1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Студирање на „стари“ години

Дискусија во 'Општи дискусии' започната од Mr. Right, 27 август 2016.

  1. Stariot

    Stariot Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 мај 2012
    Пораки:
    123
    Допаѓања:
    155
    Пол:
    Машки
    Хмм, не сум сигурен дали го разбирам значението на поимот "Стари години"?!?! Впрочем, тоа и не е важно. Секогаш ке има некој стар или постар од некого. Дали си стар или не си стар, се зависи од точката на гледање. Но тоа и не беше темата. Лично мислам дека е за поздравување секој кој сака да студира на "Стари години" без оглед колку се. А што се однесува до коментарите дека "старите" не се способни да студираат и стекнуваат нови знаења, мислам дека се лажете. Интелектуалниот потенцијал не се губи со годините. Доста често слушаме дека ако некој мускул не се употребува , со време ја губи својата функција или рудиментира. Па и со интелкуалниот потенцијал е така, ако се употребува не се губи. Дури и се зајакнува. Познавам многу "стари"кој заради многу причини не го завршиле факултетот во некое помладо време, но на "стари години" го завршиле. Причини има многу, подобар статус, подобри примања, лична сатисфакција итн. Историјата познава многу "стари луѓе " кои на "стари години" направиле генијални работи . . .8-|
     
    На FridaKahlo, kjukli и Cka им се допаѓа ова.
  2. Cka

    Cka Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 септември 2010
    Пораки:
    10.233
    Допаѓања:
    124.352
    А зошто да рече некој готово јас сум 25 години, и одам да си умрам? Живото е учење засекогаш, освен кога ќе те вработат кај тато у фирма.

    Интелегентен или интелигентен? Интелигенција на ниво :)
    Јас постдипломските полесно ги завршив оти полесно учев на 27 отколку на 19 кога бев прва на факс. Не глупавеат луѓето со станувањето повозрасни. Тоа е исто ко да речам дека си поглупа сега отколку кога си била 5 години.

    Некој се плаши од конкуренција.

    http://www.gradschoolhub.com/faqs/what-is-the-average-age-of-a-graduate-student/

    How Old is the Average Graduate Student?
    The average graduate student today is 33 years old. Students in doctoral programs are a bit older. However, the average graduate student in the late 1990’s was just under 33 years. In fact, according to the Council of Graduate Schools, the age of graduate students has remained static over the last few decades. While there is no increase in age, there is an increase in non-traditional students.

    Дека само македонците прости и глупи студраат постари, а просекот е 33 години у Европа.

    На 22 треба да си при крај на студии... не уште да учиш од втора. Лошо ти оди факултетот, лошо ти оди и со самопрецеувањето и навредите кон членовите на форумот.

    Секако со врски ќе се вработиш, сама си пиша, не знам оти учиш кога не ти оди :) Сакаш да се самодокажеш? И со средно можеш да работиш и да си среќна. Што малтретираш народ?
     
    На blueeparadise, SexiLy, Oxymoron и 4 други им се допаѓа ова.
  3. pupi.girl

    pupi.girl Популарен член

    Се зачлени на:
    21 јули 2011
    Пораки:
    4.464
    Допаѓања:
    7.832
    Пол:
    Женски


    Гледам си се замарала со мене и си читала и по другите теми што пишувам. Ако убаво, интересно е некој друг да ти води сметка. Јас тука сум од 2011, а дека навредив некој не би рекла.
    Тебе воопшто да не ти е гајле јас како ќе се вработам, ти да си гледаш за тебе и детето да си го воспиташ, а дека има љубоморни од секогаш има. Не знам ти што малтретираш со постов ама ај. :)
     
  4. Mishela

    Mishela Модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    19 август 2010
    Пораки:
    18.584
    Допаѓања:
    80.667
    Пол:
    Женски
    Зошто не проба на некој од приватните, нормално, со стипендија.
    Ако земеш целосна или делумна стипендија и ако успееш да одржиш просек (а штом го сакаш тоа што го учиш и не е толку тешко, успехот си доаѓа последователно), без проблем ќе ги ликвидираш додипломските, па после за мастер ќе размислуваш каде и кога, плус ќе можеш веќе да работиш нешто на страна.
    Мислам дека требало и таму да си ја пробаш среќата, ама сепак на крај ти си знаеш и си одлучуваш. :)
     
    На theowndemon и Mr. Right им се допаѓа ова.
  5. Cka

    Cka Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 септември 2010
    Пораки:
    10.233
    Допаѓања:
    124.352
    Не се замарам со тебе, туку со твојот став. Ти си најмалку важна, скоро па ич.
    Писмена сум, читам повеќе теми.
    Ако си ги мериме, јас од 2010. Поголем ми е.
    Не ми е гајле како ќе се вработиш, тебе нека ти е. Јас сум вработена веќе 8 и пол години.
    Моето дете има која да го воспита, надежно ќе е подобро воспитано од тебе. Ако не е, значи сум утнала како мајка.
    Не знам кој љубомори на неуспешна студентка. Јас сигурно не. А и малку луѓе би ти љубомореле.
    Не знам ни јас што ти реплицирам, кога твојот став не е менлив.
     
