1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Супи

Дискусија во 'Храна и пијалаци' започната од kate21, 12 октомври 2010.

  1. red

    red Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 август 2010
    Пораки:
    480
    Допаѓања:
    130
    Пол:
    Женски
    сакам алпска, француска, пилешка и мајка ми прави најубава домашна супаа на цел светт :D
     
  2. ciribiribela

    ciribiribela Популарен член

    Се зачлени на:
    12 август 2010
    Пораки:
    1.272
    Допаѓања:
    651
    Пол:
    Женски
    Кога живеев со моите, мајка ми не можеше да замисли доручек без супа, сега јадам кога ќе ми текне, претежно од Маги :l:
     
  3. 2468

    2468 Популарен член

    Се зачлени на:
    23 декември 2009
    Пораки:
    4.497
    Допаѓања:
    2.836
    Пол:
    Женски
    Супа јадам најмногу кога сум болна. И во последно време кога е ептен ладно надвор, па со неа си се стоплувам на некој начин. Не сакам домашни супи, иако мајка ми гледам дека убаво ги приготвува, сепак не ме примамуваат такви експериментални чорбички.
    Јадам пилешка, значи во ќесичка, таква супа (обична со резанки) и онаа со букви што е.
    А најмногу од се ме нервираат оние супите со 5 кнедли внатре, и се тепаш кој попрво да лапне |(
    А кога сме веќе кај супите да ви предложам да пробате супа измешана со јогурт внатре. :wasntme:
    Превкусна е. Ова ми стана секојдневно јадење кога бев во болница оти не смеев ништо да јадам после операцијата, па морав само тоа. И морав да го искомбинирам, и прсти лижев :lol: Е па 2 недели нејаден човек, ќе лиже прсти на се :D
     
    На 4ever му/ѝ се допаѓа ова.
  4. Lilit

    Lilit Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 ноември 2009
    Пораки:
    11.689
    Допаѓања:
    150.094
    Супа,бљак! :doh:
    Реално,не е ни јадење.Блуткав,солен напиток.Со што сака нека биде внатре...
    Кога некој ќе ми рече,ми се јаде,не знам што да јадам,ај супа тогаш...супа?!Ќе те најаде?!Сериозно?! :puke:
     
  5. happygirl

    happygirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 јули 2010
    Пораки:
    4.241
    Допаѓања:
    21.647
    Пол:
    Женски
    Сакам да јадам супи..Ама од оние готовите а не домашните. Омилени ми се пилешката, потоа онаа со кнедли (ама да е само за мене,да ги изедам сите кнедли) :lol: , онаа со пржајки(така ја викам,не и го знам името) и уште многу други.
     
  6. macysh

    macysh Популарен член

    Се зачлени на:
    12 јуни 2010
    Пораки:
    1.090
    Допаѓања:
    767
    Уфф и јас исто неможам да опишам колку мразам супа :( Неможам да се сетам кога последен пат сум јадела :^) Сигурно кога бев болна сум каснала некоја лажица :puke: Значи стварно не знам како луѓето толку ги фалат супите...па поарно ќе земам млака вода и вегета ќе пијам,исто ми се фаќа :?:
     
  7. julie77

    julie77 Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 февруари 2010
    Пораки:
    5.566
    Допаѓања:
    20.050
    Па ти не знаеш што е убаво! :^) А и потребно и здраво.
     
  8. 2468

    2468 Популарен член

    Се зачлени на:
    23 декември 2009
    Пораки:
    4.497
    Допаѓања:
    2.836
    Пол:
    Женски
    И диетална е :!:
     
  9. mina

    mina Популарен член

    Се зачлени на:
    22 ноември 2009
    Пораки:
    1.260
    Допаѓања:
    637
    Ем се лесни за приготвување (готовите супи), ем се некалорични и се мнгу вкусни! Мене ми се секојдневие! Скоро секој ден јадам супа,најчест навечер! Највкусна ми е кога јас самата ќе си ја приготвам бидејќи си ја опстојувам ептен, ја збогатувам со зеленчук (брокула,морков...) и ептен ми е вкусна!
    Вистина е дека супите не држат ситост, за кратко време ти се јаде пак, ама се здрави,вкусни и лесни за приготвување!
     
