1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Супи

Дискусија во 'Храна и пијалаци' започната од kate21, 12 октомври 2010.

 1. kate21

  kate21 Популарен член

  Се зачлени на:
  20 декември 2009
  Пораки:
  4.220
  Допаѓања:
  3.852
  Пол:
  Женски
  Ги сакате ли? Дали супите се дел од вашите секојдневни ручеци, или ги јадете само кога сте болни? :)
  Забележав дека кај Хипица :D , редовно има супа како дел од ручекот, и мислам дека е тоа добра навика, не дава да се прејадеш. Е сега, јас јадам супа, ама не ги сакам сите видови. Алпската од Подравка ми е незаменлива, другите не ги обожавам, а ја сакам и домашната кокошкина супа, кога мама ќе ја направи така вкусно :mm:
  Дали ги јадете само купени, од кесичка или експериментирате со супите? Не се прашувајте како е можно, мајка ми најчесто знае да стави морков и компир, рендани ситно, да се пропржат убаво, па потоа да се варат со вода и да се додаде супа од кесичка, или парченца пилешко месо, плус лимон на кришки. Ете и така е вкусно. Е па форумџики, повелете, ем топло ем вкусно, лековито со доста бибер и лимон :) Ако има некој посебен начин на подготовка, кажете го и вие, дајте предлог :)
   
  На pametna555 му/ѝ се допаѓа ова.
 2. RainBow

  RainBow Глобален модератор Член на тимот

  Се зачлени на:
  3 декември 2009
  Пораки:
  21.698
  Допаѓања:
  65.016
  Пол:
  Женски
  Обожавам супа :) Скоро секој ден јадам. Јадам кокошкина супа, најчесто од кесичка. Уште не сум стигнала до домашното приготвување :$
   
  На justegirl му/ѝ се допаѓа ова.
 3. k.i.m

  k.i.m Популарен член

  Се зачлени на:
  12 мај 2010
  Пораки:
  4.732
  Допаѓања:
  5.151
  Јадете супа, оти ќе ви дојде баба рога! :D
  Многу сакам супа. Секаква. Во последно време си ја купувам таа кокошкината, но ми се допаѓаат и оние со мевцињата што се ммм :) . Лесна е и за готвење-мислам онаа купената, да направам јас сама не сум пробала сеуште.
  Ретко да ми текне да купам, но како и да е уживам во вкусот.
   
 4. starfish

  starfish Популарен член

  Се зачлени на:
  31 јануари 2010
  Пораки:
  4.833
  Допаѓања:
  10.128
  Пол:
  Женски
  Не да сакам, просто обожавам. Дома секогаш имам една фиока резервирана за супи,оние во ќесичка. Навика е кај мене дома при секое пазарење да се купат минимум три ќесички.Знам скоро секој втор ден да си направам, од кокошка, говедска, или со кнегли. На Maggi ми се најубави!
  Мајка ми обично ги вари тие супи и сама си ренда внатре морков, пашканат, става плус мевце...и доаѓа како домашна бистра супа. :)
   
 5. analia13

  analia13 Истакнат член

  Се зачлени на:
  17 јули 2010
  Пораки:
  141
  Допаѓања:
  31
  Ние кога купуваме супе тоа се супи од печурка, зеленчукова и така така петлова супа. А мама кога прави домашна е посебно убава. ;)

  Едит:
  Мислењето е променето од страна на модератор.
  [mod-kirilica:z3r02tqc][/mod-kirilica:z3r02tqc]
   
 6. Annath

  Annath Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 јануари 2010
  Пораки:
  22.885
  Допаѓања:
  198.220
  Пол:
  Женски
  Супите се многу лесни за приготвување, и би сакала почесто да ги имам на менито, ама...
  инаку, повкусни ми се домашните супи, особено телешката густа супа, поточно чорба, што се вари од коска. Обично кога ми се јаде супа си ставам мало парче месо (телешко) или пилешко батаче, па кога ќе се свари му додавам зеленчук и зачини... и ете супа, многу подобра отколку тие во ќесички, иако и нив ги варам понекогаш кога немам многу време.
   
 7. teddybear

  teddybear Популарен член

  Се зачлени на:
  28 декември 2009
  Пораки:
  2.679
  Допаѓања:
  10.370
  ммм обожавааам .... маги со полжавчињаааа њамммм .... можам едно тенџере да изедамм ... секогаш има и кај мене дома супии ее сега ме нaстрвивтее :rofl:
   
 8. OrdinaryGirl

  OrdinaryGirl Истакнат член

  Се зачлени на:
  4 февруари 2010
  Пораки:
  1.453
  Допаѓања:
  497
  Мајка ми прави домашна супа во која става сецкано пилешко на коцки, е таа ја обожавам! Инаку сама си приготвувам Маги супа, или кокошкина од Подравка. Ставам малку лимон е маф ја правам :D Некогаш и за вечера каснувам ако ми се јаде, таа не е којзнае колку калорична, заситува и + вкусна е!
   
