1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Суви усни

Дискусија во 'Лице' започната од Jecichka, 19 април 2013.

 1. Jecichka

  Jecichka Активен член

  Се зачлени на:
  15 декември 2012
  Пораки:
  112
  Допаѓања:
  22
  Вака ми треба ваша помош. Го прашав гугл ама незнае решение на овој проблем. :rofl: Имам премногу суви усни иако постојано ставам лабело нивеа непомага постојано се сушат. Пробав и со гроздова маст ставив дебел слој и спиев така демек ке омекнат ама џабе. Ако знаете некакво решение помагајте, благодарам.
   
 2. cvetce93

  cvetce93 Популарен член

  Се зачлени на:
  23 јануари 2011
  Пораки:
  1.434
  Допаѓања:
  575
  Пробај да ставиш мед, мене ми помогнало тоа :) Ставај почесто во текот на денот :)
   
  На Jecichka му/ѝ се допаѓа ова.
 3. marta.99

  marta.99 Истакнат член

  Се зачлени на:
  20 август 2012
  Пораки:
  246
  Допаѓања:
  128
  Пол:
  Женски
  ставај мед ќе ти ги потхрани усните и ќе ти ги омекне , а исто така пробај и со вазелин :)
   
 4. x-MajaEsposito-x

  x-MajaEsposito-x Популарен член

  Се зачлени на:
  8 март 2013
  Пораки:
  1.730
  Допаѓања:
  3.497
  Пол:
  Женски
  Освен површински ставање на мед, треба и внатрешно да внесуваш многу вода и да бидеш постојано хидрирана, тоа помага при суви усни. Никогаш не ги изложувај усните на сонце или на ладно време а да немаш ставено нешто за заштита како лабело или вазелин. Пробај со четкичката за заби да ги протриеш малку за да се отстранат мртвите клетки за да имаат можност да создатат нови клетки.
  Повеќето од овие совети ги имам прочитано низ списанија и јас ги практикувам. Ретко имам суви усни (најчесто во зима) ама ги употребувам овие совети и мене ми помагаат. Освен тоа еве ти предложувам едно корисно лабелце, мене ми помага ако до сега не го имаш пробано, еве јас ти го предложувам.
  Од мед и млеко
  [​IMG]
  И не го заборавај медот, се разбира. Ако нејќеш мед може и вазелин ама поефикасен е медот ;) Поздрав
   
 5. Biodevojka

  Biodevojka Популарен член

  Се зачлени на:
  1 февруари 2015
  Пораки:
  3.217
  Допаѓања:
  6.805
  Пол:
  Женски
  Здраво според мене проблемот се лабелата кои ги користиш. Провери го нивниот состав и доколку видиш парафинум ликвидум или било кој друг нафтен дериват на прво место ете ти го одговорот зошто устата ти се суши. Пробај природни лабела на база на пчелин восок, мед и масла кои одлично ја негуваат кожата на устата (алверде, хаушка). Можеш и сама да ги направиш многу е лесно. Три лажички пчелин восок ги мешаш со 6 лажички масло по твој избор (малиново, рицинусово, кокос, јојоба или комбинации) и смесата ја загреваш на пареа додека не се растопи восокот. Потоа додаваш лажичка мед и 6-7 капки етерично масло по избор. Стави го во чисто кутивче (може и тегличка мала) и користи го секоја вечер пред спиење. Ќе видиш колку мека ќе ти биде кожата. Ако сакаш да ја видиш комплет процедурата еве ти линк http://biodevojka.blogspot.com/2015/02/blog-post_24.html
   
  Последна измена: 4 март 2015
 6. peperutka87

  peperutka87 Истакнат член

  Се зачлени на:
  22 јули 2011
  Пораки:
  764
  Допаѓања:
  534
  Пол:
  Женски
  Вазелин е многу добро несто за суФи усни :)
   
 7. rainbowec

  rainbowec Популарен член

  Се зачлени на:
  7 јуни 2010
  Пораки:
  793
  Допаѓања:
  4.992
  Пол:
  Женски
  Бадемово масло, освен што ја омекнува кожата може да се користи мала количина и на усните.
   
 8. Eli23

  Eli23 Форумски идол

  Се зачлени на:
  4 март 2012
  Пораки:
  4.540
  Допаѓања:
  48.316
  Пол:
  Женски
  Онаа розевана павловичева, верувај ми нема ништо подобро.
   
  На sugarlips му/ѝ се допаѓа ова.
 9. Independiente

  Independiente Популарен член

  Се зачлени на:
  19 јули 2014
  Пораки:
  787
  Допаѓања:
  1.558
  Пол:
  Женски
 10. Dream-Girl

  Dream-Girl ☀️

  Се зачлени на:
  24 јуни 2013
  Пораки:
  20.123
  Допаѓања:
  195.270
  Пол:
  Женски
  Сум приметила ваков проблем имам кога не внесувам доволно вода. Како телото да ми дава знак дека е во недостиг. Лабело и повеќе пиење вода го средува проблемот.
   
  На Harper и joy1 им се допаѓа ова.
 11. IM.TMKQ

  IM.TMKQ Форумски идол

  Се зачлени на:
  10 јануари 2014
  Пораки:
  4.535
  Допаѓања:
  37.497
  Пол:
  Женски
  Мед и шеќер- најдобра ексфолијација за суви усни.
   
 12. Queen8

  Queen8 Популарен член

  Се зачлени на:
  8 февруари 2018
  Пораки:
  4.279
  Допаѓања:
  20.711
  Пол:
  Женски
  Многу честа појава кај мене, затоа без лабело не можам. Препорачајте некое добро.
   
  На Srekicka3, Недопирлива5, KuklickaMoja и 3 други им се допаѓа ова.