1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Супи

Дискусија во 'Храна и пијалаци' започната од kate21, 12 октомври 2010.

  1. trendy

    trendy Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 ноември 2010
    Пораки:
    285
    Допаѓања:
    172
    многу си сакам супа а посебно онаа маги ммм јадам по две чинии супа кога ќе направи мајка ми
     
  2. Lux

    Lux Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 ноември 2009
    Пораки:
    7.094
    Допаѓања:
    6.348
    Пол:
    Женски
    Јадам супи и најубаво може да те стопли баш во овој период иако во секој период од годината е вкусна и топла.
    Најмногу ја сакам кокошкината и домашна и од пакетче ама ете пребирлива сум што да правам внатре не смее да има месо ако е пилешко (варено месо никакво не јадам) , исто и во манџа со компири или со грашак внатре в тањир кај мене не смее да има гулаш или друго месо.
     
  3. sweetmadonna0803

    sweetmadonna0803 Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 октомври 2010
    Пораки:
    10
    Допаѓања:
    1
    Обожавам супа :P Јадам секакви супи: бистри, крем супи од печурки, од домати итн. ама најмногу ја сакам таа што јас сама си ја правам домашна со секаков зеленчук во неа : целер, магдонос, домати, морков... една рака фиде, зачин,сол, црн пипер додај лимонче и уживај!!! Ем е природна знаеш што си ставил во неа, нема адитиви од тие шо ги ставаат во кесите и коцките, ем можеш да направиш повеќе и да ја ставиш во фрижидер и enjoy tomorrow !!!!!
     
  4. viki44e

    viki44e Популарен член

    Се зачлени на:
    17 мај 2010
    Пораки:
    1.988
    Допаѓања:
    1.087
    Ммм супа од петел или говедска.Тоа е стандард.Исто многу сакам крем супа од печурки и секако супа со кнедли! :geek:
     
  5. Sweet.S.S

    Sweet.S.S Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 ноември 2010
    Пораки:
    13
    Допаѓања:
    1
    Јадам секаков вид на супа освен онаа со кнедли :!: Од готовите најубава ми е крем супата од печурки а од домашните пилешката супа на баба ми... :lol:
     
  6. d.Darla

    d.Darla Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 септември 2010
    Пораки:
    661
    Допаѓања:
    160
    Јас обожавам супа од кокошка :) За настинки најмногу помага и температура и грип. Посебно ако е варена во вода во која претходно се вареле пилешки копани. мх мх ...ИНаку јас ги сакам и готовите супи, со кнедли, со мевца, па и со зеленчуци :)
     
  7. karina8

    karina8 Популарен член

    Се зачлени на:
    26 февруари 2010
    Пораки:
    4.099
    Допаѓања:
    5.544
    Ги сакам супите и често се дел од моето мени :) Еве ја мојата омилена..
    [​IMG]
     
  8. wolf4e

    wolf4e Популарен член

    Се зачлени на:
    16 јануари 2010
    Пораки:
    2.285
    Допаѓања:
    1.894
    како ми се јаде сега ваква супа :mm:
     
  9. LivingGlam

    LivingGlam Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 септември 2010
    Пораки:
    6.100
    Допаѓања:
    56.330
    Пол:
    Женски
    Лелеее Волфче и мене одамна ми се јаде супа од тиква. Мнооогу сакам да пробам, и често велам да направам да направам, а никогаш не сум направила. А има една тиква во фрижидер, аааа деновиве обавезно ја касапам ]:)

    По овој рецепт планирам да ја правам, зашто другите што ги најдов се со лук најчесто.

    <object width="640" height="385"><param name="movie" value="http://www.youtube.com/v/ReNqmujbtx0?fs=1&amp;hl=en_US"></param><param name="allowFullScreen" value="true"></param><param name="allowscriptaccess" value="always"></param><embed src="http://www.youtube.com/v/ReNqmujbtx0?fs=1&amp;hl=en_US" type="application/x-shockwave-flash" allowscriptaccess="always" allowfullscreen="true" width="640" height="385"></embed></object>

    Едит:
    Оваа ја имам правено само без лук и сланина, преубава е!
    <object width="480" height="385"><param name="movie" value="http://www.youtube.com/v/hJfazYXUhpw?fs=1&amp;hl=en_US"></param><param name="allowFullScreen" value="true"></param><param name="allowscriptaccess" value="always"></param><embed src="http://www.youtube.com/v/hJfazYXUhpw?fs=1&amp;hl=en_US" type="application/x-shockwave-flash" allowscriptaccess="always" allowfullscreen="true" width="480" height="385"></embed></object>
     
  10. wolf4e

    wolf4e Популарен член

    Се зачлени на:
    16 јануари 2010
    Пораки:
    2.285
    Допаѓања:
    1.894
    ливинг и јас незнам да ја правам,ке пробам по видеово над мене,само по ресторани ја јадам :wasntme: леле сега се настрвив :P
     
