1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Сурогат мајка

Дискусија во 'Бременост' започната од zverka, 17 февруари 2010.

?

Дали би биле сурогат?

  1. Да, но само за блиски (без парична надокнада)

    33 глас(а)
    16,3%
  2. Да, и за блиски и за парична надокнада

    37 глас(а)
    18,3%
  3. Не, никогаш

    132 глас(а)
    65,3%
  1. LiliBoz

    LiliBoz Форумски идол

    Се зачлени на:
    13 јули 2017
    Пораки:
    17.890
    Допаѓања:
    223.727
    Пол:
    Женски
    со среќа треба да му е -да, зошто очигледно еве постојат ко тебе луѓе кои први вперуваат прст.
    а за етички пошо спомна да не си почнела-молим те почни со тоа што ќе најдеш некаде во учебникот по етика од медицински каде стои дека не е етички.
     
    На sofi2107, kukla21, nena2010 и 3 други им се допаѓа ова.
  2. nena2010

    nena2010 Форумски идол

    Се зачлени на:
    21 декември 2010
    Пораки:
    15.311
    Допаѓања:
    101.465
    Пол:
    Женски
    А сега во едно семејство, две дечиња, бебиња си гугаат си се гушкаат со мајка им и татко им... А овде се дробат глупости околу етичноста за најубавиот подарок и најголемата жртва која само мајка може да ја даде ..
     
    На sofi2107, Ringishpil_, srekice и 14 други им се допаѓа ова.
  3. Martka

    Martka Популарен член

    Се зачлени на:
    8 април 2017
    Пораки:
    1.849
    Допаѓања:
    4.820
    Пол:
    Женски
    Да се плаќаше сурогатството во напатеново државиче и економски утепано сите ќе бевме ПРВИ.Еве нека дадат закон за сурогат мајка по 10.000 евра за износување на едно бебе,а за близнаци 20.000евра...ехеее ред ќе се чекаше,менструации ќе се враќаа и 70 годишни жени ќе раѓаа,све за лова.Колку сме лош народ тоа чудо едно.На ништо да не се израдува човек.Мизерија
     
    На sofi2107, lovely12, srekice и 3 други им се допаѓа ова.
  4. Fallen.Angel

    Fallen.Angel Популарен член

    Се зачлени на:
    18 јуни 2014
    Пораки:
    2.944
    Допаѓања:
    7.872
    Јас ги знам луѓево кои се. Знам дека е малку језиво во нивниов случај. Бабата е сурогат мајка. Мислам браво за храброста и одлуката на таа возраст. Ама јас не би прифатила вакво нешто за себе, ниту за друг би го правела. Премногу ми е језиво..
     
  5. buba4e89

    buba4e89 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2012
    Пораки:
    27.169
    Допаѓања:
    177.063
    Пол:
    Женски
    Е што има језиво?
     
    На kukla21 и cresa-jagoda им се допаѓа ова.
  6. Cosmi

    Cosmi Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 февруари 2012
    Пораки:
    8.465
    Допаѓања:
    82.112
    Пол:
    Женски
    А што е језиво?
    Законски вештачко може да се пробува до 50 год.кај жени.
    Имаме низ светов банки на репродуктивен материјал.
    За пари.
    Ништо различно не е .
    Сурогат е избор,дали ќе износи туѓо дете.
    Оној кој сака и може,не гледам проблем.
    Јас би била сурогат,на мое дете без дилема.
    Има луѓе на кои ова им е единствена надеж,единствена.
     
    На LiliBoz, Lianna Anna, kukla21 и 2 други им се допаѓа ова.
  7. Fallen.Angel

    Fallen.Angel Популарен член

    Се зачлени на:
    18 јуни 2014
    Пораки:
    2.944
    Допаѓања:
    7.872
    Не ги осудувам, не сум им во кожа и не можам да зборувам дали е правилно или не. Можеби им е единствена надеж. Ама мене малку би ми било језиво да бидам сурогат мајка на некој близок.Ниту пак би прифаќала некоја блиска личност да ми помогне вака.. Разбирам се овде. На мајката и биле извадени сите репродуктивни органи уште од 16 годишна возраст, затоа нејзините близначиња требаше да ги износи мајка и. Навистина тешка ситуација, затоа ја разбирам пожртвуваноста.. Ама сепак не би знаела како да постапам ако сум во слична ситуација. Мислам дека не би сакала блиска личност да ми биде сурогат мајка.
     
