1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Субкултури во Македонија

Дискусија во 'Мода и стил' започната од princessofthedark, 4 јуни 2010.

 1. princessofthedark

  princessofthedark Популарен член

  Се зачлени на:
  15 април 2010
  Пораки:
  1.018
  Допаѓања:
  149
  Ме интересира што мислите за субкултурите во Македонија? За готиците, металците,емовците (оние вистинските, не модерните), даркерире и.т.н. Како гледате на нив и на нивниот начин на живот, колку тие се распространети низ Македонија, колку се прифатени?! Мислам дека нема ваква тема па би било интеррсно да подискутираме малце :)
   
 2. Angelche

  Angelche Популарен член

  Се зачлени на:
  6 мај 2010
  Пораки:
  3.747
  Допаѓања:
  1.358
  ^^Не сум ја приметила темава затоа нема никакво мисење...
  Јас емовците, даркерите, готиците и што ли да се ги сметам за обични луѓе. А знам некои што ги избегнуваат луѓето со поразличен стил, божем биле глупави, не се во тренд со модата, а не знаат дека некој може истото да го вели за нив. Јас како што кажам немам ништо против нив, во друштво имам и готици и емовци, а јас најверојатно ќе да сум рокерица...Па којзнае што викаат за мене...А и не ме интересира.
  Сите ние сме различни, да бевме исти, немаше да ни биде интересно, вака..секакви луѓе, со најразлични стилови...Секогаш гледаме нешто ново, ново...Секој со свој стил.
   
 3. Annath

  Annath Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 јануари 2010
  Пораки:
  22.888
  Допаѓања:
  198.271
  Пол:
  Женски
  Па што знам, немам некое посебно мислење... тоа обично се тинејџери, ретко некој повозрасен сум видела да фура некој таков стил, иако ги има. А тинејџерите сеуште се бараат себеси, својот стил, уште се во некоја таква фаза на себеоткривање, па веројатно и затоа подлегнуваат на влијанијата од пријателите и околината, ги следат светските трендови (тоа е барем полесно денес поради глобалната мрежа популарно наречена интернет) во музиката, облекувањето, однесувањето. И обично одбираат да прават онака како што прават сите во друштвото да не се двојат од нив. Музиката е таа која дефинира како ќе се облекуваат, макар што има и такви кои следат некој стил чисто заради мода, а не слушаат ништо од музиката чиј имиџ го фураат. Како и да е, сметам дека можеби тоа им е и некој начин на бунтовност, одење против некои правила наметнати од општеството.
   
 4. Hipica

  Hipica Форумски идол

  Се зачлени на:
  31 декември 2009
  Пораки:
  14.369
  Допаѓања:
  14.818
  Можда ова што го болдирав си мислела само за емовците, ама јас си го рачунам за сите, пошто според мене НЕМА вистински ни металци, ни што ти знам. Како што рече Ана чинам, тие се тинејџери кои се уште се бараат себеси и сметам дека е тоа некое влегување во филм од кој ќе излезат кога ќе преминат во зрелата фаза.
  На страна од тоа дека ми сметаа, напротив. Луѓе како и сите други.
   
 5. OzzyAngel

  OzzyAngel Популарен член

  Се зачлени на:
  17 март 2010
  Пораки:
  1.884
  Допаѓања:
  1.223
  Не би се согласила со ова! Јас имам 20год, рокерка сум веќе неколку години, а дечко ми има 24 исто како и мене е рокер,па и металец повеќе :) Си носи долга коса и не верувам дека некогаш ќе ја скрати. Тој што стварно и во душата ја сака таа музика, го сака тој стил на облекување нема да се смени! Јас никогаш не би излегла облечена по најнопва мода и потпетици со кој што можам да паднам! тоа го правам само во посебни прилики што значи најмногу 4 пати годишно! Не се осеќам дека сум јас ако носам нешто што не ми прилега на стилот и на вкусот!
   
 6. Bright

  Bright Популарен член

  Се зачлени на:
  25 ноември 2009
  Пораки:
  2.547
  Допаѓања:
  5.516
  Ако некој има долга коса, маица од Doors и искинати фармерки не мора да значи дека e хипик. Облеката не секогаш го прави човекот.
  Не знам што да напишам, ќе речам - секој со свој стил во свои години.
   
 7. gossip-girl

  gossip-girl Истакнат член

  Се зачлени на:
  5 ноември 2010
  Пораки:
  351
  Допаѓања:
  218
  Дефинитивно ги поддржувам луѓето со сопствен стил, тоа е нивно право како ќе се облакаат, така се чувствуваат, тоа е нивни стил на живот, го носат тоа и во себе, а не само облеката.
  Греота е колку се дискриминирани во нашава ни држава, колку се "напреку" гледани и исмејувани од униформиранине "типци" и "типки". Лично не припаѓам во ниту еден стил, си имам свој сопствен и ми пречи тоа шушкање и "опасни" погледи кога ќе излезам :worried: Но, сето тоа се вика менталитет (кој барем во Скопјево е мизерен)
   
  На NoirSerpentine и sweet-cherry им се допаѓа ова.
 8. SweetChild

  SweetChild Популарен член

  Се зачлени на:
  2 јули 2012
  Пораки:
  1.597
  Допаѓања:
  2.987
  Пол:
  Женски
  Секој со свој стил.Поддржувам и почитувам ако си стоиш на свој став и не те интересира кој што мисли !
   
  На blaa му/ѝ се допаѓа ова.
 9. Smurfette.M

  Smurfette.M Популарен член

  Се зачлени на:
  13 септември 2011
  Пораки:
  1.072
  Допаѓања:
  621
  јас знам рокерка што има повеќе од 35год....можеби не е до толку, ама сепак е рокерка :D
   
 10. MorbGoth.666

  MorbGoth.666 Популарен член

  Се зачлени на:
  16 септември 2013
  Пораки:
  531
  Допаѓања:
  148
  Не се согласувам дека е само период, исто и мм цел живот по истото, и знам дека ако се сменам нема да бидам јас.И да секако дека поддржувам, имаме пријатели кој што се веќе по 40 години па се металци. :D
   
 11. NoirSerpentine

  NoirSerpentine Истакнат член

  Се зачлени на:
  6 јуни 2021
  Пораки:
  768
  Допаѓања:
  1.758
  Пол:
  Женски
  Темава е почната на времето кога имаше остатоци од ваквите. Сега уште толку многу се намалени.
  Гледам дека по темава се измешале многу работи и стилови.

  Повеќето кои го сакаат овој стил имаат притисок од општеството да се променат. Не е дека сите го „надраснуваат“, туку едноставно се осудувани. Среќа, во последно време гледам дека почнува малку да се излегува од тоа мислење дека секој мора да биде така и така облечен исто како што почнаа да ги прифаќаат и тетоважите. Наше е дали ќе бидеме истрајни и нема да потклекнеме под притисок да личиме на сите бидејќи нашиот стил е поинаков. Не само за облека, за све. И не само за „субкултурна“ облека, туку општо.