1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Суво четкање (Dry skin brushing)

Дискусија во 'Тело' започната од faye, 29 мај 2012.

 1. faye

  faye Истакнат член

  Се зачлени на:
  30 јануари 2011
  Пораки:
  212
  Допаѓања:
  623
  Се практикува со четка со природни влакна на сува кожа, обично наутро пред туширање. Кожата се четка од рацете и стапалата спрема срцето за да се стимулира лимфниот систем и да го убрза процесот на исфрлање на токсините. Исто така ги отстранува и мртвите клетки на кожата и со тек на време станува мазна. Како што читав по странски сајтови и форуми на многумина им помогнало да го намалат целулитот,стриите и ја затегнува разлабавената кожа на трудници на оние кои нагло ослабеле.

  Еве еден клип да видите од прилика како изгледа тоа (инаку треба да бидете скроз голи кога се четкате)
  http://www.youtube.com/watch?v=JoTBP_WJy9E

  [​IMG]

  Четката треба да е од природни влакна, не од синтетички. Алтернатива е луфа.
  При четкањето треба да се избегнуваат деликатни места како брадавиците, гениталиите и повредена и воспалена кожа.

  Дали некој од вас го практикува сувото четкање? Чекам пофалби и поплаки. На странскиве форуми читам само пофалби и затоа ќе си почнам, но со луфа. Ако знае некој каде да најдам четка со природни влакна му благодарам однапред.
   
  На LivingGlam му/ѝ се допаѓа ова.
 2. slavica999

  slavica999 Популарен член

  Се зачлени на:
  27 декември 2009
  Пораки:
  4.327
  Допаѓања:
  5.306
  Вакви четки има во Космо-Тинекс и никогаш не ми беше јасно за што се користат :) ама сега ДА.
  Четкање на суво :?: ако почнам ќе споделам искуство
   
 3. Artemission

  Artemission Популарен член

  Се зачлени на:
  22 јули 2011
  Пораки:
  2.031
  Допаѓања:
  15.661
  Леле исто и јас, ги гледав четките ама благе везе немав за што служат. Претпоставував за бањање, ама јас си имам убава ракавица плус долги раце па не сум им обрнала внимание многу многу.

  Го изгледав видеото и ми делува многу интересно, фино размрдување од сабајле посебно пред работен ден. И онака имам слаба циркулација па ова претпоставувам добро ќе ми дојде кога веќе ме мрзи да вежбам од сабајле. Ќе си набавам сигурно четка и ќе пробам, нема што да изгубам.
   
  На mims-89 му/ѝ се допаѓа ова.
 4. kristina123456

  kristina123456 Истакнат член

  Се зачлени на:
  8 јуни 2012
  Пораки:
  188
  Допаѓања:
  55
  Пол:
  Женски
  :rofl: :rofl: :rofl: :rofl: :rofl: :rofl: :rofl: :rofl:
  јас си купив ваква четка и си ставав шампон на неа и си го миев грбот :rofl: :rofl:
   
  На soffce и LittlePinky им се допаѓа ова.
 5. Waka-waka

  Waka-waka Популарен член

  Се зачлени на:
  2 јули 2010
  Пораки:
  2.256
  Допаѓања:
  8.641
  Многу е убаво ова :) Почнав редовно да го практикувам. Имам многу слаба циркулација и постојано ладни екстремитети и ова наутро ми помага и ме буди. :)
   
 6. cooll

  cooll Популарен член

  Се зачлени на:
  25 април 2010
  Пораки:
  1.508
  Допаѓања:
  5.450
  Пол:
  Женски
  И јас имам ваква четка :D :D и го практикувам ова :lol:
   
 7. Srckata28

  Srckata28 Популарен член

  Се зачлени на:
  6 јануари 2013
  Пораки:
  2.814
  Допаѓања:
  11.347
  Пол:
  Женски
  Сум пробала,предобро е :) релаксирачко :D
   
 8. Isabel

  Isabel Популарен член

  Се зачлени на:
  26 јуни 2011
  Пораки:
  993
  Допаѓања:
  1.120
  Почнав пред околу една недела со четкање и вежбање. Кратко е времето, но ја чувствувам кожата малце позатегната. Се надевам дека ќе ми помогне да го намалам целулитот.
   
 9. poenta

  poenta Форумски идол

  Се зачлени на:
  29 ноември 2013
  Пораки:
  4.891
  Допаѓања:
  34.905
  Пол:
  Женски
  Ја користам четката за неделен третман на кожата на телото.
   
 10. soffce

  soffce Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 февруари 2017
  Пораки:
  343
  Допаѓања:
  212
  Пол:
  Женски
  која цена се?
   
