1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Сува кожа на телото

Дискусија во 'Тело' започната од misslove, 10 мај 2010.

  1. Waverly Raven

    Waverly Raven Популарен член

    Се зачлени на:
    10 октомври 2017
    Пораки:
    2.805
    Допаѓања:
    10.451
    Пол:
    Машки
    Лично мене, лосионот за тело од Балеа со УРЕА многу ми одговара. Нема мирис но, одлично хирдрира. Особено погоден за овој период од годината.
    [​IMG]
     
    На Aztec и pdb123 им се допаѓа ова.
  2. prominent

    prominent Форумски идол

    Се зачлени на:
    8 март 2014
    Пораки:
    5.399
    Допаѓања:
    61.218
    Против сува кожа на телото ми препорачаа да користам крема со уреа.
    Која ми ја препорачувате?
    Колкава треба да е концентрацијата на уреа во % и дали може да има некои несакани ефекти од подолго користење?
     
  3. Aztec

    Aztec Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 декември 2020
    Пораки:
    528
    Допаѓања:
    739
    Кај нас сум сретнала од 5% до 15% уреа во производи за кожа. Од 10% па нагоре уреата има и дејство на ексфолијант. Како поевтина опција е лосионот за тело од Балеа со 5% уреа. Имаше едно време и со 15% уреа од Балеа, ама одамна не сум го видела тој. Можеш да прашаш во ДМ. Од поскапите опции има од Еуцерин со 5% и 10% уреа лосиони и од La Roche-Posay мислам дека има со 5% уреа лосион.
    Убаво би било и за измивање на телото да користиш гел со уреа или масло за туширање. :)
     
    На Alisa22 и prominent им се допаѓа ова.
  4. prominent

    prominent Форумски идол

    Се зачлени на:
    8 март 2014
    Пораки:
    5.399
    Допаѓања:
    61.218
    Мене ми предложија некоја крема со 40% уреа и се зачудив да не е многу тоа, не се разбирам баш. Но таа се ставала само на најсувите делови...
     
  5. pdb123

    pdb123 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 јули 2011
    Пораки:
    1.425
    Допаѓања:
    5.773
    Мене крема за стапала со 5% уреа не ми помогна за стапала, така што мислам дека е во ред тоа што ти кажале 40% само за најсуви делови (стапала, лакти, колена), а за остатокот можеш да користиш помал процент.
     
    На Waverly Raven, Aztec и prominent им се допаѓа ова.
  6. anggell

    anggell Популарен член

    Се зачлени на:
    2 ноември 2011
    Пораки:
    4.627
    Допаѓања:
    8.514
    Пол:
    Женски
    Го користам млекото за тело од Нивеа од кокос. И претходно кажав дека е преубаво ја негува кожата ама кај мене во последно време кожата баш на половината ми е сува и со што и да пробав и по мачкање со кремови, масло, ми се перути ми е сува. На цело тело ми е ок, мазна и негувана, а овде е многу сува. Ај што е сува па и многу чеша. Ни во бременоста не ми беше вака.
    По туширање секогаш се мачкам со млеко за тело, никогаш не користам агресивни гелови, на половината и околу стомак секогаш ставам повеќе од потребно ама ете овде кожата не ми е доволно хидрирана.
    Со кокосово масло уште повеќе ми беше сува. Шеа путер исто не ми помогна. Најверојатно треба да ставам некое масло, некаде читав на Еуцерин било добро, дали тоа со црвеното капаче шишенце, дали има некој искуство. Па не мора баш ова да е, може и некое друго само да помага.
     
    На Alisa22 му/ѝ се допаѓа ова.
  7. Alisa22

    Alisa22 Популарен член

    Се зачлени на:
    31 октомври 2017
    Пораки:
    2.171
    Допаѓања:
    13.124
    Пол:
    Женски
    Eucerin 10 % urea го користам скоро цела година и не го менувам за ништо , кожата ми е како свила . Имав проблем со сува кожа и откако го користам лосионот кожата ми е преубава ,вреди за секој денар .
     
    На anggell му/ѝ се допаѓа ова.
  8. lawlady

    lawlady Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 ноември 2020
    Пораки:
    111
    Допаѓања:
    150
    Пробај го прво од балеа со уреа млекото за тело, јас имам пресува кожа и само тоа ми е спас. Се мачкам секој ден и Еуцери не ми е исплатливо, а и да видиш прво дали ќе ти одговара уреата.
     
    На anggell му/ѝ се допаѓа ова.
  9. Neodlucna

    Neodlucna Популарен член

    Се зачлени на:
    30 септември 2010
    Пораки:
    854
    Допаѓања:
    1.051
    да ти пдговорам за маслото од еуцерин со црвеното капаче, јас не сум воодушевена, земав еднаш 2 по цена на едно некоја акција, ако скапичко, ама не е нешто wow за мене.
     
    На anggell му/ѝ се допаѓа ова.
  10. Aztec

    Aztec Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 декември 2020
    Пораки:
    528
    Допаѓања:
    739
    Тоа со црвеното капаче е од pH5 линијата. Наменето е за сува и чувствителна кожа. Одлично е. Инаку имаат и гел со 5% уреа, би требало и тој да е добар. Планирам да го пробам понатака.
    И од Балеа има и масло за туширање и гел со уреа. И тие сакам да ги пробам. Ако има некој искуство со производиве нека пише искуство. :D
     
    На anggell му/ѝ се допаѓа ова.
  11. buba4e89

    buba4e89 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2012
    Пораки:
    27.169
    Допаѓања:
    177.062
    Пол:
    Женски
    Нешто ќе ве прашував, имам проблем со кожата на подколеницата. Имено, го користев црвениот пилинг од кој што ми помогна за едната нога но другата не. Само мислам се влоши повеќе. Така да ако некој знае што е ова и како се третира би сакала да ми каже што да земам.
    871C0876-EA7F-440A-BD2B-9C4CD78A511C.jpeg
     
  12. Sanya20

    Sanya20 Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 март 2016
    Пораки:
    236
    Допаѓања:
    239
    Пол:
    Женски
    Здраво девојки.
    Имам проблем со сува кожа.На рацете нема што не сум пробала буквално и од други држави сум нарачувала и пак ми се суви,ме печат,ме чешат,крв ми течат а сега и нагоре од раката ме фаќа исто како лиши.А сега и со телото имам проблем,користам со години фелче азура со нула проценти,но веќе и тоа не ми помага имам брунки ситни,па пробав други гелови и уште повеќе се нафрлив.Некое чаре за рацете и некој гел за телото значи повеќето работи ги имам испробено затоа се обраќам овде.
     
  13. Puellapulchra

    Puellapulchra Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 август 2022
    Пораки:
    2.021
    Допаѓања:
    6.008
    Пол:
    Женски
    Препорака за крема?:) Имам ептен сува кожа, посебно на рацете и на нозете.
     
  14. Biodevojka

    Biodevojka Популарен член

    Се зачлени на:
    1 февруари 2015
    Пораки:
    3.273
    Допаѓања:
    6.914
    Пол:
    Женски
    Ова е еден од најдобрите кои ги имам пробано. Со портокал и чили а има и со мирис на орхидеа/ Спас за многу сува кожа на телото и рацете

    [​IMG]