babylove овошни кашички

Сувомеснати производи

Дискусија во 'Храна и пијалоци' започната од Glossy-girl, 1 август 2012.

 1. Glossy-girl

  Glossy-girl Популарен член

  Се зачлени на:
  4 март 2012
  Пораки:
  3.130
  Допаѓања:
  8.906
  Пол:
  Женски
  Од сувомеснатите производи јадам само чајна, пилешка салама, пилешки гради и врат.
  Знам дека во летово не се препорачуваат затоа што не се здрави, па затоа не ги јадам често, повеќе сум на салати, ама мора да се смени малце.
  Вкусни се и во сендвичи и да ги јадеш така. Кога нема што да јадеш, земи леб намачкај го, стави ги нив и уживај.

  Што јадете од сувомеснатите производи?
  Колку често ги конзумирате?
  Со што ги јадете и како ви се највуксни?
   
 2. manja666

  manja666 Популарен член

  Се зачлени на:
  23 септември 2011
  Пораки:
  1.063
  Допаѓања:
  17.998
  Ооо еве ја мојата тема . Со години пробувам да се откажам од јадењето било какво месо, ама не бива посилно е од мене , обожавам месо и месни производи.
  Салами , виршли , колбаси речиси и да не јадам зашто они не ми се вкусни .
  Од друга страна пак обожавам кулен , чајна , сув врат и вакви слични производи .
  Моментално најомилениот сувомеснат продукт ми е димена шунка .
   
 3. crazyinlove19

  crazyinlove19 Популарен член

  Се зачлени на:
  20 март 2011
  Пораки:
  3.754
  Допаѓања:
  3.709
  Многу ги сакам, всушност ептен. :lol:
  Искрено, присутни ми се во скоро секој појадок, иако сум свесна дека не се баш здрави т.е. дека не се воопшто. Ама посилно е од мене, многу ми се вкусни.
  Ги сакам скоро сите видови на салами, особено чајна, шунка, мортадела. Сендвич без нив не може да се замисли. Единствено пилешката не ја сакам многу. Кулен исто така обожавам! :inlove:
  Со задоволство си јадам и колбаси, виршли...дефинитивно сувомеснатите производи ми се слабост.
   
 4. Anna-Banana

  Anna-Banana Популарен член

  Се зачлени на:
  4 октомври 2011
  Пораки:
  3.751
  Допаѓања:
  4.830
  Пол:
  Женски
  Ги обожавам сувомеснатите производи,односно како помала бев манијак по ваквите работи а сега не сум баш нај нај.Ги јадам колку само да не сум гладна.
  Иначе не јадам салами,а ни најмалку не пилешки.А и во летниот период избегнувам било каква салама да јадам.Иначе јадам само свински салами,шунка,или пак некогаш може да ми се загреши да јадам и салама од пилешки гради.Иначе јадам:чајна,кулен,врат,сланина.
  Иначе највкусни ми се во тост,или пак во пица.Зависи во пригодата,мада секако ги јадам :D Не пребирам,а ни најмалку не на кулен :$ Омилен ми е :D
   
 5. Alondra

  Alondra Популарен член

  Се зачлени на:
  17 март 2011
  Пораки:
  1.062
  Допаѓања:
  2.318
  Многу ретко јадам, не сум некој фанатик. Обично јадам во пица, ладен сендвич и тост, вака да земам без лепче не можам, не ми се убави. Јадам обично крашки пршут (или кај нас го викаат крашки врат).
   

  Прикачени фајлови:

  • Kraski_prsut.jpg
   Kraski_prsut.jpg
   Големина на фајлот:
   37,7 KB
   Прегледи:
   534
 6. Mishela

  Mishela Модератор Член на тимот

  Се зачлени на:
  19 август 2010
  Пораки:
  15.430
  Допаѓања:
  76.057
  Пол:
  Женски
  Дефинитивно најомилена ми е чадената печеница, уф. :mm:
  Би ја јадела и за појадок и ручек и вечера, т.е. и ја јадам. :D
  Отсекогаш сум била љубителка на сувомеснатите прозводи, само што за жал не се приметува по мене дека сум мераклика за мрФка јадење. :D
  Не можам да издвојам нешто што не ми се допаѓа, всушност има - не ја сакам свинската салама, тако звана шунка, ја јадам само во тостови и пица.
  Така како мезе, ноу, не ја сакам. :shake:
  Не ми е вкусна секоја, не знам зошто, ама ете, многу сум пребирлива и си го сметам ова за една од полошите особини. :doh:
  А чајна, кулен, врат, мортадела со маслинки, мисиркина салама уууу - багатела. :P
  Најново откритие, т.е. „најново“ :D ни беше една чудна салама со зелени маслинки - нешто што мора да се проба. :mm:
   
  На 100nogalka му/ѝ се допаѓа ова.
 7. Lolipop23

  Lolipop23 Форумски идол

  Се зачлени на:
  21 март 2010
  Пораки:
  5.493
  Допаѓања:
  27.026
  Пол:
  Женски
  Ммм и јас сум обожавател на сувомеснати производи. Со исклучок на шунка и колбаси јадам се’ друго (сепак не многу често).
  Омилено ми е чадена сланина... со вегетка и со јогуртче, милина! :inlove:
   
 8. Alesii

  Alesii Популарен член

  Се зачлени на:
  19 февруари 2012
  Пораки:
  1.125
  Допаѓања:
  841
  Сега не конзумирам,ама порано кога конзумирав омилени ми сувомеснати ми беа :сланинка,свински врат,чајна,кулен,мортадела и чадена печеница...Ми се пријаде ;( :inlove:
   
 9. Trendafilka

  Trendafilka Форумски идол

  Се зачлени на:
  28 декември 2009
  Пораки:
  5.941
  Допаѓања:
  27.524
  Мојата слабост, мојата болка, тоа се сувомеснатите производи.
  Каде бре сендивч без добро сувомеснато, пица, лазањи, пилешка салата, мезе?
  Никакви соја продукти и растителни чуда можат да ти заменат мевце.

