1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Сурогат мајка

Дискусија во 'Бременост' започната од zverka, 17 февруари 2010.

?

Дали би биле сурогат?

  1. Да, но само за блиски (без парична надокнада)

    33 глас(а)
    16,3%
  2. Да, и за блиски и за парична надокнада

    37 глас(а)
    18,3%
  3. Не, никогаш

    132 глас(а)
    65,3%
  1. danichap

    danichap Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    26 јуни 2011
    Пораки:
    15.996
    Допаѓања:
    279.333
    Синоќа беше емисијата на rtl 2 ми сe чини. Wünschkinder. Сигурно ја даваат од многу одамна, но ете јас вчера прв пат ја фатив.
    Следи ја наредната недела или пробај некои постари епузоди на најдеш онлајн. Сигурно се спдоелуваат и конкретни информации за тоа како се воспоставил контактот со девојките и информации од сличен карактер,
    Ти посакувам најголемата жеба да ти се исполни што поскоро:hug:
     
    На wart и t-sweet им се допаѓа ова.
  2. Hipster

    Hipster Форумски идол

    Се зачлени на:
    8 јули 2011
    Пораки:
    5.777
    Допаѓања:
    22.418
    Пол:
    Женски
    Во нормални држави ова не само што е регулирано со закон, туку постои и договор, формално правен договор, кој го потпишуваа засегнатите страни.
    И да во тој договор како и во секој повеќестран договор постојат права и обврски. Не знам како се уредуваат тие договори интерно, зашто зависи од правото во државата во која се крираат и важат, ама знам дека во многу држави на најлегален пат и процес се спроведува оваа практика.
    Сурогат мајка реално во денешново општество според мене е многу рационално решение за оние кои сакаат свое дете. Не е само "аздис" на богатите жени кои не сакаат да ја расипат својата фигура и изглед. Еден е Холивуд, ама нема во секоја држава низ светот само холивудски приказни.
    Да секој може да го замисли како можност за бизнис, да секој договор и општо се може да се злопупотреби лесно, ама заради таа причина не значи дека треба да не постои.
    Треба да размислуваме малку поотворено за многу честите проблеми кои се јавуваат со неплодност, кај мажите и жените, и ваквите невообичаени практики да се потикнуваат, наместо одма исклучуваат.
    Дали би се нафатила да бидам сурогат мајка во некоја хипотетичка идна ситуација не знам, можеби и да. Да беше легално и законски дозволено веројатно, а како што е моментално сега не би ризикувала да одам против законот.
    Не знам зашто би бил било кој против нешто што нит го засега ниту пак има некаква поврзаност и засегнатост. Додека не ми се случи на моја кожа немам право за изречни ставови.
    Вака само можам да подржам законски да се уреди оваа проблематика за да можеме вистински да дискутираме.
     
    На wart и joy1 им се допаѓа ова.
  3. joy1

    joy1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 август 2012
    Пораки:
    19.368
    Допаѓања:
    317.536
    Пол:
    Женски
    Еден период пратев лајф емисија со Џулиана Ранчич и нејзиниот сопруг.Во моментот додека се обидуваше да остане трудна по природен пат,дознава дека има канцер и мора да се оперира.Тоа и го поремети планот да остане трудна но не и желбата за свое дете.Најдоа сурогат мајка.Бебето се роди ,се испадна како што треба.Колку малиот личи на таткому неможам да ви опишам.Ко што рече @Hipster не е само од аздис.Некој стварно од ххх причини неможе/не смее да роди.Па ова е шанса за и покрај се да се има свое дете,потомство без усвојување.
     
    На podravka, kjukli, wart и 2 други им се допаѓа ова.
  4. karak

    karak Популарен член

    Се зачлени на:
    11 април 2010
    Пораки:
    4.370
    Допаѓања:
    5.314
    Kaj nas kolku sto sum vo tek mislam deka e donesen zakonot no ne me drzete za zbor mislam deka ke se pravi registar na zeni koj sakaat da bidat surogat majki. I parovitw ke izbiraat. Zenite predhodno ke pominat 1000 testovi sto I realno treba. Znaete tuka psiholoskiot moment e mnogu golem toj sto rodil znae.... prviot moment pravite guskanja.... sepak zatoa vikam seto toa bi go napravila samo za bliska licnost ne I za sekoj I mislam deka treba da se dozvoli parovite sami da si biraat. Sto mora da si vo nekoj registar zapisan ili s to I da e sepak da bi rodila uste edno pa posle moze da pomagame :)
     