  10. Wild.Child

    Wild.Child Популарен член

    Се зачлени на:
    12 јануари 2010
    Пораки:
    5.573
    Допаѓања:
    6.698
    Јадам супа еднаш во неделата обавезно. :)
    Најмногу ги сакам обичните со петлето :lol: и не сакам некои бучкуруши и разни миксови. :D
    Супа си е супа, морков, вегета, фиде, сол и водичка, а во зимо кога сум настината ставам и бибер, веднаш ми поминува грлото. :)
    Едно време додека бев на диета ги јадев и обичните супи без фиде после секој оброк, ама веќе низ уши ќе ми претечат. :D
     
  11. macysh

    macysh Популарен член

    Се зачлени на:
    12 јуни 2010
    Пораки:
    1.090
    Допаѓања:
    767
    Секој има различен вкус :) Иако повеќето ги јадат,знам и многу кои не сакаат супи.Инаку знам дека е здраво и потребно но тоа што не конзумирам супа не значи дека не ги внесувам потребните продукти во организмот.Многу често јадам зеленчук,речиси сите зеленчуци ги јадам а најмногу моркови и зелка (како зајак :$ ) Сметам дека не ми се толку неопходни супите :wasntme: Секоја чест на тие што ги сакаат :)
     
  12. LivingGlam

    LivingGlam Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 септември 2010
    Пораки:
    6.084
    Допаѓања:
    56.315
    Пол:
    Женски
    Порано не ставав супа во уста. Мајка ми и баба ми само ме тераа на сила: Ќе ти се залепат цреватаааа јади :^).
    Ама пред неколку месеци го вадев умникот и само тоа можев да јадам, па навистина не беше лошо, во тој момент ми беше омилено јадење :).
    Сега сакам од време на време, ама домашна, купечките ми имаат вештачки вкус, дури и грло ме гребе од нив. Мајка ми прави една најубава супа со телешки мали ќофтенца и со ориз, е таа ја обожавам, и од неа се најадувам целосно, не ми е само предјадење.
     
  13. Lilit

    Lilit Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 ноември 2009
    Пораки:
    11.689
    Допаѓања:
    150.094
    Супа или сакаш и ја јадеш или не можеш да ја смислиш,нема неутрални по темава.Ствар на вкус.Мене ми е ужасна.А и како здрава кога сите јадете од кесичка?!Или случајно да не имате петленца и пиленца во двор што ги раните само со трева,па си правите супи?!И дома да ја правите,па уште ако ги вриете копаните со се кожа...уууф,уф хормончиња и маснотии.Мњам,мњам,мњам!
     
    На macysh му/ѝ се допаѓа ова.
  14. 2468

    2468 Популарен член

    Се зачлени на:
    23 декември 2009
    Пораки:
    4.497
    Допаѓања:
    2.836
    Пол:
    Женски
    Лилиииит :( Ептен описно и детално пааа :puke: Мразам вакви описи од чиста причина дека нема да пробам веќе никогаш од тоа :x
    ЕЕееј кај ти требаше сега ова баш кога сум болна, и треба да се удавам во супа :lol:
    Ама јас не јадам од тиа таквите со кожочки и грклени и стапалца :!: Јас јадам од готовите :clap:
     
  15. Lilit

    Lilit Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 ноември 2009
    Пораки:
    11.689
    Допаѓања:
    150.094
    Е ако мило,тоа ти е вештачка арома!Нит ти помага,нит ти шкоди! :D
    Ти пишав во сдк како се излечив јас,ти гарантирам дека ќе ти помине со тоа.И тука ќе ти пишам,три пати на ден имунал во чајче,три фервекси,три пати по еден бедоксин и витамин ц еднаш.Ако ти е затнат носот марисол капки.Ќе оздравиш за помалку од два дена,јас штом можев за два дена со крш имунитет,немаш гајле ти!И да,цвекло рендано со јаболков оцет ксни си,ако имаш температура.
     
    На 2468 му/ѝ се допаѓа ова.
  16. blueeparadise

    blueeparadise Популарен член

    Се зачлени на:
    22 октомври 2010
    Пораки:
    3.537
    Допаѓања:
    6.306
    Кокошја, петел супа, и од подравка - алпска супа :)
     
  17. KuklickaSk

    KuklickaSk Форумски идол

    Се зачлени на:
    20 јуни 2010
    Пораки:
    6.103
    Допаѓања:
    23.641
    Зеленчува супа ми е омилена. Сама си ја правам. Има секаков зеленчук а најмногу брокули и морков.
     
  18. O.l.i.v.a

    O.l.i.v.a Популарен член

    Се зачлени на:
    26 ноември 2010
    Пораки:
    175
    Допаѓања:
    122
    Ги сакам сите супи, ама највусни ми се домашните не оние пилешките што се прават од водата од месото, туку зеленчукови, брокули,моркови, некое компирче,магдонос малку маслиново масло ммм
     
  19. gami

    gami Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 ноември 2010
    Пораки:
    628
    Допаѓања:
    125
    зависи од периодот, некоагаш многу често јадам, а некогаш и цел месец може во уста да не ставам. Инаку најмногу ја јадам кокошкината супа :)
     
  20. Mini.girl

    Mini.girl Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 ноември 2010
    Пораки:
    92
    Допаѓања:
    12
    Сакам супи, јадам од време на време...Омилена ми е супа со кнедли. А и онаа со букви :) Кога бев мала си ги собирав буквите од името и си ги сушев после :lol: