1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Суви усни

Дискусија во 'Лице' започната од Jecichka, 19 април 2013.

  1. Jecichka

    Jecichka Активен член

    Се зачлени на:
    15 декември 2012
    Пораки:
    112
    Допаѓања:
    22
    Вака ми треба ваша помош. Го прашав гугл ама незнае решение на овој проблем. :rofl: Имам премногу суви усни иако постојано ставам лабело нивеа непомага постојано се сушат. Пробав и со гроздова маст ставив дебел слој и спиев така демек ке омекнат ама џабе. Ако знаете некакво решение помагајте, благодарам.
     
  2. cvetce93

    cvetce93 Популарен член

    Се зачлени на:
    23 јануари 2011
    Пораки:
    1.434
    Допаѓања:
    575
    Пробај да ставиш мед, мене ми помогнало тоа :) Ставај почесто во текот на денот :)
     
    На Jecichka му/ѝ се допаѓа ова.
  3. marta.99

    marta.99 Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 август 2012
    Пораки:
    246
    Допаѓања:
    129
    Пол:
    Женски
    ставај мед ќе ти ги потхрани усните и ќе ти ги омекне , а исто така пробај и со вазелин :)
     
  4. x-MajaEsposito-x

    x-MajaEsposito-x Популарен член

    Се зачлени на:
    8 март 2013
    Пораки:
    1.731
    Допаѓања:
    3.498
    Пол:
    Женски
    Освен површински ставање на мед, треба и внатрешно да внесуваш многу вода и да бидеш постојано хидрирана, тоа помага при суви усни. Никогаш не ги изложувај усните на сонце или на ладно време а да немаш ставено нешто за заштита како лабело или вазелин. Пробај со четкичката за заби да ги протриеш малку за да се отстранат мртвите клетки за да имаат можност да создатат нови клетки.
    Повеќето од овие совети ги имам прочитано низ списанија и јас ги практикувам. Ретко имам суви усни (најчесто во зима) ама ги употребувам овие совети и мене ми помагаат. Освен тоа еве ти предложувам едно корисно лабелце, мене ми помага ако до сега не го имаш пробано, еве јас ти го предложувам.
    Од мед и млеко
    [​IMG]
    И не го заборавај медот, се разбира. Ако нејќеш мед може и вазелин ама поефикасен е медот ;) Поздрав
     
  5. Biodevojka

    Biodevojka Популарен член

    Се зачлени на:
    1 февруари 2015
    Пораки:
    3.289
    Допаѓања:
    6.937
    Пол:
    Женски
    Здраво според мене проблемот се лабелата кои ги користиш. Провери го нивниот состав и доколку видиш парафинум ликвидум или било кој друг нафтен дериват на прво место ете ти го одговорот зошто устата ти се суши. Пробај природни лабела на база на пчелин восок, мед и масла кои одлично ја негуваат кожата на устата (алверде, хаушка). Можеш и сама да ги направиш многу е лесно. Три лажички пчелин восок ги мешаш со 6 лажички масло по твој избор (малиново, рицинусово, кокос, јојоба или комбинации) и смесата ја загреваш на пареа додека не се растопи восокот. Потоа додаваш лажичка мед и 6-7 капки етерично масло по избор. Стави го во чисто кутивче (може и тегличка мала) и користи го секоја вечер пред спиење. Ќе видиш колку мека ќе ти биде кожата. Ако сакаш да ја видиш комплет процедурата еве ти линк http://biodevojka.blogspot.com/2015/02/blog-post_24.html
     
    Последна измена: 4 март 2015
  6. peperutka87

    peperutka87 Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 јули 2011
    Пораки:
    764
    Допаѓања:
    535
    Пол:
    Женски
    Вазелин е многу добро несто за суФи усни :)
     
  7. rainbowec

    rainbowec Популарен член

    Се зачлени на:
    7 јуни 2010
    Пораки:
    795
    Допаѓања:
    5.083
    Пол:
    Женски
    Бадемово масло, освен што ја омекнува кожата може да се користи мала количина и на усните.
     
  8. Eli23

    Eli23 Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 март 2012
    Пораки:
    4.577
    Допаѓања:
    48.916
    Пол:
    Женски
    Онаа розевана павловичева, верувај ми нема ништо подобро.
     
    На sugarlips му/ѝ се допаѓа ова.
  9. Independiente

    Independiente Популарен член

    Се зачлени на:
    19 јули 2014
    Пораки:
    787
    Допаѓања:
    1.558
    Пол:
    Женски
  10. Dream-Girl

    Dream-Girl ☀️

    Се зачлени на:
    24 јуни 2013
    Пораки:
    20.123
    Допаѓања:
    195.289
    Пол:
    Женски
    Сум приметила ваков проблем имам кога не внесувам доволно вода. Како телото да ми дава знак дека е во недостиг. Лабело и повеќе пиење вода го средува проблемот.
     
    На Harper и joy1 им се допаѓа ова.
  11. IM.TMKQ

    IM.TMKQ Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 јануари 2014
    Пораки:
    4.535
    Допаѓања:
    37.499
    Пол:
    Женски
    Мед и шеќер- најдобра ексфолијација за суви усни.
     
  12. Queen8

    Queen8 Популарен член

    Се зачлени на:
    8 февруари 2018
    Пораки:
    4.279
    Допаѓања:
    20.711
    Пол:
    Женски
    Многу честа појава кај мене, затоа без лабело не можам. Препорачајте некое добро.
     
    На Srekicka3, Недопирлива5, KuklickaMoja и 3 други им се допаѓа ова.