1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Супи

Дискусија во 'Храна и пијалаци' започната од kate21, 12 октомври 2010.

  1. kate21

    kate21 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 декември 2009
    Пораки:
    4.220
    Допаѓања:
    3.852
    Пол:
    Женски
    Ги сакате ли? Дали супите се дел од вашите секојдневни ручеци, или ги јадете само кога сте болни? :)
    Забележав дека кај Хипица :D , редовно има супа како дел од ручекот, и мислам дека е тоа добра навика, не дава да се прејадеш. Е сега, јас јадам супа, ама не ги сакам сите видови. Алпската од Подравка ми е незаменлива, другите не ги обожавам, а ја сакам и домашната кокошкина супа, кога мама ќе ја направи така вкусно :mm:
    Дали ги јадете само купени, од кесичка или експериментирате со супите? Не се прашувајте како е можно, мајка ми најчесто знае да стави морков и компир, рендани ситно, да се пропржат убаво, па потоа да се варат со вода и да се додаде супа од кесичка, или парченца пилешко месо, плус лимон на кришки. Ете и така е вкусно. Е па форумџики, повелете, ем топло ем вкусно, лековито со доста бибер и лимон :) Ако има некој посебен начин на подготовка, кажете го и вие, дајте предлог :)
     
    На pametna555 му/ѝ се допаѓа ова.
  2. RainBow

    RainBow Глобален модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    3 декември 2009
    Пораки:
    21.796
    Допаѓања:
    65.514
    Пол:
    Женски
    Обожавам супа :) Скоро секој ден јадам. Јадам кокошкина супа, најчесто од кесичка. Уште не сум стигнала до домашното приготвување :$
     
    На justegirl му/ѝ се допаѓа ова.
  3. k.i.m

    k.i.m Популарен член

    Се зачлени на:
    12 мај 2010
    Пораки:
    4.732
    Допаѓања:
    5.151
    Јадете супа, оти ќе ви дојде баба рога! :D
    Многу сакам супа. Секаква. Во последно време си ја купувам таа кокошкината, но ми се допаѓаат и оние со мевцињата што се ммм :) . Лесна е и за готвење-мислам онаа купената, да направам јас сама не сум пробала сеуште.
    Ретко да ми текне да купам, но како и да е уживам во вкусот.
     
  4. starfish

    starfish Популарен член

    Се зачлени на:
    31 јануари 2010
    Пораки:
    4.833
    Допаѓања:
    10.128
    Пол:
    Женски
    Не да сакам, просто обожавам. Дома секогаш имам една фиока резервирана за супи,оние во ќесичка. Навика е кај мене дома при секое пазарење да се купат минимум три ќесички.Знам скоро секој втор ден да си направам, од кокошка, говедска, или со кнегли. На Maggi ми се најубави!
    Мајка ми обично ги вари тие супи и сама си ренда внатре морков, пашканат, става плус мевце...и доаѓа како домашна бистра супа. :)
     
  5. analia13

    analia13 Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 јули 2010
    Пораки:
    141
    Допаѓања:
    31
    Ние кога купуваме супе тоа се супи од печурка, зеленчукова и така така петлова супа. А мама кога прави домашна е посебно убава. ;)

    Едит:
    Мислењето е променето од страна на модератор.
    [mod-kirilica:z3r02tqc][/mod-kirilica:z3r02tqc]
     
  6. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.024
    Допаѓања:
    199.000
    Пол:
    Женски
    Супите се многу лесни за приготвување, и би сакала почесто да ги имам на менито, ама...
    инаку, повкусни ми се домашните супи, особено телешката густа супа, поточно чорба, што се вари од коска. Обично кога ми се јаде супа си ставам мало парче месо (телешко) или пилешко батаче, па кога ќе се свари му додавам зеленчук и зачини... и ете супа, многу подобра отколку тие во ќесички, иако и нив ги варам понекогаш кога немам многу време.
     
  7. teddybear

    teddybear Популарен член

    Се зачлени на:
    28 декември 2009
    Пораки:
    2.679
    Допаѓања:
    10.370
    ммм обожавааам .... маги со полжавчињаааа њамммм .... можам едно тенџере да изедамм ... секогаш има и кај мене дома супии ее сега ме нaстрвивтее :rofl:
     
  8. OrdinaryGirl

    OrdinaryGirl Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 февруари 2010
    Пораки:
    1.453
    Допаѓања:
    497
    Мајка ми прави домашна супа во која става сецкано пилешко на коцки, е таа ја обожавам! Инаку сама си приготвувам Маги супа, или кокошкина од Подравка. Ставам малку лимон е маф ја правам :D Некогаш и за вечера каснувам ако ми се јаде, таа не е којзнае колку калорична, заситува и + вкусна е!
     
