1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Сува кожа

Дискусија во 'Лице' започната од velesanka, 27 ноември 2009.

  1. NarCis@

    NarCis@ Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 март 2018
    Пораки:
    10.605
    Допаѓања:
    170.384
    Пол:
    Женски
    Рано ти е за Q10. Мислам дека немаш потреба од многу производи, сува кожа не трпи тоа. Доволно ти е некоја нежна пена/гел за измивање на лицето, мицеларна вода за сува кожа за чистење на шминката, хијалуронска киселина и хидратантен крем. Тоа за навечер. Наутро само со вода, хијалуронска, па крем со спф.
     
    На Maryland1087 му/ѝ се допаѓа ова.
  2. Maryland1087

    Maryland1087 Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 ноември 2021
    Пораки:
    436
    Допаѓања:
    1.976
    Пол:
    Женски
    Мицеларна вода не би вклучила пак.

    Но не знам дали да го пробам овој млечен лосион за чистење шминка.
    C61DA97D-9B73-482D-B0A5-6B6EBDA0E820.jpeg 12827DD5-66B0-471B-8726-695C10784524.jpeg

    Во што да ја најдам хијалуронската кислена? Мислам крем, серум, маска?

    леле ќе полудам, за пена за чистење секаде пишува за масна кожа и дека дава мат ефект
     
  3. NarCis@

    NarCis@ Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 март 2018
    Пораки:
    10.605
    Допаѓања:
    170.384
    Пол:
    Женски
    proizvod_micelarna-pjena-smilje.jpg
    Оваа пена е за сува и осетлива кожа.
    proizvod_micelarna-pjena-smilje.jpg Јас шминка порано вадев со органско ладно цедено кокосово масло и вода на тупфер, сега со мицеларната вода на Оливал, таа е за сите типови на кожа. За водоотпорна шминка го користам двофазното средство, исто на Оливал. Анат ти пратила линкови за хијалуронска киселина, се става на навлажнета кожа, па врз тоа оди хидратантна крема. Можеш да ја пробаш и хијалуронската на Ревокс, има пристапна цена, а не е лоша. Јас Сатва не би ставала на лице, покрај толку голем избор на производи во моментов.
     
    На Annath и Maryland1087 им се допаѓа ова.
  4. Crnookica12345

    Crnookica12345 Нов член

    Се зачлени на:
    25 септември 2022
    Пораки:
    3
    Допаѓања:
    2
    Пол:
    Женски
    Здраво, имам проблем со сува кожа, секогаш кога станува ладно на некои предели од лицето ми се лупи кожата од што ми е сува, бев и на дерматолог меѓутоа освен пари што дадов ништо за возврат не ми се подобри, па доколку имал или сеуште има проблем како мојот па наишол на добри производи би ве замолила да ми препорачате фала ви.
     
    На Tinić му/ѝ се допаѓа ова.
  5. Mishela

    Mishela Модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    19 август 2010
    Пораки:
    18.573
    Допаѓања:
    80.650
    Пол:
    Женски
    Си пробала да користиш пантенол крема? Навистина помага кај сува кожа. Јас ја купувам Мivolis пантенол кремата, ја има во ДМ и е стотина денари. Во зима ми е идеална, нема подобра.
    Ако немаш на располагање ДМ маркет, можеш и онаа класичната да ја земеш од аптека, на Галеника е.
     
    На Nausicaa, Crnookica12345 и Evil им се допаѓа ова.
  6. buba4e89

    buba4e89 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2012
    Пораки:
    27.169
    Допаѓања:
    177.063
    Пол:
    Женски
    Ова ти е спасот
    [​IMG]

    Во комбинација со крема за сува кожа snow Cladonia на Натура Сиберика.
     
    На IamSexyAndIKnowIt и Crnookica12345 им се допаѓа ова.
  7. Crnookica12345

    Crnookica12345 Нов член

    Се зачлени на:
    25 септември 2022
    Пораки:
    3
    Допаѓања:
    2
    Пол:
    Женски
    Ви благодарам за советите и препораките ❤❤
     
  8. GymGirl❤

    GymGirl❤ Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 март 2021
    Пораки:
    230
    Допаѓања:
    650
    Пол:
    Женски
    Јас имам сува кожа склона на акни, комбинација бомба! Неможам се да користам за хидратација бидејќи може да ми предизвика акни, секаква крема ми е страв да нанесам а кожата сува сува...:sweat:
     
  9. Crnookica12345

    Crnookica12345 Нов член

    Се зачлени на:
    25 септември 2022
    Пораки:
    3
    Допаѓања:
    2
    Пол:
    Женски
    И кај мене е слична ситуацијата, кога користам креми повеќе ми се прават мозолки, кога користам лосион ми се лупи кожата претерано многу, буквално не можам крајот да им го најдам
     
    На GymGirl❤ му/ѝ се допаѓа ова.
  10. Snow-Star

    Snow-Star Популарен член

    Се зачлени на:
    28 јануари 2014
    Пораки:
    3.469
    Допаѓања:
    17.430
    Пол:
    Женски
    Користете козметика за да третирате акни, а после и да хидратирате.

    Идејата е да не се става маст за да диша кожата, некој полесен крем би бил идеален.
     
