Суеверија и народни верувања во светот

Дискусија во 'Канта' започната од Jessie-J, 20 април 2012.

Статус на темата:
Не е отворена за нови одговори.
 1. Jessie-J

  Jessie-J Истакнат член

  Се зачлени на:
  28 март 2012
  Пораки:
  210
  Допаѓања:
  60
  Македонија:

  -Бројот 13 се смета за несреќен број.

  -Ако некој од домот заминува на пат, тие што остануваат дома не треба да фрлаат ѓубре по него (сè додека не ја помине првата вода, на пример река и сл.).

  -Ако мувите касаат, доаѓа дожд.

  -Кога се влегува во нечиј нов дом или во нова канцеларија, се фрлаат парички на земја, за да биде богато семејството/да носи пари фирмата.

  -Ако некој кој јаде го смени местото за време на јадењето, ќе ја смени и сопругата/сопругот.

  -Ако црна мачка ви го пресече патот, треба да тргнете по друг или да се вратите неколку чекори назад, инаку нешто лошо ќе се случи (во други земји тоа се смета за среќа).

  Верувате ли во вакви работи? :D

  Ако има ваква тема избришете ја :)
   
 2. RainBow

  RainBow Глобален модератор Член на тимот

  Се зачлени на:
  3 декември 2009
  Пораки:
  19.283
  Допаѓања:
  49.996
  Пол:
  Женски
Статус на темата:
Не е отворена за нови одговори.