1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Сува кожа

Дискусија во 'Лице' започната од velesanka, 27 ноември 2009.

 1. velesanka

  velesanka Популарен член

  Се зачлени на:
  26 ноември 2009
  Пораки:
  2.544
  Допаѓања:
  2.434
  Имам 18 години и имам сува кожа. дали некој има вакво проблем и кои лосиони против акни ги користите бидејки јас се што сум пробала дополнително ми ја суши кожата.. исто така коа пудро го користите на вашето лице?
  позз
   
 2. elanor

  elanor Популарен член

  Се зачлени на:
  27 ноември 2009
  Пораки:
  519
  Допаѓања:
  1.031
  Пол:
  Женски
  и јас имам сува кожа која е плус и чувствителна така што сум се изнамачила додека најдов што се и одговара а што не на мојата кожа. само да те прашам - дали имаш акни? дали имаш чувство на затегање на кожата? имаш ли црвенило?
  те прашувам за да знам отприлика што би ти одговарало.
  верувај најдобра крема е детска витаминска од галафарм, меѓутоа ако имаш акни не би ја препорачала затоа што е мрсна. млада си и не мора сеуште да го замараш лицето со некои тешки креми. ќе има време и за тоа. позз
   
 3. christina

  christina Истакнат член

  Се зачлени на:
  29 ноември 2009
  Пораки:
  129
  Допаѓања:
  12
  Пол:
  Женски
  Jas imam 28 i imam suva koza,i navistina mi beshe problem da si najdam soodvetna krema.Ti preporachuvam LOREAL-HAPPYDERM,go reshava i problemot so akni.Toa e poevtino,okolu 400 denari.A ako sakash poskapo,ti preporachuvam LANCOME.A toa tie extra krema,ama e okolu 3000 denari.POZDRAV.
   
 4. velesanka

  velesanka Популарен член

  Се зачлени на:
  26 ноември 2009
  Пораки:
  2.544
  Допаѓања:
  2.434

  па ми се појавуваат на челото но кои и лосион да го ставам дополнително ми ја суши кожатa :(
   
 5. velesanka

  velesanka Популарен член

  Се зачлени на:
  26 ноември 2009
  Пораки:
  2.544
  Допаѓања:
  2.434

  а дали е тоа сигурно крема и за тинејџери?
   
 6. elanor

  elanor Популарен член

  Се зачлени на:
  27 ноември 2009
  Пораки:
  519
  Допаѓања:
  1.031
  Пол:
  Женски
  на челото ако се појавуваат акни многу зависи и од фактот какви шишки носиш - значи обиди се да не носиш шишки кои го покриваат челото за да може да дише кожата (и јас сум имала такви проблеми кога бев тинејџерка). плус и геловите и лаковите за коса можат да ја иритираат дополнително кожата.јас сепак мислам дека се уште си млада за да употребуваш козметика за повозрасна кожа, а тоа и дерматолог би те советувал. најдобра крема за лице е обичната детска витаминска од галафарм-ем ја храни кожата ем не е агресивна. лосионот за лице кој што ќе го користиш не смее да содржи алкохол затоа што алкохолот ја суши кожата-обиди се со лосион за сува и чувствителна кожа од нивеа. во случај да се е многу агресивно за твојата кожа најсигурен избор е еуцерин-тоа е медицинска козметика, ја има по аптеки. кога си по дома ослободи го челото, исчисти го и намачкај го со она растворче против акни од орифлејм со чајно дрво (сум пробала се и сешто тоа е најдобро ако тука и таму ти излегува по некоја "интелигенција") :D :D :D
  во секој случај за што и да се одлучиш секогаш внимавај да ја храниш кожата затоа што на сува кожа брчките порано се јавуваат (за жал :( ). и не ја оптеретувај кожата со триста работи особено не со препарати за повозрасна кожа - сега се убаво пакувани артиклите така што има старосна граница на нив.
  и уште нешто-еднаш неделно ставај маска за да ја нахраниш кожата - добра е онаа со мед од нивеа, за две употреби е едно пакување.
  извини вака што се распишав :ugeek: ама сакав да ти помогнам :oops:
   
