1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Сува кожа на телото

Дискусија во 'Тело' започната од misslove, 10 мај 2010.

  1. HplsRomantic

    HplsRomantic Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 февруари 2013
    Пораки:
    45
    Допаѓања:
    23
    Јас имам премногу проблеми со сува кожа на нозете, односно подколениците уште од мала. Нешто ми е и генетско уствари, али зимно време кожата изгледа како распукана површина и ништо не ми помагаше се до пред една недела. Имам пробано половина од работите што ги споменавте погоре, но ништо немаше ефект. Сега си земав од алкалоид маслено средство за бебиња и после три туширања веќе ми е подобра кожата... КОНЕЧНО :D Испадна дека уствари омега масни киселини ми фалеле за кожава, а не вода, витамин Е и се останато :)
     
    На Ariel му/ѝ се допаѓа ова.
  2. Divinebutterfly

    Divinebutterfly Популарен член

    Се зачлени на:
    17 јули 2011
    Пораки:
    2.967
    Допаѓања:
    9.980
    Пол:
    Женски
    Кога ми е сува кожата јас користам млеко за тело,значи не лосион за тело,туку млеко,бидејќи е погусто и подолго време се задржува,има разлика. А за сувите места како лактите,колениците и петите употребувам и една маст од невен,како глицеринска.Е не секогаш,само кога ми се ептен суви.А читав дека кожата е многу сува кога фали цинк,така да треба да пробам да внесувам повеќе цинк.
     
  3. jovanovska94

    jovanovska94 Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 јуни 2013
    Пораки:
    1.109
    Допаѓања:
    3.804
    Може ли да ми препорачате млеко или лосион за тело, за ултра- супер сува кожа... Преку лето немам проблеми, ама како почнува ова ладно време, ми треба нешто "помрсно" за да ми ја навлажни кожата... :) :)
     
  4. Ina Ina

    Ina Ina Активен член

    Се зачлени на:
    14 декември 2014
    Пораки:
    94
    Допаѓања:
    72
    Пол:
    Женски
    Нивеа млеко за многу сува кожа (very dry skin пишува ) во комбинација со геловите и решен проблем :)
     
  5. Imagina

    Imagina Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 ноември 2014
    Пораки:
    123
    Допаѓања:
    123
    Пол:
    Женски
    Јас имам умерено сува кожа по телото, а досега најдобро ми одговара лосионот Eldena од Кам маркет, во бело шише.
     
  6. poenta

    poenta Форумски идол

    Се зачлени на:
    29 ноември 2013
    Пораки:
    5.012
    Допаѓања:
    35.978
    Пол:
    Женски
    Рецепт за да се ослободите од сувите раце и испукани пети

    Испуканите раце и пети, грубите делови на кожата и грозните криви нокти сега може да ги излечите за само неколку денови.
    Упатете се до најблиската аптека и купете глицерин и медицински алкохол 70%.
    Промешајте ги состојките во размер 1:1 и мешавината ставете ја во кутија од стара крема.
    Наутро и навечер мачкајте ги рацете, нозете и сите критични места каде што кожата ви е сува и груба.
    Резултатите ќе бидат видливи по околу 10 дена!

    Преземено
     
    На Bozica1980 му/ѝ се допаѓа ова.
  7. An4e24

    An4e24 Популарен член

    Се зачлени на:
    3 октомври 2012
    Пораки:
    441
    Допаѓања:
    1.438
    Пол:
    Женски
    И јас го имам истиот проблем...овај период најмногу ми помага Еldena млакото за тело од КАМ, или Garnier млекото за сува кожа во црвено паковање. И двете имаат речиси ист ефект, но Елдената е многу поисплатлива :)
     
  8. Biodevojka

    Biodevojka Популарен член

    Се зачлени на:
    1 февруари 2015
    Пораки:
    3.289
    Допаѓања:
    6.937
    Пол:
    Женски
    Здраво за сува кожа спас се маслата, како на пример бадемово. Не само што фантастично ќе ти ја нахрани кожата туку го спречува и појавувањето на стриите. Се нанесува на благо навлажнета кожа (после туширање кога кожата е сеуште малку влажна) и се мачка на телото. На тој начин се упива побрзо и не остава масна трага на облеката. Поздрав
    п.с. секако доколку сакаш ефект плус помешај во бадемовото масло и некое етерично масло (лаванда, портокал, јасмин...во зависност од твојот вкус).
     
  9. SunnyGirl2

    SunnyGirl2 Форумски идол

    Се зачлени на:
    26 ноември 2012
    Пораки:
    5.400
    Допаѓања:
    5.849
    Кoжaтa нa нoзете ми е првут буквaлнo.


