1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Сува кожа

Дискусија во 'Лице' започната од velesanka, 27 ноември 2009.

  1. Ariel

    Ariel Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 декември 2009
    Пораки:
    7.786
    Допаѓања:
    131.379
    И јас ја земав Нивеa визаж аква сензејшн за сува кожа, ама многу ми е лесна. Добра е за во лето, ама ми треба и нешто посериозно.

    Претходно користев Нивеа визаж ноќна крема за сува кожа, и тоа неколку години, многу ми одговара. Ја ставав и преку ден и навечер, бидејќи кожата на образите ми е мноооогу, многу сува. Плус на неколку дена обавезно ставам и маслиново масло.

    Само сега ми се потроши, а кај нас ја нема (не ми е јасно зошто не ја носат), и сега ја имам само оваа аква сензејшн, плус навечер ставам маслиново масло. Маслиновото многу ми помага, ама треба да го планирам нанесувањето, да не е непосредно пред спиење. Му треба време да се впие, ако легнам брзо по нанесувањето перницата ми се замирисува на маслиново масло.

    Сега го прочитав ова за вазелинот со невен и пантенол, и како што немам никаква ноќна крема, супер ќе ми дојде. Уште денес ќе го побарам, па ќе пишам искуство.
     
  2. CrazyStupidLove

    CrazyStupidLove Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 јануари 2012
    Пораки:
    894
    Допаѓања:
    586
    Јас стварно не знам веќе каква кожа имам. Од секогаш мислев сува и чувствителна, затоа што ја осеќам затегната по миење, ми се лупи челото, носот. Но имам и бубуљички понекогаш, на челото и под вилицата. Насабајле пак кога ќе се разбудам цело лице ми свети, ќе го измијам и одма ми се лупи. Чувствителна секако ми е, често има црвенила, по некоја алергија и слично. Образите не ми се суви, само челото и носот. Вчера купив дневна крема на L'oreal за комбинирана кожа, се ми се чини дека ми излегуваа бубуљички од тоа што користам креми за сува кожа, нели малце помрсни се. И денеска се ми се чини дека ме чеша лицето, се надевам не е алергија од кремава :@
     
  3. Fleur-De-Lis

    Fleur-De-Lis Популарен член

    Се зачлени на:
    5 февруари 2012
    Пораки:
    627
    Допаѓања:
    1.648

    Пробај со бадемово масло! Сега кога велам масло, 100 посто си мислиш, масло на кожа но веј! Ама ќе си налееш 1-2 капки на прстите, и нежно ќе го измасираш лицето!....
     
    На CrazyStupidLove му/ѝ се допаѓа ова.
  4. Ariel

    Ariel Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 декември 2009
    Пораки:
    7.786
    Допаѓања:
    131.379
    Го купив истиот ден, и многу сум задоволна! Се надевам ќе потрае, и нема да сменам мислење брзо!
    Мислев дека сабајле кога ќе станам Т-зоната ќе ми биде мрсна, но не беше така! Целото лице ми беше многу свежо и еластично! Навечер вазелин, преку ден Нивеа Визаж Аква Сензејшн за сува кожа. Супер комбинација!
     
    На glosipgirl и AlicaInWonderland им се допаѓа ова.
  5. Waka-waka

    Waka-waka Популарен член

    Се зачлени на:
    2 јули 2010
    Пораки:
    2.261
    Допаѓања:
    8.647
    Имам премногу сува кожа на челото , ќе ми одговара ли оваа крема? Каде можам да ја најдам и по која цена?
     

    Прикачени фајлови:

  6. meche

    meche Активен член

    Се зачлени на:
    30 ноември 2011
    Пораки:
    19
    Допаѓања:
    6
    Јас користев крем...од оваа колекција...но ако ти е премногу сува кожата,нема да ти помогне.
     
    На Waka-waka му/ѝ се допаѓа ова.
  7. Vesna.Spi

    Vesna.Spi Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 мај 2012
    Пораки:
    187
    Допаѓања:
    126
    Пол:
    Женски
    Касиопеја, мислам дека овој лосоионов асквам многу ке ти помогне за себоричниот дерматитис
     

    Прикачени фајлови:

  8. 2468

    2468 Популарен член

    Се зачлени на:
    23 декември 2009
    Пораки:
    4.497
    Допаѓања:
    2.836
    Пол:
    Женски
    [​IMG]

    Добар се покажа пролетта и летово, ќе видиме како ќе ја помине и зимата. :)
    За мене е незаменлив.
     
  9. Aleksandra321

    Aleksandra321 Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 октомври 2012
    Пораки:
    3
    Допаѓања:
    1
    Здраво девојки, сакам да прашам за сува кожа дали е добар ГАЛАФАРМ медицински вазелин со невен и Д- пантенол. Бидејќи мајка ми има премногу сува кожа има 36 години па зимата има најмногу проблем со кожата на лицето. Што би и препорачале вие?
     
  10. MejkApGirl

    MejkApGirl Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 октомври 2011
    Пораки:
    335
    Допаѓања:
    58
    Имам многу сува кожа, а планирам да го пробам.. велиш убав е за зимава?
     