 7. velesanka

  velesanka Популарен член

  Се зачлени на:
  26 ноември 2009
  Пораки:
  2.544
  Допаѓања:
  2.434
  фала многу на советот.. можеби ке биде најдобро и да ги сменам малце шишките.. оти тие ми го прекриваат челото..
  позз
   
 8. Nikolinana

  Nikolinana Истакнат член

  Се зачлени на:
  30 ноември 2009
  Пораки:
  14
  Допаѓања:
  13
  Јас цел живот имам сува кожа, посебно кога е поладно почнува да ми се затегнува и пука, имам 24. Мојот спас јас го најдов во колекцијата на Нивеа Висаж за сува кожа (розевата серија). Користам се од таа линија, од течниот сапун за лице-пилинг, кој го чисти лицето и во исто време ги отстранува уништените суви делови од кожата. Веднаш по миењето кожата добива повеќе влажност и веднаш ја ставам кремата за сува кожа. Кај мене ова дава прекрасни резултати, но исто така битно е ако користиш пудра, да најдеш пудра која е полесна и по влажна, немој да употребуваш тешки пудри, а посебно немој камени пудри. Исто така потруди се да пиеш повеќе вода, но немој да претераш 2л вода дневно е доволно, поздрав :D
   
 9. Lilit

  Lilit Форумски идол

  Се зачлени на:
  25 ноември 2009
  Пораки:
  11.776
  Допаѓања:
  151.365
  Дечки ај да ве прашам нешто...
  Јас имам нормална,на премин од годишни времиња,знае да ми се испурјачи,па да се промеша,некаде мрсно,некаде суво,некаде нормално.
  Е сега муабетот ми е овој...зимно време кожата на носот ми се лупи,изгледа шарена,сува,матна(нема здрав сјај кожата) и нееднаква (не е страшно,страшно,ама од близу се забележува)а од друга страна пак ми се појавуваа црнки,па ако употрбувам повеќе хидратантна или мрсна крема,се влошува состојбата со црнките.Во зима правам пилинг еднаш неделно,ставам маска која што се лупи да ги исчисти порите,едно време ставав и зелена глина,ама не знам зошто престанав и хидратантна витаминска маска,секој ден го чистам лицето со хидратантен тоник без алкохол и користам хидрантна крема гарние наутро и навечер,розевата со ружика на неа,може некој ја знае и сепак нема ефект...смачено ми е да ми се лупи носот и пудра да ставам лупеници се познаваат или мазни,изумрени делови кожа кои и покрај пилингот не ги снемува,туку им треба време сами да почнат да се лупат.
  Некој предлог,совет?!
   
 10. glow

  glow Популарен член

  Се зачлени на:
  24 декември 2009
  Пораки:
  3.023
  Допаѓања:
  1.264
  И јас имам сува кожа...за жал :x Многу ме нервира кога ми се лупи,посебно сега во зимскиот период. Би ти советувала да правиш пилинг само кога мораш,пилингот дополнително ја лупи кожата.И само на местата кај што ти излегуваат црнки деловите кои се претерано суви избегнувај ги.Што се однесува до маската 1-2 пати неделно е препорачливо,ама купи си некоја добра хидратантна маска(со бадем,авокадо,витамин Е) која ќе и ја даде потребната влажност на кожата.
   
 11. Wild.Child

  Wild.Child Популарен член

  Се зачлени на:
  12 јануари 2010
  Пораки:
  5.573
  Допаѓања:
  6.698
  Исто и јас имам премногу сува и проблематична кожа.Имам само 13 години и уште од мала ми е таква кожата дури и накај 5-6 години почнаа да ми се појавуваат црвенила кои ме чешаа и кога отидов на лекар ми рекоа дека имам хроника атопика.Правев и алерго тестови,одев по тревари,ставав мастови.Меѓутоа ништо не помогна.Мислам дека се се реши кога добив менстуација.Меѓутоа по одреден период се поврати и сега имам само на раката едно црвенило.Сеуште го сметам како проблем и кога бев мала дури имав и по рацете и на грбот и ми беше непријатно да одам во маичка.
  За сува кожа во зима ми се љупи меѓутоа најубаво решение и природно е секоја вечер да ставаш облога од чај од камилица и се мачкам со бебешка крема која што е по мрсна пред да излезам некаде и пред спиење и подобро ми е лицето. ;)
   
