Субвенционирање на плати

Дискусија во 'Барање работа' започната од ^ANGEL^###, 27 ноември 2020.

 1. ^ANGEL^###

  ^ANGEL^### Нов член

  Се зачлени на:
  27 ноември 2020
  Пораки:
  8
  Допаѓања:
  3
  Пол:
  Женски
  Здраво,
  Дали некој ја користел мерката субвенционирање на плати преку Агенцијата за вработување и доколку е во можност да сподели искуство како се одвива аплицирањето?
   
 2. kathy es

  kathy es Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 октомври 2015
  Пораки:
  18
  Допаѓања:
  5
  Пол:
  Женски
  Мерките за субвенционирање на плати се однесуваат на фирми, а не поединци.
  Значи фирмата за која работите треба да аплицира за субвенционирање на плата.
  Не се однесува на невработени.
   
  На thelittle17 му/ѝ се допаѓа ова.
 3. ^ANGEL^###

  ^ANGEL^### Нов член

  Се зачлени на:
  27 ноември 2020
  Пораки:
  8
  Допаѓања:
  3
  Пол:
  Женски
  Да за преку фирма, ама во моментов не била активна мерката.
   
 4. kathy es

  kathy es Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 октомври 2015
  Пораки:
  18
  Допаѓања:
  5
  Пол:
  Женски
  Активна е мерката , како не.
  Еве линк почнува да тече рокот за месец Ноември 2020 за фирмите да аплицираат.

  http://www.ujp.gov.mk/mk/javnost/soopstenija/pogledni/828

  Значи за овие поддршки аплицира самиот работодавач ако ги исполнува условите.
  Не може вработен да аплицира.