1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Сува диета

Дискусија во 'Диети' започната од Lilit, 27 декември 2013.

 1. Lilit

  Lilit Форумски идол

  Се зачлени на:
  25 ноември 2009
  Пораки:
  11.879
  Допаѓања:
  152.769
  Сувата диета е радикален начин да изгубите тежина која се состои од делумно намалување на количеството на вода кое го внесувате. Оваа диета трае 5 дена и за тоа време можете да намалите и до 4 кг.

  Со сувата диета количината на вода која ја внесувате треба да се ограничи на 5 дл вода дневно. Диетата е безбедна доколку се спроведува краток период, (но никако не смеете да си ја дозволите во летните денови!) бидејќи таа содржи големо количество на овошје и зеленчук кои содржат течности.

  Предностите на оваа диета најмногу се однесуваат на спортистите и на жените кои се борат со масните наслаги, бидејќи на овој начин се намалуваат.

  Иако се покажало дека сувата исхрана е штетна за здравјето доколку се применува подолго од пет до седум дена, оваа диета може да даде одлични резултати ако се спроведува точно и кратко.

  Пример за исхрана за еден ден

  2 шолји од било каква каша, готвена без сол, шеќер и масти

  300 – 400 г салата од зеленчук, без масло

  400 – 500 г овошје

  100 г сирење / 100 г посно месо / 1 шолја млеко или јогурт

  една средна, варена риба

  За време на диетата не смеета да јадете солено, слатко и димено и генерално се препорачува да не јадете многу.

  Најголемата маана на оваа диета е краткотрајниот ефект.

  Интересно за оваа диета е тоа што постои и Источна верзија, која е уште поригорозна, а која се сведува на буквално 5 до 7 дена јадење само интегрален варен ориз и пиење 2 – 3 шолји зелен чај. Макробиотичарите велат дека оваа диета освен што ги намалува килограмите, прави и интензивна детоксикација.
   
 2. Marossa

  Marossa Популарен член

  Се зачлени на:
  8 септември 2012
  Пораки:
  2.398
  Допаѓања:
  6.870
  Пол:
  Женски
  Океј ми стои диетава,се внесува се што треба,ама пречи малата количина на вода.Значи со пиење би внесувале 500 мл вода и плус со тврдата храна се внесува од 350-400 мл,тоа малку вода е.Ќе напраи проблем со организмот,иако кратко време се држи.Поарно место оваа,3 дена на чаеви и природни сокови,па таква детоксикација.