1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Студирање на „стари“ години

Дискусија во 'Општи дискусии' започната од Mr. Right, 27 август 2016.

  1. pixa_982

    pixa_982 Активен член

    Се зачлени на:
    1 декември 2016
    Пораки:
    34
    Допаѓања:
    37
    Пол:
    Машки
    Зошто да не? Животот е пред тебе, имаш уште 35 години работен век, ако не ти фали желба и амбиција следи го сонот. Камо да има луѓе како тебе, што се спремни да учат нешто ново секој ден. Светот ќе биде многу подобро место за живеење.

    Реално никој на 18 години не е потполно свесен што точно сака во животот, а и прашање е дали изборот за идната професија е негова одлука или на друг.
    И јас сум во слична ситуација, си ја сакам професијата но сакав да вкусам нешто ново, потполно различно, затоа запишав уште еден факултет. Новиот факултет воопшто не го гледам како губење на време, баш напротив можностите за успех ти се удвојуваат, а и доколку не ми се најде во животот, останува личната сатисфакција, дека си докажал на самиот себеси за своите можности на различни полиња.

    Поздрав и имај убава вечер, а за кариера и пари не се оптеретувај многу, духовната исполнетост е многу побитна од материјалната. Секој човек има 5 минути во животот, битно е како и дали ќе ги искористи за да стане нешто поголемо.
     
    На eliesaab, warrior, 2709 и 3 други им се допаѓа ова.
  2. TaciCarbonero

    TaciCarbonero Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 ноември 2012
    Пораки:
    75
    Допаѓања:
    9
    На вториот факултет си редовен или вонреден студент ?
    Поздрав и убава вечер.
     
  3. Zaljubena26

    Zaljubena26 Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 јануари 2017
    Пораки:
    2.213
    Допаѓања:
    30.935
    Пол:
    Женски
    Сум забележала дека баш на тие постари колеги, поголемиот дел од професорите им прогледуваа низ прсти. Секоја чест на оние кои фер си ги полагаа испитите, си добија заслужени дипломи и сега си имаат супер работни позиции за кои ги бива. Ама дел од нив и покрај годините без никаков срам на испити вадеа цели листови и книги и никој не се замараше со нив, а некој од нас помладите да го стореше тоа ќе летнеше од просторијата со брзина на светлината. Имаше такви кои се жалеа кај професорите дека имале семејства, деца, дека не успеале работа да најдат и сето тоа со цел да ги сожалат. И што е нај трагично им успеваше. Тоа не е фер кон нас бидејќи без оглед на тоа што се повозрасни имаат доста години до пензионирање и истите тие сега се на работното место на кое може да биде некој кој се убил од учење. Тоа е што е, тука се виновни тие кои ги пуштаат да положат на таков начин.
     
  4. Stargazer

    Stargazer Активен член

    Се зачлени на:
    17 август 2017
    Пораки:
    103
    Допаѓања:
    220
    Пол:
    Машки
    Нема многу да филозофирам на темава. Браво за сите што одлучиле да го продолжат своето образование. Знам многу такви примери.
     
    На 2709 му/ѝ се допаѓа ова.
  5. Justicija

    Justicija Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 август 2017
    Пораки:
    5.680
    Допаѓања:
    19.053
    Пол:
    Женски
    И јас сум за студирање во било која возраст :) желбата и волјата е најбитна :)
     
    На Tanjamm и Stargazer им се допаѓа ова.
  6. pixa_982

    pixa_982 Активен член

    Се зачлени на:
    1 декември 2016
    Пораки:
    34
    Допаѓања:
    37
    Пол:
    Машки
    Вондреден сум, како што пишав вработен сум, така што не ми е изводливо да присуствувам на предавањата. :)
     
    На eliesaab му/ѝ се допаѓа ова.
  7. Queen8

    Queen8 Популарен член

    Се зачлени на:
    8 февруари 2018
    Пораки:
    4.279
    Допаѓања:
    20.711
    Пол:
    Женски
    Ако постои желба, никогаш не е доцна да се студира и заврши факултет од страна на повозрасни, знам такви примери, што завршиле и се вработиле или напредувале во службата.
     
    На warrior, Lovelybaby<3, Недопирлива5 и 1 друга личност им се допаѓа ова.