    На wart му/ѝ се допаѓа ова.
  5. wart

    wart Нов член

    Се зачлени на:
    16 март 2015
    Пораки:
    8
    Допаѓања:
    5
    Пол:
    Женски
    da vo makedonija e zakonski dozvoleno surogat majka vo toa sum sigurna samo se uste e mnogu mal brojot na prijaveni za surogat majki kolku sto sum informirana od privatnite inf bolnici dali se slabo informirani ili ne se odlucni kako ukrinkite, od koj 20 posto od zenite sakat da se surogat majka
     
  6. wart

    wart Нов член

    Се зачлени на:
    16 март 2015
    Пораки:
    8
    Допаѓања:
    5
    Пол:
    Женски
    ti blagodarm danichap vie ste stvarno humana i prekrasna licnost i jas vi poskuvam da vi se ispolnat site zelbi poz
     
    На galapce и danichap им се допаѓа ова.
  7. bittersweet

    bittersweet Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 ноември 2010
    Пораки:
    2.129
    Допаѓања:
    64.623
    Пол:
    Женски
    Не би се сложила баш дека сакаат украинките да бидат сурогат мајки туку им се примамливи парите кои ги исплаќаат странците за тоа.

    Кај мене сеуште не е регулирано прашањето околу сурогат мајките, сеуште не е правно легално уште се пеглаат работите за да утре кога ќе се одобри дда нема дупки во законот.

    Со случајот како што Дани што го напиша погоре не се сложувам и мислам дека не е во ред 54 годишна жена да стане мајка и плус мислам дека тука баш не станува збор за само сурогат мајка бидејќи реално жена од 54 години нема јајце клетки па да се оплодат и тие да се всадат во сурогат мајката.

    Мислам дека треба да има ограничување во годините, не сум против постари мајки меѓутоа 54 години ми е too much.

    Јас не би имала срце да износам бебе 9 месеци па да се откажам од него, треба или да имаш преголема желба да помогнеш на некој кој ти значи многу или треба да имаш големи финансиски проблеми па на овој начин да ги надминеш, не верувам дека било која го прави тоа од хумани побуди.
     
    На imelda, MacenceEna, darcy и 2 други им се допаѓа ова.
  8. wart

    wart Нов член

    Се зачлени на:
    16 март 2015
    Пораки:
    8
    Допаѓања:
    5
    Пол:
    Женски
    i jas sum protiv toa 54 godin pa so surogat majka,samo znam deka nadesta posledna umira,jas imam 39 godini imam 13 inf, no za zal ne uspesni posledna sansa mi e surogat majka,a normalno deka nikoj ne bi napravil od humani celi a, razmislet kolku sum platila za inf ne samo vo mk nego sirum evropa za nisto,pa ako smetate deka e najdobaro da se otkazm od mojata zivotna zelba, i da prodlzam da zivem so bolka,bi se otkazala,
     
  9. ArmaniCode

    ArmaniCode Популарен член

    Се зачлени на:
    18 февруари 2015
    Пораки:
    323
    Допаѓања:
    1.162
    Пол:
    Женски
    Ima golema razlika megu surogat majka I gestaciski nositel. Surogat e koga taa e vistinskata majka I e oplodena nejzina jajce kletka so spermata na tatkoto koj sto saka da go zadrzi deteto ili so donirana sperma ako I dvajcata roditeli se neplodni.
    Gestaciski nositel e nositel na embrion koj go socinuva jajce kletka I sperma na roditelite na deteto. Vo ovoj slucaj taa zena samo go iznosuva deteto I nema nikakvo pravo na nego zatoa sto ne mu e majka. Ova bese slucajot so Julijana i Bill Rancic.
    Sekako ova e proprateno so advokat uste od pocetokot kade se potpisuvaat site dokumenti uste pred da nastane oploduvanjeto.
    Jas sum za vakvo nesto da se regulira so zakon Kako sto e regulirano ovde vo Amerika, I im posakuvam sreka I uspeh na lugeto sto na ovoj nacin se obiduvaat da si go dobijat posakuvanoto cedo.
     