    На GymGirl❤ му/ѝ се допаѓа ова.
  11. barba12

    barba12 Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 октомври 2018
    Пораки:
    423
    Допаѓања:
    389
    Пол:
    Женски
    Dodeka bev bremena kozava mi bese sjajna. Od ko se porodiv, dojam, mnogu mi e suva mi se perutit a ne osekjam suvost. Preporacajte mi nekoj krem za suva koza za lice nekoj od koj ste bile zadovolni
     
  12. koritsaki

    koritsaki Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    1 март 2010
    Пораки:
    17.881
    Допаѓања:
    102.912
    Пол:
    Женски

    [​IMG]

    [​IMG]

    Една од вие две, одлични
     
  13. Waverly Raven

    Waverly Raven Популарен член

    Се зачлени на:
    10 октомври 2017
    Пораки:
    2.821
    Допаѓања:
    10.463
    Пол:
    Машки
    Во рутината да вметниш серум со хијалуронска киселина, ќе го нанесуваш на влажна кожа после миење и после тоа лесна хидратантна крема. За крема, кажи ми дали имаш проблем со масла општо во креми или не ти толерира лицето?

    Евентуално, можи наместо хијалуронска киселина, серум со Инулин од Тру Алхеми.
     
    На GymGirl❤ му/ѝ се допаѓа ова.
  14. GymGirl❤

    GymGirl❤ Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 март 2021
    Пораки:
    230
    Допаѓања:
    650
    Пол:
    Женски
    Може ли да користам хијалуронска киселина?? Јас ја сакам искрено но не бев сигурна дали можам да ја користам, поточно мислев дека е само за позрела кожа. А обично знам дека е природна и многу убава за нега на кожа.
    од кремчиња само едно погодив а тоа е ноќен крем во тубичка од балеа за многу сува кожа. брзо впива и не е многу масно така што не ми прави проблем со акните, не ми ги намножува. Имам уште една дневна на балеа витаминска Ц витамин за секој тип на кожа колку за освежување денска,но не ми хидрира онака само моментално да го освежувам лицето а Ц витаминот не дозволува акни да се множат.
    Е сега за акните незнам каква реакција би имала хијалуронската киселина со нив реално незнам што да правам, таман ми поминале, други искочиле. Од ситните акни имам и понекое со средна големина. Немам премногу но ги имам низ цело лице што многу ме грдеат на образи, на чело.околу усните,на веѓи :@
     
  15. Waverly Raven

    Waverly Raven Популарен член

    Се зачлени на:
    10 октомври 2017
    Пораки:
    2.821
    Допаѓања:
    10.463
    Пол:
    Машки
    Без гајле, хијалуронска киселина можи да користи било кој без разлика на тип на кожа или возраст, но особено е добра за комбинирана и сува кожа зашто одлично хидрира доколку се применува соодветно.

    Во однос на акните, да знаеш дека можи да ти се и од витамин ц, некои форми на витамин ц знаат да предизвикаат иритации и акни особено при контакт со сончева светлина. Можеби за акните ти треба некој гел за чистење на база на салицилна киселина или евентуално тоник со салицилна како овој: https://bellina.mk/p/1055/skin-solutions-tonik-so-salitsilna-kiselina-protiv-akni-200-ml.
     
    На GymGirl❤ му/ѝ се допаѓа ова.
  16. GymGirl❤

    GymGirl❤ Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 март 2021
    Пораки:
    230
    Допаѓања:
    650
    Пол:
    Женски
    фала ти душо ќе ги пробам овие :hug: можно е од прашина,од загаден воздух итн.. Две години веќе како се мачам со акниве
     
    На Waverly Raven му/ѝ се допаѓа ова.
  17. Kaley

    Kaley Популарен член

    Се зачлени на:
    2 јуни 2013
    Пораки:
    1.265
    Допаѓања:
    3.023
    Пол:
    Женски
    Предложете ми нешто за многу сува кожа кон атопична, имам и уртикарија...
    Која крема или што да користам? На цело тело и лице имам премногу сува кожа :(
     
  18. doll.a

    doll.a Популарен член

    Се зачлени на:
    14 јануари 2012
    Пораки:
    1.279
    Допаѓања:
    3.113
    Пол:
    Женски
    Од Био дерма ти се добри кремите за сува и атопична кожа.
    Пробај со гелот и кремата. Screenshot_20230318_085558_Chrome.jpg 20230318_085850.jpg
     
    На Kaley му/ѝ се допаѓа ова.
  19. Barbara_barbs

    Barbara_barbs Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 март 2023
    Пораки:
    125
    Допаѓања:
    1.146
    Пол:
    Женски
    Кожата како зимово никогаш не ми била посува. После туширање цело тело ме чешаше, буквално не можев да заспијам. Никогаш не верував од масно лице летно време, дека ќе купам нешто за многу сува кожа.
    Едното е за миење лице и тело, другото крема за тело. Нешто најдобро што сум купила. Вреди секој денар...
    [​IMG]
     
    На simoncelicius и Kaley им се допаѓа ова.
  20. buba4e89

    buba4e89 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2012
    Пораки:
    27.169
    Допаѓања:
    177.063
    Пол:
    Женски
    Комбинирана ти е кожата,летоска ќе ти е масна на зима сува.
     
    На Barbara_barbs му/ѝ се допаѓа ова.