    На LivingGlam му/ѝ се допаѓа ова.
  11. lily-prune

    lily-prune Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 јануари 2011
    Пораки:
    545
    Допаѓања:
    155
    ги сакам најмногу супите на maggie најубави ми се сите ги имам пробано ама пилешката ми е фаворит
     
  12. Hopeful

    Hopeful Популарен член

    Се зачлени на:
    15 јуни 2010
    Пораки:
    997
    Допаѓања:
    1.467
    Обожавам супа. Најмногу сакам пилешка, а ги јадам и другите и домашно направени и од пакетче - со кнедли, крем супи ( посебно со печурки )... Мајка ми ја прави една само со зеленчук. Става морков, компир, брокула, магдонос ( исецкани и обварени) и фиде - многу е вкусна и здрава :mm:
     
  13. enca.69

    enca.69 Популарен член

    Се зачлени на:
    25 декември 2009
    Пораки:
    1.709
    Допаѓања:
    3.449
    На тема супа имам што да кажам.... :D ај малце да ви насолам памет...ама со најдобра намера :D

    Од готовите ја јадам само на подравка кокошјата и поретко говедската, ако прочитате позади ќе видите дека само тие немаат емулгатори, а за жал на маги се преполни со емулгатори :( а превкусни....а за кокошјата супа еден доктор пред неколку години ми кажа....една супа = на една примена инфузија (влагала во опција и кокошјата на подравка)....
    Е сега јас дома правам од говедски коски, ги варам, додавам една рака леќа, една рака ориз, 10 костени излупени, оставам убаво да се извари, додавам 2 говедски коцки за супа, 10 мин пред да ја вадам морков рендан, праз, кромид...вари 10 минути, ја тргам и додавам ситно сецкано лукче и сецкана брокула, а да и стално додавам буковска сол лута, и печурки од свежите.....
    истава оваа ја правам и со копанчиња или грклани, грбови пилешки, и со пилешки коцки за супа на подравка....е сега нека каже некој дека супава не е чисто здравје........
    Домашна јадеме скоро секој ден, а готова дали 5 пати во месецот, ептен кога немам волја....
    супата е лек... ;)
     
    На Annath и LivingGlam им се допаѓа ова.
  14. lovergirl19

    lovergirl19 Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 јануари 2011
    Пораки:
    73
    Допаѓања:
    24
    алпска супа мммммммммм
     
  15. Barbie-mwa

    Barbie-mwa Популарен член

    Се зачлени на:
    20 декември 2009
    Пораки:
    1.237
    Допаѓања:
    528
    Пол:
    Женски
    Пилешка супа ммммм 8)
    Ги обожавам сите видови на супа, и многу често јадењето го комбинирам со супа.
     
  16. Idiotka90

    Idiotka90 Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 февруари 2011
    Пораки:
    151
    Допаѓања:
    36
    Коа бев мала многу јадев супа, али со тек на време ја одјадив, сега не ја сакам воопшто а и неам време да сркам со саати и пак да бидам гладна после пола саат.
     
  17. Sanji4ka21

    Sanji4ka21 Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 септември 2010
    Пораки:
    428
    Допаѓања:
    88
    Често јадеме супа,највеке бечка супа на подравка и домашна од разварен копан па искинат ситно и фиде во него,или пак кога варам домашна кокошка е ова е милина.
     
  18. GeorGinnA

    GeorGinnA Популарен член

    Се зачлени на:
    20 октомври 2010
    Пораки:
    667
    Допаѓања:
    2.007
    Абе супа - убавина :) Сега особено во зима, ем топла ,ем лесна е.

    Порано се товевме со овие готовите,ама пошто јас сум домаќинка нели, си викам шо не си направам сама :?: Треба малку повеќе време,ама барем знаеш што јадеш.Искрено не ги сакам тие од петли,мрсните и крем супите.Сакам бистра зеленчукова супа.

    Еве во последно време си тркнувам до Веро, има едни комплети за супа (морков,пашканат,магдонос) чинат 50 ден., во супата само доставам брокула,маслиново масло и малку фиде,нормално и зачини.На крај и малку лимонов сок-мераци. ;)
     
  19. Springy

    Springy Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 октомври 2010
    Пораки:
    337
    Допаѓања:
    522
    ^ Исто и јас не ги сакам од петли и сите готови супи.

    Мајка ми прави дома супа од зеленчук и сто пати е повкусна и поздрава од оние готовите. Става се` што има дома дајкон, целер, пашканат, морков, брокула, малку компир, печурки, вагета, сол, бибер мх мх мх :)
     
  20. maca99

    maca99 Популарен член

    Се зачлени на:
    19 септември 2010
    Пораки:
    1.819
    Допаѓања:
    1.691
    Oбожавам супа,ммм... Особено кога сама ќе ја приготвам-коцка за супа,фиде,рендан пашканат,рендан морков,карфиолче и на крај брокула ставам .додавам и копар и бибер како зачини и супата е неверојатна :smirk: :smirk: :smirk: