а воопшто не се плашам од конкуренција.
    Не заборавајте, не е важно колку знаеш, важно е кој знаеш :)
     
  18. LollySky

    LollySky Популарен член

    Се зачлени на:
    7 јануари 2016
    Пораки:
    2.942
    Допаѓања:
    14.003
    Пол:
    Женски
    Како што спомнавте, има многу причини зошто некој не запишал факултет на 20 туку на 40 години. Која и да е причината, ги поддржувам сите кои имаат желба да се надградат себеси и своето знаење без разлика на возраста. Мене лично ме разочаруваат луѓето кои мислат дека возраста ги ограничува во нешто, или им ги намалува способностите.
     
    На kjukli, theowndemon, buba4e89 и 3 други им се допаѓа ова.
  19. Outlook

    Outlook Популарен член

    Се зачлени на:
    5 септември 2015
    Пораки:
    2.991
    Допаѓања:
    4.800
    Пол:
    Женски
    Браво девојче, така е. Тоа е за себе и за својата фамилија. На збор може да се каже дека е да се докаже нешто некому, суштината нема врска со други.
     
    На LovelyGirl3 му/ѝ се допаѓа ова.
  20. joy1

    joy1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 август 2012
    Пораки:
    19.364
    Допаѓања:
    317.418
    Пол:
    Женски
    Taka ti deluvaat postovite iskreno
    -Se dokazuvale nekomu
    -Zosto ne se otstapi mesto na mladite
    -Ne stydirale koga im bilo vremeto...

    Nekoj zelba nekoj potreba...
    Sekoj za sebe si znae i neka gi neka ucat neka se nadograduvaat neka naprednuvaat lugeto

    Mladite gledam mn im se uci nemoj ne
    I tie gledaat kako taka do potpis i diploma da dojdat

    Sestra mi na 32 go zavrsi fakultetot
    Nemaa moite finansii koga bila ona na tvoi godini.I da dreme doma cel zivot oti na nekoja ne i cini so postari da uci?
    Se zapisa zavrsi i se vraboti samata vo stranska firma
    Zema plata preku 60000
    Znaci ne i bil za dzabe fakultetot nitu za dokazuvanje nitu za calam
    Tuku potreba se vika nestoto
     
    На Oxymoron, kjukli, theowndemon и 13 други им се допаѓа ова.