 11. Aztec

  Aztec Истакнат член

  Се зачлени на:
  15 декември 2020
  Пораки:
  524
  Допаѓања:
  727
  Ајде ја активираме малку темава ако може. :D
  Јас почнав со суво четкање многу одамна. Фатив некаков ред недела-две и после тоа имав некои обврски, па престанав и толку беше. Не продолжив. Ја изгубив и четката при пренесување натаму-наваму. |(
  Сега сакам повторно да почнам, па ме интересираат вашите искуства.
  Дали некоја од вас редовно го практикува сувото четкање? Колку време ви одзема? Дали имате некакви резултати?
  Од каде купувате четки?
  :wasntme:
   
 12. BelieberYeahh

  BelieberYeahh Популарен член

  Се зачлени на:
  27 јули 2013
  Пораки:
  1.423
  Допаѓања:
  2.192
  Пол:
  Женски
  Мојата четка е од орифлејм поодамна ја имам купено ама не ја користев. Искрено не знам дали и колку е исправно, но на неколку места прочитав дека треба да се применува два пати неделно по 10тина минути и тоа го практикувам. За резултати е сеуште рано, но ако ги има секако ќе споделам.
   
  На Aztec му/ѝ се допаѓа ова.
 13. 6th sense

  6th sense Истакнат член

  Се зачлени на:
  16 август 2020
  Пораки:
  121
  Допаѓања:
  368
  Пол:
  Женски
  Го правев ова едно време, како препорака за стимулирање на лимфниот систем и со тоа имунитетот и подобрување на квалитетот на кожата. Потоа ми се смачи и баталив. Го правев навечер пред туширање и потоа знам дека требаше да се тушираш со топла па со ладна или млака вода. Делуваше ефективно на изгледот на кожата, па и таму каде целулитот ми е видлив така што кожата ми беше некако помазна.
   
  На Aztec му/ѝ се допаѓа ова.
 14. Cosmic Girl

  Cosmic Girl Истакнат член

  Се зачлени на:
  20 јануари 2020
  Пораки:
  1.151
  Допаѓања:
  4.282
  Пол:
  Женски
  Сега не го правам ова од чиста причина што немам време.
  Кога бев средно тетка ми ми даде книги за убавина и здравје напишани од 70-те и 80-те. Книгите беа сеопфатни, со универзални правила за нега и грижа, кои еве до ден денес не се сменети. Покриваа лице и тело, козметика, типови кожа на лице и посебна грижа за нив, одење на козметичар, околу основна хигиена, спортување и држење, шминка, избор на облека по тип на тело и фризури по тип на лице, значи основите...Во нив првпат прочитав за сув пилинг на тело. Се прави или со четка со меки влакна или со фротирска ракавица. Јас правев со фротирска ракавица, специјални четки тогаш не ни се продаваа, по истиот принцип кој е овде опишан.
  Значи од краевите на екстремитетите кон средината на телото и со кружни движења на дланката на сува кожа. На 3 дена негде го правев..

  Ефектите беа следниве:
  -кожата е подобро снабдена со крв и со отстранети мртви клетки од неа (нема првут и сл). На изглед беше побела, нежна и мазна/сјајна.
  - немав студени раце и стопала заради лоша циркулација
  - бидејќи редовно вежбав и некогаш имав воспалени мускули, ми помагаше побрзо да ми помине болката во мускулите
  - ако редовно се прави визуелно приметував дека целулитот изгледа подобро, порамно
   
  На elenaklasik и Aztec им се допаѓа ова.
 15. Aztec

  Aztec Истакнат член

  Се зачлени на:
  15 декември 2020
  Пораки:
  524
  Допаѓања:
  727
  Јас најмногу би практикувала за подобрување на циркулацијата и намалување на видливоста на целулитот.
  Од тоа што имам читано, може да се прави два до четири пати неделно пред туширање. А има и луѓе што го прават ова наутро за поттикнување на циркулацијата.
  Треба да се внимава колку се притиска со четката/ракавицата затоа што на некои делови од телото кожата е потенка. Сметам дека ако помалку се притиска со четката/ракавицата, може почесто да се практикува сувото четкање. Тоа секако зависи и од чувствителноста на кожата.
  Не треба да се практикува ако имате многу чувствителна, иритирана или оштетена кожа.
   
  На Cosmic Girl му/ѝ се допаѓа ова.
 16. 6th sense

  6th sense Истакнат член

  Се зачлени на:
  16 август 2020
  Пораки:
  121
  Допаѓања:
  368
  Пол:
  Женски
  Четката треба да биде со природни влакна. Мојата мислам дека ја купив од дм, не се сеќавам точно, со долга дршка за полесно да стигнеш сегде да се поминеш.
   
  На Aztec и Cosmic Girl им се допаѓа ова.