  Шунка - пилешка и свинска, онаа со маслинки, онаа со кашкавал внатре, се' проверено и се' одлично, чајна, кулен, пршута :mm: чадена печеница, свинско и пилешко каре, врат, сланина... уф, болка да му падне на човек, да се заборави за калории, и за додатни шеќери и адитиви и за масленост и холестерол покачен, и сета нездравоќа во овие преработени производи, вреди бе, вреди да се гнетат!!! :D
  Вкусот им е незаменлив.

  Пекабеско, Лијановичи, Грејсингер, и овие нашиве Промес, Жи-Ва, МИК, се' во пакет, пријатели за секаква трпеза и гозба (јаооо, каква реклама, ајде сега пакет производи колку што сум тешка!) :D

  Сега сите на боцкање, на здравје!
  ;)
  [​IMG]
  [​IMG]
   
  На QueenElena, Hipster, wolf4e и 3 други им се допаѓа ова.
 10. Elennaa

  Elennaa Популарен член

  Се зачлени на:
  22 февруари 2011
  Пораки:
  3.901
  Допаѓања:
  12.689
  Пол:
  Женски
  Па сувомеснати, избегавам. Веќе 4 месеци.
  Шунката ми е најгадна. :puke:
  За Велигден, не пробав никаква салата, каде што имаше салама. (руска де)
  Сестра ми, ми викаше дека сум будала. Ама јас не пробав, од тогаш.
  Само чајната, и чаденото пилешко филе, се мојата слабост.
  Кога јадам пица, јадам без сувомеснати.
  Кога одев во школо, цело време јадев само тостови. Ама, само со кашкавал.
  Исто и кога купував во школо.
  Колбаси, виршли, и паштети, не памтам кога последен пат, сум каснала.
  Многу ми е поубава пицата, или тостот, со повеќе кашкавал, него ли со нив.
   
 11. BlueHeart

  BlueHeart Популарен член

  Се зачлени на:
  6 јули 2012
  Пораки:
  237
  Допаѓања:
  469
  Пол:
  Женски
  Не јадам често сувомеснати производи но омилени ми се чадената печеницата, чајната и куленот. Мортаделите и шунките не ги сакам а сланината не толку многу.
   
 12. Mama25

  Mama25 Популарен член

  Се зачлени на:
  4 март 2012
  Пораки:
  1.440
  Допаѓања:
  10.944
  Пол:
  Женски
  Веќе долго време не конзумираме сувомеснати производи,поради конзервансите што ги содржат. Ептен ретко на родендени кога се неизбежен дел во ордеверите :)
   
 13. LittleFairy

  LittleFairy Популарен член

  Се зачлени на:
  30 април 2012
  Пораки:
  1.427
  Допаѓања:
  1.934
  Не јадам често, ептен некогаш кога ке ми дојде да јадам, или пак кога сум на гости во ордевер :)
   
 14. ocila

  ocila Истакнат член

  Се зачлени на:
  20 април 2012
  Пораки:
  5.513
  Допаѓања:
  1.896
  Само посебна не јадам друго се јадам ....
  Секојдневно...На минито доручек мора да има нешто сувомесно...
  Па незнам јас едноставно ги обозувам и секако ми се вкусни....
   
 15. bluegirl7

  bluegirl7 Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 мај 2011
  Пораки:
  754
  Допаѓања:
  929
  Јадам се од сувомесните производи, не ги конзумирам често(посебно во лето) :)
   
 16. Berguzar

  Berguzar Популарен член

  Се зачлени на:
  22 јули 2012
  Пораки:
  282
  Допаѓања:
  4.320
  Единствено нешто што ми е вкусно од сувомеснатите производи е пршутата..друго ништо
   
 17. nepoznaata

  nepoznaata Активен член

  Се зачлени на:
  17 август 2012
  Пораки:
  72
  Допаѓања:
  6
  Од сувомеснатите производи само чајна не јадам другото ми е во секојдневна употреба дури и повеќе отколку што е потребно
   
 18. kolache.99

  kolache.99 Популарен член

  Се зачлени на:
  2 септември 2012
  Пораки:
  666
  Допаѓања:
  808
  Пол:
  Женски
  Омилена ми е чајната :lol:
   
  На Glossy-girl му/ѝ се допаѓа ова.
 19. Veki4kaa

  Veki4kaa Популарен член

  Се зачлени на:
  10 јануари 2012
  Пораки:
  4.630
  Допаѓања:
  14.572
  Пол:
  Женски
  јадам салами,сланина,јадам скоро се од сувомесните производи ама чајна и кулен, е тие не ги јадам
   
 20. Jule.Sk

  Jule.Sk Популарен член

  Се зачлени на:
  28 мај 2011
  Пораки:
  1.315
  Допаѓања:
  734
  Пол:
  Женски
  Од сувомеснато јадам шунка и сите врсти на салами,виршли но поретко,мартадела,врат,кулен и чајна.
  Ги јадам барем 2х неделно и највкусни ми се со ајвар,сирење,маслинки,кашкавал,млеко и сл.