  9. SpoiledBaby

    SpoiledBaby Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 април 2010
    Пораки:
    890
    Допаѓања:
    302
    Јупии браво за темата!! :clap: Супата ми е НАЈомилено јадење буквално се давам во супа нема ден да не варам супа,највеќе ја сакам таа на Подравка обичната,Маги француска,сите на Подравка со мевциња :mm: :mm:
     
  10. starfish

    starfish Популарен член

    Се зачлени на:
    31 јануари 2010
    Пораки:
    4.833
    Допаѓања:
    10.128
    Пол:
    Женски
    Заборавив погоре да ја спомнам мојата фејворит -Далматинската. Ја има ли некој пробано?
     
  11. marama

    marama Форумски идол

    Се зачлени на:
    20 април 2010
    Пораки:
    6.137
    Допаѓања:
    88.559
    Пол:
    Женски
    Супа јадам, но не ја сакам пред ручек, туку онака. Јадам секој втор ден од кесичка, аобавезно еднаш неделно мајка ми прави домашна. Тие од кесичка сама си јадам една :D
     
  12. XstrongerX

    XstrongerX Популарен член

    Се зачлени на:
    7 јули 2010
    Пораки:
    1.714
    Допаѓања:
    5.087
    Пол:
    Женски
    Строго одбиваме да јадеме манџа ..и се слично на неа. Еден ден ја откривме супата :D Двајцата скептично се гледавме меѓусебе обесхрабрено , со пуста надеж дека еден од нас ќе испадне јунак и ќе ја проба :D . Досега никој не успеал да не убеди , ни доодените пензионерки . :^) А сега сме се одлучиле доброволно да и се предадеме на здравата исхрана. Од тој ден супата , домашно приготвената и онаа од ќесичка стана неизоставен дел од нашето дневно мени. Брокулата е неизбежна мора да ја има во што поголеми дози ...напредуваме :rofl:
     
  13. Angelche

    Angelche Популарен член

    Се зачлени на:
    6 мај 2010
    Пораки:
    3.747
    Допаѓања:
    1.358
    И кај нас супа има скоро секој ден. Особено во овој период, есен-зима, преку лето поретко.
    И јас како старфиш, ги обожавам супите на Maggi, а и тие со школкички, бројки, и разни фигурчиња, е тие ми се многу интересни па ги бркам со лажицата. :lol:
    За приготвување, тие во кесичка, се лесни за приготвување, а за домашните- не знам, а не се надевам ни да научам, кога веќе имам на послужалник, златен и тоа.
     
  14. julie77

    julie77 Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 февруари 2010
    Пораки:
    5.566
    Допаѓања:
    20.050
    Аахх супа сакам многу....И е неизоставен дел од нашиот ручек.Ги сакам готовите ама најмногу ја сакам домашно приготвената пилешка супа.Сакам и кремасти супи и има една од тиквици која сама ја приготвувам, одлична е.Јадете супа затоа што е одличен лек за се! ;)
     
  15. Queen.S

    Queen.S Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 април 2010
    Пораки:
    607
    Допаѓања:
    381
    Изгледа сум единствена што не сакам супа :puke: Тоа од градинка мие...зашто многу не тераа да јадеме супа...и ја сега не можам да ја смислам не па да јадам...може само онаа најобичната ама еднаш у година па ни толку...иначе другиве со кнедли,бројки...НЕ НЕ!!....Знам дека е најздрава за јадење ама ете не ми се свиѓа |(
     
  16. Mujer

    Mujer Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 октомври 2010
    Пораки:
    9
    Допаѓања:
    1
    Супата - мојата најголема љубов во кујната. Мммммммммммм
     
  17. wolf4e

    wolf4e Популарен член

    Се зачлени на:
    16 јануари 2010
    Пораки:
    2.285
    Допаѓања:
    1.894
    Cкоро секој ден јадам супа,порано се тепавме со сестри ми за кој да ја наполни последната чинија со супа,сега само јас јадам и керка ми сака многу :)
     
  18. SOVRSENSTVO

    SOVRSENSTVO Популарен член

    Се зачлени на:
    20 септември 2010
    Пораки:
    2.790
    Допаѓања:
    1.556
    Обожавам супа а посебно домашна мама што ја прави. А ја прави од водата од варен копани и во неа става брокула, морков и кромид кои откако ке се сварат со водата ги вади и ги пасира и потоадодава фифе и лимон ммммммммм вкусно :P
     
  19. maja8

    maja8 Популарен член

    Се зачлени на:
    3 јануари 2010
    Пораки:
    2.847
    Допаѓања:
    2.158
    Ретко јадам супа, а омилени ми се крем супи :D
     
  20. Hipica

    Hipica Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 декември 2009
    Пораки:
    14.369
    Допаѓања:
    14.818
    Супа обожавам и дома ја има ОБАВЕЗНО, за СЕКОЈ ручек, без разлика на годишното време. Најмногу ги сакам домашните, особено таа Совршенство што ја спомна погоре, со батачињата. Од готовите омилени ми се крем-супите со печурки.