    А кaј нoсoт ми се лупи oд сувoст a и челoтo ми е сувo.

    Не секoгaш ми се суви и oбрaзите.

    Сo бекутaн уље е дoбрo нo зa телoвo.

    Штo дa oрaвaм сo лицетo, штo дa кoристaм,кaкo дa гo негувaм?
     
  10. Biodevojka

    Biodevojka Популарен член

    Се зачлени на:
    1 февруари 2015
    Пораки:
    3.289
    Допаѓања:
    6.937
    Пол:
    Женски
    Здраво драга колку години имаш и до која цена може да ти препорачам производ? Поздрав.
     
  11. SunnyGirl2

    SunnyGirl2 Форумски идол

    Се зачлени на:
    26 ноември 2012
    Пораки:
    5.400
    Допаѓања:
    5.849
    23 дo 1000
     
  12. Biodevojka

    Biodevojka Популарен член

    Се зачлени на:
    1 февруари 2015
    Пораки:
    3.289
    Допаѓања:
    6.937
    Пол:
    Женски
    Со оглед на тоа што кажа дека имаш проблем со лушење на кожата на лицето еве ти мои предлози:

    1. Др. Хаушка од роза која е фантастична особено за ова ладно време. Според мене многу ќе ти помогне во омекнување и хранење на кожата. Мислам дека е 1100 ама моментално има 20% попуст во Зегин.
    [​IMG]
    2. Logona крем за сува кожа со алое и маслиново масло. Мислам дека беше околу 500 мкд.
    [​IMG]
    3. Lavera крем за сува кожа кој е идеален за хранење и хидратација. Цената не ми текнува го гледав во ДМ ама мислам дека не е повеќе од 700 мкд.
    [​IMG]

    Се надевам ти помогнав. Поздрав.
     
    На toogood, Bozica1980 и SunnyGirl2 им се допаѓа ова.
  13. SunnyGirl2

    SunnyGirl2 Форумски идол

    Се зачлени на:
    26 ноември 2012
    Пораки:
    5.400
    Допаѓања:
    5.849
    Сувa кoжa и aкни?
    Дaли е вoзмoжнo кaкo дa ги oтстрaнaм?
     
  14. marchi-cool

    marchi-cool Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 април 2017
    Пораки:
    6.889
    Допаѓања:
    14.246
    Пол:
    Женски
    kade moze da najdam johnson maslo?po marketive se od johnson ima ama maslo ne
     
  15. SunnyGirl2

    SunnyGirl2 Форумски идол

    Се зачлени на:
    26 ноември 2012
    Пораки:
    5.400
    Допаѓања:
    5.849
    Ad капки и оригииналната павловичева.
    Друго ништо :)
     
    На Alisa22 му/ѝ се допаѓа ова.
  16. Ladybbc

    Ladybbc Активен член

    Се зачлени на:
    24 април 2017
    Пораки:
    73
    Допаѓања:
    114
    Пол:
    Женски
    Кожата околу брадавиците на градите ми се лупи имам проблем со егзема дали е можно таму да се префрли?
     
  17. Queen8

    Queen8 Популарен член

    Се зачлени на:
    8 февруари 2018
    Пораки:
    4.279
    Допаѓања:
    20.711
    Пол:
    Женски
    Кокосово или маслиново масло.
     
    На KuklickaMoja, Lovelybaby<3, Soncence3 и 3 други им се допаѓа ова.
  18. italiangirl11

    italiangirl11 Активен член

    Се зачлени на:
    15 ноември 2019
    Пораки:
    132
    Допаѓања:
    98
    Пол:
    Женски
    ja mn suva koza imam na nozete ( plus shto ne gi izlozuvam na sonce beter) letoska stavav kokosovo maslo i kozata kako na bebe mi bese:inlove::inlove:
     
    На Ariel му/ѝ се допаѓа ова.
  19. Dream-Girl

    Dream-Girl ☀️

    Се зачлени на:
    24 јуни 2013
    Пораки:
    20.123
    Допаѓања:
    195.289
    Пол:
    Женски
    Мене млекото за тело од Бекутан ептен ми помага. Инаку имам ептен сува кожа и на лице и тело поготово во овој период од годината, но често ставам од млекото за тело на Бекутан и добро е кожата ми изгледа хидрирана. :)
     
  20. prominent

    prominent Форумски идол

    Се зачлени на:
    8 март 2014
    Пораки:
    5.399
    Допаѓања:
    61.219
    И јас имам проблем со сува кожа на телото скоро преку цела година ама во зима е најизразено. По туширање не можам да замислам да не користам млеко. Бекутан е добро, но потребна ми е поголема количина за навистина да ми ја омекне кожата... Можеби треба да користам некое помрсно.