  11. Kejti89

    Kejti89 Активен член

    Се зачлени на:
    14 јануари 2013
    Пораки:
    5
    Допаѓања:
    1
    И јас исто така имам проблем со сува кожа и тоа не само на лицето туку и на целото тело кога ќе се избањам ако не се намачкам со некој лосион се осеќам како шугава и ме чеша насекаде.Посебно ме интересира проблемот со лицето бидејки посебно оваа зима некако многу почнаа да ми излегуваат бубулици и тоа во пределот на челото, тоа прво како црнки кои откако ќе ги стиснам ми се појавува црвенило и одма другиот ден настанува бубилица, а инаку имам 23 години.Сакам да ве прашам за некој совет за некој крем по можност да е медицински, бидејки некако повеќе и верувам на медицината :D Поздрав.
     
    На LittlePinky му/ѝ се допаѓа ова.
  12. kelly.r

    kelly.r Популарен член

    Се зачлени на:
    29 јануари 2011
    Пораки:
    613
    Допаѓања:
    330
    пудра за сува кожа да ми препорачате ?
     
  13. loki.c9

    loki.c9 Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 април 2012
    Пораки:
    478
    Допаѓања:
    201
    најдобра крема за сува и осетлива кожа за мене е eucerin ph5, цена 360 ден. По толку мачења со разно разни креми најпосле најдов тоа што навистина помага. Преубава крема. :inlove:
     
  14. SnowWhite8

    SnowWhite8 Популарен член

    Се зачлени на:
    26 јули 2012
    Пораки:
    1.275
    Допаѓања:
    1.620
    Пол:
    Женски
    Незнам што се случлува со моето лице од ладно ми поцрвенуваат образите и се лупат дали тоа е суво лице? Или летоска ако сум на сонце многу исто..
     
  15. stefi23m

    stefi23m Популарен член

    Се зачлени на:
    6 август 2012
    Пораки:
    1.005
    Допаѓања:
    770
    Пол:
    Женски
    во последно време што никогаш не ми се случило кожата на лицето дури почна и да ми се лупи од сува.
    денес зедов ваков крем и од првото мачкање кожата ми е поуба. се намачкав пред 2 часа и сеуште го осеќем убо
     

    Прикачени фајлови:

    • imagesjjjj.jpg
      imagesjjjj.jpg
      Големина на фајлот:
      7 KB
      Прегледи:
      333
  16. Artemiss

    Artemiss Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 јануари 2013
    Пораки:
    10
    Допаѓања:
    3
    И јас исто имам сува кожа;за хидратација користам Nivea Daily Essentials за сува кожа, а пред да ставам крем, го мијам лицето со крема за миење лице од истата линија. Лично, задоволна сум, ги употребувам веќе неколку години.
     
  17. cresa-jagoda

    cresa-jagoda Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јуни 2012
    Пораки:
    8.263
    Допаѓања:
    34.535
    Пол:
    Женски
    Значи ќе полудам имам и сува но и мрсна кожа, секој можен ден ми е различна особено на лицето. :!: :^)
     
  18. Buddygirl

    Buddygirl Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 јануари 2013
    Пораки:
    31
    Допаѓања:
    19
    Пол:
    Женски
    I jas imam suva koza, znaci koga stavam pudra obavezno prethodno moram da stavam krema vi ja preporacuvam od Avon (Anew Aqua youth 20+ ) pokraj toa imam suva i osetliva koza znaci ne trpam sekoja krema na nea vo ovaa se pronajdov i vi preporacuvam , a za pudra defninitivno od bourjois healthy mix serum (ja ima vo tineks, shatze parfimerii i nad 800 denari) dovolno edna mala kolicina da stavis i liceto ti sovrseno...najdobro cuvstvo e koga ne cuvstvuvas zatezanje na liceto isto kako da ne sum stavila nisto. Probajte, a Vie predlozite mi nekoja gel pena za mienje lice :)

    [mod-kirilica:k4flvbqh][/mod-kirilica:k4flvbqh]
     
  19. eli25

    eli25 Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 септември 2010
    Пораки:
    14.729
    Допаѓања:
    122.075
    За сува кожа би ви препорачала Dove.
    Го имам кремот за лице(иако ми е комбинирана кожата на лицето) и е доста хидратантна ,не е тешка и има убав мирис.
    За тело-dove млеко за тело.П-р-е добра хидратација ,300ден 250 мл :up:
    [​IMG]
     
  20. Marinelce92

    Marinelce92 Истакнат член

    Се зачлени на:
    31 август 2012
    Пораки:
    141
    Допаѓања:
    16
    Како до чисто лице?

    Пилинг или тоник, било што за суво лице? го имам користено тоникот за сува кожа од Greenline, ама ништо посебно.. пред некој ден го земав на Еуцерин сапунчето за осетлива кожа,ама и тоа не ми одговара дополнително ми ја суши. Моментално не користам ништо, ве молам препорачајте ми нешто од што се задоволни Вие што имате сува кожа :) :*