  8. RedRevolution

    RedRevolution Популарен член

    Се зачлени на:
    7 август 2015
    Пораки:
    1.333
    Допаѓања:
    3.451
    Пол:
    Женски
    Малку задоцнет коментар, сосема случајно ја открив темава, ме интересираше нешто посвојување, но темите за посвојување се неактивни одамна и ми излезе во пребарување оваа тема.

    Јас сум сигурна дека не е воопшто тешко да добие парична надокнада гестацискиот носител, но е многу опасно кога законот не го предвидува тоа, подоцна може да ја тужат дека им се заканувала да и дадат пари ако сакаат да ја одржува бременоста, дека во спротивно ќе пие лекарства за абортус, секакви измислици може да влезат во игра, тоа е сепак мито. Доколку законски би било дозволено да се даде подарок на гестацискиот носител би било одлично, сепак ако некој сака без надокнада да направи такво добро дело, тогаш супер за парот, но таква жена не верувам дека би се нашла, освен ако не во блиско крвно сродство со парот, како, мајка, сестра...
     
    Последна измена: 14 февруари 2020
  9. DAngel

    DAngel Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 март 2011
    Пораки:
    11.211
    Допаѓања:
    56.925
    На Scott Weiland му/ѝ се допаѓа ова.
  10. WildMk

    WildMk Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 април 2018
    Пораки:
    37.714
    Допаѓања:
    283.182
  11. LivingGlam

    LivingGlam Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 септември 2010
    Пораки:
    6.098
    Допаѓања:
    56.329
    Пол:
    Женски
    Сензационалистички напис. |(
    Не се отфрлени бебиња, туку ги чекаат своите родители кои моментално не можат да ги земат поради затворени граници. Огромна разлика.
     
    На Nade-sunrise, ocicka2014, BojanaS1 и 13 други им се допаѓа ова.
  12. LiliBoz

    LiliBoz Форумски идол

    Се зачлени на:
    13 јули 2017
    Пораки:
    17.890
    Допаѓања:
    223.727
    Пол:
    Женски
    родени од мајки кои се сложиле на тоа и среќа што не читаат мкд форум, во спротивно би се изнасмеале колку сме уназад
     
    На Nade-sunrise, BojanaS1, Mantub и 3 други им се допаѓа ова.
  13. WildMk

    WildMk Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 април 2018
    Пораки:
    37.714
    Допаѓања:
    283.182
    Уф.. ми олесна. :whew:
     
  14. CameliaMiller

    CameliaMiller Форумски идол

    Се зачлени на:
    12 август 2015
    Пораки:
    18.989
    Допаѓања:
    261.078
    Нема ништо лошо, освен кога се злоупотребува.
    Не ги познавам украинските закони и всушност меѓународните, оти јас и да "нарачам" дете од Украина, не можам туку така да го "увезам".
    Не може да е ничие старателство, најверојатно "нарачателите" се и легални старатели.

    Еве Вики што вика. Овие бебиња значи имаат извод, на кој ги пишува имињата на "нарачателите" кои пак, не можат "да се откажат". Затоа што не гледам како би можел било кој "да се премисли", онда ај да родам едно и да се премислам?


    Едит: ете @LivingGlam разјасни.
    Булшит новинарство, јбг :)
    SmartSelect_20200515-110449_Wikipedia.jpg SmartSelect_20200515-110512_Wikipedia.jpg
     
    На Rose96, LadyC, Purplelilac и 2 други им се допаѓа ова.
  15. DAngel

    DAngel Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 март 2011
    Пораки:
    11.211
    Допаѓања:
    56.925
    И веројатно нема да ги земат затоа што сакаат бебе, а не дете ,а гледање. Грото од овие деца ќе завршат во сиропиталишта во Украина кои веќе се полни со деца кои не го "исполнувале стандардот за квалитет" на "родителите"
    @CameliaMiller тоа е проблемот со законот, баш тој член што го цитираше. Мајките и да сакаат не можат да ги задржат бебињата, а тие што нарачале можат да се предомислат и да го остават. Да, тие ќе бидат заведени во изводот како родители, ама тоа дете ќе заврши во дом, како што секој може да даде дете на посвојување.
    Никој не ги "присилува" да дојдат да си го земат детето, ни еден закон. Ако планирате да ја ширите дискусијата да се префрлиме во сурогатство, ама мислам стварно нема потреба, и вашите мислења го кажуваат истото што и јас.
    Ако мислиш дека не ги оставаат, погледај колку им се полни домовите во Украина.
    Куп книги и документарци и репортажи имам поминато на темава, канал 5 линкот го ставив затоа што е на македонски.
    Можете колку сакате булшит новинарство или "еееее, те фативме во лага" да вадите, да тргнете да се информирате за тоа на секое споменување на зборот "сурогатство" ќе ви се гади, ама нели... Како беше онаа, за најсреќните...
    Булшит новинарство, мај ес.
    Секој свет може да е розов ако навистина веруваш во тоа, де.
    @WildMk
     
    На lovestoneddd, Biljarkata и *Amethyst* им се допаѓа ова.
  16. LiliBoz

    LiliBoz Форумски идол

    Се зачлени на:
    13 јули 2017
    Пораки:
    17.890
    Допаѓања:
    223.727
    Пол:
    Женски
    Жалам што ќе те разочарам ама бебето не станува 'преку ноќ' дете.
    Исто така не е тоа производ за "пу пу не важи" па "родителите" да можеле да се "предомислат".
     
    На LadyC, cresa-jagoda и Purplelilac им се допаѓа ова.
  17. CameliaMiller

    CameliaMiller Форумски идол

    Се зачлени на:
    12 август 2015
    Пораки:
    18.989
    Допаѓања:
    261.078
    Стварно?
    Без никакви реперкусии?
    Сигурна си дека туку така можеш да оставиш дете во дом?
    Украина како држава не се штити себе од потенцијални 100-200-500 сирачиња на товар на буџет?
     
    На Mantub, LadyC, cresa-jagoda и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  18. DAngel

    DAngel Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 март 2011
    Пораки:
    11.211
    Допаѓања:
    56.925
    Украина има најголем процент на напуштени деца. Останато од ССР уште, мајка може секогаш да се откаже од детето, да го препише на државата. Сурогатот е „мајка“ по раѓањето на детето, државата од кога се запише мајката веќе не им се меша. Домовите во Украина се преполнети од деца со попречености
    За украинските деца во домовите

    За сурогатството, види, баш од Биотекс, истата онаа која е во „жутата штампа“ и „булшит новинарството“:
     
    Последна измена: 15 мај 2020
  19. LivingGlam

    LivingGlam Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 септември 2010
    Пораки:
    6.098
    Допаѓања:
    56.329
    Пол:
    Женски
    Ич не ми беше намерата да те фаќам во лага. Не ти се мешам во ставот за сурогати, твое право си е.
    Само искоментирав за глупиот текст што нема врска со реалноста, а и сами си ставиле видео за да се побијат па не мора многу гуглање. Освен за бројката на бебиња од насловот, за тоа треба гуглање пошо си ја треснале од ракав.
    За тоа колку од нив ќе завршат во сиропиталишта може да зборуваме откако ќе се отворат границите па да видиме колку ќе бидат оставени.
    Тоа што ти си претпоставуваш не мора да значи дека ќе биде точно. Најди податоци за некој месец, па постирај факти.

    Се слагам дека има многу морални прашања за дискусија околу сурогатство и работите не се црно-бели, ама користење лажни вести ти ја 'раствара' поентата.
    И булшит новинарство е ова, од тој факт нема бегање.
     
    Последна измена: 15 мај 2020
    На Mantub, Stressed Out, kukla21 и 3 други им се допаѓа ова.
  20. CameliaMiller

    CameliaMiller Форумски идол

    Се зачлени на:
    12 август 2015
    Пораки:
    18.989
    Допаѓања:
    261.078
    Баш во тоа што го цитираше стои дека не бебето, туку плодот, од зачнување, се смета за "сопственост" на "нарачателите".
    Не, сурогатот не стои како "мајка" никаде, правна одговорност е на посвоителите.
     
    На LadyC му/ѝ се допаѓа ова.