1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Судбината на една Зерда

Дискусија во 'Серии и емисии' започната од Majuv4ence13, 2 октомври 2014.

 1. Majuv4ence13

  Majuv4ence13 Популарен член

  Се зачлени на:
  20 јуни 2012
  Пораки:
  798
  Допаѓања:
  513
  Пол:
  Женски
  Содржина:
  Зерда и Сихан се двајца млади, вљубени еден во друг кои живеат во Газиантеп. Зерда е ќерка на учител и е растена со модерни сфаќања, а пак Сихан доаѓа од конзервативно семејство каде традицијата е пред секакви други животни вредности. И покрај разликите, Зерда и Сихан решаваат да се венчаат. Но тогаш се случува една голема трагедија која ќе ги смени нивните животи. Братот на Сихан умира во сообраќајна несреќа, па според традицијата, тој треба да се ожени со жената на неговиот брат, Хаџер. Иако не го сака тоа, Сихан ќе мора да се ожени со Хаџер, задоволувајќи ги барањата на неговата строга мајка и подлегнувајќи на суровите правила на традицијата. Тој ја убедува Зерда дека никогаш ја нема допрено Хаџер, но кога Зерда решава да му прости, тука е мајка Султан да му посочи на синот дека Зерда не е дел од нивниот начин на живот и од нивното племе, па како таква не може да дојде како невеста во тоа семејство. Заробена меѓу оковите на обичаите и модерното време, Зерда ќе се помири со својата судбина која ќе и подготви нови изненадувања, ќе и донесе нова љубов, но и нова борба.

  Улоги: Yavuz Bingöl (Сахин), Ece Uslu (Зерда), Güven Hokna (мајка Султан), Halit Ergenç (Девран), Hulya Sen (Xaxer), Fusun Kostag (Агул)
  Има 65 епизоди тука глуми и Хајрие од Кога лисјата паѓаат а серијава е снимена 2002 година.
  [​IMG]
   
 2. Lella

  Lella a blasphemous bitch Член на тимот

  Се зачлени на:
  2 јануари 2013
  Пораки:
  5.273
  Допаѓања:
  28.748
  Пол:
  Женски
  Не знам, можеби ќе ја гледам. Содржината ми е средна некако, се’ исто па исто. Традиции, обичаи, забранети љубови... :D
   
  На Toprak му/ѝ се допаѓа ова.
 3. Toprak

  Toprak Истакнат член

  Се зачлени на:
  22 јуни 2012
  Пораки:
  359
  Допаѓања:
  277
  И јас се слагам...истото , пак истото.....Сила, Зехра, па сега и Зерда, сите со “традицијата“....дури и онаа Мирен сокак се нешто слично со бабите заврзани со шамии, со лоши свекрви и сл.
   
 4. natemila

  natemila Популарен член

  Се зачлени на:
  25 ноември 2009
  Пораки:
  2.533
  Допаѓања:
  8.442
  Пол:
  Женски
  Дефинитивно не ја гледам :)
   
 5. love11111

  love11111 Истакнат член

  Се зачлени на:
  6 јуни 2014
  Пораки:
  120
  Допаѓања:
  148
  Пол:
  Женски
  Ја гледав првата епизода и некако монотони ми се серииве се со традиција се исти и Сила и Неправда и Судбината на една Зерда. На почеток интересни ми беа сега веќе не. :)
   
 6. jelena.rozga

  jelena.rozga Истакнат член

  Се зачлени на:
  17 јули 2014
  Пораки:
  368
  Допаѓања:
  205
  Ја немам загледано досега ја немам фатено на ТВ, интересна ли е ја гледате ли?
   
 7. atala

  atala Популарен член

  Се зачлени на:
  30 март 2011
  Пораки:
  1.163
  Допаѓања:
  940
  Пол:
  Женски
  Па,мене не ми е лоша,мислам дека е добра за разонода и за пополнување на слободното време,а инаку ја даваат на Канал5 од понеделник до петок од 19.00h па се до некаде 20.00h,а репризите се од понеделник до петок од 14.00h,па се до 15.30h.Aко имаш вишок на слободно време во овие термини можеш да ја гледаш,а за содржината имаш објаснето погоре во мислењата на оваа тема,па сега на крајот ти размисли си убаво и сама одлучи си дали ќе ја гледаш или не. :hai: :!: :* :inlove:
   
  На jelena.rozga му/ѝ се допаѓа ова.