    На fina erika, wart и joy1 им се допаѓа ова.
  10. Umbrella22

    Umbrella22 Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 август 2012
    Пораки:
    3.951
    Допаѓања:
    33.918
    Пол:
    Женски
    И кај нас е донесен законот сега, знае некој каква е процедурата?
    Ништо не можам да најдам на нет :/
     
  11. jok

    jok Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 јули 2012
    Пораки:
    928
    Допаѓања:
    896
    На Umbrella22 му/ѝ се допаѓа ова.
  12. kukla21

    kukla21 Мама Член на тимот

    Се зачлени на:
    4 август 2013
    Пораки:
    23.744
    Допаѓања:
    108.733
    Го донесоа лани мислам.
     
    На Umbrella22 му/ѝ се допаѓа ова.
  13. A&Z

    A&Z Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 декември 2015
    Пораки:
    464
    Допаѓања:
    1.181
    Пол:
    Женски
    Dinesen e zakonot i procitav nekade deka vece ima dve majki od koi vo edniot slucaj majka na cerka e surogat majka za drugiot ne se secavam
     
    На Martka и Umbrella22 им се допаѓа ова.
  14. svami

    svami Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 април 2016
    Пораки:
    143
    Допаѓања:
    251
    Пол:
    Женски
    Да, веќе има 2 одобрени случаи, во вториот случај најдобрата другарка ќе биде сурогат мајка. Имало и повеќе заинтересирани но не ги исполнувале условите т.е. најчесто се пријавувале за пари, а законот налага дека семејството може да подари максимум до 100 евра на сурогат мајката.
     
    На Umbrella22 му/ѝ се допаѓа ова.
  15. kallias

    kallias Популарен член

    Се зачлени на:
    22 ноември 2010
    Пораки:
    3.782
    Допаѓања:
    6.983
    Во Грција според законот, сурогат мајката добива 10.000 евра.
     
  16. kukla21

    kukla21 Мама Член на тимот

    Се зачлени на:
    4 август 2013
    Пораки:
    23.744
    Допаѓања:
    108.733
    Кој ќе знае дека сум им дала повеќе?!
     
    На ocicka2014, Nausicaa и referentka им се допаѓа ова.
  17. Umbrella22

    Umbrella22 Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 август 2012
    Пораки:
    3.951
    Допаѓања:
    33.918
    Пол:
    Женски
    Трошоците за контроли, лекови и се што е потребно на трудницата ги плаќаат родителите.
    Абе треба да си психички јак за да поднесиш такво нешто, еве јас почнав да пробирам информации и уште сеа ме мават некои глупи мисли..
    Јас искрено се сметам за психички јака особа ама еве со ова не знам како би се носела :worried:
     
  18. kukla21

    kukla21 Мама Член на тимот

    Се зачлени на:
    4 август 2013
    Пораки:
    23.744
    Допаѓања:
    108.733
    Зошто да ти е товар?! Ова е замислено да помогне, да даде надеж таму каде има проблем, не да ти е товар.
    Јас ја поддржувам идејава. Ова е сериозна помош за оние кои имаат пречка самите да го носат својот плод.
    Затоа не гледај на ова како пречка, туку како надеж!
     
    На Dust, Martka, ocicka2014 и 9 други им се допаѓа ова.
  19. Umbrella22

    Umbrella22 Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 август 2012
    Пораки:
    3.951
    Допаѓања:
    33.918
    Пол:
    Женски
    Не не не мислев дека е товар, далеку од тоа, кога сакаш свое дете ни една цена е висока :)
    Онака само кажав дека сите трошоци ги сносуваат родителите.

    И јас ја подржувам идејата, пресреќна сум што конечно и кај нас е дозволено.
    Само ме интересира дали парот ја бира носителката или??
    Кукле ако имаш информација за тоа пиши обавезно :)
     
  20. kukla21

    kukla21 Мама Член на тимот

    Се зачлени на:
    4 август 2013
    Пораки:
    23.744
    Допаѓања:
    108.733
    Тоа незнам, ама логично ми е дека парот ја бира.
     
    На Bozica1980 и Umbrella22 им се допаѓа ова.