 12. Vega

  Vega Истакнат член

  Се зачлени на:
  18 јануари 2010
  Пораки:
  108
  Допаѓања:
  25
  розевата крема од гарниер е катастрофа само тоникот е ок(според мене и сите мои другарки ;) ) пробај со кремата за дехидрирана кожа од колин мене ме спаси таа за цел живот ...ја има по козметичари и можеш да земеш тестер да ја пробаш..за на зима е супер против сушење и лупење
   
 13. Ripka

  Ripka Истакнат член

  Се зачлени на:
  22 ноември 2009
  Пораки:
  6
  Допаѓања:
  1
  Јас имам сува кожа ,али пред неколку години почнав да ги користам производите на Хемел кои се сосема природни и ги задоволуваат потребите за сува кожа, понекогаш и не ставам секоја ноќ , наутро лицето ми е супер и сега ми е сосема убаво лицето :up:
   
  На Hova му/ѝ се допаѓа ова.
 14. black-angel

  black-angel Praefectus Vigilum Член на тимот

  Се зачлени на:
  14 декември 2009
  Пораки:
  2.636
  Допаѓања:
  4.456
  Пол:
  Женски
  мој совет е Nivea soft i dove обичната бела крема за лице чуда прават
   
 15. Tuttifruti

  Tuttifruti Истакнат член

  Се зачлени на:
  7 февруари 2010
  Пораки:
  2
  Допаѓања:
  0
  Купи вазелин, има со невен и е 50 и нешто ден. јас имам сува кожа, затоа купив и сум задоволна. А бидејќи ми се појавуваат и акни понекогаш (посебно пред да добијам) ќе купам Young derm креми за дење и ноќе бидејќи не ја сушат кожата :)
   
 16. em4eCrazy

  em4eCrazy Истакнат член

  Се зачлени на:
  1 февруари 2010
  Пораки:
  6
  Допаѓања:
  3
  :( i ja imam isto suva koza imam isprobano mnogu kremi i pak se vrativ na BECUTAN :| a inaku za pudro probaj go tecnoto pudro na SEVENTEEN mene mi e super :)
   
 17. velesanka

  velesanka Популарен член

  Се зачлени на:
  26 ноември 2009
  Пораки:
  2.544
  Допаѓања:
  2.434
  фала го купив и навистина ми одговара
  позз
   
 18. Annath

  Annath Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 јануари 2010
  Пораки:
  23.056
  Допаѓања:
  199.229
  Пол:
  Женски
  А да пробате со витамин Е како масло (го има во аптеки) и измешано со А-Д капки?
  Маслото ја суши кожата, не ја мрси ( и јас мислев дека ја мрси, ама денес дознав дека не било така)...
  и јас ќе пробувам, пошто имам стварно никаква кожа зимава, образите суви, со лишаи, а Т-зоната нешто помрсна ама пак со лишаи и нонстоп ми се лупи, да не може човек на лице ништо да стави :(
   
 19. Wild.Child

  Wild.Child Популарен член

  Се зачлени на:
  12 јануари 2010
  Пораки:
  5.573
  Допаѓања:
  6.698
  Annath и мене ми се случуваше истото.Истото нешто со А-Д капки во бебешка крема со невен и виамини ми го препорача и кожниот лекар меѓутоа и даваше свежина на кожата одреден период,но пак се враќаше кога ќе излезев надвор.Сега ставам еден мевлем направен од аптекар доколку сакаш можам да ти напишам број и да порачаш по 2 мачкања забележав промена сега лицето ми е потпоно чисто . позз
   
 20. Annath

  Annath Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 јануари 2010
  Пораки:
  23.056
  Допаѓања:
  199.229
  Пол:
  Женски
  Ај дај бројот... па да видам како ќе биде... немам што да изгубам, во секој случај...