    На theowndemon и joy1 им се допаѓа ова.
  6. pupi.girl

    pupi.girl Популарен член

    Се зачлени на:
    21 јули 2011
    Пораки:
    4.464
    Допаѓања:
    7.832
    Пол:
    Женски
    Браво, алал нека ти е, повеќе ти оди во тие за 40 + и за снаите и свекрвите. Секој си има свое мислење, а ти ако не знаеш да прифатиш мислење различно од твоето тоа е твој проблем, а не мој. Љубомората се однесува на тоа дека јас имам кој да ме вработи, а не за студирањето. Сите може да студираат ете така дојде времето, ама многу голем дел од нив нема да се вработат, па и 3 факултети нека завршат.
    Ти ако сакаш да ми го промениш размислувањето, треба да ми дадеш причина, јас да сфатам дека е така и тогаш да речам еееј можеби, во право си или слично. Со тоа што ми кажуваш мене дека јас не сум успешна не постигнуваш ништо, јас сум многу поуспешна од било кој на мои години, само што нема потреба да се фалам на форум што правам и како.
    Немам намера да се расправам со тебе, очигледно можеш мајка да ми бидеш. Во ред е да напишеш дека не се сложуваш со моето мислење, ама да ми велиш дека не сум успешна ми е смешно малку, зошто ја знаеш само пола приказна. Имај убав ден и остани во добро расположение :)
     
    На Cka му/ѝ се допаѓа ова.
  7. Mr. Right

    Mr. Right Форумски идол

    Се зачлени на:
    8 септември 2015
    Пораки:
    2.510
    Допаѓања:
    71.259
    Пол:
    Машки
    Го имав и тоа во план, ама немав право да аплицирам. Тие што завршиле само оваа година имаа право да аплицират за стипендија, а јас завршив една година порано.
     
    На Mishela му/ѝ се допаѓа ова.
  8. Change.

    Change. Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 декември 2015
    Пораки:
    165
    Допаѓања:
    426
    Пол:
    Женски
    Ако се има воља, желба зошто да не.
    Јас сум ЗА студирање без разлика на годините, па и за втор фалултет и надоградувања во секое време.
     
  9. Zaljubena26

    Zaljubena26 Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 јануари 2017
    Пораки:
    2.215
    Допаѓања:
    30.971
    Пол:
    Женски
    Имав неколкумина колеги на факултет кои се решиле да студираат малку подоцна. Воопшто не погрешија во својата одлука, си го завршија факултетот и сега сите тие си имаат солидни работни места.
     
    На Mr. Right и *Amethyst* им се допаѓа ова.
  10. AURUA

    AURUA Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 март 2017
    Пораки:
    703
    Допаѓања:
    2.607
    Пол:
    Женски
    Јас сум за студирање на постари години. Ако се има време,финансии и воља зошто да не се студира и подоцна во животот.
     
  11. macysh

    macysh Популарен член

    Се зачлени на:
    12 јуни 2010
    Пораки:
    1.090
    Допаѓања:
    767
    Целосно ги поддржувам сите кои се нафатиле на ваков чекор, особено оние кои се со деца и милион обврски а сепак успешно ги тераат студиите. Секој има еднакви права да запише она што сака, да се надоградува и да го прави она што мисли дека е правилно во животот. Ние тука не сме надлежни да одлучуваме дали некој своите финансии и капацитет треба да ги посвети на подоцнежни студии или не.

    Во други теми сум прочитала дека дотичната интелЕгентна пупи е на мојот факултет, па не знам каде очекува да ја вработат со испит што 4 години го влечи и факултет кој не го сака и не и оди освен ако нема сопствена аптека или е акционер на Алкалоид. Патем, сигурно кога ќе издава лек нема да се мачи да ги информира постарите пациенти за лекот зашто нели немаат капацитет да ја сфатат што им зборува.
     