 9. SpoiledBaby

  SpoiledBaby Истакнат член

  Се зачлени на:
  10 април 2010
  Пораки:
  889
  Допаѓања:
  302
  Јупии браво за темата!! :clap: Супата ми е НАЈомилено јадење буквално се давам во супа нема ден да не варам супа,највеќе ја сакам таа на Подравка обичната,Маги француска,сите на Подравка со мевциња :mm: :mm:
   
 10. starfish

  starfish Популарен член

  Се зачлени на:
  31 јануари 2010
  Пораки:
  4.833
  Допаѓања:
  10.128
  Пол:
  Женски
  Заборавив погоре да ја спомнам мојата фејворит -Далматинската. Ја има ли некој пробано?
   
 11. marama

  marama Форумски идол

  Се зачлени на:
  20 април 2010
  Пораки:
  6.068
  Допаѓања:
  87.713
  Пол:
  Женски
  Супа јадам, но не ја сакам пред ручек, туку онака. Јадам секој втор ден од кесичка, аобавезно еднаш неделно мајка ми прави домашна. Тие од кесичка сама си јадам една :D
   
 12. XstrongerX

  XstrongerX Популарен член

  Се зачлени на:
  7 јули 2010
  Пораки:
  1.714
  Допаѓања:
  5.086
  Пол:
  Женски
  Строго одбиваме да јадеме манџа ..и се слично на неа. Еден ден ја откривме супата :D Двајцата скептично се гледавме меѓусебе обесхрабрено , со пуста надеж дека еден од нас ќе испадне јунак и ќе ја проба :D . Досега никој не успеал да не убеди , ни доодените пензионерки . :^) А сега сме се одлучиле доброволно да и се предадеме на здравата исхрана. Од тој ден супата , домашно приготвената и онаа од ќесичка стана неизоставен дел од нашето дневно мени. Брокулата е неизбежна мора да ја има во што поголеми дози ...напредуваме :rofl:
   
 13. Angelche

  Angelche Популарен член

  Се зачлени на:
  6 мај 2010
  Пораки:
  3.747
  Допаѓања:
  1.358
  И кај нас супа има скоро секој ден. Особено во овој период, есен-зима, преку лето поретко.
  И јас како старфиш, ги обожавам супите на Maggi, а и тие со школкички, бројки, и разни фигурчиња, е тие ми се многу интересни па ги бркам со лажицата. :lol:
  За приготвување, тие во кесичка, се лесни за приготвување, а за домашните- не знам, а не се надевам ни да научам, кога веќе имам на послужалник, златен и тоа.
   
 14. julie77

  julie77 Форумски идол

  Се зачлени на:
  2 февруари 2010
  Пораки:
  5.566
  Допаѓања:
  20.049
  Аахх супа сакам многу....И е неизоставен дел од нашиот ручек.Ги сакам готовите ама најмногу ја сакам домашно приготвената пилешка супа.Сакам и кремасти супи и има една од тиквици која сама ја приготвувам, одлична е.Јадете супа затоа што е одличен лек за се! ;)
   
 15. Queen.S

  Queen.S Истакнат член

  Се зачлени на:
  3 април 2010
  Пораки:
  607
  Допаѓања:
  381
  Изгледа сум единствена што не сакам супа :puke: Тоа од градинка мие...зашто многу не тераа да јадеме супа...и ја сега не можам да ја смислам не па да јадам...може само онаа најобичната ама еднаш у година па ни толку...иначе другиве со кнедли,бројки...НЕ НЕ!!....Знам дека е најздрава за јадење ама ете не ми се свиѓа |(
   
 16. Mujer

  Mujer Истакнат член

  Се зачлени на:
  13 октомври 2010
  Пораки:
  9
  Допаѓања:
  1
  Супата - мојата најголема љубов во кујната. Мммммммммммм
   
 17. wolf4e

  wolf4e Популарен член

  Се зачлени на:
  16 јануари 2010
  Пораки:
  2.285
  Допаѓања:
  1.893
  Cкоро секој ден јадам супа,порано се тепавме со сестри ми за кој да ја наполни последната чинија со супа,сега само јас јадам и керка ми сака многу :)
   
 18. SOVRSENSTVO

  SOVRSENSTVO Популарен член

  Се зачлени на:
  20 септември 2010
  Пораки:
  2.790
  Допаѓања:
  1.556
  Обожавам супа а посебно домашна мама што ја прави. А ја прави од водата од варен копани и во неа става брокула, морков и кромид кои откако ке се сварат со водата ги вади и ги пасира и потоадодава фифе и лимон ммммммммм вкусно :P
   
 19. maja8

  maja8 Популарен член

  Се зачлени на:
  3 јануари 2010
  Пораки:
  2.847
  Допаѓања:
  2.158
  Ретко јадам супа, а омилени ми се крем супи :D
   
 20. Hipica

  Hipica Форумски идол

  Се зачлени на:
  31 декември 2009
  Пораки:
  14.369
  Допаѓања:
  14.818
  Супа обожавам и дома ја има ОБАВЕЗНО, за СЕКОЈ ручек, без разлика на годишното време. Најмногу ги сакам домашните, особено таа Совршенство што ја спомна погоре, со батачињата. Од готовите омилени ми се крем-супите со печурки.