  12. Tatjana95

    Tatjana95 Популарен член

    Се зачлени на:
    4 август 2014
    Пораки:
    360
    Допаѓања:
    1.115
    Пол:
    Женски
    Му се восхитувам на поединците кои во подоцнежните години се запишале на факултет, се надградуваат, се трудат,работат.. Сигурно е голем напор и храброст во прашање, прво заради природно намалената способност за помење со стареењето, второ заради поголемиот број обврски кои ги имаат од еден просечен студент. Затоа ги почитувам. На факултет имам такви колеги кои поверојатно е дека ќе го завршат факултетот навремено одколку многу мои врсници.

    Учиме цел живот. Можеме дур сме живи. Дрзнете се и исполнете си ги соништата... 8)
     
    На AURUA и Mr. Right им се допаѓа ова.
  13. karak

    karak Популарен член

    Се зачлени на:
    11 април 2010
    Пораки:
    4.369
    Допаѓања:
    5.313
    Ke pocnam so dobro utro zatoa sto poveketo od vas spijat od vcerasnoto potocno lumpuvanje momentalno pisuvam I gledam na casovnikot 8:30 a jas doma ostaviv rucek, 3 godisno dete I mash vo pizami lotarijava fakultet ete vonredno da se nadogradam iako imam eden faks idam na vtor da mi treba za rabota I resena sum so sudni maki da zavrsam uste eden, da doma mi e haos, rucek, dete, mash, rabota koja Ima dosta obvrski I po doma da se zavrsam.... Ama ete ako se saka se moze I vprocem koj odi na vakvi predavanja ke vidi deka ok ajde jas moze I so 30 god. Da ne se stavam vo stari ama kolegi mi se se nad 40 dog. So golemi deca sredeno rabotat e poveketo studiraat za povisoka plata Ili so sistematizacija zadrzuvanje na rabotnoto mesto. Samo eden procent ili dali 1 ili 2 kazale deka ucat zatoa sto se kaat deka ne zavrsile. Znaci gi Ima mnogu vozrasni ama skoro nikoj od zelbi ne studira
     
    На pixa_982 му/ѝ се допаѓа ова.
  14. Feminka192

    Feminka192 Популарен член

    Се зачлени на:
    24 април 2017
    Пораки:
    338
    Допаѓања:
    2.566
    Пол:
    Женски
    Ако е во прашање можност за напредок во кариерата целосно ги поддржувам.
    Во спротивно ми нема поента некој на 40+ да се малтретира со учење наместо после работно време да се релаксира. Но, нели се е право на избор. :)
     
  15. AURUA

    AURUA Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 март 2017
    Пораки:
    703
    Допаѓања:
    2.607
    Пол:
    Женски
    Ме насмеа. Не се грижи за неа. Прва ќе ја вработат како медицинска презентерка по д-ри. Такви се на цена во тој сектор.
     
  16. TaciCarbonero

    TaciCarbonero Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 ноември 2012
    Пораки:
    75
    Допаѓања:
    9
    Дали има некој што завршил два факултета,вториот вонредно ? Јас сум дипломиран економист а со оглед на тоа дека 6 години сум без работа,сега сум 29 години,сакам да запишам уште еден заради тоа што мислам овој вториов ќе ми донесе повеќе понуди за работа.Зборувам за германски јазик и книжевност( уште се каам поради економскиот),не се чувствувам стара,сакам да учам и да ја остварам мојата животна желба да бидам професор по јазик..Пред некое време размислував за посдипломски по германски јазик но,кој сега има потреба од магистри- Никој ! И плус тоа неможам како магистар да предавам јазик,барем така ми велат..Споделете ваши искуства...Поздрав !
     
    На Justicija му/ѝ се допаѓа ова.
  17. ванилала

    ванилала Популарен член

    Се зачлени на:
    26 февруари 2015
    Пораки:
    1.651
    Допаѓања:
    5.233
    Пол:
    Женски
    За студентите на постари години студирањето е бесплатно или?
     
  18. Emotional123

    Emotional123 Форумски идол

    Се зачлени на:
    5 јули 2011
    Пораки:
    8.474
    Допаѓања:
    39.701
    Пол:
    Женски
    Не
     
  19. ванилала

    ванилала Популарен член

    Се зачлени на:
    26 февруари 2015
    Пораки:
    1.651
    Допаѓања:
    5.233
    Пол:
    Женски
    Нели имаше некаков проект од владата?
     
  20. Emotional123

    Emotional123 Форумски идол

    Се зачлени на:
    5 јули 2011
    Пораки:
    8.474
    Допаѓања:
    39.701
    Пол:
    Женски
    Беше поевтино, мои познаници се запишаа. Плаќаа како во државна квота.